Jump to content

Nano-reef 65l


George1

Recommended Posts

Μερικες φωτος απο το nano το οποιο τρεχει εδω και 1 εβδομαδα με 6κιλα ΖΒ.

5 Μεσογειακους ερημιτες και ενα σαλιγκαρι. Προς το παρον κανενα προβλημα.

Εχω βγαλει τα μακαρονια και το Skimmer τρεχει κανονικα.

dsc04448.jpg

dsc04452h.jpg

dsc04454d.jpg

Επιτελους το νερο καθαρισε και η αλατοτητα ειναι στο 1021 ξερω ειναι χαμηλη θα την ανεβασω αυριο που θα συμπληρωσω νερο.

Ερωτηση:

1. Καθε ποσες μερες να αλλαζω τον αντιφωσφορο και τον ανθρακα?

2. Φιλος ειπε πως θα μου χαρισει Xenia ποτε θα ειναι ετοιμο το νερο για να την βαλω?

(εννοω πρωτα θα μπουνε ψαρια κτλπ και μετα το κοραλι η απλα τωρα που τρεχει με τον βραχο ειναι ετοιμο?)

PS. Εκανα καινουριο θεμα γιατι το "Some help" δεν βοηθουσε!

Έγινε επεξεργασία - George1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο και καλως ηρθες!

Το ενυδρειο εχει ηδη αρχισει να δειχνει πολυ ομορφο και με υπομονη και επιμονη θα γινει στολιδι!

1.Τον ανθρακα/αντιφοσφωρο τον αλλαζουμε περιπου πανω στο μηνα.

2.Την xenia καλητερα να τη βαλεις οταν μηδενιστουν Νο2, Νο3 και εννοειται και η αμμωνια.

Καλη συνεχεια, με αργες και σταθερες κινησεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

γιωργο,μπραβο καλα ξεκινησες,κ οπως ειπαμε ΥΠΟΜΟΝΗ.οτι θελεις παρε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες το σαλιγκαρι καβει βολτες...

και οι ερημητες το ιδιο.

Παρατηρησα ενα σκουλικι πανω στο βραχο και το σκοτωσα ομως ενα νεκρο κομματι του εμεινε μεσα στον βραχο....

Οι ερημητες δειχνουν μια χαρα αλλα ο ενας εχει εξαφανιστει... ψωφισε??? Το καβουκι του ειναι εντελως αδειο παντος.

Περιμενω τωρα τα τεστακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο και καλως ηρθες!

Το ενυδρειο εχει ηδη αρχισει να δειχνει πολυ ομορφο και με υπομονη και επιμονη θα γινει στολιδι!

1.Τον ανθρακα/αντιφοσφωρο τον αλλαζουμε περιπου πανω στο μηνα.

2.Την xenia καλητερα να τη βαλεις οταν μηδενιστουν Νο2, Νο3 και εννοειται και η αμμωνια.

Καλη συνεχεια, με αργες και σταθερες κινησεις!! :)

δεν ειναι στανταρ οτι τα αλλαζεις στον μηνα....

παιζει αναλογα με την εταιρια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο και καλως ηρθες!

Το ενυδρειο εχει ηδη αρχισει να δειχνει πολυ ομορφο και με υπομονη και επιμονη θα γινει στολιδι!

1.Τον ανθρακα/αντιφοσφωρο τον αλλαζουμε περιπου πανω στο μηνα.

2.Την xenia καλητερα να τη βαλεις οταν μηδενιστουν Νο2, Νο3 και εννοειται και η αμμωνια.

Καλη συνεχεια, με αργες και σταθερες κινησεις!! :thumbup:

δεν ειναι στανταρ οτι τα αλλαζεις στον μηνα....

παιζει αναλογα με την εταιρια....

Δεν ειπα τιποτα στανταρ....... :)

Link to comment
Share on other sites

Με τον ερημητη τι μπορει να εγινε τελικα? Δεν εχω βρει πτωμα πουθενα!

Εδω και 2 μερες σκασανε μυτη πρασινακια πανω στους βραχους... Καλα παμε πιστευω....

PS. 3 μερα που εχει γινει η παραγγελεια απο νεμο και ακομη ουτε τηλεφωνο δεν εχει γινει... grrrrr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update....

Πλεον με:

2 frags xenia- Διπλασιαστηκαν σε μεγεθος σε 2 μερες! (Δεν υπερβαλω!)

1 μεγαλο frag star polyps - Ηδη βρηκα ενα μωβ κομματακι πανω στον κεντρικο βραχο!

1 Clown fish - Τρωει κανονικα και πλεον ενκλιματηστηκε και κωλαει επανω στα τζαμια με το που περναμε.

Μερικες φωτος.

dsc04675h.jpg

dsc04682j.jpg

dsc04693r.jpg

dsc04692b.jpg

Να ευχαριστησω τον Γρηγορη-gregog7 για τα 2 frags xenia που μου χαρισε.

Τα υπολοιπα αγοραστηκαν απο τον Azores.

Εχουνε μεινει πραγματα να γινουν οπως καλητερος φωτισμος, καλητερες τιμες με τον καιρο καθως και να κανει τον κυκλο της η καφε αλγη που μου εχει σπασει τα νευρα.

Με το καλο σε κανα μηνα ελπιζω πως τα επομενα κοραλια θα ειναι brain corals και eyphilia...

Ερωτηση για καλητερη αντιμετωπιση της αλγης ακομη και στο μελλον καλυτερα ειναι να βαλουμε σαλιγκαρια η ερημητες?

PS. H κοπελα μου και εγω καταχαρικαμε για τον Nemo (αν και με τετοιο μεγεθος μαλλον θυληκο θα ειναι.)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα.Για την αλγη αντιφωσφορος και σαλιγκαρια.Οι ερημιτες ειναι ωραιοι αλλα δεν κανουν και πολλα σε σχεση με τα σαλιγκαρια.Προσοχη μονο να κανεις πολυ αργη προσαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο κλόουν σου να τον χαίρεσαι φίλε..

Καλή συνέχεια... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο θα ελεγα :wacko:

καλυτερα να αλαξεις τιν koralia με 2 μικροτετερες.Πιανει πολυ χωρο και δεν ολοκληρονει και την κυκλοφορια νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

Αυτην την στιγμη εχω συνολο με την πισω αντλια και την κοραλια2 3000λτ κυκλοφορια. Εαν βαλω τις νανο θα πεσω στα 2500λτ. Οπως παρατηρω την ροη ετσι οπως την εχω κανει κυκλικη κινηση και εχω και επιθημητη αναταραξη νερου.

Εμφανισιακα προτειμω να εχω ενα μεσα στο ενυδρειο παρα 2. Κυριως γιατι εχω περιορισμενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κλοουνακί, θα σου πρότεινα να περιορισεις τα star polyps γιατί το ενυδρείο σου ειναι μικρο και στο μελλον θα σου αποικισουν ολο σου το βραχο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Update.

Εδω και 2 μερες ειναι στο ενυδρειο ενας bicolor blenny. Δυστηχως ακομη φοβιτσιαρης και ειναι ολη την ωρα μεσα σε σχησμες του βραχου.

Το μονο κακο που εγινε ειναι οτι το σαλιγκαρι περασε πανω απο το green star και ξεκολησε ενα μικρο του κομματι.

Η πρασινη αλγη εκανε επιτελους την εμφανιση της και μαλιστα σε καλες ποσοτητες...

Η καφε αρχιζει να ξερενεται η κατι τετοιο και να υποχωρει σιγα σιγα.

Μετρισα φωσφορο που ητανε ανεβασμενο την πρωηγουμενη φορα και τωρα ειναι στο Μηδεν.

Τα NO3 πεσανε και αυτα στις 10 μοναδες...

Link to comment
Share on other sites

Update.

Εδω και 2 μερες ειναι στο ενυδρειο ενας bicolor blenny. Δυστηχως ακομη φοβιτσιαρης και ειναι ολη την ωρα μεσα σε σχησμες του βραχου.

Το μονο κακο που εγινε ειναι οτι το σαλιγκαρι περασε πανω απο το green star και ξεκολησε ενα μικρο του κομματι.

Η πρασινη αλγη εκανε επιτελους την εμφανιση της και μαλιστα σε καλες ποσοτητες...

Η καφε αρχιζει να ξερενεται η κατι τετοιο και να υποχωρει σιγα σιγα.

Μετρισα φωσφορο που ητανε ανεβασμενο την πρωηγουμενη φορα και τωρα ειναι στο Μηδεν.

Τα NO3 πεσανε και αυτα στις 10 μοναδες...

George1 οπως φαινεται εχουμε ακριβως τα ιδια ζωντανα μεσα στα ενυδρεια μας και φυσικα τα ιδια θεματα με την καφε αλγη και φωτισμο... Καλη συνεχεια σου ευχομαι!

Οσον αφορα το αλλο θεμα μας don t count me in τελικα, καθως θα ριξω χρημα στο φωτισμο και A/O.

Link to comment
Share on other sites

Update.

Τα προβληματα καφε αλγης ειναι παρελθον.

Πλεον τα κοραλια εμφανως αναπτυσονται κανονικα τα ζωακια ενκλιματιστηκαν και πανε περα δωθε. Και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος που μεχρι τωρα ολα πηγανε καλα.

Εχθες εγινε η πρωτη αλλαγη νερου.

Το Νερο πλεον ειναι κρυσταλινο τοσο στην επιφανεια οσο και μεσα στο ενυδρειο.

Και η Πρασινη αλγη κρατιεται σε μικρα ποσοστα χαρης τον Bicolor blenny.

Σκασανε μυτη κατι μπλεδιζον αχινοι μεσα απο τον βραχο εξαιρετηκα μικροι καθως και διαφορες μικροζωες αλλα τιποτα το ανυσηχητικο.

Ευχαριστω το φορουμ για την επιτυχια του Nano-reef μας.

Ευχομαι καλους καφεδες μπροστα στα ενυδρεια σας και ποτε μην ξεχνατε πως αυτο που βλεπεται ειναι μια τροπικη θαλασσα μεσα στο σπιτι σας!

Το επομενο update με φωτος ελπιζω να ειναι με το ενυδρειο φουλ σε ανεπτυγμενα κοραλια.

Έγινε επεξεργασία - George1
Link to comment
Share on other sites

να είσαι τυπικός στη ρουτίνα συντήρησης , είναι σημαντικό για τη συνεχεία

και να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις :D

να το χαίρεσαι ! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομορφο και εξελιξιμο! <_<

Link to comment
Share on other sites

Update.

Εχει γινει και η πρωτη αλλαγη νερου, Πλεον το reefaki εχει 3 ψαρια.

Bicolor blenny

Common clown

Yellow belly damsel (πολυ μικρο και μπηκε τελευταιο)

Επεσε ελαχιστο ξυλο τις πρωτες μερες που μπηκε το damsel αλλα τωρα ολα ειναι μια χαρα.

Προβληματα:

Εκανε εμφανιση σε μερικα μερη κοκκινη αλγη. Σε μικρες ποσοτητες δεν πειραζει απλα πιστευω οτι θα γινει ακομη περισσοτερη.

Καφε αλγη εχει ξαναεμφανιστει στην πλατη του ενυδρειου και εδω και μερες ειναι σταθερη στην ποσοτητα της.

Πρασινη αλγη αρχιζω και εχω αλλα οχι πολυ καθως και κατι πρασινα σαν φυτα μικρα πιστευω ειναι καλα αυτα.

Σε μερικες ωρες θα εχω κανει ολα τα τεστ και θα ξερω και τιμες.

Xenias και star polyps εχουν αρχισει να τουμπανιαζουν!

PS. Εχω την εντυπωση οτι οι xenias τρωνε ψαροτροφη γιατι οταν ταιζω και πεφτει η τροφη κλεινει τα φυλα της. Επισης η αναπτυξη της xenias που ειναι κατω απο το feeding place ειναι απιστευτα μεγαλυτερα απο την αλλη που ειναι πιο μακρυα απο τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και οι τιμες: Οι οποιες βγηκαν καλητερες απο την προηγουμενη φορα.

PO4 = 0.01

PH = 8*

ΝΗ4 = <0.25

ΝΟ2 = 0.05

ΝΟ3 = 10

* Μπορει και λιγο λιγοτερο.

Εκτος απο το PH σε ολα τα υπολοιπα εχω πολυ καλητερες τιμες.

Τι κανω για αυξηση PH??

Απαντησεις στα παραπανω προβληματα με αλγη?

Link to comment
Share on other sites

όσο υπάρχει άλγη στο ενυδρείο και μετρήσιμα φωσφορικά είσαι ακόμα στην αρχή , θα συνεχίσεις με αλλαγές νερού , αντιφωσφορικό ,προσεκτικό τάισμα και απομάκρυνση της αλγης με το χέρι , όσο είναι δυνατό

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και οι τιμες: Οι οποιες βγηκαν καλητερες απο την προηγουμενη φορα.

PO4 = 0.01

PH = 8*

ΝΗ4 = <0.25

ΝΟ2 = 0.05

ΝΟ3 = 10

* Μπορει και λιγο λιγοτερο.

Εκτος απο το PH σε ολα τα υπολοιπα εχω πολυ καλητερες τιμες.

Τι κανω για αυξηση PH??

Απαντησεις στα παραπανω προβληματα με αλγη?

μια χαρα ειναι το ph σου ....μην κανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

SOS κοκκινη αλγη. Νομιζα οτι θα κανει τον κυκλο της αλλα αυτη εχει κατσει σε πολλα σημεια του ενυδρειου.

Το star polyps μαλλον απο την υπαρξη αυτης εχει να βγει 1-2 μερες και ανυσηχω οτι θα το χασω.

Πιθανες λυσεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...