Jump to content

Σχετικά με κάτι μετρήσεις ..


Recommended Posts

Γεια σας..

Να σας ξεκαθαρίσω αρχικά για να μην πάθετε σοκ από τις μετρήσεις που πραγματοποίησα σήμερα ότι στο ενυδρείο μου έχει προστεθεί αλάτι ενυδρειακής χρήσης για την θεραπεία της ασθένειας Ichtyophthirius που μου είχε βγάλει **************** και έχασα όλα μου σχεδόν τα ψάρια...

Οι μετρήσεις έχουν διεξαχθεί με Strips και ακολουθώ την θεραπεία όπως πρέπει..

Από εκεί και πέρα είναι λογικό να είναι ΤΟΣΟ ψηλά όλα;Ακόμα και με την προσθήκη άλατος;

Μέσα τα ψάρια που έχουν απομείνει (2) δείχνουν φυσιολογικά..

Οι μετρήσεις :

Ν02-0

Ν03-50

CH-21

KH-20

PH-8.4

Θερμοκρασία νερού- Γύρω στους 30,δεν μπορώ να σας πω με ακρίβεια γιατί το θερμόμετρο είναι off..Ότι μου δείχνει ο θερμοστάτης μόνο που τον έχω ρυθμισμένο σε αυτή την θερμοκρασία..

Το ενυδρείο είναι γύρω στα 40 λίτρα

Υπάρχει και φίλτρο με οξυγόνο μέσα και είναι σαφώς σε λειτουργία και αυτό..

Είμαστε οκ;

Και κάτι ακόμα..Η θεραπεία πρέπει να διαρκέσει 10 μέρες η μπορούμε και σε μικρότερο χρονικό διάστημα να την λήξουμε;(Να ξέρω δηλ. για να μην πειράξω τίποτα :):thumbup:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη και βασική παρατήρηση... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρεις θερμόμετρο ακόμα και σήμερα.

Δεν μας είπες τι ψάρια έχεις μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι τέτοιες επειδή έχεις ρίξει μέσα αλάτι (GH-KH). Άλλαξε νερό μόνο για να σου πέσουν τα NO3. Τα ΝΟ3 να μην τα αφήνεις ποτέ να περνάνε το 25. Περισσότερα δε μπορώ να σου πω εφόσον δεν ξέρω τίποτα για το ενυδρείο σου. Τη θεραπεία με το αλάτι την κρατάς όσες μέρες χρειάζεται (δες εαν έχουν συνέλθει τα ψάρια σου). Όσο για αυτά που έχασες μάλλον δεν ξεκίνησες τη θεραπεία μόλις εκδηλώθηκε το πρόβλημα αλλιώς θα τα είχες σώσει όλα. Εκτος και εαν ήταν ήδη ταλαιπωρημένα από κάτι άλλο και δε την πάλεψαν.

ΥΓ. Πέτα τα ρημάδια τα strips!!! Έχουν καταστρέψει πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένου και μένα). Το ΝΟ2 μπορεί να σου δείχνει 0 και να είναι και αυτό 1. Το ΝΟ3 μπορεί να σου δείχνει 50 και να είναι 25 αλλά μπορεί και να είναι και 100. Επίσης όπως σου είπε και το παιδί από επάνω πάρε θερμόμετρο γιατί εσύ μπορεί να το έχεις βάλει στο 30 αλλά αυτό να είναι στο 35 ή στο 25!

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 μπορεί να σου δείχνει 0 και να είναι και αυτό 1. Το ΝΟ3 μπορεί να σου δείχνει 50 και να είναι 25 αλλά μπορεί και να είναι και 100.

Τα στριπς μπορεί να μην έχουν ακρίβεια, αλλά δεν κάνουν λάθος. Δεν μπορεί να δείχνει 0 και να είναι 1. Αν δείχνει 1 μπορεί να είναι 2 ή 3 αλλά όχι μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Τα στριπς μπορεί να μην έχουν ακρίβεια, αλλά δεν κάνουν λάθος. Δεν μπορεί να δείχνει 0 και να είναι 1. Αν δείχνει 1 μπορεί να είναι 2 ή 3 αλλά όχι μηδέν.

JBL EasyTest 5 in 1 --> ένδειξη ΝΟ2 = 0 ένδειξη JBL υγρού τέστ = 1

Έγινα μαλλιοκούβαρα στα email αλλά άκρη δε βγήκε...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη και βασική παρατήρηση... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρεις θερμόμετρο ακόμα και σήμερα.

Δεν μας είπες τι ψάρια έχεις μέσα....

Καλησπέρα φίλε μου..

Πήγα πήρα σήμερα ένα θερμόμετρο από εδώ,γιατί όντως είναι κάτι το σημαντικό και κάτι το οποίο χρειάζομαι και εγώ..

Είχα ένα πολύ κάλο που το είχα από Αμερική,αλλά ήρθα για Πάσχα εδώ στην Ελλαδάρα μας και κάτι έγινε στην μεταφορά με τα αεροπλάνα νομίζω και τα έπαιξε,ΑΙΣΧΟΣ..

Και το είχα πάρει περίπου 100 ευρώ δικά σας λεφτά..

Από εκεί και πέρα η θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο μου αυτή την στιγμή κυμαίνεται στους 30 με 32

Όσο για τα ψαράκια που ρώτησες,sorry παράληψη μου να μην σας τα αναφέρω εξ 'αρχής

Έχω ένα γατόψαρο(μικρο) και ένα ακόμα που δεν ξέρω ακριβώς πως το λέτε εδώ..

Εκεί με ελληνική σημασία λέγεται "χήρα" είναι αυτό εδώ :http://img214.imageshack.us/img214/2253/03042010330.jpg διόρθωσε με αν κάνω κάποιο λάθος σε παρακαλώ ..

Thanks for reply man, και σου εύχομαι καλή ανάσταση και κάλο Πάσχα

Have fun :)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι τέτοιες επειδή έχεις ρίξει μέσα αλάτι (GH-KH). Άλλαξε νερό μόνο για να σου πέσουν τα NO3. Τα ΝΟ3 να μην τα αφήνεις ποτέ να περνάνε το 25. Περισσότερα δε μπορώ να σου πω εφόσον δεν ξέρω τίποτα για το ενυδρείο σου. Τη θεραπεία με το αλάτι την κρατάς όσες μέρες χρειάζεται (δες εαν έχουν συνέλθει τα ψάρια σου). Όσο για αυτά που έχασες μάλλον δεν ξεκίνησες τη θραπεία μόλις εκδηλώθηκε το πρόβλημα αλλιώς θα τα είχες σώσει όλα. Εκτος και εαν ήταν ήδη ταλαιπωρημένα από κάτι άλλο και δε την πάλεψαν.

ΥΓ. Πέτα τα ρημάδια τα strips!!! Έχουν καταστρέψει πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένου και μένα). Το ΝΟ2 μπορεί να σου δείχνει 0 και να είναι και αυτό 1. Το ΝΟ3 μπορεί να σου δείχνει 50 και να είναι 25 αλλά μπορεί και να είναι και 100. Επίσης όπως σου είπε και το παιδί από επάνω πάρε θερμόμετρο γιατί εσύ μπορεί να το έχεις βάλει στο 30 αλλά αυτό να είναι στο 35 ή στο 25!

Να αλλάξω νερό την παρούσα στιγμή που κάνω την θεραπεία με το αλάτι; Θα ήταν φρόνιμο αυτό να το κάνω; Αν θα το έκανα θα έπρεπε πάλι να συμπληρώσω με αλάτι κάτι το οποίο είναι πολύ ψυχοφθόρο για τα ψάρια νομίζω..Χθες έκανα την μεγάλη αλλαγή και συμπλήρωσα με καινούργιο νερό,και πρόσθεσα και το αλάτι..

Όσο για το ενυδρείο μου,σας έχω αναφέρει από τι απαρτίζεται εντός και εκτός,τι άλλο θέλεις να μάθεις για να μου δώσεις πληροφορίες?Πες μου και σου απαντάω :helpsmilie:

Η αλήθεια είναι ότι ναι δεν είχα ξεκινήσει την θεραπεία εξ 'αρχής..Το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω την θερμοκρασία,και τα είδα να καλυτερεύουν και νόμιζα την γλίτωσαν,αλλά έκανα λάθος..

Βασικά είναι και δύσκολο να κάνεις διάγνωση,γιατί είναι και το χρώμα τους που δεν ΒΟΗΘΑΕΙ να δεις τις "άσπρες βούλες"..

Είχε μολυνθεί όλο το ενυδρείο μου από αυτό..

Τα ψάρια μου δείχνουν καλά,το ένα μάλιστα είναι και καινούργιο,αλλά θα αφήσω κι άλλο το αλάτι μέσα για να τα καθαρίσει ΟΛΑ..(Μου έχουν πει και έχω διαβάσει ότι είναι ότι καλύτερο για τις πέτρες κάτω που μαζεύουν τα χίλια δυο και γενικά για τον καθαρισμό-απολύμανση του ενυδρείου..Μάλιστα βοηθάει πολύ & τα ψάρια σε πολλούς παράγοντες όσο και αν τους την σπάει :thumbup:)

Για τα strips τώρα...

Χρησιμοποιούσα "υγρά τεστ" εκεί που ήμουν,εδώ πήρα αυτά γιατί δεν είχε αυτό που έψαχνα..

Ξέρω ότι δεν είναι πολύ ακριβείας αυτά,αλλά δεν βγάζουν κάτι το οποίο δεν έχει το νερό,το ξέρω καλά αυτό..Άλλωστε δεν είναι και ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΑ,κοντά στο 50ρι τα αγόρασα:)

Ευχαριστώ και για την δική σου απάντηση,και με την σειρά μου σου εύχομαι καλή ανάσταση και καλό Πάσχα..

Να περνάς καλά !

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω νερό την παρούσα στιγμή που κάνω την θεραπεία με το αλάτι;

ναι (απλά ξαναρίξε αλάτι μετά)

Χθες έκανα την μεγάλη αλλαγή και συμπλήρωσα με καινούργιο νερό,και πρόσθεσα και το αλάτι..

Εάν έκανες χτες αλλαγή και έχεις σήμερα ΝΟ3= 50 χτες θα είχες 100. Κάθε πότε αλλάζεις γενικά νερό και πόσο;

Για τα strips τώρα...

Χρησιμοποιούσα "υγρά τεστ" εκεί που ήμουν,εδώ πήρα αυτά γιατί δεν είχε αυτό που έψαχνα..

Ξέρω ότι δεν είναι πολύ ακριβείας αυτά,αλλά δεν βγάζουν κάτι το οποίο δεν έχει το νερό,το ξέρω καλά αυτό..Άλλωστε δεν είναι και ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΑ,κοντά στο 50ρι τα αγόρασα:)

κάποιος σε έσκισε :bigemo_harabe_net-172: δεν υπάρχουν strips των 50 ευρώ! με 50 ευρώ παίρνεις ΣΕΤ από υγρά τεστ "κομπλέ"

Ευχαριστώ και για την δική σου απάντηση,και με την σειρά μου σου εύχομαι καλή ανάσταση και καλό Πάσχα..

Να περνάς καλά !

:thumbup::helpsmilie::D happy Pasxas to you too :rasp::rasp::holloween:

Link to comment
Share on other sites

...Είχα ένα πολύ κάλο που το είχα από Αμερική,αλλά ήρθα για Πάσχα εδώ στην Ελλαδάρα μας και κάτι έγινε στην μεταφορά με τα αεροπλάνα νομίζω και τα έπαιξε,ΑΙΣΧΟΣ..

Συγνωμη πηγαινοεχεσαι Αμερικη-Ελλαδα και μεταφερεις και το ενυδρειο μαζι σου? :)

ΥΓ δεν ειναι οφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/index.php?id=356&L=14

Βάλε μας και μια φωτογραφία να σιγουρευτούμε .

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη πηγαινοεχεσαι Αμερικη-Ελλαδα και μεταφερεις και το ενυδρειο μαζι σου? :helpsmilie:

ΥΓ δεν ειναι οφτοπικ

Of course..

Δεν καταλαβαίνω γιατί το βρίσκεις τόσο περίεργο αυτό...Να τα αφήσω να πεθάνουν δηλ. τα ζωντανά; Και εγώ και η κοπέλα μου φεύγομε,δεν έχω κάποιον άλλον για να μπορεί να τα φροντίσει :D

Να σου ξεκαθαρίσω ότι το ενυδρείο μου δεν είναι 200 λίτρα κλπ..Είναι ένα μικρούλη 40 λίτρων maximum..

Δηλ. αν λες αυτό για την μεταφορά που κάνω στο ενυδρείο κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα,τότε το το κλουβί του labrador μου που είναι 10-20 φορές μεγαλύτερο τι θα έλεγες;;; :)

Δεν ξέρω πως το έχετε εσείς εδώ στην Ελλάδα,αλλά εμείς εκεί..Όταν περνούμε ένα pet το βλέπουμε σαν παιδί μας και το φροντίζουμε και το αγαπάμε όσο τπτ άλλο,δεν τα πετάμε στους δρόμους όταν το βαρεθούμε(βλέπε Ελλάδα)..

Αν και μόνο αν πας Αμερική θα το καταλάβεις αυτό..Δεν πρόκειται να δεις 1 αδέσποτο έξω..

Τεσπα..Δεν συνεχίζω άλλο,αλλά έπρεπε να σου απαντήσω στην ερώτηση σου γιατί μου φάνηκε too much :thumbup:

Χρόνια πολλά !!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/index.php?id=356&L=14

Βάλε μας και μια φωτογραφία να σιγουρευτούμε .

Φίλε μου γεια σου,και χρόνια πολλά..

Στην κυριολεξία έχω γεμίσει με μπουκαλάκια που έχουν μέσα παρόμοια διαλύματα,σε λίγο καιρό αντί να ρίχνω νερό για να γεμίσω το ενυδρείο θα ρίχνω μόνο τα διαλύματα και θα γεμίζει μόνο του..

Θα το έχω υπόψιν μου,αλλά προς στιγμήν δεν θα το πάρω γιατί δεν χρειάζεται πλέον..

Χρησιμοποιώ ένα άλλο εδώ στην Ελλάδα που μου φαίνεται καλό διάλυμα,αν και δεν κάνει την ίδια δουλειά με αυτό που πρότεινες: http://www.sera.de/index.php?id=298&L=...http%3A%2F%25...

Φωτογραφία να σου βάλω για ποιον λόγο; :thumbup:

Ps: Γιατί έκανες edit το αρχικό μου post;; Ούτε μίλησα άσχημα,ούτε προσέβαλα κανέναν,και ελληνικά έγραφα..

Να περνάει η ώρα σου ίσως ε ; :helpsmilie::)

Έγινε επεξεργασία - Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα..Δεν συνεχίζω άλλο,αλλά έπρεπε να σου απαντήσω στην ερώτηση σου γιατί μου φάνηκε too much :helpsmilie:

Χρόνια πολλά !!!

Χρονια πολλα.

Σου φανηκε too much γι'αυτο και απαντησες toο much.

Ας μην θιγεσαι ομως χωρις λογο

Το θεμα ειναι οτι φυσικα οπως ειπες και δεν πρεπει να πεταμε τα ζωα που εχουμε παρει υπο την "προστασια" μας, αλλα δεν πρεπει και να τα ταλαιπωρουμε.

Οι μεταφορες των ψαριων ακομα και απο επαγγελματιες ειναι αιτια που μπορει να προκαλεσει ασθενειες και "ανεξηγητους" θανατους.

Γι'αυτο και ειπα οτι δεν ειναι οφτοπικ η ερωτηση μου σχετικα με το θεμα σου.

:thumbup::D

ΥΓ Ξερουμε οτι στην ελλαδα εχουμε προβλημα με τη ζωοφιλια αλλα of course και δεν θα ανοιξουμε θεμα για τη "ζωοφιλια" των αμερικανων. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Σου φανηκε too much γι'αυτο και απαντησες toο much.

Ας μην θιγεσαι ομως χωρις λογο

Το θεμα ειναι οτι φυσικα οπως ειπες και δεν πρεπει να πεταμε τα ζωα που εχουμε παρει υπο την "προστασια" μας, αλλα δεν πρεπει και να τα ταλαιπωρουμε.

Οι μεταφορες των ψαριων ακομα και απο επαγγελματιες ειναι αιτια που μπορει να προκαλεσει ασθενειες και "ανεξηγητους" θανατους.

Γι'αυτο και ειπα οτι δεν ειναι οφτοπικ η ερωτηση μου σχετικα με το θεμα σου.

:D:rasp:

ΥΓ Ξερουμε οτι στην ελλαδα εχουμε προβλημα με τη ζωοφιλια αλλα of course και δεν θα ανοιξουμε θεμα για τη "ζωοφιλια" των αμερικανων. :thumbup:

Λάθος..Δεν απάντησα "too much" όπως λες :helpsmilie: Απλά σου εξέθεσα την απάντηση μου,όσο πιο κατανοητή μπορούσε να γίνει..

Και δεν θίγομαι so easy.. Είμαι αναίσθητος σε αυτά,άρα cool! :)

Μπορεί να ταλαιπωρούνται όπως λες,και να υπάρχει κίνδυνος να αρρωστήσουν,άλλα πρέπει να το ρισκάρω δεν νομίζεις ;

Αν και μέχρι τώρα ποτέ δεν υπήρχε πρόβλημα,never ..

Link to comment
Share on other sites

@warhawk το νερό το αλλάζω κάθε 7-8 μέρες στο 50%

Όσο για τα strips είναι μέσα 120 κομμάτια..Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα..46,70 τα πήρα για την ακρίβεια :)

Link to comment
Share on other sites

@warhawk το νερό το αλλάζω κάθε 7-8 μέρες στο 50%

Όσο για τα strips είναι μέσα 120 κομμάτια..Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα..46,70 τα πήρα για την ακρίβεια :)

μου κάνει τρομερή εντύπωση η τιμή των ΝΟ3! Εφόσον αλλάζεις κάθε βδομάδα το μισό νερό δε θα έπρεπε να είναι τόσο αυτή η τιμή. Μήπως έχεις μέσα πολλά ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Of course..

Δεν καταλαβαίνω γιατί το βρίσκεις τόσο περίεργο αυτό...Να τα αφήσω να πεθάνουν δηλ. τα ζωντανά; Και εγώ και η κοπέλα μου φεύγομε,δεν έχω κάποιον άλλον για να μπορεί να τα φροντίσει :helpsmilie:

Να σου ξεκαθαρίσω ότι το ενυδρείο μου δεν είναι 200 λίτρα κλπ..Είναι ένα μικρούλη 40 λίτρων maximum..

Δηλ. αν λες αυτό για την μεταφορά που κάνω στο ενυδρείο κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα,τότε το το κλουβί του labrador μου που είναι 10-20 φορές μεγαλύτερο τι θα έλεγες;;; :)

Δεν ξέρω πως το έχετε εσείς εδώ στην Ελλάδα,αλλά εμείς εκεί..Όταν περνούμε ένα pet το βλέπουμε σαν παιδί μας και το φροντίζουμε και το αγαπάμε όσο τπτ άλλο,δεν τα πετάμε στους δρόμους όταν το βαρεθούμε(βλέπε Ελλάδα)..

Αν και μόνο αν πας Αμερική θα το καταλάβεις αυτό..Δεν πρόκειται να δεις 1 αδέσποτο έξω..

Τεσπα..Δεν συνεχίζω άλλο,αλλά έπρεπε να σου απαντήσω στην ερώτηση σου γιατί μου φάνηκε too much :thumbup:

Χρόνια πολλά !!!

Εδω στην Ελλάδα έχουμε αδέσποτα σκυλιά αλλά στην Αμερικα έχετε αδέσποτους ανθρώπους!

Και τα αδέσποτα σκυλιά εκεί τη τα κάνουν;

Άσε αλλά το American Dream είναι μόνο στο Hollywood.

Τεσπα όπως και να έχει ελπίζω το καλύτερο για τα ψαράκια σου.

Peace and love!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...