Jump to content

Επιτέλους


elle

Recommended Posts

:wootwoot: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Μετά απο ένα χρόνο ύπαρξης η λιμνούλα μου έπιτέλους απέκτησε τους πρώτους της κατοίκους!! (αν εξαιρέσουμε τα φυτά και τις λάβρες των κουνουπιών οι οποιες πιστέυω πως δεν μετράνε)

Σημερα το μεσσημέρι αγόρασα απο το pet shop 3 απλά χρυσόψαρα και έναν Πλεκοστομο Γκιμπισεπς (απο ότι μου είπαν).

Μολις γύρισα στο σπίτι καθάρισα τη λιμνούλα απο όση περισότερη άλγη μπορούσα και άλλαξα ένα ποσοστό του νερού.Μετά έβαλα μέσα όλα τα ζουμιά που μου δώσανε απο το pet shop και την άφησα για καμια ώρα..

Εβαλα ξανά σε λειτουργία το συντριβάνι, αυτή τη φορά με Zeolith μέσα στην αντλία του, για να φιλτράρει το νερό. Ετσι τώρα υπάρχουν 2 φιλτρα και πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το νερό. Μέχρι τώρα εκτός απο την καφέ άλγη που παρουσιάστηκε δεν είχα κανένα πρόβλημα με το νερό , πάντα ήταν διαυγές (πριν σταματήσω το συντριβάνι ούτε και με καφέ άλγη είχα μεγάλο πρόβλημα).

Η θερμοκρασία του νερού ήταν 22C όταν ακούμπησα την σακούλα με τα ψάρια στην επιφάνεια του νερού, καλή νομίζω και για τα δύο είδη.

Μετά απο 15-20 λεπτά ανοιξα τη σακούλα και άφησα λίγο απο το νερό να μπεί μέσα ( αυτό το διάβασα κάπου). Σιγά σιγά αφησα να γεμίσει όλόκληρη η σακούλα με νερό. Το πρώτο χρυσόψαρο γλύστρησε απαλα στη λιμνούλα χωρίς σχεδόν να το καταλάβω και ακολούθησε και το δευτερο μετά απο λίγο. Ο πλεκοστομος μαζι με το τρίτο χρυσόψαρο προσπαθούσαν να κατέβουν στο βυθό μέσα απο τη σακούλα και όχι απο το άνογμα της και έτσι τα βοήθησα λίγο...

Τα χρυσόψαρα αφού έμειναν για 1-2 λεπτά στο βυθό συγκεντρωμένα όλα μαζι σε ένα σημείο, αρχισαν την εξερεύνηση του καινούργιου τους σπιτιού. Περιτό να σας πώ οτι δεν άφησαν σημείο που να μην το ερεύνησαν, παντου πήγαν.Σε ένα δεκάλεπτο είχαν ξεθαρέψει τόσο που ούτε κι εμένα φοβότανε. Αν καταφέρω να ανεβάσω βιντεάκι θα το δείτε και μόνοι σας..

Ο πλεκόστομος με το που μπήκε στη λίμνη έτρεξε να κρυφτεί στο πιό κοντινό του αντικείμενο το οποίο έτυχε να είναι το φίλτρο. Απορροφήθηκα απο τα χρυσόψαρα και δεν τον πρόσεξα για λίγο και όταν κοίταξα να δώ τι κάνει δεν τον είδα εκεί.Φαντάστηκα ότι κρύφτηκε κάτω απο το ξύλο ,άλλωστε για αυτόν το είχα βάλει στη λίμνη, αλλα έκανα λάθος.Ο κύριος είχε επισκεφτεί το γλαστράκι της μιας απο τις βαλισνέριες και μετά απο λίγο τον είδα και στο διπλανό.Δεν μπορώ να καταλάβω αν του αρέσει ή όχι το καινούργιο του περιβάλλον, ο χρόνος θα δείξει.Οι συνθήκες στο pet shop απο οτι μου είπανε ήταν παραπλήσιες με αυτές της λίμνης οπότε δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα.Αν δώ πως κάτι δεν πηγαίνει καλά θα τον βάλω μέσα στο ενυδρείο.

Για τους περισότερους μπορεί πλέον να είναι κάτι τι συνηθισμένο αλλα για μένα αυτές οι στιγμές ήταν μαγικές. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα ψαράκια μου γιατί ήδη τα έχω ερωτευτεί και δέν θα ήθελα να πάθουν κάτι...

Αυτά για την ώρα ελίπιζω να μή σας κούρασα.. Ευχαριστώ όποιον είχε το κουράγιο να διαβάσει όλο αυτό το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο

Η περιγραφή που κάνεις είναι μαγευτική .

Μας έχεις μεταφέρει σε εκείνη τη στιγμή που συνέβησαν όλα αυτά που περιγράφεις .

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο

Η περιγραφή που κάνεις είναι μαγευτική .

Μας έχεις μεταφέρει σε εκείνη τη στιγμή που συνέβησαν όλα αυτά που περιγράφεις .

:wootwoot:

26445[/snapback]

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για μένα εκείνες τις στιγμές ήταν σα να σταμάτησε ολόκληρο το σύμπαν και παρακολουθούσε μαζί με μένα τα ψαράκια μου . Ηταν πολύ έντονα τα συναισθήματα και γι'αυτό θέλησα να τα μοιραστώ με άτομα που πιστεύω πως καταλαβαίνουν το τι νιώθω.. Κρίμα που δέν μπορώ να ανεβάσω βιντεάκι για να δείτε όλοι τα ψαράκια μέσα στη λιμνούλα..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το είδαμε το βιντεάκι.

Καλή διαμονή στους καινούργιους κάτοικους της λιμνούλας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μια συμβουλή !!!

Μήν βάζεις το νερό απ' την σακούλα στη λίμνη!

Μπορεί να μεταφέρεις ασθένειες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ελπίζω να μή μεταφέρθηκε καποια ασθένεια στη λιμνούλα... :wootwoot:

Πάντως μέχρι στιγμής όλα δείχνουν να είναι καλά.Χθές το βράδυ τα χρυσόψαρα ψιλοξενύχτησαν (μπορεί να είχαν καμια μικρή γιορτούλα), γιατι κατα τις 23.30 που πήγα να δώ τι κάνουν τα είδα να κόβουν βόλτες.Εγώ νομιζα πως μόλις δύσει ο ήλιος θα κοιμόταν αλλα έκανα λάθος. Γύρω στη 1 που ξαναπήγα μάλλον είχε τελεώσει η γιορτούλα τους και είχε πάει το καθένα στη γωνίτσα του.

Σημερα το πρωί πάντως κατα τις 6.30 ακόμα κοιμόταν και έλεγξα τη θερμοκρασία με μεγάλη προσοχή για να μήν τα ενοχλήσω.. 20C είναι καλά ή είναι πολύ κρύο για τον πλεκόστομο;

Περιτό να σας πω πως δεν ενοχλούνται καθόλου, είτε βαζω το χέρι μου μέσα στη λίμνη είτε όχι γι'αυτα είναι το ίδιο ,συνεχίζουν τις βολτες τους..

Ο πλεκόστομος το πρωΐ ήταν κολλημένος ανάποδα ( με το κεφάλι κάτω και την ουρά επάνω) στο αγαπημένο του γλαστράκι αλλα μετά απο λίγο που ξανακοίταξα τον είδα κάτω απο το φίλτρο. Αναρωτιέμαι πότε θα πάει στο ξύλο...

Επειδή τα βίντεο απο τη βιντεοκάμερα ήταν πολύ μεγάλα, δέν μπορούσα να τα ανεβάσω. Αλλα το καλό το παληκάρι... Τράβηξα ένα βιντεάκι με την φωτογραφική και μάλλον μπορώ να το ανεβάσω αφού μίκρυνα πολύ το μέγεθος του..Ελπίζω να τα καταφέρω και να δείτε τα χρυσόψαρα να παίρνουν το πρωϊνό τους...

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη σου ευχομαι

Περιμενουμε τις φωτο με τα μικρα

Ποιο ειδος χρυσοψαρων πηρες;

Τον πλεκο παντως τον χειμωνα θα πρεπει να τον μεταφερεις σε κλειστο χωρο γιατι δεν θα αντεξει την πτωση της θερμοκρασιας

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη σου ευχομαι

Περιμενουμε τις φωτο με τα μικρα

Ποιο ειδος χρυσοψαρων πηρες;

Τον πλεκο παντως τον χειμωνα θα πρεπει να τον μεταφερεις σε κλειστο χωρο γιατι δεν θα αντεξει την πτωση της θερμοκρασιας

26476[/snapback]

Πηρα τα απλά γιατι διάβασα οτι είνα τα πιο ανθεκτικά. Στο τέλος του καλοκαιριού ο πλεκοστομος θα μετακομίσει σε ενυδρείο 70lt μέσα στο σπίτι και λίγο αργότερα θα ακολουθήσουν και τα χρυσόψαρα με τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα!!!! Και μόνο η περιγραφή σου τα δείχνει όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία δεν με ενοχλεί αν είναι σταθερή .

Θα ήθελα να προσέξεις τι διακυμάνσεις έχουμε .

Βίντεο μην μας στείλεις . :wootwoot:

Καλύτερη εικόνα έχουμε με τη περιγραφή σου . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συνχαρητηρια.Καλη αρχη και καλοριζικα τα ψαρακια σου. :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδώ είναι μερικές φωτογραφίες απο τα χρυσόψαρα και μία του πλεκοστομου..

Δεν είναι βέβαια το ίδιο με το να τα βλέπεις ζωντανά ή έστω σε βίντεο γιατί λείπει η κίνηση αλλα για την ώρα καλά είναι και έτσι. :wootwoot:

post-1422-1151092161_thumb.jpg

post-1422-1151092214_thumb.jpg

post-1422-1151092253_thumb.jpg

post-1422-1151092294_thumb.jpg

post-1422-1151092338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Νάτο και το βιντεάκι...

http://www.esnips.com/web/elle-pond

Δέν έχει καλή ανάλυση γιατί είναι απο τη φωτογραφική, αλλα κάτι είναι και αυτό για μια μικρή γεύση της λιμνούλας.

Το βιντεακι το τράβηξα χθες το μεσσημέρι την ώρα που τους έδωσα λίγο αγγουράκι να φάνε...

Σήμερα τράβηξα ένα άλλο που τα χρυσόψαρα δαγκώνανε τα δαχτυλα μου αλλα εκείνο θα το βάλω άλλη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το τελικό αποτέλεσμα.

Πιστεύω πως είναι κάτι που σε έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένη.

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι που διαθέτουν τον χώρο το παράδειγμα σου και να δώσουν επιτέλους σε αυτά τα πανέμορφα ψάρια το περιβάλλον που τους αξίζει.Βλέπω το συντριβάνι στο βίντεο είναι πανέμορφο και μάλιστα κάνει και πολύ καλή οξειγόνωση στο νερό. Όσο για τα κουκλιά μέσα δείχνουν τρισευτυχισμένα και υγιέστατα.

Χίλια μπράβο λοιπόν από εμένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιτά!!!!!!!!!!!!!!

Τα συγχαρητήρια μου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...