Jump to content

Diy ξυλο για ενυδρειο (driftwood)


achilleas

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους, ειμαι νεος στο χώρο των ενυδρειων! Πριν 3-4. Εβδομάδες περίπου πηρα 3 Ξύλα αμπελιου και τα έβρασα τα έξυσα κλπ. Όλες αυτες τις μερες τα εχω βυθισμένα σε μια λεκάνη με νερό και τα αλλάζω σχεδόν κάθε μέρα το νερό. Πλεον τα ξύλα εχουν βυθιστεί και βγάζουν ελάχιστη "κιτρινιλα" μετα απο 48 ωρες. Μπορει καποιος να μου πει ποτε θα ειναι έτοιμα να τα βάλω στο ενυδρειο μ και αν το φίλτρο μου θα καθαρίζει αυτες τις ελάχιστες ταννινες που απ οτι φαινεται εχουν απομείνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα σε όλους, ειμαι νεος στο χώρο των ενυδρειων! Πριν 3-4. Εβδομάδες περίπου πηρα 3 Ξύλα αμπελιου και τα έβρασα τα έξυσα κλπ. Όλες αυτες τις μερες τα εχω βυθισμένα σε μια λεκάνη με νερό και τα αλλάζω σχεδόν κάθε μέρα το νερό. Πλεον τα ξύλα εχουν βυθιστεί και βγάζουν ελάχιστη "κιτρινιλα" μετα απο 48 ωρες. Μπορει καποιος να μου πει ποτε θα ειναι έτοιμα να τα βάλω στο ενυδρειο μ και αν το φίλτρο μου θα καθαρίζει αυτες τις ελάχιστες ταννινες που απ οτι φαινεται εχουν απομείνει!

 

Σήμερα έβγαλα κ εγώ δύο ρίζες από αμπέλι κ τις έβαλα στο νερό να μουλιάσουν.Μετά από δύο τρεις μέρες λέω να τις καθαρίσω με συρματόβουρτσα αλλά σκέφτομαι πως να τις βράσω γιατί πρέπει να βρω καζάνι για να τις βάλω μέσα  Μετά υπάρχει κ το θέμα που να τις βάλω να τις ψήσω γιατί σε κουζίνα δεν χωράνε...Πήρα κ μερικές κληματόβεργες, να κάνω για αυτές την ίδια διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα κ εγώ δύο ρίζες από αμπέλι κ τις έβαλα στο νερό να μουλιάσουν.Μετά από δύο τρεις μέρες λέω να τις καθαρίσω με συρματόβουρτσα αλλά σκέφτομαι πως να τις βράσω γιατί πρέπει να βρω καζάνι για να τις βάλω μέσα  Μετά υπάρχει κ το θέμα που να τις βάλω να τις ψήσω γιατί σε κουζίνα δεν χωράνε...Πήρα κ μερικές κληματόβεργες, να κάνω για αυτές την ίδια διαδικασία?

Εγω τις ειχα κανα 2 μηνες στο νερο και αλάτι χοντρό και εκανα σχεδον καθημερινές αλλαγες νερου γτ γίνονταν καφε! Βραστές καλά και για ωρες αν μπορεις θα φύγει μεγαλο μέρος απο τις ταννινες, αν μπορεις βραστές μισές μισές τις ρίζες. Δηλαδή ασε τη μισή να βράζει και μετα γυρνά τη πλευρά σε μια βαθιά κατσαρόλα! Όταν μου πιάσουν θα ξεφλουδιζονται μόνες τους με το τρίψιμο δεν νομιζω να καταφέρεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω μήπως βρω κανά καζάνι μετά :judge: :judge: Ρίχνω αλάτι μέσα κ για πόσες ώρες βράσιμο μετά? Οι τανίνες δεν κάνει να βγουν στο ενυδρείο,σωστά? Το ίδιο θα κάνω κ για τις βέργες? Ψήσιμο μετά καλύτερα όχι? Θέλει πολύ καιρό όμως όπως μου γράφεις....κ δεν ξέρω αν θα τις χρησιμοποιήσω μετά :bling: :bling: Τώρα το στήνω το ενυδρείο αλλά από βδομάδα θα ξεκίναγα το στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...