Jump to content

Proreef (tropic Marin) αλάτι και βελτιωτικά..


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση.

Σε reef 900lt με καμια 10αριά κοράλλια(sps & lps), χρησιμοποιώ για τις αλλάγές μου το αλάτι ProReef της Tropic Marin. Το συγκεκριμένο υποτίθεται(όπως λέει και το όνομα του) οτι ειναι κατασκευασμένο για να πληρεί τις προυποθέσεις, για χρήση σε Reef.

Το ερώτημα μου ειναι το εξής...

Οταν κάνω αλλαγή να ρίχνω και τα πρόσθετα μου σύμφωνα με το πρόγραμμα, ή να τα μεταφέρω καμια εβδομάδα αργότερα, λόγω του οτι τα περιλαμβάνει το αλάτι?

Ευχαριστώ, Γιάννης

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την σειρα Profi Plus της Coral Shop.

Συγκεκριμένα απο πρόσθετα βάζω:

- Ph Buffer

- Ca

- Mg

(Σε λίγο καιρό τα άνωθεν θα τα κόψω, γιατι θα μπεί σε λειτουργία ο Calcium Reactor).

- Sr

- Trace

- CoraDOM CarboH

http://www.coral-shop.com/news.php?id=127

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το αλάτι προσθέτει από μόνο του τα στοιχεία που χρειάζονται, (εξαρτάται φυσικά και από το αλάτι) και κατά πόσο συχνές είναι οι αλλαγές.

Το αν χρειάζεται να προσθέσεις κάποια και ποια, έχει να κάνει με τις συνθήκες και τα ζωντανά που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου και πάντα κατόπιν μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις σου πριν κι μετά την αλλαγή νερού θα σου δείξουν τη πρέπει να κάνεις , συνήθως μετά την αλλαγή νερού τα συστήματα πού δεν υποστηρίζονται από cr έχουν άνοδο των βασικών τιμών

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το Ph, Kh, Mg, Ca τα βλέπω με μετρησεις και μετα την αλλαγη.

Το Sr, Trace, Br πως να τα ξερω?

Οποτε που καταλήγουμε?

Οτι αν ριχνουμε αλατι ειδικό για reef, οπως ειναι το ProReef να ειμαστε πιο συγκρατημενοι στην προσθηκη πρόσθετων?

Link to comment
Share on other sites

Οσο έχετε καλή γνωση αγγλικών, ειναι ενα πολύ καλό αρθρο σχετικα με τις αλλαγες νερού.

http://www.coral-shop.com/news.php?id=177

Με λίγα λόγια ξεδιαλύνει το τοπιο σχετικα με την ερωτηση μου.

Δηλαδη με το αν χρειαζεται να ριχνουμε προσθετα, αν χρησιμοποιούμαι ενισχυμενο αλατι ειδικα για reef.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...