Jump to content

Ιδέες για καινούργιο ενυδρείο και Aquascape


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Λοιπόν μετά το ξέστημα του εντλεροενυδρείου μου πριν τις διακοπές του Πάσχα έχω εκείνο το ενυδρείο άδειο..

οι διαστάσεις του είναι περίπου 50*30*30

Υπό την προοπτική ότι δεν με ενδιαφέρει να βάλω ζωντανά μέσα, είτε ψάρια είτε ασπόνδυλα θα ήθελα να πέσουν στο τραπέζι ιδέες για το τι να το κάνω...

Επαναλαμβάνω ότι δεν θα μπεί κάποιο ζωντανό...

Θα με βοηθουσε ιδιαίτερα εαν στέλνατε λινκς με φωτό για ιδέες καθώς στη θεωρία το έχω ψάξει πολύ απλά χρειάζομαι ένα οπτικό ερέθισμα για να πιαστώ και να το υλοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες και οι δυο φωτογραφίες, ειδικά η 2η..

Γιώργο βάλε αν μπορείς και έσυ λινκ γι αυτό που λές ή στείλε φωτό.. Θα το ήθελα πολύ..

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το λινκ.. Και οι φωτό από τα vivarium είναι καταπληκτικές αλλά δεν ψήνομαι για κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα ήθελα να ασχοληθώ σε αυτό με κάτι πολύ απαιτητικό σε φυτά γιατί ασχολούμαι με τα νάνο μου ....

Link to comment
Share on other sites

Axolotl:

Ambystoma%20mexicanum_black%20eyes-001.JPG

A_mexicanum1LITTLE.jpg

Γενικές πληροφορίες

Για ένα θα είναι μια χαρά το ενυδρείο σου. Μπορείς να βάλεις χοντρό χαλίκι κανα δυο κοτρώνες και μερικά ξύλα και είσαι έτοιμος.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι θέλει πολύ χαμηλή θερμοκρασία (~17 βαθμούς) και έρχεται και καλοκαίρι....

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:

Περίεργα είναι....

Δε νομίζω...

Δεν ενδιαφέρομαι έτσι κι αλλιώς να κρατήσω ζωντανά... Περισσότερο για το aquascape με νοιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Axolotl:

Ambystoma%20mexicanum_black%20eyes-001.JPG

A_mexicanum1LITTLE.jpg

Γενικές πληροφορίες

Για ένα θα είναι μια χαρά το ενυδρείο σου. Μπορείς να βάλεις χοντρό χαλίκι κανα δυο κοτρώνες και μερικά ξύλα και είσαι έτοιμος.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι θέλει πολύ χαμηλή θερμοκρασία (~17 βαθμούς) και έρχεται και καλοκαίρι....

Συγνώμη που παρεμβαίνω φίλε tsoum αλλά προτείνεις να βάλει ένα ζωντανό που γίνεται 20-30 εκατοστά και θέλει τουλάχιστον 60 λίτρα σε ένα ενυδρείο 45 μεικτών λίτρων με διαστάσεις 50*30*30;

Πες μας σε παρακαλώ το σκεπτικό σου;

Πληροφορίες

Πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι οτι αυτά τα πουλάνε σε μεγέθη 5-6 εκατοστών. Οποτε για αρχη μπαίνει στο μικρό και όταν μεγαλώσει, μετακομίζει σε ενα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι οτι αυτά τα πουλάνε σε μεγέθη 5-6 εκατοστών. Οποτε για αρχη μπαίνει στο μικρό και όταν μεγαλώσει, μετακομίζει σε ενα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αυτό θα έπρεπε να το αναφέρεις από την αρχή!

Εγώ πάντως διαφωνώ με το σκεπτικό σου. Επιλέγουμε τα ψάρια με βάση το ενυδρείο/α που έχουμε και το τελικό τους μέγεθος, και όχι με κάποια μελοντική - πιθανή αγορά ενυδρείου.

Συγνώμη για το off topic. Έτσι και αλλιώς ο φίλος δεν ενδιαφέρεται να διατηρήσει άλλους οργανισμούς πέρα από φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να πάρεις μερικές ιδέες :

http://aquasamit.blogspot.com/

http://www.aquascapingworld.com/magazine/M...-Aquascape.html

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:

Περίεργα είναι....

Δε νομίζω...

Δεν ενδιαφέρομαι έτσι κι αλλιώς να κρατήσω ζωντανά... Περισσότερο για το aquascape με νοιάζει...

Στήσε ένα όμορφο ενυδρείο και λαβε μέρος στον διαγωνισμό της AGA που θα γίνει τον Σεπτέμβριο στην κατηγορία <70 λίτρων.

Πάρε και μερικές ιδέες από εδώ .

Στης επόμενες μέρες θα ανοίξω και το ανάλογο θέμα ώστε να συμμετέχουμε όσοι περισσότεροι γίνεται και παραλία με την συμμετοχή μας να δείξουμε μια έντονη ελληνική παρουσία στον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να πάρεις μερικές ιδέες :

http://aquasamit.blogspot.com/

http://www.aquascapingworld.com/magazine/M...-Aquascape.html

:):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Στήσε ένα όμορφο ενυδρείο και λαβε μέρος στον διαγωνισμό της AGA που θα γίνει τον Σεπτέμβριο στην κατηγορία <70 λίτρων.

Πάρε και μερικές ιδέες από εδώ .

Στης επόμενες μέρες θα ανοίξω και το ανάλογο θέμα ώστε να συμμετέχουμε όσοι περισσότεροι γίνεται και παραλία με την συμμετοχή μας να δείξουμε μια έντονη ελληνική παρουσία στον διαγωνισμό.

Πολύ ενδιαφέρον!!

Στο φορουμ του ASW είμαι και εγώ μέλος και είχα ξεχάσει πόσο καλές ιδέες μπορεί κάποιος να πάρει από εκεί!!

:):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και κατασταλάζω σιγά σιγά..

Αύριο που έχω όλη την ημέρα ελεύθερη θα βγω στη γύρα για πέτρες ξύλα και χαλίκι..

Αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη παίζει τίποτα καλό από ξύλα στα γνωστά ενυδρειακά μαγαζιά???

σαν κι αυτό:

post-16310-1270640352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...