Jump to content

Τι ψαρια μπορω να βαλω?


Recommended Posts

Χριστος Ανεστη.Το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα.Σημερα εκανα μετρησεις με υγρα τεστ της τετρα και ειναι

no3-12.5

no2-0

ph-8

nh3nh4-0

kh-8

gh-13

Απο ψαρια εχω 2 πλεκο(ο ενας θα βγει) και 2 apple snail.Τι αλλα μπορω να βαλω?

post-17095-1270419233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

capoeta tetrazona "τιγράκια" :):thumbup::helpsmilie::D:rasp: θα τα ευχαριστηθείς,ένα κοπαδάκι 10-12

Link to comment
Share on other sites

capoeta tetrazona "τιγράκια" :):thumbup::helpsmilie::D:rasp: θα τα ευχαριστηθείς,ένα κοπαδάκι 10-12

Οι τιμες του νερου μου ειναι καλες γι αυτα?Μηπως μπορεις να βαλεις καποια φωτο απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Ph σου είναι σχετικά ψηλό για ψάρια εκτός αφρικής αν καταφέρεις και το ρίξεις θα είσαι μια χαρά τα τιγράκια θέλουν ph απο 6,0-8,0 ,είσαι πολύ πολύ οριακά,φώτος πολλές,πάτησε στο γούγλη : tiger barbs και θα βρείς ένα σορό :)

Link to comment
Share on other sites

Καποιο αλλο ειδος που μπορω να βαλω με βαση αυτες της μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο αλλο ειδος που μπορω να βαλω με βαση αυτες της μετρησεις?

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

εχεις επιλογες να βαλεις αναλογα το τι θες . βαλε πλατυ η μολλυ η κανεναν ξιφοφορο μπες εδω

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Δυο χρονια το φιλτρο το ενυδρειο ειναι καινουργιο.Το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο φιλο

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρονια το φιλτρο το ενυδρειο ειναι καινουργιο.Το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο φιλο

αφου το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο.. μπορεις να ριξεις το ph σου σε 6.5-7 και να βαλεις ραμιρεζι και κριπενσις.... ειναι πολυ καλυτερα απο τα κοινωνικα.. με πολλα διακοσμητικα βραχια πετρες φυτα.. να δημιουργησεις ενα τελειο τοπιο και ταυτοχρονα φανταστικο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θελεις να κατεβασεις ph και σκληροτητα τοτε θα γινοταν ενα ωραιο guppo-ενυδρειο! Θα χαρεις χρωματα και γεννες!

Οι πλεκο πρεπει να φυγουν και οι 2.Δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο. Βαλε και καμια γαριδουλα!

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θελεις να κατεβασεις ph και σκληροτητα τοτε θα γινοταν ενα ωραιο guppo-ενυδρειο! Θα χαρεις χρωματα και γεννες!

Οι πλεκο πρεπει να φυγουν και οι 2.Δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο. Βαλε και καμια γαριδουλα!

ναι.. ηθελα να στο πω και εγω με τους πλεκο.. μολις τον ειδα τον μεγαλο φοβηθηκα!!! πρρεπει να φυγει γιατι ο χωρος ειναι πολυ μικορς

Link to comment
Share on other sites

ναι.. ηθελα να στο πω και εγω με τους πλεκο.. μολις τον ειδα τον μεγαλο φοβηθηκα!!! πρρεπει να φυγει γιατι ο χωρος ειναι πολυ μικορς

Οι πλεκο θα βγουνε.Το πεχα πως μπορω να το κατεβασω μια με μιαμιση μοναδα?Μονο με α/ο η τυρφη?Αλλος τροπος δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Με τυρφη και με ΑΟ γινεται.

Θα προσπαθησω να σου δωσω να καταλαβεις και μερικα τιπς.

Με τυρφη και αν θελεις να αλλαζεις τοσο πολυ το πεχα της βρυσης θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο σε καταλληλο βαρελι (για 4-5 μερες μινιμνουμ) και μετα με καταλληλη αντλια να το ανεβαζεις στο ενυδρειο.

Και αυτο γιατι αν βαλεις τοση τυρφη στο ενυδρειο που να πεσει το πεχα τοσο πολυ θα πρεπει να κανεις αλλγες παλι με νερο κοντα στο πεχα.

Συμπερασμα : ετσι κι αλλιως θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο με τυρφη σε βαρελι. Τοτε λοιπον μη βαλεις τυρφη και σε ενυδρειο και σε βαρελι. Βαλε μονο στο βαρελι και κανε αλλγες με νερο με χαμηλο πεχα

Με συσκευη ΑΟ.

Επιλογες :

Κανεις μιξη με της βρυσης σε βαρελι (και το ανεβαζεις στο ενυδρειο οπως πιο πανω)

(παλι σε βαρελι) Βαζεις 100% νερο ΑΟ και βαζεις προσθετα εσυ ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (αυτα τα εχει το νερο βρυσης).

ΥΓ Πιο ευκολη και οχι τοσο χρονοβορα ειναι η διαδικασια με την ΑΟ

ΥΓ σημαντικο : ολες οι μεταβασεις στις παραματερους του νερου πρεπει να γινονται σταδιακα, πχ οχι αμεσως αλλαγες με νερο πολυ χαμηλου πεχα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με τυρφη και με ΑΟ γινεται.

Θα προσπαθησω να σου δωσω να καταλαβεις και μερικα τιπς.

Με τυρφη και αν θελεις να αλλαζεις τοσο πολυ το πεχα της βρυσης θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο σε καταλληλο βαρελι (για 4-5 μερες μινιμνουμ) και μετα με καταλληλη αντλια να το ανεβαζεις στο ενυδρειο.

Και αυτο γιατι αν βαλεις τοση τυρφη στο ενυδρειο που να πεσει το πεχα τοσο πολυ θα πρεπει να κανεις αλλγες παλι με νερο κοντα στο πεχα.

Συμπερασμα : ετσι κι αλλιως θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο με τυρφη σε βαρελι. Τοτε λοιπον μη βαλεις τυρφη και σε ενυδρειο και σε βαρελι. Βαλε μονο στο βαρελι και κανε αλλγες με νερο με χαμηλο πεχα

Με συσκευη ΑΟ.

Επιλογες :

Κανεις μιξη με της βρυσης σε βαρελι (και το ανεβαζεις στο ενυδρειο οπως πιο πανω)

(παλι σε βαρελι) Βαζεις 100% νερο ΑΟ και βαζεις προσθετα εσυ ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (αυτα τα εχει το νερο βρυσης).

ΥΓ Πιο ευκολη και οχι τοσο χρονοβορα ειναι η διαδικασια με την ΑΟ

ΥΓ σημαντικο : ολες οι μεταβασεις στις παραματερους του νερου πρεπει να γινονται σταδιακα, πχ οχι αμεσως αλλαγες με νερο πολυ χαμηλου πεχα.

Ευχαριστω δελτα66.Απ οτι καταλαβα μονο με τυρφη και α/ο μπορω να κατεβασω το πεχα.Θα προτιμησω α/ο εχω βαλει μια στο ματι :)

Link to comment
Share on other sites

Και με αλλους τροπους.

Αυτοι ειναι οι πιο ενδεδειγμένοι και σταθεροι στο αποτελεσμα.

Ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες μπλεξίματα με RO υπάρχει ιδιαίτερος λόγος?

Τι ειναι το RO?

Link to comment
Share on other sites

σωστά!, συγνώμη RO (reverse osmosis) το ίδιο με ΑΟ (αντίστροφη όσμωση).

Γιατι θελω να κατεβασω μια με μιαμιση μοναδα το πεχα μου ωστε να μπορω να εχω πολλες περισσοτερες επιλογες για το τι ψαρακια να βαλω στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η άποψη ότι αφού η βρύση βγάζει 8 γιατί να το μαγειρεύεις προσθέτοντας παραπάνω χρόνο κόστος και περιθώριο για λάθος. Βέβαια είναι και στο χομπιστα πόσο χρόνο διαθέτει και θέλει να αφιερώνει και σε τι βαθμό δυσκολίας θέλει να στοχεύει. Η προετοιμασία νερού από μόνος σου δεν είναι και ότι πιο γρήγορο, εύκολο και ούτε φτηνό γιαυτό το λέω, δεν πετάς απλά ένα λάστιχο μέσα και κάνεις την αλλαγή νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η άποψη ότι αφού η βρύση βγάζει 8 γιατί να το μαγειρεύεις προσθέτοντας παραπάνω χρόνο κόστος και περιθώριο για λάθος. Βέβαια είναι και στο χομπιστα πόσο χρόνο διαθέτει και θέλει να αφιερώνει και σε τι βαθμό δυσκολίας θέλει να στοχεύει. Η προετοιμασία νερού από μόνος σου δεν είναι και ότι πιο γρήγορο, εύκολο και ούτε φτηνό γιαυτό το λέω, δεν πετάς απλά ένα λάστιχο μέσα και κάνεις την αλλαγή νερού σου.

Τι μου προτεινεις ομως δεν καταλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

delta66 δεν κατεβαινει και με φαρμακα.. που λενε ph 6 ph 7 αυτα δεν το κατεβαζουν

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο?

Καλυτερα πρωτα να διαλεξεις τι θα φιλοξενει και στη συνεχεια θα δεις αν χρειαζεται να μαλακωσεις το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο?

Καλυτερα πρωτα να διαλεξεις τι θα φιλοξενει και στη συνεχεια θα δεις αν χρειαζεται να μαλακωσεις το νερο.

μας ειπε οτι εχει επιλεξει και οτι ειναι χαμηλοτερου ph :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...