Jump to content

Τοποθετηση τυρφης


Giannis_4

Recommended Posts

Mode note : Συνεχεια συζητησης απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=356058

Φιλε Delta66 σε ευχαρηστω πραγματηκα για το ενδιαφερον που δειχνεις και σου ειμαι υποχρεως...

Μια τελευταια ερωτηση (προς το παρον) λεω να βγαλω ενα απο ταδυο υλικα που εχω στο φιλτρο(μακαρονι και πετραδακι)και να βαλω την τυρφη για κανενα 20ημερο.Αν βγαλω το ηδη υπαρχον υλικο του φιλτρου και το ρηξω μεσα στο ενυδρειο,θα χαθει η βιολογια του?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. ... λεω να βγαλω ενα απο ταδυο υλικα που εχω στο φιλτρο(μακαρονι και πετραδακι)και να βαλω την τυρφη για κανενα 20ημερο.

2. Αν βγαλω το ηδη υπαρχον υλικο του φιλτρου και το ρηξω μεσα στο ενυδρειο,θα χαθει η βιολογια του?

1. Πρεπει να ξεκαθαρισουμε πρωτα ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις, με τι ψαρια και σε τι μεγεθος, με ποιο φιλτρο λειτουργει, και με τι υλικα μεσα ακριβως (με ονομασια εταορειας, οχι σκετο μακαρονι και πετραδακι, στην αναγκη βγαλε φωτο ή ψαξε στο google για "filter media" να κανεις αναγνωριση).

Πρεπει να διαβασεις περι τυρφης.

Οταν θελεις να κατεβασεις τιμες gH kH pH με τυρφη, δεν το κανεις απαξ.

Η τυρφη μενει συνεχως στο φιλτρο και την ανανεωνεις καθε 20-30 μερες αναλογα την δραστικοτητα της.

Αν την βγαλεις την τυρφη θα αρχισουν να ανεβαινουν οι τιμες, σκεψου μονο οτι στις αλλαγες νερου θα βαζεις νερο σκληρο και αλκαλικο και παλι.

2. Τα υλικα φιλτραρισματος μπαινουν στο φιλτρο γιατι εκει κανουν τη δουλεια του καλυτερα.

Αν τα βαλεις στο ενυδρειο δεν θα χασουν τη βιολογια τους (τουλαχιστον οχι ολη) αλλα επειδη δεν θα περναει σωστα το νερο απο μεσα τους οπως στο φιλτρο, δεν θα τρεφεται σωστα η βιολογια και θα λιγοστευει, παραλληλα οσο λιγοστευει η βιολογια δεν θα φιλτραρεται σωστα το νερο απο τους ρυπους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

εδω ειναι το μακαρονι που ελεγα

post-18204-1270304419_thumb.jpgpost-18204-1270304449_thumb.jpg

και εδω το πετραδακι

post-18204-1270304482_thumb.jpgpost-18204-1270304497_thumb.jpgpost-18204-1270304521_thumb.jpg

Μπορει να γηνει κατι με το θεμα μου??? :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαααα.

1. Ποιας εταιρειας ειναι?

2. Μαρκα φιλτρου και μοντελο?

3. Σε τι σειρα με βαση τη ροη του νερου ειναι τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οφείλω να ομολογήσω πως η βοήθεια του Σπύρου είναι υποδειγματική και παράδειγμα προς μίμηση...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαααα.

1. Ποιας εταιρειας ειναι?

2. Μαρκα φιλτρου και μοντελο?

3. Σε τι σειρα με βαση τη ροη του νερου ειναι τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Χαιρομαι...

1.Δεν ξερω αλλα απο το μαγαζι που το πηρα ειναι σαν αντιπροσωπεία της wave οποτε μαλλον αυτης της μαρκας ειναι γιατι ο τυπος οτι μου εδεινε ηταν τις wave.

2.EHEIM classic 2213

3.Μακαρονι-μπλε σφουγγαρι-πετραδακια-βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα 2213 στο πατάρι και είναι στο πατάρι για τη δυσκολία που έχουν όλα τα eheim στην αλλαγή υλικών. Στο θέμα μας τώρα. Γιάννη η γνώμη μου είναι να βγάλεις το μακαρόνι και να τοποθετήσεις τύρφη (aquavital σε μπίλιες κατά προτίμηση). Η σειρά όπως την είχα εγώ στο 2213 ήταν η εξής τύρφη/ σφουγγάρι/βιολογικό υλικό πετραδάκια/ βαμβάκι. Πρόσεξε τη μάρκα τύρφης και το μέγεθος που αναφέρω έχει σημασία για να μη σου μπουκώσει το φίλτρο από τα υπολείματα. Την τύρφη την τοποθετείς όσο πιό αφράτα μπορείς -χωρίς πίεση- για να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί ανάμεσά της.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα 2213 στο πατάρι και είναι στο πατάρι για τη δυσκολία που έχουν όλα τα eheim στην αλλαγή υλικών. Στο θέμα μας τώρα. Γιάννη η γνώμη μου είναι να βγάλεις το μακαρόνι και να τοποθετήσεις τύρφη (aquavital σε μπίλιες κατά προτίμηση). Η σειρά όπως την είχα εγώ στο 2213 ήταν η εξής τύρφη/ σφουγγάρι/βιολογικό υλικό πετραδάκια/ βαμβάκι. Πρόσεξε τη μάρκα τύρφης και το μέγεθος που αναφέρω έχει σημασία για να μη σου μπουκώσει το φίλτρο από τα υπολείματα. Την τύρφη την τοποθετείς όσο πιό αφράτα μπορείς -χωρίς πίεση- για να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί ανάμεσά της.

Οταν το αγορασα δεν περημενα να ειναι τοσο στεναχωρημενος ο καδος.Αυτα τα υλικα ειναι οκ μεσα αλλα δεν χωραει τιποτε αλλο(χαζομαρα που δεν το συζητησα εδω μεσα πριν αγορασω).Η τυρφη που πηρα ειναι σε μπιλακια αλλα δεν μπορω να πω οτι θα ειναι αφρατη εκει μεσα.

Βιολογικο υλικο λες τα πετρσδακια?

Να πω οτι και εκει που την εχω τωρα την τυρφη (διπλα στην εισοδο)μου εχει κιτρινισει το νερο,δηλ λεω οτι πρεπει να εχει κανει καποια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι...

1.Δεν ξερω αλλα απο το μαγαζι που το πηρα ειναι σαν αντιπροσωπεία της wave οποτε μαλλον αυτης της μαρκας ειναι γιατι ο τυπος οτι μου εδεινε ηταν τις wave.

2.EHEIM classic 2213

3.Μακαρονι-μπλε σφουγγαρι-πετραδακια-βαμβακι

Υποθετω για τη γρηγορη εξελιξη του τοπικ οτι σε καλυπτει το φιλτραρισμα και δεν ασχολουμαστε με την αναβαθμιση με καλυτερα υλικα.

Η σειρα φαινεται να ειναι σωστη οπως προτεινει και η eheim στα φιλτρα της.

Πρωτα μηχανικο μακαρονι, μετα σφουγγαρι, μετα βιολογικο υλικο και μετα βαμβακι.

Οπως στη φωτο.

Προτεινω να βγαλεις ενα ποντο μηχανικο μακαρονι και δυο ποντους "πετραδακι" ετσι ωστε να κοντυνει το υψος των υλικων και αναμεσα σε πετραδακι και βαμβακι να βαλεις μια καλτσα (και οχι δυχτακι) με τυρφη.

Ετσι θα ειναι ψηλα και ευκολο να την αλλαζεις καθε μηνα και θα φιλτραρονται και τα ψιλα κομματακια χωματος απο το βαμβακι.

Προτεινω να τη βαλεις σε δυο "καλτσακια" για να την αλλαζεις εναλλαξ καθε 15 ετσι ωστε να μη γινεται αποτομα η μεταβαση απο φρεσκια τυρφη σε μπαγιατικη τουτεστιν και αποτομη αλλαγη παραμετρων.

Στο καλτσακι με τη νεα τυρφη βαζε καποιο σημαδι (ασφαλες για το νερο) για να ξεχωριζει και να ξερεις ποια να αλλαξεις την επομενη φορα. (παθων :) )

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα 2213 στο πατάρι και είναι στο πατάρι για τη δυσκολία που έχουν όλα τα eheim στην αλλαγή υλικών.

Αν το πεταξεις τελικα, πες μου που (ετσι απο περιεργεια :) )

Στο θέμα μας τώρα. Γιάννη η γνώμη μου είναι να βγάλεις το μακαρόνι και να τοποθετήσεις τύρφη (aquavital σε μπίλιες κατά προτίμηση). Η σειρά όπως την είχα εγώ στο 2213 ήταν η εξής τύρφη/ σφουγγάρι/βιολογικό υλικό πετραδάκια/ βαμβάκι. Πρόσεξε τη μάρκα τύρφης και το μέγεθος που αναφέρω έχει σημασία για να μη σου μπουκώσει το φίλτρο από τα υπολείματα. Την τύρφη την τοποθετείς όσο πιό αφράτα μπορείς -χωρίς πίεση- για να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί ανάμεσά της.
Οι περισσοτερες μαρκες ενυδρειακης τυρφης σε κοκκους ειναι. Δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο.

Σωστο αυτο για την "αφρατη" τυρφη.

Για τη θεση της τυρφης εγραψα πιο πανω.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα και αγια αυτα που μου λες και ειναι τα ιδανικα

αλλα που θα το χωρεσω αυτο το πραγμα???

post-18204-1270308927_thumb.jpgpost-18204-1270308935_thumb.jpgpost-18204-1270308944_thumb.jpg

Για την σειρα εσυ μου ανοιξες τα ματια!!

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

:helpsmilie::) γιαυτο λες οτι καπως κιτρινιζει το νερο.

Αν ειναι να βαζεις ενα τονο χωμα μεσα στο ενυδρειο ....

Αν το εβαζες αυτο στο φιλτρο θα ειχες πεχα υπο το μηδεν. :thumbup:

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Μονο το 2213 υπαρχει για φιλτρασνη?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

"Αν το πεταξεις τελικα, πες μου που (ετσι απο περιεργεια)"

Σπύρο θα σε ενημερώσω η θα στο στείλω (δεν έχω πρόβλημα με την eheim εκείνη έχει με μένα) :)

"Οι περισσοτερες μαρκες ενυδρειακης τυρφης σε κοκκους ειναι. Δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο."

έχει και σε μικρούς κόκκους της Papillion που μου μετέτρεψε τη γυάλα σε υγρό ορυχείο τύρφης. Ακόμη πλένω σφουγγάρια...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το παράκανες με την τύρφη νομίζω... Εχει δίκιο ο Delta66 :)

Link to comment
Share on other sites

:rasp::) γιαυτο λες οτι καπως κιτρινιζει το νερο.

Αν ειναι να βαζεις ενα τονο χωμα μεσα στο ενυδρειο ....

Αν το εβαζες αυτο στο φιλτρο θα ειχες πεχα υπο το μηδεν. :thumbup:

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Μονο το 2213 υπαρχει για φιλτρασνη?

Τι να κανωωωω....??? :helpsmilie::D:rasp:

To ενυδρειο ειναι 160 καθαρα

Αυτη η συσκευασια ειναι για 200λ μου ειπε ο πετσοπας

Ναι μονο αυτο εχω και το πηρα πριν 2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το παράκανες με την τύρφη νομίζω... Εχει δίκιο ο Delta66 :)

Δεν ηξερα ρε dark τι παιζει με την τυρφη και πως την χρεισημοποιουν,αυτο μου ειπε ο μαστορας και αυτο εκανα...Αλλα πρεπει να πω οτι με τις τιμες του νερου εκανε τρομερη δουλεια.

Να πω επισης(δεν ξερω αν εχει σημασια)πως χρησιμοποιώ α/ο 50-50 με βρυσης.

(το καλσον δεν ειναι δικο μου) :thumbup::helpsmilie::D

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανωωωω....??? :thumbup::helpsmilie::D

To ενυδρειο ειναι 160 καθαρα

Αυτη η συσκευασια ειναι για 200λ μου ειπε ο πετσοπας

Ναι μονο αυτο εχω και το πηρα πριν 2 εβδομαδες.

Για 200 λιτρα???

Πες του να διαβασει προσεκτικα στο μανιουλ του φιλτρου

"For aquariums up to 250 l"

Σελιδ 37 στο Pdf του 2213 http://www.eheim.com/base/eheim/pdf/en/anl...213_classic.pdf

Αυτο το "up to" κανει τη διαφορα και σημαινει "μεχρι"

Το 2213 λοιπον κανει για ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα.

Αν ειχες διαβασει αυτο το προσφατο θεμα πριν λιγες μερες θα καταλαβαινες οτι κανει για 250 λιτρα υπο προυποθεσεις και αυτες ειναι .... "αδειο" ενυδρειο :)

Πας για αντικατασταση με 2217 ή κρατας αυτο και βαζεις και ενα 2215 :rasp:

ΥΓ το "πετραδακι" που εχεις μεσα στο φιλτρο ειναι μαλλον το απλο το substrat και οχι το pro. (δεν λεω οτι ειναι ασχημο υλικο, απλα το pro ειναι καλυτερο)

Πρεπει να σου εχει δωσει το σετ της με τα υλικα της eheim (τα παλια ομως).

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα ρε dark τι παιζει με την τυρφη και πως την χρεισημοποιουν,αυτο μου ειπε ο μαστορας και αυτο εκανα...Αλλα πρεπει να πω οτι με τις τιμες του νερου εκανε τρομερη δουλεια.

Να πω επισης(δεν ξερω αν εχει σημασια)πως χρησιμοποιώ α/ο 50-50 με βρυσης.

(το καλσον δεν ειναι δικο μου) :thumbup::helpsmilie::D

:)

Και νομιζεις οτι η τυρφη εχει κανει τη δουλεια με τις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λιτρα???

Πες του να διαβασει προσεκτικα στο μανιουλ του φιλτρου

"For aquariums up to 250 l"

Σελιδ 37 στο Pdf του 2213 http://www.eheim.com/base/eheim/pdf/en/anl...213_classic.pdf

Αυτο το "up to" κανει τη διαφορα και σημαινει "μεχρι"

Το 2213 λοιπον κανει για ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα.

Αν ειχες διαβασει αυτο το προσφατο θεμα πριν λιγες μερες θα καταλαβαινες οτι κανει για 250 λιτρα υπο προυποθεσεις και αυτες ειναι .... "αδειο" ενυδρειο :)

Πας για αντικατασταση με 2217 ή κρατας αυτο και βαζεις και ενα 2215 :thumbup:

ΥΓ το "πετραδακι" που εχεις μεσα στο φιλτρο ειναι μαλλον το απλο το substrat και οχι το pro. (δεν λεω οτι ειναι ασχημο υλικο, απλα το pro ειναι καλυτερο)

Πρεπει να σου εχει δωσει το σετ της με τα υλικα της eheim (τα παλια ομως).

:helpsmilie:

πες μου Σπυρο οτι δεν θα πετυχω ποτε στρωσιμο στο φιλτρο μου και θα φουνταρωωωωωω? ...η πλακα ειναι οτι εχω 0ικες μετρισεις σε ολαααααα

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λιτρα???

Πες του να διαβασει προσεκτικα στο μανιουλ του φιλτρου

"For aquariums up to 250 l"

Σελιδ 37 στο Pdf του 2213 http://www.eheim.com/base/eheim/pdf/en/anl...213_classic.pdf

Αυτο το "up to" κανει τη διαφορα και σημαινει "μεχρι"

Το 2213 λοιπον κανει για ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα.

Αν ειχες διαβασει αυτο το προσφατο θεμα πριν λιγες μερες θα καταλαβαινες οτι κανει για 250 λιτρα υπο προυποθεσεις και αυτες ειναι .... "αδειο" ενυδρειο :)

Πας για αντικατασταση με 2217 ή κρατας αυτο και βαζεις και ενα 2215 :thumbup:

ΥΓ το "πετραδακι" που εχεις μεσα στο φιλτρο ειναι μαλλον το απλο το substrat και οχι το pro. (δεν λεω οτι ειναι ασχημο υλικο, απλα το pro ειναι καλυτερο)

Πρεπει να σου εχει δωσει το σετ της με τα υλικα της eheim (τα παλια ομως).

:helpsmilie:

Aυτα τα υλικα τα ειχα αγορασει οταν προτοπηρα το ενυδρειο και τα ειχα στο μανισιο εσωτερικο φιλτρο.

Γιατι να μην εχει κανει η τυρφη την δουλεια της?

To 2217 δεν εχω προβλημα να το παρω αρκει να ειμαι ενταξει μετα και απο θεμα χωρου για υλικα και απο θεμα αποδοσης.

Πως θα γηνει να βαλω το pro χωρις να χασω βακτηρια?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

πες μου Σπυρο οτι δεν θα πετυχω ποτε στρωσιμο στο φιλτρο μου και θα φουνταρωωωωωω? ...η πλακα ειναι οτι εχω 0ικες μετρισεις σε ολαααααα

Δεν εχει σχεση το στρωσιμο του φιλτρου με τη δυνατοτητα του να φιλτραρει το νερου ενος ενυδρειου.

Μπορει να εχει στρωσει και να εχει γεμισει βιολογια, αλλα να μην εχει τη καταλληλη ποσοτητα υλικων για να φιλοξενησει ολη τη βιολογια που χρειαζεται καθε συγκεκριμενο ενυδρειο.

Οπως και το να μην εχει η αντλια του τη δυνατοτητα να "γυριζει" το νερο του ενυδρειο ικανοποιητικα.

Με λιγα λογια "αλλο το στρωμενο φιλτρο και αλλο το μικρο φιλτρο για ενα ενυδρειο"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και ένα Fluval 305/405 για φίλτρο (ως γνωστόν με την eheim έχω ένα θέμα) το οποίο έχει μεγαλύτερο κάδο υλικών και σαφώς μεγαλύτερη ευκολία στην αλλαγή και παραμετροποίηση. Από κει και πέρα βέβαια είναι προσωπική επιλογή του καθενός πιό φίλτρο είναι το "καλύτερο".

Δυστυχώς Γιάννη στα πετ σοπ γίνεται ένας χαμός από παραπληροφόρηση και λανθασμένες συμβουλές. Για παράδειγμα όταν ήρθαν και σέταραν ένα δικό μου (δεν προλάβαινα τότε εγώ) έβαλαν την είσοδο και την έξοδο του 2213 δίπλα δίπλα και την καμάρωναν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...