Jump to content

Diy ξυλο για ενυδρειο (driftwood)


achilleas

Recommended Posts

Πως να φτιαξουμε ξυλα (Driftwood) για να διακοσμησουμε τα ενυδρεια μας!

Για να φτιάξουμε ξυλα που θα μπορουσαν να στολισουν το ενυδρειο μας αλλα να ειναι και ασφαλη, χρειαζεται χρόνος, αλλα θα μας γλυτωσει χρήματα και επιπλεον θα μπορεσουμε και να το κανουμε ακριβως οπως μας αρεσει και θα ταιριαζει αισθητικα στο ενυδρειο μας.

Τι χρειαζομαστε:

1. Φυσικα ξυλο... Μπορουμε να το βρουμε οπουδήποτε! Δεν χρειαζετε να παρουμε αναγκαστικά ξύλο μεσα απο το νερο. Μπορουμε απλα να παρουμε ενα ξυλο παλιο, το οποιο να ειναι ξεραμενο και φυσικα ομορφο.

Προσεξτε μονο να μην ειναι σαπημένο!

2. Ενα μεγαλο τσουκάλι, ή δεξαμενη που να χωράει το ξύλο μας.

3. Αλατι που χρησιμοποιείται στα θαλασσινα ενυδρεια. (Σκοτωνει τα βακτηρια και τα παρασιτα)

Πως ξεκιναμε:

Καθαρίζουμε το ξύλο. Βεβαιωθείτε οτι εχετε απομακρυνει ολες τις σκλήθρες, τον φλοιό και γενικα οτι σπασμενα κομματακια υπαρχουν.

Αφου το καθαρίσουμε το πλενουμε με νερο για να καθαρισει απο τυχον λασπες και στη συνεχεια ξεκιναμε το βρασιμο του ξυλου μεσα στην δεξαμενη που προαναφεραμε, ρίχνοντας στο νερο αλατι.

Βαλτε 1,5 κουταλακι του γλυκου στα 5 λιτρα νερο και αφηστε το να βρασει για 4-5 ωρες, αναλογα και με το μεγεθος του ξύλου.

Εαν μεσα στο δοχειο χωρουσε μονο το μισο ξυλο, τοτε πρεπει να βρασουμε και το άλλο μισο.

Αφου τελειωσει το βρασιμο, ρίχνουμε το ξύλο σε ενα δοχειο, (ισως και αυτο που χρησιμοποιήσαμε για το βρασιμο).

Προσθέτουμε νερο, μεχρι να καλυφθεί όλο το ξύλο. (Μπορουμε να ξαναρίξουμε αλατι εαν θελουμε).

Εαν το ξύλο δεν βουλιάζει, βαλτε κατι να το πιεζει ετσι ωστε να καλυφθει ολο απο νερο.

Αν δεν βουλιαξει σημερα, μετα απο 5-6 μερες, θα βουλιάξει.

Θα παρατηρησετε οτι νερο σας εχει παρει ενα χρωμα καφε, σαν τσάι. Ειναι λογικο, καθως το ξυλο αφηνει ταννινες στο νερο. Οι ταννίνες ειναι κατι φυσικο, και μαλιστα σε ορισμενα ψαρια αρεσει, καθως αισθάνονται πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.

Θα χρειαστει να κανετε συχνες αλλαγες στο νερο, μεχρι το νερο να καθαρίσει. Αυτο μπορει να κρατησει αρκετες εβδομαδες, αναλογα με την ποιοτητα του ξύλου.

Αφου το νερο καθαρίσει πλεον απο το χρωμα του ξύλου, και εφ' οσον στις αλλαγες του νερου χρησιμοποιουσατε αλατι, τοτε πρεπει να βυθίσετε το ξυλου σε καθαρο νερο βρυσης και να το αφησετε μια εβδομαδα, για να μην μεταφερουμε αλατι στο ενυδρειο μας.

Αφου τελειωσει και το τελευταιο πλυσιμο, ξεπλύντε το ξυλο καλα, και τοποθετειστε το στο ενυδρειο σας.

Μην αφηνετε πολυ καιρο το ξυλο σας εκτος ενυδρειου... Θα αρχισει να επιπλεει.

DIY-under-water-turtle-basking-platform-03.JPG

Πηγη: http://www.labusinessjournal.org/article-1...r-aquarium.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον η διαδικασια αυτη...Δεν την ειχα ξαναδιαβασει.. :)

Νομιζω ομως πως πρεπει να διευκρινισουμε για ποια ξυλα γινεται...Μιας και υπαρχουν ξυλα που με το αλατι και το βρασιμο δεν χανουν τις επικίνδυνες τοξινες τους...(Τουλαχιστων ετσι νομιζω) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον η διαδικασια αυτη...Δεν την ειχα ξαναδιαβασει.. :)

Νομιζω ομως πως πρεπει να διευκρινισουμε για ποια ξυλα γινεται...Μιας και υπαρχουν ξυλα που με το αλατι και το βρασιμο δεν χανουν τις επικίνδυνες τοξινες τους...(Τουλαχιστων ετσι νομιζω) :thumbup:

:helpsmilie::D

δηλαδη ο κορμος πευκου?και λευκας κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αποφύγετε κωνοφόρα δεντρα, όπως το πεύκο, την ιτιά, ή άλλα ταχέως αναπτυσσόμενα δέντρα.

Αποφύγετε τα δέντρα με ρετσίνι ή άλλες κολλητικές ουσίες όπως το έλατο ή τον πλάτανο.

Οσο πιο σκληρό είναι το ξύλο τοσο το καλύτερο.

Η κεράσια, η μηλιά, και η βελανιδιά ειναι ιδανικά ξυλα για driftwoods.

Το σκληρό ξυλο ζυγίζει περισσότερο από το μαλακό ξύλο, επειδή είναι πιο πυκνό, και επίσης δεν θα καταρρεύσει τόσο γρήγορα στο ενυδρείο σας.

Επίσης, το σκληρό ξύλο είναι και πιο ομορφο αισθητικα.

Αυτά!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κείμενο σου αλλά δεν διευκρινίζει η ξύλα μπορούμε να βάλουμε δεν έχουν όλα τα ξύλα την ίδια διάρκεια ζωής.

Επίσης αν το ξύλο είναι ξερό απλά το αφήνουμε να μουλιάσει το βράσιμο θα αφορέσει πολλές χρήσιμες τανίνες. Προσωπικά είμαι κατά του βρασίματος

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κείμενο σου αλλά δεν διευκρινίζει η ξύλα μπορούμε να βάλουμε δεν έχουν όλα τα ξύλα την ίδια διάρκεια ζωής.

Επίσης αν το ξύλο είναι ξερό απλά το αφήνουμε να μουλιάσει το βράσιμο θα αφορέσει πολλές χρήσιμες τανίνες. Προσωπικά είμαι κατά του βρασίματος

Το διευκρινιζω στην δημοσιευση #4.

Οσο για τις ταννινες, πιστευω οτι ΠΡΩΤΑ πρεπει να διασφαλισουμε οτι το ξύλο μας ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ,

και το αν ειναι ευεργετικο ή οχι, ερχεται σε δευτερη μοιρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν το δένδρο δεν παράγει τοξίνες τότε μπορούμε απλά να το ξεράνουμε και μετά το μόνο πρόβλημα είναι να βουλιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δένδρο δεν παράγει τοξίνες τότε μπορούμε απλά να το ξεράνουμε και μετά το μόνο πρόβλημα είναι να βουλιάξει.

(?) Δλδ αυτο που χρειαζομαστε ειναι να ξερουμε

1. Ποια δεντρα δεν εχουν τοξικο κορμο

2. Ποσος χροονος χρειαζεται για φυσικη και ποσος για τεχνητη ξηρανση

μετα απλα περιμενουμε να βουλιαξει ?

Link to comment
Share on other sites

τα κλαδιά καρυδιας κάνουν η βγάζουν επικίνδυνες τοξίνες?

μετά από εξόρμηση στο χωριο μάζεψα μερικά χλωρά και λέω να τα αποφλοιώσω και να τα αφήσω κάνα 3 μηνο να ξεραθούν. δεν είχα στο μυαλό μου να τα βράσω αλλα αν είναι αναγκαίο θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

τα κλαδιά καρυδιας κάνουν η βγάζουν επικίνδυνες τοξίνες?

μετά από εξόρμηση στο χωριο μάζεψα μερικά χλωρά και λέω να τα αποφλοιώσω και να τα αφήσω κάνα 3 μηνο να ξεραθούν. δεν είχα στο μυαλό μου να τα βράσω αλλα αν είναι αναγκαίο θα το κάνω.

Ναι. Η καρυδια θεωρειται σκληρο ξυλο και κανει για driftwood.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο χωριό μου παίρναμε άγουρα καρύδια (δηλαδή πριν αποβάλουν το πράσινο περίβλημα τους ) τα κοπανούσαμε και των πολτό των ρίχναμε μέσα σε γούρνες που σχηματιζόντουσαν στο τοπικό ποτάμι το καλοκαίρι με αποτέλεσμα τα ψάρια να βγαίνουν στην επιφάνεια.

Τώρα το τι σχέση έχουν οι ουσίες των καρπών με το ξύλο του δέντρου δεν ξέρω αλλά οφείλω να το αναφέρω :excl:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξυλα που προερχονται απο δεντρα που παραγουν ρετσινι ειναι απαγορευτικα,οπωσ και η ελια που εχει πολλεσ τοξινες....

πολυ καλα ξυλα ειναι του πλατανου και το φυτο δεντροσ(δρυς)που ειναι σκληρο και βυθιζεται σχετικα ευκολα :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

post-7034-1279992181_thumb.jpg

Το ξύλο που βλέπετε στο ενυδρείο μου είναι ελιά.Ηταν αποξηραμένη για 1+ χρόνο σίγουρα...ίσως και περισσότερο!

Την έχω στο ενυδρείο 7-8 μήνες τώρα χωρίς πρόβλημα....προηγήθηκε καθαρισμός, αποφλοιώθηκε και ξύστηκε με γυαλί, κατόπιν βράστηκε και δείτε το αποτέλεσμα......

....ίσως μου αντέξει για ενα χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

post-7034-1279992181_thumb.jpg

Το ξύλο που βλέπετε στο ενυδρείο μου είναι ελιά.Ηταν αποξηραμένη για 1+ χρόνο σίγουρα...ίσως και περισσότερο!

Την έχω στο ενυδρείο 7-8 μήνες τώρα χωρίς πρόβλημα....προηγήθηκε καθαρισμός, αποφλοιώθηκε και ξύστηκε με γυαλί, κατόπιν βράστηκε και δείτε το αποτέλεσμα......

....ίσως μου αντέξει για ενα χρόνο!

αψογο στησιμο.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

αψογο στησιμο.... :excl:

Να είσαι καλά φίλε μου!

Θα ήθελα αν γνωρίζεις να μου πείς περισσότερα πράγματα για το ξύλο ελιάς που έχω στο ενυδρείο μου!

Πιστεύεις οτι θα πρέπει να το βγάλω?

Τι συμβαίνει με τις τοξίνες?

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου!

Θα ήθελα αν γνωρίζεις να μου πείς περισσότερα πράγματα για το ξύλο ελιάς που έχω στο ενυδρείο μου!

Πιστεύεις οτι θα πρέπει να το βγάλω?

Τι συμβαίνει με τις τοξίνες?

απλα το ξυλο ελιασ περιεχει πολλεσ τοξινεσ δηλαδη ειναι το μεσω της ελιασ ωστε να μεταφερει ουσιεσ στο φυλλωμα και στον καρπο γιαυτο και το ελαιολαδο εχει διαφορετικη τοξικοτητα αλλα και οξητυτα.....καποιεσ τοξινεσ συγκρατουντε στον κορμο και στα κλαδια....εαν εχει υποστει καλη επεξεργασια ισωσ δεν υπαρχει προβλημα αλλα για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο βγαλτα......οι τοξινεσ απελευθερωνοντε στο νερο και δηλητηριαζουν τα ψαρια με αργο η γοργο ρυθμο

θα σου προτεινω να βαλεις καποιο αλλο ξυλο της επιλογη σου και το οποιο να ειναι επιτρεπτο αλλα σε ενα αφρικανκο δεν ειναι απαραιτητο νομιζω το ξυλο αλλα ομωσ ειναι πολυ ομορφο ντεκορ.... :excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου παίρναμε άγουρα καρύδια (δηλαδή πριν αποβάλουν το πράσινο περίβλημα τους ) τα κοπανούσαμε και των πολτό των ρίχναμε μέσα σε γούρνες που σχηματιζόντουσαν στο τοπικό ποτάμι το καλοκαίρι με αποτέλεσμα τα ψάρια να βγαίνουν στην επιφάνεια.

Τώρα το τι σχέση έχουν οι ουσίες των καρπών με το ξύλο του δέντρου δεν ξέρω αλλά οφείλω να το αναφέρω :excl:

Συγχαρητηρια,πολυ εξυπνο!Δηλαδη τα δηλητηριαζατε και τα ποιανατε ευκολα!

:excl:

Link to comment
Share on other sites

απλα το ξυλο ελιασ περιεχει πολλεσ τοξινεσ δηλαδη ειναι το μεσω της ελιασ ωστε να μεταφερει ουσιεσ στο φυλλωμα και στον καρπο γιαυτο και το ελαιολαδο εχει διαφορετικη τοξικοτητα αλλα και οξητυτα.....καποιεσ τοξινεσ συγκρατουντε στον κορμο και στα κλαδια....εαν εχει υποστει καλη επεξεργασια ισωσ δεν υπαρχει προβλημα αλλα για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο βγαλτα......οι τοξινεσ απελευθερωνοντε στο νερο και δηλητηριαζουν τα ψαρια με αργο η γοργο ρυθμο

θα σου προτεινω να βαλεις καποιο αλλο ξυλο της επιλογη σου και το οποιο να ειναι επιτρεπτο αλλα σε ενα αφρικανκο δεν ειναι απαραιτητο νομιζω το ξυλο αλλα ομωσ ειναι πολυ ομορφο ντεκορ.... :excl::excl::thumbup:

Πιστεψέ με, έχει και η Αφρική τα ξύλα της!

Σε ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψέ με, έχει και η Αφρική τα ξύλα της!

Σε ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :excl:

σιγουρα εχει... και πολους αλλουσ θησαυρους που θα μαθω... :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολυ ωραιο το θεματακι!! Το ξυλο της ροδιας ειναι οκ? Δεν θυμαμαι αν βγαζει ρετσινι ..οπως η φιστικιά πχ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πολύ ωραίο το θέμα σου και κατατοπιστικό. Εγώ σημερα βρήκα πολυ όμορφα ξύλα αποξηραμενα απο αμπέλι και θα προσπαθήσω να τα κανω κατάλληλα για το ενυδρειο. Θα σας παραθέσω σύντομα το αποτέλεσμα! Πάντως ψάξετε για ξύλα αμπελιού αν θέλετε "Ζιγκ ζαγκ" σχηματισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω να ρωτησω! στο βουνο εχει ξεραμενα πευκα οχι σαπισμενα μπορω να φτιαξω ενα απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αποφύγετε κωνοφόρα δεντρα, όπως το πεύκο, την ιτιά, ή άλλα ταχέως αναπτυσσόμενα δέντρα.

Αποφύγετε τα δέντρα με ρετσίνι ή άλλες κολλητικές ουσίες όπως το έλατο ή τον πλάτανο.

Οσο πιο σκληρό είναι το ξύλο τοσο το καλύτερο.

Η κεράσια, η μηλιά, και η βελανιδιά ειναι ιδανικά ξυλα για driftwoods.

Το σκληρό ξυλο ζυγίζει περισσότερο από το μαλακό ξύλο, επειδή είναι πιο πυκνό, και επίσης δεν θα καταρρεύσει τόσο γρήγορα στο ενυδρείο σας.

Επίσης, το σκληρό ξύλο είναι και πιο ομορφο αισθητικα.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...