Jump to content

Προσθήκη δεύτερης λάμπας


kouzman

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι θα ήθελα τα φωτά σας για μια ακόμα φορά!

Θέλω να βελτιώσω τον φωτισμό μου με την προσθήκη (με πατέντα) δεύτερης λάμπας (αυτή τη στιγμή έχω μια 18 watt άγνωστων χαρακτηριστικών την οποία θα αντικαταστήσω αργότερα με μια πιο επώνυμη)!

Ο μόνος χώρος για να την βάλω είναι το καπάκι που ανοίγει για το τάϊσμα (παραθέτω φώτο)!

Δεν είμαι αρκετά σίγουρος ότι χωράει ???? έχει πολύ λίγο ωφέλιμο χώρο 6 cm και δεν είναι και flat για να τοποθετηθεί εύκολα!

Το τοπικό κατάστημα έχει τον στεγανό μετασχηματιστή 30 €, 20w λάμπα Τ8 4200Κ 15 € και ανακλαστήρα 15 €, σύνολο 60 € !!!!

Δεν ξέρω τι τιμές έχουν στην Αθήνα και θα ήθελα να μάθω, μια και δεν υπάρχουν και πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα για να έχω μια άποψη.

Περιμένω τις προτάσεις σας και τα φωτά σας!

Ευχαριστώ πολύ!

post-1048-1150978252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1Χ Ηλεκτρονικός μετασχηματηστής Τ5-DULUX 18W -->15euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

1Χ Λάμπα 18Watt T5 Sylvania GroLux -->4,5euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

2Χ Πιαστράκια για Τ5 λάμπες -->0,60euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

1X Ανακλαστήρας -->1,8euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

Στεγανά ακροφύσια Τ5 Arcadia -->10,5euro (Local Fish Shop)

Σύνολο: 32,4 euro

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρσιστώ πολύ!

Τα 5 πρώτα τα έχουν και εδώ φαντάζομαι, το τελευταίο όμως μάλλον απο Αθήνα!

Οπότε παραγγελία μόνο! Σωστά;

Πώς θα γίνει όμως η τοποθετηση;

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει ο χώρος που είναι η λάμπα? Η ίδια η λάμπα που έχεις πόσο είναι? Στα 55 εκ υπάρχει η Τ5 Οsram 865/24Watt που είναι στις 6500 Κ και 24 Watt. Την έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μέχρι που μπορείς να αλλάξεις την λάμπα σου με μία σαν αυτή που αναφέρω και θα έχεις σίγουρα πολύ φως! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις λάμπας 55 cm (αυτή που έχω τώρα)

Άγνωστο αν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη και μάλλον όχι!

Αναλυτικότερα:

Διαστάσεις χώρου 70 cm Μ, 3 cm Π, 5 cm Υ

Πως το βλέπετε χωράει ;

Ενυδρείο 70 λίτρα με 18 watt = 0.2 ανά λίτρο -> πολύ λίγο, οριακό!

Πώς θα το στερεώσω;

Το υλικό (πλαστικό) είναι αρκετά σκληρό (δεν νομίζω να τρυπάει εύκολα) και δεν θέλω να φαίνεται απ' έξω οπότε σκέφτηκα να την κολλήσω με σιλικόνη ή κάτι άλλο από μέσα!

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις λάμπας 55 cm (αυτή που έχω τώρα)

Άγνωστο αν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη και μάλλον όχι!

Αναλυτικότερα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3707

Διαστάσεις χώρου 70 cm Μ, 3 cm Π, 5 cm Υ

Πως το βλέπετε χωράει ;

Ενυδρείο 70 λίτρα με 18 watt = 0.2 ανά λίτρο -> πολύ λίγο, οριακό!

Πώς θα το στερεώσω;

Το υλικό (πλαστικό) είναι αρκετά σκληρό (δεν νομίζω να τρυπάει εύκολα) και δεν θέλω να φαίνεται απ' έξω οπότε σκέφτηκα να την κολλήσω με σιλικόνη ή κάτι άλλο από μέσα!

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

1Χ Ηλεκτρονικός μετασχηματηστής Τ5-DULUX 18W -->15euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

1Χ Λάμπα 18Watt T5 Sylvania GroLux -->4,5euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

2Χ Πιαστράκια για Τ5 λάμπες -->0,60euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

1X Ανακλαστήρας -->1,8euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

Στεγανά ακροφύσια Τ5 Arcadia -->10,5euro (Local Fish Shop)

Σύνολο: 32,4 euro

:wootwoot:

26518[/snapback]

Μετά από έρευνα αγοράς στο νησί απογοητεύτηκα τελείως μια και δεν υπάρχει ούτε καν η λάμπα (μόνο παραγγελία λέει και ένα κομμάτι δεν φέρνω κλπ) και αυτά στα μεγάλα καταστήματα με φωτισμό / ηλεκτρολογικά!

Η Τ5 λέει είναι καινούργιες και δεν κυκλοφορούν πολύ ???????????????

Πάντως απτόητος πήγα στο petshop και με την εξής λογική πήρα το κάτωθι αντικείμενο:

1Χ Ηλεκτρονικός μετασχηματιστής Τ5-DULUX 18W -->15euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

2Χ Πιαστράκια για Τ5 λάμπες -->0,60euro (κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού)

Στεγανά ακροφύσια Τ5 Arcadia -->10,5euro (Local Fish Shop)

Σύνολο 27 € και κάτι οπότε πήρα το Glo T8 1X20 Watt της Hagen (25mm διάμετρος / 1΄΄, τι ακριβώς συμβολίζει το 1΄΄) με 29 € (2 € διαφορά) !!!

Δεν ξέρω αν έκανα καλά απλά μου φάνηκε νορμάλ η τιμή! (σε σχέση με αυτά που θα έπαιρνα εγώ)

Λάμπες Τ8 όμως δεν βρήκα μια και η φτηνότερη που είχε ήταν στα 10 €!

Υπάρχει κάποια Τ8 να μου προτείνετε και κάποιο κατάστημα (πχ WaterInn, Αντωνακάκης κ.λ.π.) που να τις έχει, εξάλλου από αυτούς θα πάρω και τα φυτά μου!

Παράλληλα, σκέφτομαι να την τοποθετήσω με θερμοσιλικόνη μια και θα αντέχει στη ζέστη (Σωστό ; ) γιατί δεν θέλω να τρυπήσω το καπάκι (η τοποθέτηση γίνεται κανονικά με βίδες)! Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα αντέξει μια και το σημείο που θα κολληθεί δεν είναι ίσιο!

Περιμένω τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από οικονομική μελέτη και τις ευγενικές προσφορές (κοινώς δώρο) φίλων και γνωστών έγινε η αγορά της επίμαχης λάμπας (Flora-Glo T8 20 Watt 2800 K)!

Και μετά από μια άλλη μελέτη για την εγκατάσταση, η οποία κατέληξε στο ότι δεν θα κρατήσει την λάμπα μόνο η θερμοσιλικόνη και κάποιες πατέντες που είχα στο μυαλό μου, έβαλα τις απαραίτητες βίδες στο καπάκι και τοποθέτησα την λάμπα!

Δεν ξέρω πολλά από το θέμα του φωτισμού απλά η συγκεκριμένη λάμπα λέει ότι είναι κατάλληλη για φυτεμένο ενυδρείο σε αντίθεση με την Sun-Glo (στα 4200 Κ) που την είχε σε πολύ καλύτερη τιμή αλλά δεν ανέφερε τίποτα για φυτά!

Η λάμπα έχει ένα πολύ ωραίο ροζ χρώμα και ελπίζω να δώσει μια ωθήσει στην ανάπτυξη των φυτών μου!

Τώρα σε θέμα στεγανότητας ελπίζω να μην με απογοήτευση η συσκευή που αγόρασα σχεδόν στα ίδια λεφτά με την πατέντα που μου προτείνε ο Husky Jim! Ήταν μια ολοκληρωμένη λύση με μόνο 2 Ευρώ διαφορά και αρκετά επώνυμη!

Για το θέμα την φωτοπεριόδου σκέφτομαι να βάλω την καινούργια (η οποία όμως είναι αρκετά πιο μπροστά από την αρχική αλλά και 20 W σε σχέση με την παλιά που είναι 18 W και άγνωστων χαρακτηριστικών) να δουλεύει από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ (εδώ και αρκετό καιρό μειώνω την φωτοπερίοδο που αρχικά ήταν στις 12 ώρες)! Η αρχική θα ανάβει από τις 3 μέχρι τις 7 το απόγευμα για να γίνεται πιο έντονος ο φωτισμός!

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος!

Ευχαριστώ και πάλι!

post-1048-1151408317_thumb.jpg

post-1048-1151408353_thumb.jpg

post-1048-1151408397_thumb.jpg

post-1048-1151408423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...