Jump to content

Απορίες για τις Red Cherry


Recommended Posts

Έχω ένα 60λιτρο φυτεμένο το οποίο μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να το κάνω red crystal species και breeding. Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μάθω τι είναι αποδεδειγμένα σωστό να διαβάσω ώστε να μπορέσω να το φτιάξω. Τι υλικά απαγορεύονται; Τι φυτά; οι red crystal έχουν trigger για να ζευγαρώσουν ή απλά συμβαίνει;

Οι απορίες είναι πολλές και οι συμβουλές επιθυμητές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 60λιτρο φυτεμένο το οποίο μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να το κάνω red crystal species και breeding. Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μάθω τι είναι αποδεδειγμένα σωστό να διαβάσω ώστε να μπορέσω να το φτιάξω. Τι υλικά απαγορεύονται; Τι φυτά; οι red crystal έχουν trigger για να ζευγαρώσουν ή απλά συμβαίνει;

Οι απορίες είναι πολλές και οι συμβουλές επιθυμητές.

Ο τίτλος είναι λάθος. Για τις Red Crystal ενδιαφέρομαι. Συγνώμη απροσεξία.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολες οι red crystal για να τις αναπαράγεις (καμμία σχέση με τις red cherry). Προσωπικά δεν τα κατάφερα .

Αν υπαρχει κάποιος πιο έμπειρος ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Γεια !

Μιλαμε λοιπον για τις γαριδες CRS (Clear Red Shrimps) και την επιτυχημενη αναπαραγωγη τους.

Κατ αρχην , το πιο σημαντικο ειναι να τις διατηρησουμε ζωντανες (πραγμα οχι και τοσο ευκολο μερικες φορες). Ισως ειναι το δυκολοτερο ειδος κατα την γνωμη μου, απο τις εμπορικες γαριδουλες. Οι Crs ειναι αρκετα ευαισθητες και ιδιαιτερα οσο ανεβαινουν τα grades.

Οσο πιο υψηλης ποιοτητας λοιπον ειναι αυτες οι γαριδες, τοσο πιο δυσκολες και ευαισθητες θεωρουνται.

Γιατι ομως;

Για να απαντηθει αυτο θα πρεπει εδω να γινει μια παρενθεση με το ιστορικο της μορφης.

Οι CRS καταγονται απο τις Bee (Caridina cantonensis) που ειναι και η μορφη που απανταται στην φυση. Η κοκκινη μεταλλαξη εμφανιστηκε το 1996 στο ενυδρειο ενος Ιαπωνα χομπιστα ο οποιος ευθυνεται για την δημιουργια της ρατσας. Οι Ιαπωνες ενθουσιαστηκαν με την νεα μορφη γιατι αντιπροσωπευει τα χρωματα της σημαιας τους και επειτα απο επιλεκτικη αναπαραγωγη σταθεροποιησαν το γονιδιο του κοκκινου χρωματισμου και τις διεδωσαν σε ολο τον κοσμο. Το γονιδιο αυτο ειναι πλεον σταθερο και αυτο σημαινει οτι : 2 ομοζυγωτες γονεις της κοκκινης μορφης, θα δωσουν 100% κοκκινους απογονους..

Η προσπαθεια μεσα απο εντατικη κλειστη εκτροφη, αυξησε την ποιοτητα τους και στοχος ειναι να επικρατει ο συμπαγης λευκος χρωματισμος οσο ανεβαινουν τα grades. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μορφες καταλευκες ή με μοναδικα κοκκινα σχεδια που θυμιζουν λουλουδια, δοντι τιγρης κλπ

Το συμπερασμα ειναι οτι οσο καλυτερης ποιοτητας ειναι, τοσο πιο κλειστη η εκτροφη τους και η επιλεκτικη αναπαραγωγη τους. Αυτο εχει ομως σαν αποτελεσμα να μειωθει δραματικα το γονιδιακο αποθεμα της ρατσας, κανοντας τις γαριδες αυτες πιο επιρρεπεις σε ασθενειες , πιο δυσκολες στην αναπαραγωγη και πιο απαιτητικες γενικοτερα.

Κλεινει η παρενθεση και παμε στο..

1ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ..

..που ειναι η διατηρηση τους στο ενυδρειο μας. Η καλη αρχη γινεται ηδη απο το καταστημα οταν τις αγοραζουμε. Θα πρεπει να προσεξουμε μερικα πραγματα. Οι υγιεις γαριδες (και αυτο ισχυει για ολα τα ειδη) πρεπει να ειναι διαφανες. Θολη οψη σημαινει αντιστροφη μετρηση προς τον θανατο

Θα μου επιτρεψετε να βαλω εδω μια δικη μου φωτογραφια απο μια red nose που πεθανε απο γεραματα μερικες μερες αργοτερα. Δειτε τι εννοω με τον ορο θολο σωμα..

post-6932-1270167862_thumb.jpg

Οι υγιεις CRS θα πρεπει να μην εχουν πεσμενα κοιλιακα ποδια (αυτα τα μικρα τα κολυμβητικα στην κοιλια), να μην "σερνονται" καμπουριαζοντας, να εχουν ορθιες τις κεραιες τους και γενικα να δειχνουν ενεργητικες και δραστηριες. Το χρωμα ισως δεν ειναι σιγουρος δεικτης μιας και στα μαγαζια συνηθως λογω ελλειψης βυθου στα ενυδρεια τους, ειναι θαμπες και αχρωμες.

Φωτογραφια δικη μου παλι, υγιους Red crystal. Προσεξτε οτι κραταει την ουρα ψηλα, τα κολυμβητικα ποδια κολλημενα στο σωμα, και τις κεραιες ψηλα:

post-6932-1270168244_thumb.jpg

Οταν θα ειμαστε ετοιμοι να τις αγορασουμε και να τις μεταφερουμε στο ενυδρειο μας θα πρεπει να εχουμε προσεξει τα εξης:

- Ενυδρειο τουλαχιστον 2 μηνων και καλα στρωμενο, με στρωμενο φιλτρο και βυθο. Αυτες οι γαριδες ειναι τρομερα επιρρεπεις σε δηλητηριαση απο αυξημενα ΝΟ3. Οποτε τα νιτρικα να ειναι κοντα στο μηδεν. Για αμμωνια και αμμωνιο δεν συζηταμε καν...

-Τιμες νερου, αναλογα με τα grades, οχι τοσο σημαντικες οσο η καθαροτητα του νερου. Πολλοι τις διατηρουν και τις αναπαραγουν σε ελαφρως αλκαλικες συνθηκες και μετριες σκληροτητες χωρις κανενα προβλημα. Οι ιδανικες μετρησεις παντως βρισκονται περιπου ως εξης..

ΡΗ 6,5-6,8

ΚΗ 3-6

Gh 2-10

Eπαναλαμβανω ομως οτι το πιο σημαντικο μακραν, ειναι η καθαροτητα του νερου.

-Χωρητικοτητα ενυδρειου πανω απο 50 λιτρα.

-Σκουρο βυθο για να νοιωθουν περισσοτερη ασφαλεια και για να βγαζουν και καλυτερα χρωματα.

-Για τον ιδιο λογο (αισθηση ασφαλειας) ξεκιναμε παντοτε με αποικια ανω των 10 ατομων.

-Η διακοσμηση ειναι κι αυτη σημαντικη και πρεπει να περιλαμβανει ξερα φυλλα που δρουν ως φυσικο αντιβιωτικο και παρεχουν μεσω του βιοφιλμ και των μυκητων που αναπτυσσεται πανω τους, φαγητο για τις γαριδες και τα μωρα τους. Η προσθηκη φυτων βοηθαει πολυ με την ποιοτητα του νερου και συστηνονται αρκετα φυτα. Προτεινονται πολυ οι moss γιατι οι γαριδες τις τρωνε αν πεινασουν και τους παρεχουν τροφη και καταφυγιο. Αποφευγονται οι κρυπτοκορινες και οι ανουμπιες γιατι το κυριως μερος αυτων των φυτων (κονδυλος), αν τραυματιστει εκκρινει τοξινες που μπορουν να σκοτωσουν τις γαριδες.

-Προσοχη στις ριζες , στα ξυλα και στα ξερα φυλλα. Αν βγαλουν πολλες ταννινες και χουμικα οξεα μπορουν να εχουν αρνητικες συνεπειες στην υγεια των CRS, ακομα και να τις σκοτωσουν. Δεν θελουμε black water οποτε καλυτερα να τα εχουμε μουλιασει για ενα διαστημα ωστε να βγαλουν τις περισσοτερες απο αυτες τις ουσιες.

-Η θερμοκρασια πρεπει να βρισκεται μεταξυ 20-24 βαθμων. Οι CRS αισθανονται πολυ καλυτερα σε δροσερο νερο και δυσανασχετουν οταν η θερμοκρασια ανεβαινει πανω απο 25.

-Προτεινεται species tank γι αυτο το ειδος, ή εστω αλλο ενα ειδος μικροσωμης γαριδας μιας και υπο ελεγχομενες συνθηκες πετυχαινεται καλυτερα αναπαραγωγη. Τα τυχον ψαρια ως συγκατοικοι, θα προκαλουν σιγουρα απωλειες στα νεογεννητα. Επισης ολες οι γαριδες ειναι τρομερα ευαισθητες στον χαλκο και τα περισσοτερα φαρμακα για τα ψαρια ( σε τυχον ασθενεια) περιεχουν χαλκο.

- Η φιλτρανση θα πρεπει να ειναι πολυ ικανοποιητικη, η ροη ομως οχι πολυ δυνατη ωστε να τις κουραζει. Ο φυσικος βιοτοπος του ειδους ειναι ορεινοι χειμαρροι και ποταμακια ,αργα κινουμενα, αλλα πλουσια σε οξυγονο. Οποτε καλη οξυγονωση !

-Κλειστο καπακι τις πρωτε μερες ιδιαιτερα γιατι μπορει να βρεθουν εκτος ενυδρειου ! αν προσαρμοστουν και μετα δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να σκαρφαλωσουν, παρα μονο αν τις ενοχλησει κατι στην ποιοτητα του νερου.

- Ο φωτισμος δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο, φτανει να υπαρχουν σκοτεινες περιοχες και κρυψωνες οπου θα αναζητουν ασφαλεια οποτε το χρειαζονται. Παντως ολες οι γαριδες κατω απο δυνατο φωτισμο παιρνουν πιο εντονα χρωματα. Προτιμηστε λευκο φωτισμο γυρω στα 5500-6500 Kelvin. Ειναι ενα μικρο μυστικο που κανει τις CRS να δειχνουν πιο εντονα τα χρωματα τους και τονιζουν ιδιαιτερα το λευκο :)

δεν νομιζω οτι ξεχασα κατι, οποτε μπορουμε να παμε στο θεμα της αναπαραγωγης που ειναι το ...

2ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ

Οι CRS αντιθετα με τις πιο ευκολες προγονους τους ,τις Bee, ειναι πιο ιδιοτροπες στην εκτροφη τους.

Απαιτουν καποιες ειδικες συνθηκες που ειναι οι εξης:

- Ενυδρειο πανω απο 60 λιτρα. Σπανια αναπαραγονται σε μικροτερα ενυδρεια και αν το κανουν ο αριθμος του γονου ειναι μικρος.

-Πολυ καθαρο νερο με μηδενικα ΝΟ3 και συχνες/ μικρες αλλαγες νερου. Η ποιοτητα του νερου ειναι το Α και το Ω !!

- Καλο ταισμα με ποικιλια τροφων. Το ταισμα απο μονο του ειναι μεγαλο κεφαλαιο ! το υπερβολικο ταισμα ειναι η πιο συνηθισμενη αιτια θανατων ! Θα πρεπει λοιπον να δινεται τοση ποσοτητα τροφης που να καταναλωνεται μεσα σε 2-3 ωρες. Στην διατροφη να περιλαμβανονται κυριως φυτικες τροφες μιας και τροφες που περιεχουν υψηλα ποσοστα πρωτεινης βλαπτουν μακροχρονια το πεπτικο τους συστημα. Μερικες απαραιτητες και συνιστωμενες τροφες ειναι: Σπιρουλινα, αρακας, καροτο, ειδικες τροφες του εμποριου για γαριδες, γλυκοπατατα, καλοκυθα κλπ. Μια φορα την εβδομαδα θα πρεπει να παρεχουμε κατεψυγμενα bloodworms ή krill .Τ α krill περιεχουν μεγαλες ποσοτητες ασταξανθινης που κανουν τα χρωματα εντονοτερα.

Να αποφευγεται σε ΟΛΕΣ τις γαριδες το σπανακι !

-Δροσερο νερο. Αναπαραγονται καλυτερα σε θερμοκρασια 22-23 βαθμων.

-Περισσοτερες πιθανοτητες αναπαραγωγης θα εχουμε σε ελαφρως οξινο νερο και χαμηλες εως μετριες σκληροτητες.

-Στην επιβιωση περισσοτερων νεογεννητων, βοηθαει πολυ η μουργα/λασπη (mulm) που δημιουργειται στον βυθο απο τα ξερα φυλλα που σαπιζουν. Γι αυτο οταν τα φυλλα αποσυντεθουν, αφαιρουμε μονο τον σκελετο και δεν βαζουμε ποτε σκουπα βυθου.

-Προφιλτρα στην εισαγωγη των φιλτρων ή χρηση φιλτρων τυπου αμβουργου, αεροφιλτρα σπογγου κλπ. Διαφορετικα ,πολλα μικρα γαριδακια θα τα ρουφαει το φιλτρο και θα χανονται μερικα απο αυτα.

Αυτα τα στοιχεια ειναι οσα γνωριζω κι εγω, εχω διαβασει, και προσπαθω να εφαρμοσω και στις δικες μου CRS. Πειρα μεγαλη δεν εχω, μιας και τις εχω μολις 2-3 μηνες. Ελπιζω με τον καιρο να αποκτησω κι εγω περισσοτερη εμπειρια και να εμπολουτισω κι αλλο τις γνωσεις μου πανω στο ειδος αυτο.

Αυτα που πρεπει να κρατησουμε σαν σημαντικοτερα στοιχεια τελικα, ειναι :

-Πολυ καλη ποιοτητα νερου

-Καταλληλη χημεια νερου

-Καλη και ισορροπημενη διατροφη

-Να ξεκιναμε με αλλα πιο ευκολα ειδη γαριδων , αν ειμαστε αρχαριοι,πριν παμε στις CRS

-Oταν ξεκιναμε με αυτες τις γαριδες να προτιμουμε χαμηλα grades και οσο αποκτουμε πειρα να προχωραμε και στην αποκτηση των πιο ευαισθητων αλλα και υψηλοτερων ( και ακριβοτερων) ποιοτικα μορφων.

Και 2 πολυ χρησιμα links

Οι CRS διασταυρωνονται με τις bee αφου ειναι το ιδιο ειδος. Ομως το ισχυροτερο γονιδιο ,ειναι αυτο του μαυρου χρωματος .Σε αυτον τον ΠΙΝΑΚΑ με τον νομο του Mendel's μπορει να προβλεφθει το χρωμα των απογονων. Οταν σε μια αποικια CRS υψηλων grades μειωθει το γονιδιακο αποθεμα, η προσθηκη μερικων Bee αρκει για να επαναφερει την αποικια και να την κανει λιγοτερο ευαισθητη. Ετσι επιτυγχανονται και νεοι χρωματισμοι με σχετικη ασφαλεια μιας και ολοι οι απογονοι εχουν ειτε μαυρο ,ειτε κοκκινο χρωματισμο. Δεν εχει εμφανιστει ποτε εως τωρα ατομο και με τα 2 χρωματα.

Kαι ενας ΠΙΝΑΚΑΣ με τα grades.

Καλες αναπαραγωγες !

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν χαλάω το post. :)

Μπορούν να συμβιώσουν με τις red cherrys οι CRS η υπάρχει πρόβλημα στην αναπαραγωγή ενός εκ των δυο ειδών?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν χαλάω το post. :)

Μπορούν να συμβιώσουν με τις red cherrys οι CRS η υπάρχει πρόβλημα στην αναπαραγωγή ενός εκ των δυο ειδών?

Δεν ξέρω αν ο Raven έχει κάποια εξήγηση, αλλά η εμπειρία πολλών χομπιστών έχει δείξει ότι η συμβίωση αυτών των δύο ειδών δεν επιτρέπει την αναπαραγωγή των Crystal Red.

Link to comment
Share on other sites

ας αλλαξει καποιος τον τιτλο....

Link to comment
Share on other sites

ας αλλαξει καποιος τον τιτλο....

+1

και Raven :):thumbup::helpsmilie: !!!

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου :D !!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει πάρα πολύ το ποστ σου Αλέξανδρε! :)

Αν μπορείς δώσε το σωστό link γιατί το δεύτερο βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο Raven έχει κάποια εξήγηση, αλλά η εμπειρία πολλών χομπιστών έχει δείξει ότι η συμβίωση αυτών των δύο ειδών δεν επιτρέπει την αναπαραγωγή των Crystal Red.

Η εξηγηση ειναι απλουστατη. Απλη λογικη ...

σκεφτειτε ποσο ευκολα αναπαραγονται οι red cherry κατω οποιεσδηποτε σχεδον συνθηκες , και απο την αλλη σκεφτειτε οτι οι crs θεωρουνται αρκετα δυσκολες στην αναπαραγωγη τους.

Οταν λοιπον καποιοι βλεπουν οτι στο ιδιο ενυδρειο οι red cherry αναπαραγονται σαν τρελλες, ενω οι crs οχι, υποθετουν οτι φταιει η συγκτοικιση και οχι το γεγονος οτι προφανως οι συνθηκες δεν ειναι καταλληλες για τις πιο ευαισθητες CRS.

Η δικη μου αποψη λοιπον ειναι οτι προκειται για μυθο.

Το σωστο link για τα grades ειναι ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι αν γίνεται να διορθωθεί ο τίτλος καλά θα ήταν.

Raven με σκλαβώνεις. Με τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες θα έχουμε θέμα ή δεν μας ενοχλούν;

Βασική απορία. Να προσπαθήσω να βρώ High Grade ( hino ή SS) ή να παίξω με τις απλές που φέρνουν τα μαγαζιά συνήθως; Λέω για αρχική ομάδα 20 γαριδούλες. (Να σημειωθεί πως το ενυδρείο που θα μπούν τρέχει γύρω στους 4 μήνες και τρέχει ρολόι. Από μετρήσεις να ρίξω θερμοκρασία και KH χρειάζεται.)

Και κάτι ακόμα. ΟΙ CRS και οι CBS είναι το ίδιο είδος απλά με διαφορετικό χρωματικό γωνιδίωμα σωστά; Δεν θα ήταν καλύτερα (από την άποψη της ενδυνάμωσης των μελλοντικών παιδιών μου) να βάλω και CBS μαζί;ξέρω θα μου χαλάσει λίγο το χρώμα αλλά δεν θα έχω καλύτερη gene pool;

Στο θέμα φαγητού, τα λαχανικά αφού τα βράσουμε τα παρατάμε μέσα ή τα αφήνουμε κανα 2ωράκι και μετά όξω;

Αν τα καταφέρω επόμενω βήμα είναι οι Sulawesi Malawa Shrimp.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια δεν ενοχλουν, εφοσον παραμενουν σε μικρους αριθμους. Εχω καταληξει ομως οτι καλυτερα να μην υπαρχουν σαλιγκαρια μαζι με τις γαριδες. Ο λογος ειναι οτι στα γαριδοενυδρεια, συχνα εμφανιζονται πλαναρια και υδρες και ισως χρειαστει θεραπεια με panacur το οποιο ειναι απολυτα ασφαλες για τις γαριδες αλλα σκοτωνει μερικες φορες αν πεσει λιγο παραπανω, ολα τα σαλιγκαρια. Και μεγαλος αριθμος νεκρων σαλιγκαριων μπορει να σηκωσει αμμωνια μεσα σε μια μερα.

Οσο για τα grades, καλυτερα τωρα στην αρχη να ξεκινησεις απο χαμηλα. Αν δεις οτι ολα πανε καλα και αναπαραγονται, πας και σε πιο ποιοτικες οπως οι hinomaru και mosura. Eξαλλου υπολογισε οτι 10 hinomaru μπορει να καστισουν ακομα και 500ευρω και δεν λεει να χαθει ουτε μια.

Και μην νομισεις οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν ... ξερω τουλαχιστον εναν χομπιστα που εχει SSS CRS αλλα δεν συμετεχει στα ελληνικα φορα.

Οι CBS αν τις βαλεις μαζι με τις CRS με τον καιρο θα επικρατησουν και η κοκκινη μορφη θα χαθει , αφου το μαυρο γονιδιο ειναι το ισχυροτερο. Ισως παρει χρονια για να γινει αυτο αλλλα οι κοκκινες θα γινονται σπανιοτερες οσο περναει ο καιρος.

Επισης θα πρεπει αν εχεις πχ SSS να βρεις και να βαλεις το ιδιο grade 1-2 CBS , διαφορετικα θα σου ριξουν τα grades χαλωντας την ποιοτητα της αποικιας σου.

Τα λαχανικα δεν χρειαζεται να τα βρασεις. Εγω ριχνω καροτο ωμο το οποιο ομως ξεκινουν να το τρωνε μονο μετα την 3η μερα. Γι αυτο θελει πολυ μικρη ποσοτητα. Θα βρεις ποσο μπορουν να καταναλωσουν σιγα σιγα και μετα απο παρατηρηση. Αν δεν το φανε σημαινει οτι ειναι χορτατες ή οτι δεν τους αρεσει, οποτε βγαλσιμο μετα απο την 4η -5η μερα πριν σου θολωσει το νερο. Και μεγαλη προσοχη στα πρασινα λαχανικα που ειναι ραντισμενα ! εχουν χαθει ολοκληρες αποικιες γαριδων απο ραντισμενα μαρουλοφυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άψογος ο Αλέξανδρος ! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλους !

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έλεγα πως δεν κατάφερα να αναπαράγω τις Red crystal μαζί με τις Red Cherry σήμερα είδα την πρώτη νεογένητη red crystal!! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βαλω καμμιά αποδεικτική photo αλλά δεν μπορώ !

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει..

Τουλαχιστον θα σας πώ τις μετρήσεις μου

Ph 7, GH 14, KH 9, NO3 0,5 , PO4 0,03 , θερμοκρασία 25,

Τελικά όλα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ολυμπιακτίδικη ψείρα στο κέντο , ελπίζω να φαίνεται

post-8936-1270302020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

νταξ δεν φοβαμαι για φυτοφάρμακα. Όλα τα πράσινα θα προέλθουν από δικό μου κήπο που δεν παίρνει χημικά και αηδίες. ΜΑΚ μεγιά το σκατούλι! Όμορφο είναι το χαμένο.

Μόλις θίξατε και μέγα ζήτημα. Πλανάρια ύδρες και άλλα τέτοια σιχαμένα. Τι πρόληψη μπορώ να έχω για να μην μου βγούν στο ενυδρείο; Είμαι πολύ κατά του χημικού στα ενυδρειάκα μου και θα προτιμούσα να τα προλάβω εν τη γενέση παρά να τρέχω μετά. Και δεν λέω μόνο για τα γαριδόνια. Γενικότερα.

Διάβασα για κάποιες τροφές που βελτιώνουν το χρώμα των γαρίδων. Θα το δοκιμάσω σε Red Cherry που έχω και θα σας δώσω περαιτέρω πληροφορίες. Vicious έχω την άδεια σου ελπίζω... τα εγγόνια σου θα είναι τα πειραματόζωα.

Link to comment
Share on other sites

..ωραιο και χωρταστικο θεματακι! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

νταξ δεν φοβαμαι για φυτοφάρμακα. Όλα τα πράσινα θα προέλθουν από δικό μου κήπο που δεν παίρνει χημικά και αηδίες. ΜΑΚ μεγιά το σκατούλι! Όμορφο είναι το χαμένο.

Μόλις θίξατε και μέγα ζήτημα. Πλανάρια ύδρες και άλλα τέτοια σιχαμένα. Τι πρόληψη μπορώ να έχω για να μην μου βγούν στο ενυδρείο; Είμαι πολύ κατά του χημικού στα ενυδρειάκα μου και θα προτιμούσα να τα προλάβω εν τη γενέση παρά να τρέχω μετά. Και δεν λέω μόνο για τα γαριδόνια. Γενικότερα.

Διάβασα για κάποιες τροφές που βελτιώνουν το χρώμα των γαρίδων. Θα το δοκιμάσω σε Red Cherry που έχω και θα σας δώσω περαιτέρω πληροφορίες. Vicious έχω την άδεια σου ελπίζω... τα εγγόνια σου θα είναι τα πειραματόζωα.

Η καλυτερη προληψη για τα πλαναρια και τις υδρες, ειναι το σωστο ταισμα. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα εμφανιστουν. Τα πλαναρια ειναι σχετικα ακινδυνα και επιτιθενται μονο σε ασθενικες ή αρρωστες γαριδες. Για τις υγιης γαριδες ειναι απλως ενοχλητικα.

Οι υδρες ομως ειναι αρκετα επικινδυνες για τον γονο και θα πρεπει να αντιμετωπιζονται. Κι εγω ειμαι εντελως αρνητικος στην χρηση χημικων αλλα δεν θα κατσω να βλεπω τις υδρες να σκοτωνουν τον γονο ακριβων και σπανιων γαριδων. Εχω χρησιμοποιησει το Panacur αρκετες φορες με καλα αποτελεσματα. Θελει ομως μεγαλη προσοχη στην δοσολογια γιατι αλλιως σκοτωνει και τα σαλιγκαρια. Για τις γαριδες δεν υπαρχει κανενας κινδυνος ,ουτε για την βιολογια των φιλτρων.

Η διατροφη δεν ειναι ο μονος παραγοντας που σχετιζεται με το χρωμα στις red cherry. Η καλη διατροφη δεν προυποθετει και εντονο κοκκινο χρωμα. Υπαρχει ενας συνδυασμος απο πολλους αλλους παραγοντες που κανει μια red cherry εντονα κοκκινη. Το κυριοτερο ειναι η γενετικη προδιαθεση και επειτα, η ηλικια,το φυλο, η διαθεση, τα ποσοστα μελανινης αναλογα με την φαση εκδυσης, αν υπαρχουν ψαρια, ο φωτισμος και πολλα αλλα σημαντικα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει το Panacur αρκετες φορες με καλα αποτελεσματα. Θελει ομως μεγαλη προσοχη στην δοσολογια γιατι αλλιως σκοτωνει και τα σαλιγκαρια.

(δεν χρειαζεται να απαντησεις υπεύθυνα, απλα πες την εμπειρια σου ή την αποψη σου για το φαρμακο)

1. Ποια συσκευασια του Panacur χρησιμοποιησες και σε ποια δοσολογια ανα λιτρο για τα παρασιτα?

2. Απο ποιο σημειο και μετα γινεται επικινδυνο για τις γαριδες?

3. Τα σαλιγκαρια ειναι πιο ευαισθητα απο τις γαριδες σε αυτο το φαρμακο και σε ποια δοσολογια?

:)

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν ετοιμα σε αυτο το link

H δικη μου εμπειρια ειναι οτι μια φορα που κατα λαθος εριξα παραπανω , εχασα ολα τα zebra και bumblebee snails.Τα υπολοιπα κοινα σαλιγκαρια physa, planorbis και melanoides αντεξαν ολα.

Γενικα παντα οταν κανω θεραπεια με φαινμπενδαζολη (panacur) ξεκιναω με πολυ λιγοτερο απο 0,1 γρ ανα 25 λιτρα και συνεχιζω αυξανοντας ελαφρα καθε 24 ωρες και παρατηρωντας τις υδρες αν εχουν κλεισει τα πλοκαμια τους. Συνηθως 3-4 μερες ειναι αρκετες για να πεθανουν. Μετα την θεραπεια κανω μερικες αλλαγες νερου για να φυγει το πολυ φαρμακο.

Για την δοση μην με ρωτατε, πως την βρισκω.. με το ματι πια υπολογιζω. Ξυνω με το νυχι λιγη σκονη απο το χαπι, την διαλυω σε ενα ποτηρι νερο, και το ριχνω μεσα στο ενυδρειο σιγα σιγα.

Χρησιμοποιω το Panacur σε χαπια των 250mg.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...