Jump to content

Για μια αποτελεσματικοτερη ψυξη


Rik

Recommended Posts

αποτι καταλαβα εχεις ενα κυκλωμα με 2 εναλλακτες θερμοτητας (μεταλλο και γυαλι) οπου το ψυκτικο μεσο που αναφερεσαι ειανι το νερο. Στο γυαλινο εναλλακτη κυκλοφορει το νερο του ενυδρειου?

Το κυκλωμα εχει απλα μια κυκλοφορια χωρις τιποτα αλλο.

Και καταφερες το αποτελεσμα που αναφερες :hysterical::thumbup:

¨Η ειναι προχωρημενη η ωρα και εγω βλεπω αστερακια :hysterical: ή εσυ κατι δεν μας λες καλα...

Φιλε μου κοιτα καλυτερα την δημοσιευση 63 και αν εχεις ακομα καποια απορια εδω ειμαστε! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ΡΙΚ το ψυγειακι εχει χαλκοσωλινες ετσι δεν ειναι? το νερο του ενυδρειου περναει απο εκει ή το νερο που περναει μεσα απο την γυαλινη ψικτρα? αν το δευτεο τοτε εισαι οκ... το πελτιερ θα συμφωνισω οτι εχει πολυ μεγαλη καταναλωση σε αμπερ..

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΚ το ψυγειακι εχει χαλκοσωλινες ετσι δεν ειναι? το νερο του ενυδρειου περναει απο εκει ή το νερο που περναει μεσα απο την γυαλινη ψικτρα? αν το δευτεο τοτε εισαι οκ... το πελτιερ θα συμφωνισω οτι εχει πολυ μεγαλη καταναλωση σε αμπερ..

Οπως τα ειπες φιλεμου, δηλαδη το ενα κυκλωμα ειναι μοτερ, ψυγειο με ανεμιστηρα, γυαλινο ψυκτιρα και παλι επιστροφη στο μοτερ, και το αλλο ειναι ενυδρειο, ψυκτιρας ενυδρειο. Δεν προσπαθω να εντυπωσιασω κανεναν, οντως δουλευει αν και το ολο πειραμα κρατησε περιπου 2 με 3 ωρες και σε αυτο το χρονικο διαστημα κατεβηκε 2 βαθμους, αλλα σηκωνει πολυ βελτιωσει το ολο θεμα οσο αφορα την σωστη μονωση του ολου κυκλωματος και την σωστη ψυξη απο τον ανεμηστηρα.

Τωρα ποτε θα μπορεσω να το φτιαξω σωστα δεν ξερω μια που μολις τελιωσα για σημερα τα βαψιματα στο πατρικο μου και ειμαι ρακος, και οι δουλειες δεν τελιωνουν ποτε. :P

Link to comment
Share on other sites

αν η κυκλοφορια στο πρωτο κυκλωμα (ψυκτικο υγρο) ειναι απλη και δεν υπαρχει ψυλτικος κυκλος (πχ στραγγαλιστικη βαλβιδα-συμπυκνωτης) τοτε το συστημα ΔΕΝ δουλευει.

Πολυ χοντρικα, ο μεταλλικος εναλλακτης στην καλυτερη να κανει το νερο (ψυκτικο) να εχει θερμοκρασια δωματιου. Στον γυαλινο εναλλακτη γινεται ανταλλαγη θερμοτητας οπου το νερο του ενυδριου θα χασει μερος της θερμοτητας. Οταν ομως το δωματιο εχει πανω απο 28 τοτε τι προσπαθεις να κανεις???

Η λυση αυτη εχει προταθει και παλιοτερα και δεν αποδιδει. Η εξηγηση ειναι απλη για καποιον που εχει βασικες γνωσεις φυσικης.

Link to comment
Share on other sites

αν η κυκλοφορια στο πρωτο κυκλωμα (ψυκτικο υγρο) ειναι απλη και δεν υπαρχει ψυλτικος κυκλος (πχ στραγγαλιστικη βαλβιδα-συμπυκνωτης) τοτε το συστημα ΔΕΝ δουλευει.

Πολυ χοντρικα, ο μεταλλικος εναλλακτης στην καλυτερη να κανει το νερο (ψυκτικο) να εχει θερμοκρασια δωματιου. Στον γυαλινο εναλλακτη γινεται ανταλλαγη θερμοτητας οπου το νερο του ενυδριου θα χασει μερος της θερμοτητας. Οταν ομως το δωματιο εχει πανω απο 28 τοτε τι προσπαθεις να κανεις???

Η λυση αυτη εχει προταθει και παλιοτερα και δεν αποδιδει. Η εξηγηση ειναι απλη για καποιον που εχει βασικες γνωσεις φυσικης.

Καταλαβαινω φιλε μου τη εννοεις, και το πειραμα εγινε οντως σε δωματιο με θερμοκρασια 28 βαθμους και το νερο ενυδρειου εφτασε απο τους 26 στους 24 βαθμους μεσα σε 2 με 3 ωρες!

Τωρα η αληθεια ειναι πως σε μεγαλες θερμοκρασιες δεν εχει δοκιμαστει το ολο πεοραμα οποτε δεν εχω στοιχεια, απο την αλλη το κυκλωμα δεν το ειχα μονωμενο οποτε υπολογιζω καποιες συμαντικες απωλιες συν του οτι σκεφτομουν να φτιαξω και ενα Fan Shroud για να μην εχω μεγαλες απωλειες στην ροη του αερα προς το ψυγειο και μια τριτη ιδεα ηταν μποστα απο τον ανεμηστηρα να μπει υδρονεφωση. Σιγουρα με εναν συμπιεστη θα ειχαμε ακαριαια αυξηση της αποδωσεις του ολου συστηματος αλλα το θεμα πιεσεων και του γυαλινου εναλλακτη με προβληματιζει στην επιτυχια του ολου θεματος.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος δεν εχω δει τα ζορια ακομη... και 28-29 να φτασει δεν θα παθουν τπτ τα ψαρακια μ... ισως καποια στιγμη πειραματιστω και εγω με 1-2 παγωμενα μπουκαλια στο τελευτεο σταδιο του σαμπ μαζι με την αντλια να δω διαφωρα που θα εχει στα 700 λιτρα... ειμουνα ετημος σε μια κατασκευη ψυκτηκου μηχανιματος με ανοξυδοτο σπιταλ ( αντι για χαλκινο ) αλλα εχω ξεμηνει απο γραγκα και δεν το βλεπω να το φτιαχνω προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος δεν εχω δει τα ζορια ακομη... και 28-29 να φτασει δεν θα παθουν τπτ τα ψαρακια μ... ισως καποια στιγμη πειραματιστω και εγω με 1-2 παγωμενα μπουκαλια στο τελευτεο σταδιο του σαμπ μαζι με την αντλια να δω διαφωρα που θα εχει στα 700 λιτρα... ειμουνα ετημος σε μια κατασκευη ψυκτηκου μηχανιματος με ανοξυδοτο σπιταλ ( αντι για χαλκινο ) αλλα εχω ξεμηνει απο γραγκα και δεν το βλεπω να το φτιαχνω προς το παρον...

Εντάξει, η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε και τις τρελές ζεστες για την ώρα, οπότε για την ώρα δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα.

Τώρα όσο αφορά τα παγωμένα μπουκάλια πιστεύω ότι πέραν του ότι θα παιδεύεσαι δεν θα έχεις και κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα, ειδικά σε τόσα λίτρα ενυδρείο. Τα ανoξειδωτα λόγο οργανικών οξέων στο ενυδρείο μας πρέπει να είναι της καλύτερης ποιότητας γιατί αλλιώς με τον καιρό θα δεις να οξειδώνονται και αυτά, το τιτάνιο είναι η λύση αλλά και το κόστος είναι σοβαρό!

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτή την στιγμή δεν καίγομε γιατί και θέλει παίδεμα η κατάσταση και δεν έχω τον χρόνο και την όρεξη, μια που αυτά τα πράγματα τα κάνεις ποιο πολύ για το κέφι σου και όταν είσαι και ψυχολογικά χαλαρός και αυτή την στιγμή η πίεση που έχω γενικός στο σπίτι και στη δουλειά με φέρνουν σε αποστροφή στο να ασχοληθώ με όρεξη!

:P

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτο λοιπον εφαρμοστε ετοιμες λυσεις και μην προσπαθειτε να ανακαλυψετε τον τροχο.

Καλη η ανησυχια αλλα πρεπει να συνοδευεται απο καποιο θεωρητικο υποβαθρο (και οχι μονο).

Στην παρουσα περιπτωση σου ξαναλεω οτι δεν στεκει αυτο που λες. Και το λεω οχι για να πεισω εσενα, αλλα για αλλους που διαβαζουν.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτο λοιπον εφαρμοστε ετοιμες λυσεις και μην προσπαθειτε να ανακαλυψετε τον τροχο.

Καλη η ανησυχια αλλα πρεπει να συνοδευεται απο καποιο θεωρητικο υποβαθρο (και οχι μονο).

Στην παρουσα περιπτωση σου ξαναλεω οτι δεν στεκει αυτο που λες. Και το λεω οχι για να πεισω εσενα, αλλα για αλλους που διαβαζουν.

Φιλε μου δεν ειμαι ψυκτικος ουτε πυρινικος φυσικος! Πανω απο ολα το πειραμα γινεται για την ψυχαγωγια και τον πειραματισμο και για αυτο μοιραζομαστε αλλωστε και τις εμπειριες μας και αν βγει κατι θετικο εχει καλως. Δεν εχω 300 ευρωπουλα να σκασω για τσιλερ ενω για την τρελα μου εδωσα 30 ευρω και χαλαλι τους. :P

Τωρα εαν εχεις να προτεινεις καμια λυση στο ολο θεμα ειμαι ολως αυτια γιατι δεν θελει να πει οτι επειδη η κατασκευη αρχισε καπως δεν μπορει να τελιωσει και καπως αλλιως. Το πειραμα μου καποια στιγμη θα το τελιωσω και αν φαμε φασολι τοτε καλη καρδια δεν τρεχει και τιποτα αλλα θα εχω ικανοποιηθει απο την ολη εμπειρια και θα εχουμε να λεμε και 5 χαζομαρες.

Link to comment
Share on other sites

ρικ μαζι σου... πιστευω πως μπορουμε να βρουμε μια πολυ καλη πρακτηκη και οικονομικη λυση πανω στο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτο λοιπον εφαρμοστε ετοιμες λυσεις και μην προσπαθειτε να ανακαλυψετε τον τροχο.

Καλη η ανησυχια αλλα πρεπει να συνοδευεται απο καποιο θεωρητικο υποβαθρο (και οχι μονο).

Στην παρουσα περιπτωση σου ξαναλεω οτι δεν στεκει αυτο που λες. Και το λεω οχι για να πεισω εσενα, αλλα για αλλους που διαβαζουν.

Φιλε maneni δεν θελω να νομιζεις οτι εχω κατι εναντιον σου, και ισως το κατεχεις καλυτερα απο εμας το ολο θεμα για αυτο θα ηθελα να σε ρωτησω εαν βεβαια γνωριζεις και εχεις ορεξη να μας εξηγησεις γιατι οταν εχουμε σκετους ανεμηστηρες στραμενους πανω στην επιφανεια του νερου εχουμε μειωση της θερμοκρασιας του νερου και με το κυκλωμα που προτεινω δεν μπορουμε να εχουμε αναλογα αποτελεσματα.

Ο αερας δεν ειναι παντα ιδιας θερμοκρασιας και στις δυο περιπτωσεις;

ρικ μαζι σου... πιστευω πως μπορουμε να βρουμε μια πολυ καλη πρακτηκη και οικονομικη λυση πανω στο θεμα!

Φιλε μου ευχαριστω για τον καλο σου λογο και ελπιζω να βγει κατι καλο απο το ολο θεμα περιμενω απο ολους σας ιδεες και καλη διαθεση πανω απο ολα! :P

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση των ανεμιστηρων εχουμε το φαινομενο της εξατμισης και της πιεσης των υδρατμων. Με το ρευμα αερα που δημιουργειτε απο τους ανεμιστηρες επιτυγχανουμε αφαιρεση των υδρατμων, μειωση της τασης η οποια τειενει να επανερθει με περαιτερω εξατμιση η οποια εξατμιση οδηγει σε ψυξη το νερο. Η ιδια η αναταραξη της επιφανειας βοηθαει την εξατμιση επισης. Επιπλεον το νερο που εξατμιζεται ειναι το πιο ζεστο το οποιο εμεσα οδηγει σε μειωση του μεσου ορου της θερμοκρασιας του νερου του ενυδρειου.

Αυτα απλα και συνοπτικα.

Αυτο που πρασπαθησες να κανεις εσυ θελει αλλη προσεγγιση. Για να καταφερεις καποιο απτο αποτελεσμα θα σου κοστισει πιο ακριβα (σε σχεση με τους ανεμιστηρες).

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση των ανεμιστηρων εχουμε το φαινομενο της εξατμισης και της πιεσης των υδρατμων. Με το ρευμα αερα που δημιουργειτε απο τους ανεμιστηρες επιτυγχανουμε αφαιρεση των υδρατμων, μειωση της τασης η οποια τειενει να επανερθει με περαιτερω εξατμιση η οποια εξατμιση οδηγει σε ψυξη το νερο. Η ιδια η αναταραξη της επιφανειας βοηθαει την εξατμιση επισης. Επιπλεον το νερο που εξατμιζεται ειναι το πιο ζεστο το οποιο εμεσα οδηγει σε μειωση του μεσου ορου της θερμοκρασιας του νερου του ενυδρειου.

Αυτα απλα και συνοπτικα.

Αυτο που πρασπαθησες να κανεις εσυ θελει αλλη προσεγγιση. Για να καταφερεις καποιο απτο αποτελεσμα θα σου κοστισει πιο ακριβα (σε σχεση με τους ανεμιστηρες).

Ωραια, το θεμα περι εξατμισεις το γνωριζω, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το κατανοω ολοκληρωτικα, δηλαδη το οτι εξατμιζεται το νερο λογο ζεστου αερα στην ουσια αλλα εφοσων αυτος ο αερας ειναι ποιο ζεστος απο το νερο του ενυδρειου μια που στο δωματιο επικαρατουν υψιλοτερες θερμοκρασιες απο του νερου σε αυτη την ανταλλαγη θερμοκρασιων πως μειωνεται τοτε η θερμοκρασια του νερου;

Παραδειγμα: Θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμους, θερμοκρασια νερου χωρις παρεμβασεις εξωτερικες 28 βαθμους, εφοσων ριχνουμε ζεστοτερο αερα σε σχεση με το νερο απο την ανταλλαγη θερμοκρασιων με το φτωχο μου μυαλο καταλαβαινω πως θα πρεπει λογικα να εχουμε εναν μεσω ορο 29 βαθμων στο νερο ενω στην πραξη θα εχουμε 26.

Θα μου πεις εγω στο εξηγησα αλλα εσυ δεν το καταλαβαινεις! Δεν λεω οτι δεν λες σωστα τα πραγματα γιατι η πραξη σε δικαιωνει αλλα η αληθεια ειναι οπως προαναφερθηκα πως δεν το κατανωο καλα το ολο θεμα. για αυτο ερχομαι και λεω αρα η ροη του αερα παιζει καποιων ψυκτικο ρολο στην ολοκληρωτικη φαση, δηλαδη κατα καποιον τροπο οσο αυξανει η ροη εχουμε εναν παραγοντα ψυξης μεγαλυτερο πανω σε ενα υλικο που αυτη την φορα δεν θα ειναι το νερο αλλα ο χαλκος του ψυγειου που θεωριτε καλος αγωγος.

Δηλαδη τη θελω να πω:

Αν εχουμε ενα ψυγειο χωρις καποια εξωτερικη παρεμβαση σε ενα δωματιο με 30 βαθμους το ψυγειο θα εχει πανω κατω την ιδια θερμοκρασια του δωματιου, εαν του ριξουμε ενα σεβαστω ποσο αερα θα εχουμε μια μειωση στην θερμοκρασια του ψυγειου σε σχεση με την θερμοκρασια του δωματιου ή οχι;

Και μια αλλη περιπτωση ειναι:

Αν σε αυτο το ψυγειο στο οποιο του ριχνουμε ενα σεβαστω ποσο αερα, ενδιαμεσα μεταξυ αυτου και του ανεμηστηρα βαλουμε εναν ψεκαστηρα νερου ο οποιος θα βρεχει την επιφανεια του ψυγειου δεν θα εχουμε περαιτερω μειωση της θερμοκρασιας ή οχι;

Δεν προσπαθω να σε εξετασω απλα καταλαβαινεις πως οι απαντησεις σου ειναι ενδιαφερουσες και σημαντικες για να καταλαβουμε και εμεις 5 πραγματα παραπανω, ευχαριστω! :P

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

γι' αυτο λοιπον εφαρμοστε ετοιμες λυσεις και μην προσπαθειτε να ανακαλυψετε τον τροχο.

Καλη η ανησυχια αλλα πρεπει να συνοδευεται απο καποιο θεωρητικο υποβαθρο (και οχι μονο).

Στην παρουσα περιπτωση σου ξαναλεω οτι δεν στεκει αυτο που λες. Και το λεω οχι για να πεισω εσενα, αλλα για αλλους που διαβαζουν.

:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

@Rik

Παραδειγμα: Θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμους, θερμοκρασια νερου χωρις

παρεμβασεις εξωτερικες 28 βαθμους, εφοσων ριχνουμε ζεστοτερο αερα σε

σχεση με το νερο απο την ανταλλαγη θερμοκρασιων με το φτωχο μου μυαλο

καταλαβαινω πως θα πρεπει λογικα να εχουμε εναν μεσω ορο 29 βαθμων

στο νερο ενω στην πραξη θα εχουμε 26.

Γιατί ο Ελληνικός καφές δεν βράζει όταν τον ανακατεύουμε ? :thumbup:

Θερμοδυναμική

Κατάσταση της ύλης

Εξάτμιση

Η εξάτμιση είναι μια διαδικασία ψύξης, των υπολοίπων μορίων που δεν

εξατμίζονται. Καθώς φεύγουν από το υγρό μόρια με μεγάλη κινητική

ενέργεια, η μέση κινητική ενέργεια των υπολοίπων μορίων του υγρού

ελαττώνεται, οπότε ελαττώνεται και η θερμοκρασία του. (Αυτό εύκολα

το καταλαβαίνουμε αν ρίξουμε λίγο οινόπνευμα στα χέρια μας οπότε

αυτά δροσίζονται ή πιο απλά από το ότι κρυώνουμε όταν είμαστε βρεγμένοι

στο μπάνιο).

Αντλία θερμότητας :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σου εξηγησα με λιγα λογια που οφειλεται το φαινομενο.

Ειμαι μηχανικος και δεν ειμαι καθηγητης για να σου μεταφερω γνωσεις. Σε μενα καποια πραγματα ειναι απλα και αυτονοητα. Σε αλλους (οπως βλεπω και σε εσενα) φαινονται κινεζικα.

Με τους ανεμιστηρες το φαινομενο της μειωσης της θερμοκρασιας δεν γινεται με συναγωγη ή μεταφορα θερμοτητας. Γινεται λογο εξατμισης και δεν εχει σημασια η μικρη διαφορα θερμοκρασιας του αερα. Το ιδιο φαινομενο γινεται και στην ψυξη του ανθρωπινου σωματος (παθητικα) με την εκλιση του ιδρωτα.

Επιπλεον Οταν ριξεις βεβιασμενη κυκλοφορια αερα (ανεμιστηρας) τοτε το φαινομενο ειναι πιο εντονο.

Γιαυτο το λογο ακομα και αν εχει καυσωνα (πχ 45c) και κατσεις οντας ιδρωμενος μπροστα σε εναν ανεμιστηρα μπορει να παθεις ψυξη.

Με την μεσολαβηση του μεταλλικου τοιχωματος που λες τοτε πας σε αλλες καταστασεις με εναλλακτες θερμοτητας.

Αν εχουμε ενα ψυγειο χωρις καποια εξωτερικη παρεμβαση σε ενα δωματιο με 30 βαθμους το ψυγειο θα εχει πανω κατω την ιδια θερμοκρασια του δωματιου, εαν του ριξουμε ενα σεβαστω ποσο αερα θα εχουμε μια μειωση στην θερμοκρασια του ψυγειου σε σχεση με την θερμοκρασια του δωματιου ή οχι;

ΟΧΙ

Και μια αλλη περιπτωση ειναι:

Αν σε αυτο το ψυγειο στο οποιο του ριχνουμε ενα σεβαστω ποσο αερα, ενδιαμεσα μεταξυ αυτου και του ανεμηστηρα βαλουμε εναν ψεκαστηρα νερου ο οποιος θα βρεχει την επιφανεια του ψυγειου δεν θα εχουμε περαιτερω μειωση της θερμοκρασιας ή οχι;

και με αυτο τι θα καταφερεις? Να επιτυχεις το ιδιο αποτελεσμα με την απλη περιπτωση (των ανεμιστηρων μονο πανω στο νερο) αλλα με περισσοτερο εξοπλισμο, αρα μεγαλυτερο κοστος.

Και αν σου πω οτι ο εναλλακτης δεν εχει 100% αποδοση αλλα αρκετα λιγοτερη τοτε εκανες μια τρυπα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Ελληνικός καφές δεν βράζει όταν τον ανακατεύουμε ? :thumbup:

Θερμοδυναμική

Κατάσταση της ύλης

Εξάτμιση

Αντλία θερμότητας :P

Divak σε ευχαριστω, καποια στιγμη οταν θα εχω καθαρο νου και ορεξη να εισαι σιγουρος πως θα τα κοιταξω καλυτερα γιατι τωρα εχω ενα κεφαλι καζανι.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη περιπτωση ειναι:

Αν σε αυτο το ψυγειο στο οποιο του ριχνουμε ενα σεβαστω ποσο αερα, ενδιαμεσα μεταξυ αυτου και του ανεμηστηρα βαλουμε εναν ψεκαστηρα νερου ο οποιος θα βρεχει την επιφανεια του ψυγειου δεν θα εχουμε περαιτερω μειωση της θερμοκρασιας ή οχι;

και με αυτο τι θα καταφερεις? Να επιτυχεις το ιδιο αποτελεσμα με την απλη περιπτωση (των ανεμιστηρων μονο πανω στο νερο) αλλα με περισσοτερο εξοπλισμο, αρα μεγαλυτερο κοστος.

Και αν σου πω οτι ο εναλλακτης δεν εχει 100% αποδοση αλλα αρκετα λιγοτερη τοτε εκανες μια τρυπα στο νερο.

Αυτο που θα καταφερω ειναι εξατμηση πανω στην επιφανεια του ψυγειου και οχι στο νερο του ενυδρειου που λογο εξατμησης εχω μεταβολες στις γενικες μετρησεις μου οπως και στις σκληροτητες. :P

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια που σε αυτο το κυκλωμα νερου με τους ψεκαστηρες δεν ερχεται σε επαφη με το νερο του ενυδρειου μπορουμε να χρησημοποιουσουμε πολλα και διαφορα υλικα οπως καποιες ψυκτρες αλουμινιου για να δημηουργησουμε υγροποιηση αυτων των υδρατμων για να ξαναγυρνανε στο τανκ του κυκλωματος και να μην εχουμε τοσο μεγαλες απωλειες νερου.

Θα μου πεις μπερδευει πολυ, αλλα εχω καποιες ιδεες του ολου κυκλωματος και καποια στιγμη θα σας το παρουσιασω και βλεπουμε, αλλωστε αυτη ειναι η χαρα του DIY και του πειραματισμου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Τελικά αποφάσισα και εγώ να βάλω ανεμιστήρες. Αλλά έχω μια ερώτηση....Αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να μπει controler θερμοκρασίας...αλλά βλέπω ότι είναι ολόκληρη γκουμούτσα.... Και μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να ανοίγει και να κλείνει το κύκλωμα του ανεμιστήρα...Το ph controler είναι μικρότερο απο αυτό. Με συγχωρείτε αλλά το ενυδρείο (cayman) που έχω έχει δικότου heater με δικό του ελεγκτή θερμοκρασίας, ο οποίος λογικά είναι κάποιος υποτιπώδες γιατί δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη συσκευή στο ενυδρείο και τόσους χειμώνες μια χαρά λειτουργεί....Και ρωτάω....Αφού το heater δουλεύει 7-8 μήνες...γιατί να μην βάλω ανεμιστήρες και να ρυθμίζει τη θερμοκρασία ο heater?????

Υ.Γ. μη με κοροιδεψετε που λέω όλη την ώρα heater...έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν θυμάμαι τη μετάφραση του heater στα ελληνικά...Είμαι τραγικός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ αλλων υπαρχει το εξης προβλημα. Ο ελεγκτης σου δινει αντολη οταν πεσει η θερμοκρασια. με τα ανεμιστηρακια θελουμε να δινει αντολη οτααν ανεβει η θερμοκρασια....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik αν δε βαριέσαι ρίξ' του μια ματιά: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=143046 :(

Φιλε μου ευχαριστω για το λινκ! Απο οτι φαινεται ειναι ενα παγιο προβλημα που απασχολει αρκετα χρονια ολους τους συνχομπυστες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...