Jump to content

54 λιτρα υποκατασκευη


GXSARA

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειακη 54 λιτρα μπορω να το κανω θαλασσινο χωρις κοραλια με βραχο και 2 ψαρακια

ακουω τις γνωμες σας γιατι ειμαι ασχετος επι του αλμυρου :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις 2 κλοουνακια μερικα μανιταρακια,ζωανθιδες,xenia και θα βγει πολυ ωραιο....το θεμα ειναι οτι οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο τοσο μεγαλυτερη ειναι η δυσκολια....και δνε ειναι πολυ ευκολο για καποιον ο οποιος εχει πρωτη επαφη με την θαλασσα,παρολα αυτα εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε οσο μπορουμε!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 59*29*34 εχει εσωτερικο φιλτρο και λαμπα grolux με αντανακλαστηρα

το εσωτερικο φιλτρο κανει? η λαμπα αυτη? η καταργω καπακι και λαμπα και παω για αλλο φωτιστικο δεν θελω κοραλια προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε αυτα τα λιτρα ακου τι προτεινω......

καταργεις φιλτρο και καπακι

βαζεις ενα κρεμαστο φιλτρο που μεσα θα εχει αντιφωσφορο και ανθρακα

βρισκεις ενα φωτιστικο γυρω στα 40w με λευκο και ακτινικο χρωμα...

με 7 κιλα βραχο και 7-8 κιλα αραγωνιτη θα εχεις ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το φιλτρο γινεται γιατι ειναι κολλημενο απο την μαμα και επειδη ειναι ψιλο το τζαμι και φοβαμε μην σπασει :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν λαμπες στο εμποριο για θαλασσινο?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα ακομα οταν περνεις τον αραγωνιτη και τον βραχο τα βαζεις μεσα πριν το γεμισεις το ενυδρειο η το γεμιζεις φτιαχνεις την αλατοτητα και τα βαζεις δεν εχω ιδεα τ τι κανεις.θελουν και ξεπλημα.να μαθω και πεντε πραγματα πριν αρχισω.

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστω και skimmer?

ναι,καλο θα ηταν να βαλεις σκιμμερ

υπαρχουν λαμπες στο εμποριο για θαλασσινο?

φυσικα....

μια ερωτησουλα ακομα οταν περνεις τον αραγωνιτη και τον βραχο τα βαζεις μεσα πριν το γεμισεις το ενυδρειο η το γεμιζεις φτιαχνεις την αλατοτητα και τα βαζεις δεν εχω ιδεα τ τι κανεις.θελουν και ξεπλημα.να μαθω και πεντε πραγματα πριν αρχισω.

φτιαχνεις νερο με αλατι,ξεπλενεις τον αραγωνιτη αν ειναι νεκρος,τον βαζεις,αφηνεις να κατσει η θολουρα και μετα βαζεις βραχο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...