Jump to content

Γαριδες Red Cherry!!!


Recommended Posts

Παιδια εδω και καιρο σκεφτομαι να παρω γαριδες!!! Ειδα απο κοντα και μπορω να πω πως μου αρεσαν!!! Εψαξα εδω στο site και καταληξα στις red cherry!!!! Σκεφτομαι να παρω 10 γαριδουλες!! Απλα θελω να κανω κατι ερωτησεις!!

1η ερωτηση: Θα πειραξουν τα guppies που εχω στο ενυδρειο??

2η ερωτηση: Σκεφτομαι να βαλω cory μεσα στο ενυδρειο θα εχουν προβλημα ή θα ζουν ειρηνικα??

3η ερωτηση: Βοηθανε καπου?? Π.χ τρωνε την αλγη???

4η ερωτηση: Θα παρω μερικα φυτα αυτες τις μερες!! αυτα ειναι( Echinodorus 'Ozelot', Egeria densa, Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', Bacopa caroliniana,Anubias barteri var. Barteri, vallisneria nana) Υπαρχει κινδυνος να φαγωθουν?? Επισης στο ενυδρειο εχω κερατοφυλλο!!

Αυτα..

:):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και καιρο σκεφτομαι να παρω γαριδες!!! Ειδα απο κοντα και μπορω να πω πως μου αρεσαν!!! Εψαξα εδω στο site και καταληξα στις red cherry!!!! Σκεφτομαι να παρω 10 γαριδουλες!! Απλα θελω να κανω κατι ερωτησεις!!

1η ερωτηση: Θα πειραξουν τα guppies που εχω στο ενυδρειο??Οχι δεν υπαρχει προβλημα2η ερωτηση: Σκεφτομαι να βαλω cory μεσα στο ενυδρειο θα εχουν προβλημα ή θα ζουν ειρηνικα??τα corys θελουν μαλακο νερο ενω τα γκαπι σκληρο οποτε δεν ταιριαζουν και καλο ειναι να μην τα βαλεις3η ερωτηση: Βοηθανε καπου?? Π.χ τρωνε την αλγη???

4η ερωτηση: Θα παρω μερικα φυτα αυτες τις μερες!! αυτα ειναι( Echinodorus 'Ozelot', Egeria densa, Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', Bacopa caroliniana,Anubias barteri var. Barteri, vallisneria nana) Υπαρχει κινδυνος να φαγωθουν?? Επισης στο ενυδρειο εχω κερατοφυλλο!! δεν θα φαγωθουν απο τις γαριδες αλλα τα φυτα που ειπες ειναι σχετικα ευκολα εκτος απο την cuba που θελει δυνατο φωτισμο , υποστρωμα κτλ.

Αυτα..

:):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οκ!!!! Ετοιμαζω καινουρια διακοσμηση με φυτα και ξυλα και παιρνω και τις γαριδουλες!!!! :):thumbup::helpsmilie::D:rasp:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 7 μηνες!! Εχω κανει μετρησεις με υγρα τεστ της tropic marin και ολα δειχνουν οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 7 μηνες!! Εχω κανει μετρησεις με υγρα τεστ της tropic marin και ολα δειχνουν οκ!!!

ναι μια χαρα εισαι ..... ΒΟΥΡ!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου θα συμβαίνει μάλλον το αντίθετο! τα guppies θα τρώνε τα μωρά από τις γαρίδες!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου θα συμβαίνει μάλλον το αντίθετο! τα guppies θα τρώνε τα μωρά από τις γαρίδες!

Ωχ!! :):thumbup: Θα παρω καμια 10αρια γαριδες μηπως ειναι λιγες ή ειναι καλες??

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Φίλε απ'ότι έχω διαβάσει μια 20αδούλα είναι καλά για να κάνουν και παιδούλια. Εξαρτάται και από τα λίτρα σου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καταλληλη τροφη για αυτο το ειδος γαριδας!! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

πριν πούμε οποιοδήποτε νούμερο, καλύτερα θα ήταν να ακούσουμε και τα λίτρα σου φίλε μου, αλλιώς άκυρα όλα

Link to comment
Share on other sites

Και 1 αυγωμένη να πάρεις αν επιζήσουν τα μωρά θα αρχίσει η αποικία αλλά εξαρτάται από το πόσο βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και 1 αυγωμένη να πάρεις αν επιζήσουν τα μωρά θα αρχίσει η αποικία αλλά εξαρτάται από το πόσο βιάζεσαι.

Δεν βιαζομαι καθολου!! :) Απλα σκεφτομαι να παρω απο την αρχη καμποσες για να ειμαι σιγουρος!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια!! Σε λιγες μερες θα παω να παρω γαριδες :):D Για να μην με πιασουν κοροιδο στο pet shop :angry2: μηπως ειναι ευκολο να μου πειτε τι τροφη να παρω για να τις ταιζω??? Ευχαριστω!!! :closedeyes::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην με πιασουν κοροιδο στο pet shop :angry2: μηπως ειναι ευκολο να μου πειτε τι τροφη να παρω για να τις ταιζω??? Ευχαριστω!!! :D:closedeyes::thumbup:

up!!!! :)

Υ.Γ Διαβασα εδω στο forum οτι για να ειναι κοκκινες καλο θα ηταν να τρωνε καροτινη(δηλαδη καροτα :thumbup: )... Να τους δινω μια φορα την εβδομαδα τι λετε??? Ευχαριστω παρα πολυ και ελπιζω να μην σας κουραζω!!! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όποτε είχα γαρίδες σε ενυδρείο με ψάρια μέσα ποτέ δεν τάισα συγκεκριμένη τροφή για αυτές.... τσιμπολογάνε τα πάντα, ό,τι υπόλλειμα τροφής πέσει κάτω και άλγη από τα φύλλα και τα ξύλα. Οπότε μην σε νοιάζει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όποτε είχα γαρίδες σε ενυδρείο με ψάρια μέσα ποτέ δεν τάισα συγκεκριμένη τροφή για αυτές.... τσιμπολογάνε τα πάντα, ό,τι υπόλλειμα τροφής πέσει κάτω και άλγη από τα φύλλα και τα ξύλα. Οπότε μην σε νοιάζει :wub:

Ωραια... :wub::ninja: !!! Καπου διαβασα οτι καλο θα ηταν να τους δινουμε που και που καροτα... ισχυει?? :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό οι γαριδούλες σου...

Γενικά και εγώ ξέρω πως τρώνε απ όλα αλλά έχω δει και ειδική τροφή για γαρίδες ..

Οπότε μπορείς να ρίχνεις και από αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα γαριδες!!!! :D:thumbup::thumbup: Βεβαια το καταστημα δεν ειχε red cherry αλλα ειχε κατι japonica!! Αυτες οι japonica ειναι οι Amano???? Και αναπαραγονται δυσκολα ε?? Ευχαριστω!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Λέγονται Caridina japonica , γνωστές ως Amano shrimps.

Η αναπαραγωγή τους είναι δύσκολη σε σχέση με τις Red cherry.

Κάνε μια αναζήτηση στο Forum.Υπάρχου αρκετά άρθρα και συζητήσεις ώστε να σου λυθούν οι όποιες απορίες.

Καλορίζικες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...