Jump to content

νεο ενυδρειο για moly


xaris12

Recommended Posts

γεια σας παιδια.εχθες μολης πηρα το 2ο ενυδρειο μου 30 x 16 x 23υψος (λιτρα δεν ξερω).το ειχε μια φιλη μου και μου το εδοσε.θα ηθελα να μου πειτε τι χριαζετε να βαλω μεσα.ενοω να βαλω χαλικι και κανα φυτο.σημ το ενυδρειο θα ειναι μονο για να γενεισουν τα moly μου γιατι τα εχω 2 μηνεσ και δεν εχω δει τιποτα απο γεννα.θεωρω οτι φτεει που δεν γεννα, το οτι ειναι με αλλα ψαρια μεσα στο μεγαλο ενυδρειο.ετσι θεωρησα καλο να τα απομονοσω μηπος και δω καμια γεννα.εσεις τι μου προτινετε? καλη η σκεψη της απομονοσης?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακι σου ειναι 11λτ

Τα μωρα θα μπορεσεις να τα βαλεις για λιγο καιρο εκει αλλα το πολυ σε ενα μηνα θα πρεπει να τους βρεις σπιτι γιατι δεν εχεις λιτρα

Ποια μολλυ εχεις;

Με τι αλλους κατοικους τα εχεις;

Να ξερεις πως τα μωρα μολλυ ειναι παρα πολυ ευαισθητα σε αλλαγες θερμοκρασιας και γενικα σε παραμετρους νερου γι αυτο οταν θα κανεις αλλαγες θα φροντισεις να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου και οχι αποτομες

Να ξερεις πως του αρεσει παρα πολυ η αλγη και καλο θα ειναι αν μπορεις να βαλεις φυτακια που θα εχουν πιασει αλγη. Τροφη θα παρεις απο πετ σοπ την ειδικη που ειναι με σπιρουλινα και θα τους δινεις 3 φορες την ημερα

Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ αν έχεις όλα τα ψάρια που γράφεις σε αυτό το ενυδρείο :

1m μηκος.30cm πλατος,40cm υψος 150 L. τα ψαρια μου ειναι :1 gabi,2 σκαλαρια,2congo tetra,1 πλατιστομο,1χηρα,1 Colisa lalia,1 Rainbow sharkminnow,1 μονομαχο,1 τιγρακι,2 μολλυ

Τότε και να είχαν γεννήσει μάλλον δύσκολα τα πράγματα για τα μιικρά!

Γενικά σου προτείνω να κάνεις μια αναπροσαρμογή στα ενυδρεία σου μήπως και δεις κανα μικρό!

Ολοκληρωμένες προτάσεις μπορεί να σου κάνει κάποιος παλιότερος που θα ξέρει όλα τα είδη που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το μικρο ενυδρειο 11L το πηρα για να απομονοσω το 2 moly μηπος και γεννησει η θηλικια.δηλ να ζευγαρωσουν μεσα στο μικρο.πιστευετε οτι δεν θα κανω δουλεια?ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην τα βαλεις να ζευγαρωσουν μεσα στο μικρο ενυδρειο να τ αφησεις στο μεγαλο και οταν δεις πως πλησιαζει να γεννησει το ξανασυζηταμε

Δεν μου ειπες ποιο ειδος εχεις;

Link to comment
Share on other sites

gin τα πορτοκαλι εχω.παντος οσο καιρο τα εχω δεν εχω δει καμια διαφορα στο θηλικο.πια λες να ειναι τα χαρακτιριστικα οταν ειναι σε ενδιφερουσα για να την απομονοσω?αλαζει κατι στην συμπεριφορα της?στην εμφανιση τι αλαζει?

Link to comment
Share on other sites

Θα την δεις θα γινει τουμπανο η κοιλια της.

Δεν εχεις τα balloon αλλα τα selfin ετσι;

Αν θες βαλε μια φωτο να την δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...