Jump to content

Αμμο θαλασσης και ασβεστοληθικες πετρες


Nikolakias

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος αλλα δεν ανεβηκαν οι τιμες με αποτελεσμα να ριχνω αλατι για κιχλιδες για το GH και σοδα για το KH.Δεν θα επρεπε να εχω τις τιμες που πρεπει χωρις προσθετα? :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο τιτλος αλλα δεν ανεβηκαν οι τιμες με αποτελεσμα να ριχνω αλατι για κιχλιδες για το GH και σοδα για το KH.Δεν θα επρεπε να εχω τις τιμες που πρεπει χωρις προσθετα? :thumbup:

Κάνε τους χειρισσμούς σου με το ενυδρειακό αλάτι και σόδα -ποιές είναι οι τιμές; - και η άμμος και οι πέτρες θα βοηθήσουν όσο είνα δυνατό στη συντήρηση τους.Χρειάζεται το χρόνο του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα παω καλα στον χειρισμο των τιμων οσο αφορα τα λιτρα,τη ποσοτητα που θελει στη σοδα και το αλατι.

Πριν βαλω τα ψαρακια μεσα οι τιμες ηταν σταθερες οπως οι τιμες του νερου της βρυσης χωρις καμια αλλαγη.

Αυτη τη στιγμη KH:12,GH:15.

Πρεπει να ανεβασω λιγο το KH αλλα δεν θελω να το κανω αποτομα.

Και ποσο περιθωριο εχουμε στο +- των τιμων στις αλλαγες νερου?

Παραδειγμα κανω αλλαγη σημερα 20%,εχω προσθεσει στο καινουριο νερο τα υλικα(αλατι,σοδα)και αφου κανω μετρησεις μετα απο ωρες βλεπω πως ειμαι -2 μοναδες απ`οτι ημουν πριν.Κατα ποσο επηρεαζει τα ψαρια?

Ευχαριστω :)

ΥΓ. Εχω ενα τετραδιο και σημειωνω αλανυτικα τις κινησεις μου,τις μετρησεις γιατι αποκλειεται να θυμαμαι τι εχω κανει απ` οταν ξεκινησα το στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παω καλα στον χειρισμο των τιμων οσο αφορα τα λιτρα,τη ποσοτητα που θελει στη σοδα και το αλατι.

Πριν βαλω τα ψαρακια μεσα οι τιμες ηταν σταθερες οπως οι τιμες του νερου της βρυσης χωρις καμια αλλαγη.

Αυτη τη στιγμη KH:12,GH:15.

Πρεπει να ανεβασω λιγο το KH αλλα δεν θελω να το κανω αποτομα.

Και ποσο περιθωριο εχουμε στο +- των τιμων στις αλλαγες νερου?

Παραδειγμα κανω αλλαγη σημερα 20%,εχω προσθεσει στο καινουριο νερο τα υλικα(αλατι,σοδα)και αφου κανω μετρησεις μετα απο ωρες βλεπω πως ειμαι -2 μοναδες απ`οτι ημουν πριν.Κατα ποσο επηρεαζει τα ψαρια?

Ευχαριστω :)

ΥΓ. Εχω ενα τετραδιο και σημειωνω αλανυτικα τις κινησεις μου,τις μετρησεις γιατι αποκλειεται να θυμαμαι τι εχω κανει απ` οταν ξεκινησα το στησιμο.

Μηπως έχεις μέσα στο φίλτρο το μαύρο σφουγκάρι του άνθρακά????

Αν θυμάμαι καλά....παλιά που το είχα χρησμοποιήσει μου έριχνε τις σκληρότητες..... :thumbup: .....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Η σόδα (μαγειρική εννοείται) τι μάρκα είναι; To αναφέρω γιατί έχω δει σημσντικές διαφορές από brand σε brand.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ταλαιπωρεισαι αδικα.

Οι τιμες σου μια χαρα ειναι.Αλλωστε και τα ψαρακια ειναι εκτροφης.Αν ηταν αγρια,να εμπαινες σε αυτη τη διαδικασια.

Παντως περνωντας ο καιρος θα δεις διαφορα προς τα πανω,οσο δουλευουν πετρες και αμμος................

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Prince οχι το εχω βγαλει απο την αρχη που πηρα το φιλτρο.

DarkAngel η σοδα ειναι ηλιος :)

Φιλε Δια δεν ειναι ταλαιπωρια απλα ειναι θεμα ρουτινας που απ`οσα εχω καταλαβει ειναι σημαντικο οτι κανω να το κανω με κλειστα τα ματια χωρις να ψαχνομαι πως τι,και γιατι ανεβηκε το ΚΗ η γιατι επεσε..Θα το εφησω να κυλισει και οταν ερθει η ωρα τησ αλλαγης βλεπουμε.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...