Jump to content

Μαύρη τριχοειδής άλγη


malaw

Recommended Posts

Χαίρεται αδέρφια αφρικάνοι χρειάζομαι την βοήθεια σας για να ξεπεράσω θεματάκι το οποίο προέκυψε με μαύρη τριχοειδή άλγη στο ενυδρείο μου....θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την αντιμετώπιση της....ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

H πιό αποτελεσματική μέθοδος κατά τη γνώμη μου είναι το overdose με Flourish Excel. 5-10 ml σε μια σύριγγα και ψέκασμα στα σημεία που υπάρχει η bba. Βέβαια μια φωτο θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο για να ξέρουμε αν έχει εμφανιστεί πάνω στα φυτά, τις πέτρες ή στον εξοπλισμό και κατά πόσο μεγάλη είνα η έκτασή της.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως γιατί το excel δεν κάνει καλό στις βαλισνέριες, αν έχεις.

Μπορείς να κάνεις δουλειά και με οξυζενέ.

Επίσης και μία συσκότιση ποτέ δεν έβλαψε για 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες ,Πληροφορίες για το ενυδρείο ,( παραμετροι,φωτισμός,διατροφή).Εγώ θα έκανα και μια καλή αλλαγή ,θα σταματούσα να ταίζω και θά εμπαινα σε συσκότιση κανένα 5νθήμερο όπως ελέχθει πιο πάνω ,σαν πρώτες κινήσεις.Φωτογραφίες και πληροφορίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή η ΒΒΑ έχει ξεκινήσει πάνω στα φυτά και τις πέτρες moonstone και δεν έχει προλάβει να τα καλύψει απλά έχει δημιουργήσει παντού πάνω τους μικρές εστίες......η φωτοπερίοδος μου είναι 8 ώρες ημερισίως με 4 Τ5 λαμπίτσες (2 daylight, 2plant).....αλλαγές κάνω κάθε 7 ημέρες 30% με καλή σκούπα στον βυθό....στο ενυδρείο έχω μέσα γύρω στις 8 ανούμπιες και αρκετό κερατόφυλλο...το ενυδρείο λειτουργεί γύρω στους 4 μήνες..τάισμα 1 φορά την ημέρα και 1 φορά την βδομάδα δεν ταίζω καθόλου

από φίλτρανση έχω 2 εξωτερικά 1000λ/ω και 1400λ/ω και ένα κυκλοφορίτη 1000λ/ω για επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δυνατο φωτισμο για ενυδρειο χωρις φυτα.

Μετρα αν μπορεις και φωσφορικα εκτος απο νιτρικα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δυνατο φωτισμο για ενυδρειο χωρις φυτα.

Μετρα αν μπορεις και φωσφορικα εκτος απο νιτρικα

Οπότε προτείνεις να μην χρησιμοποιώ και τις 4 λάμπες????

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προτείνεις να μην χρησιμοποιώ και τις 4 λάμπες????

O Δελτα66 έχει δίκιο.Είναι κάποια συκγεκριμένη μάρκα του ενυδρείο σου ; γιατί μου θυμίζει RIO 400.

Εγώ σε 400 λτ.( RIO 400) έχω μόνο δύο λάμπες 1 daylight και 1 plant.Δεν χρειάζεται τόσος φωτισμός σε αφρική και έιναι και Τ5.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο malawi με τέσσερις Τ5 (φαντάζομαι όλες ίδιες σε watt) )είναι πάρα πολύ !

Μπορείς για παράδειγμα, να έχεις τις δύο για ένα τρίωρο, μετά για ένα δίωρο να έχεις και τις τέσσερις και μετά πάλι ένα τρίωρο μόνο τις 2. (σύνολο 20 "λαμποώρες").

Στο παραπάνω σενάριο θεωρώ ότι ανάβουν ανά δύο. Αν υπάρχει δυνατότητα να ανάβεις κάποιες ανα μία τότε μπορείς να έχεις το ακόλουθο σενάριο:

1η ώρα : μία

2η και 3η ώρα : τρεις

4η και 5η ώρα : τέσσερις

6 και 7η ώρα : τρεις

8η ώρα : μία

Σύνολο: 22 "λαμποώρες"

Εσύ τώρα έχεις τέσσερις λάμπες για 8 ώρες δηλαδή σύνολο 32 "λαμποώρες" :)

Link to comment
Share on other sites

"Αυτή την στιγμή η ΒΒΑ έχει ξεκινήσει πάνω στα φυτά και τις πέτρες moonstone και δεν έχει προλάβει να τα καλύψει απλά έχει δημιουργήσει παντού πάνω τους μικρές εστίες..."

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα εξαπλωθεί. Αν ξεκίνησε στις ανούβιες σαν μικρές τούφες τότε σίγουρα ο φωτισμός σου είναι πολύ δυνατός εκτός εαν έριξες κάποιο λίπασμα η τροφές με πολλά φωσφορικά. Οπως προτείνουν και οι υπόλοιποι χαμήλωσε το φωτισμό πρώτα και προχώρησε στις αλλαγές νερού. Η bba είναι ύπουλη άλγη και καραδοκεί για μια απότομη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι το ANUMBIA 400 και εχει 4 Τ5 λέω να το δουλέψω έπειτα από προτροπή σας με τις 2 λάμπες....αλλά πόσες ώρες να τις έχω να παίζουν??????τωρα 4 μέρες το έχω σε πλήρη συσκότιση και έχει υποχωρήσει αξιοσημείωτα η ΒΒΑ....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι το ANUMBIA 400 και εχει 4 Τ5 λέω να το δουλέψω έπειτα από προτροπή σας με τις 2 λάμπες....αλλά πόσες ώρες να τις έχω να παίζουν??????τωρα 4 μέρες το έχω σε πλήρη συσκότιση και έχει υποχωρήσει αξιοσημείωτα η ΒΒΑ....

Με την συσκότηση θα υποχωρήσει ,αν δεν έχεις κάνει αλλαγή να κάνεις 40-50 %.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...