Jump to content

Νερό ενυδρείου και πότισμα φυτών


Recommended Posts

Να ξεκινήσω σημειώνοντας πως εδώ και πέντε μήνες περίπου ξεκίνησα να ποτίζω τα φυτά μου (90 γλάστρες) με νερό από τις αλλαγές των ενυδρείων. Δεν θα αναφέρω καμμία βιβλιογραφία και καμμία μελέτη για τον απλό λόγο ότι οι παρατηρήσεις μου βασίζονται αποκλειστικά σε προσωπικές εμπειρίες. Φυσικά είναι τελείως διαφορετική η συμπεριφορά ενός φυτού στη γλάστρα από εκείνη ενός φυτού στη γη (κήπος κτλ). Οι διαφορές είναι ουσιαστικές στην ανταλαγή και διάσπαση των χρήσιμων συστατικών.

Δεν ρίχνουμε ποτέ νερό από αφρικάνικο ενυδρείο σε ασβεστόφοβα φυτά (αγγελικές, γαρδένιες, γιασεμί) το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να καταστρέψουμε το ριζικό τους σύστημα. Αντίθετα εαν έχουμε Αμαζονιακό με χαμηλό Ph το ρίχνουμε χωρίς ενδοιασμούς.

Δεν ποτίζουμε μόνο με νερό ενυδρείου και δεν σταματάμε τη λίπανση για τον απλό λόγο ότι στα ενυδρεία μας δεν θέλουμε την αμμωνία ενώ τα φυτά τη χρειάζονται.

Αν πεθάνει κάποιο ψάρι μας δεν το πετάμε στα σκουπίδια. Το θάβουμε σε μια γλάστρα (μακάβριο αλλά ο φώσφορος των κοκάλων του ψαριού είναι το καλύτερο λίπασμα) και έτσι συμπληρώνουμε το δικό μας μικρό οικοσύστημα.

Δεν ρίχνουμε ποτέ νερό ενυδρείου σε μπαχαρικά και βότανα. Οι θεραπείες με τα χημικά έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς ειναι.

Μην πετατε το νερο του ενυδρειου τσαμπα.Ριξτε το στον κκηπο και στης γλαστρες σας.

Απλώς να συμπληρώσω οτι αν εχετε τριανταφυλλιές και γαρδένιες θελουν εξτρα σιδηρο και ιδίως γαρδενιες χαμηλό PH και απεχθάνονται το ασβέστιο

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να συμπληρώσω οτι αν εχετε τριανταφυλλιές και γαρδένιες θελουν εξτρα σιδηρο και ιδίως γαρδενιες χαμηλό PH και απεχθάνονται το ασβέστιο

Καλησπέρα, χαίρομαι που υπάρχει ανταπόκριση. Για τα ασβεστόφοβα φυτά το αναφέρω. Επίσης η ενυδρειακή τύρφη (η χρησιμοποιημένη) είναι εξαιρετικό λίπασμα για γαρδένιες, γιασεμί και μανόλιες...

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος! Αυτό είναι που απολαμβάνω στο γλυκό νερό, τον τέλειο κύκλο του νερού! :)

Να συμπληρώσω κάτι ακόμα:

Στο ενυδρείο έχουμε κυρίως φωσφορικά και νιτρικά, τα φυτά χρειάζονται σε μεγάλες ποσότητες τρια στοιχεία, άζωτο-φώσφορο-κάλιο (N-P-K). Έτσι θα πρέπει να συμπληρώνουμε και κάποιο λίπασμα για γλάστρες εμπλουτισμένο με κάλιο για να καλύπτονται όλες οι ανάγκες τους, επίσης σε κάποια φυτά που έχουν έλλειψη σιδήρου (κιτρίνισμα πρώτα ανάμεσα στα νεύρα των νέων φύλλων και αν είναι προχωρημένο το πρόβλημα όλο το φύλλο γίνεται λευκό) πάλι ένα συμπληρωματικό λίπασμα σιδήρου.

Τέλος, κατά τη περίοδο άνθισης σταματάμε να ποτίζουμε τόσο από το ενυδρείο και αν θέλουμε ρίχνουμε και ένα συμπληρωματικό λιπασματάκι άνθισης (πλούσιο σε φώσφορο). Αυτό γίνεται γιατί το φυτό χρειάζεται διαφορετική αναλογία φωσφόρου-αζώτου (θέλει πολύ περισσότερο τον φώσφορο και το άζωτο χαμηλά) πράγμα που δεν συμβαίνει στο νερό του ενυδρείου με αποτέλεσμα πολλές φορές να μειώνεται σημαντικα η άνθιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χαίρομαι που υπάρχει ανταπόκριση. Για τα ασβεστόφοβα φυτά το αναφέρω. Επίσης η ενυδρειακή τύρφη (η χρησιμοποιημένη) είναι εξαιρετικό λίπασμα για γαρδένιες, γιασεμί και μανόλιες...

:)

Η τύρφη είναι πολύ φτωχή σε θρεπτικά και θεωρείται βελτιοτικό της σύστασης του εδάφους γιατί συγκρατεί νερό, βελτιώνει τον αερισμό και ρυθμίζει το pH.

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι πολύ φτωχή σε θρεπτικά και θεωρείται βελτιοτικό της σύστασης του εδάφους γιατί συγκρατεί νερό, βελτιώνει τον αερισμό και ρυθμίζει το pH.

Ναι συγνώμη, βελτιωτικό εδάφους ήθελα να πω απλά για ένα απλό χομπίστα η λέξη "λίπασμα" ηχεί καλύτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο κανω!!

Απο τοτε που μετακομησα στο νεο σπιτι με τον κηπο.... την αλλαγη νερου και το βρωμικο της οσμωσης.... πανε στον κηπο!!!

Σημερα το παλικαρι που κουρευε το γκαζον και κλαδευε τα φυτα.... μου λεει... Μα τι τους δινεις και μεγαλωνουν τωρα τελευται γρηγορα... και η απαντηση ηταν.... ζωντανα βακτηρια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με το βασιλικό μου.

Όπου τον διατηρώ χειμώνα καλοκαίρι και φέτος ξύπνησε

ποιο νωρίς από κάθε χρονιά.

Ρουτίνες:

Μειωμένο πότισμα με νερό ενυδρείου λιγοστή λίπανση

και στρώση μουλιασμένης τύρφης σε νερό ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητρια! :thumbup: ...πολυ ωραια οσα γραφεις ..αν εχεις και αλλες πληροφοριες τετοιου τυπου γραψτες για να γινει κουβεντουλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με το βασιλικό μου.

Όπου τον διατηρώ χειμώνα καλοκαίρι και φέτος ξύπνησε

πιο νωρίς από κάθε άλλη χρονιά.

Με τα φαγώσιμα έχω τις επιφυλάξεις μου (αν τρως τον βασιλικό βέβαια γιατί εγώ το κάνω). Αν στο νερό του ενυδρείου έχει χρησιμοποιηθεί κάποια χημική θεραπεία καλύτερα να μην το ρίξεις. Τα χημικά που χρησιμοποιούμε για θεραπείες έχουν τεράστια διάρκεια ζωής και μεταφέρονται στους ιστούς ζώων και φυτών και συνεπώς στην τροφική αλυσίδα. Αυτό που σίγουρα έκανε καλό στο βασιλικό σου είναι η τύρφη -οι γιαγιάδες μου συνήθιζαν να ρίχνουν το κατακάθι από τον καφέ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρώω τον βασιλικό τον έχω για διακόσμηση και σαν εντομοαπωθητικό

κατά των κουνουπιών.

Και πιστεύω ότι δεν πρέπει να καταναλώνουμε φυτά που είναι σε γλάστρες

και τους ρίχνουμε αναγκαστικά λιπάσματα.

Αν και στην αρχή τον απέκτησα με το σκεπτικό να τον βάζω σε σάλτσες

και Mojito μου κόπηκε η όρεξη στην ιδέα ότι χρειάζεται λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω οτι λίπασμα δεν βάζουμε σε κάθε πότισμα.

Αλλά μια η δυο φορές το μήνα ανάλογα τα φυτά που έχουμε.

Εγω π.χ βαζω στα φυτα μου καθε 3 ποτίσματα.

Και το κυριότερο δεν ποτίζουμε κατευθείαν με το νερο που εχουμε το λίπασμα αλλά πρώτα βρέχουμε λιγο με κανονικο νερο το χωμα και μετα ρίχνουμε το λιπασμα ωστε να μην κανουμε ζημιά στις ριζες του φυτου.

Link to comment
Share on other sites

ήξερα ότι είναι καλά τα νιτρικά των αλλαγών για τις γλάστρες, αλλά τα έριχνα σε όλα τα φυτά ανεξαρτήτως :) πολύ χρήσιμες πληροφορίες παιδιά, μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο κανω!!

Απο τοτε που μετακομησα στο νεο σπιτι με τον κηπο.... την αλλαγη νερου και το βρωμικο της οσμωσης.... πανε στον κηπο!!!

Σημερα το παλικαρι που κουρευε το γκαζον και κλαδευε τα φυτα.... μου λεει... Μα τι τους δινεις και μεγαλωνουν τωρα τελευται γρηγορα... και η απαντηση ηταν.... ζωντανα βακτηρια!!! :)

Βασικα δεν τους ριχνεις ζωντανα βακτηρια. Τα βακτηρια σου ειναι κατα 99,99% στα υλικα σου και λιγο στον πυθμενα και στην διακοσμηση. Στο νερο δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο. Παρολαυτα μερικοι επιμενουν να κρατανε το νερο τους για την βιολογια.

DarkAngel οσοι εχουν αφρικανες, σκληρο νερο, υψηλο pH τι κανουμε; Το πεταμε;

Link to comment
Share on other sites

DarkAngel οσοι εχουν αφρικανες, σκληρο νερο, υψηλο pH τι κανουμε; Το πεταμε;

Απλά δεν το βάζεις σε ασβεστόφοβα (γαρδένιες, αγγελικές, γιασεμι, γαρδένιες κτλ) Σε όλα τα υπόλοιπα (Γιούκες, Σανσιβέριες, Μονστερες κτλ κτλ) είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...