Jump to content

Diy Co2


θανασης

Recommended Posts

Xρονια Πολλα σε ολους.Γνωριζει καποιος απο τετοια κατασκευη? Δεν ξερω τις αναλογιες νερου και μαγιας.Ειδα στο διαδικτιο πολλες κατασκευες αλλα δεν μπορεσα να τα καταφερω.Προσπαθησα σε 2λιτρο μπουκαλι με 3/4 φλιτζανι ζαχαρι και 1 κουταλι του γλυκου μαγια περιμενα1 ωρα αλλα τιποτα.Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Xρονια Πολλα σε ολους.Γνωριζει καποιος απο τετοια κατασκευη? Δεν ξερω τις αναλογιες νερου και μαγιας.Ειδα στο διαδικτιο πολλες κατασκευες αλλα δεν μπορεσα να τα καταφερω.Προσπαθησα σε 2λιτρο μπουκαλι με 3/4 φλιτζανι ζαχαρι και 1 κουταλι του γλυκου μαγια περιμενα1 ωρα αλλα τιποτα.Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας. :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω fotis

τιποτΑ :)

Link to comment
Share on other sites

τιποτΑ :)

Tελικα ουτε αυτο δεν φενεται να δουλευει.Δεν θα επρεπε να αρχιζει να αφριζει?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ουτε αυτο δεν φενεται να δουλευει.Δεν θα επρεπε να αρχιζει να αφριζει?

το εκανες κιολας???

ακολουθησες πιστα ολα?? αγορασες την σκαλα και τα βανακια ??

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ουτε αυτο δεν φενεται να δουλευει.Δεν θα επρεπε να αρχιζει να αφριζει?

Δουλεύει, αλλά πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή λίγες ώρες

Link to comment
Share on other sites

Οσο ειχα την μαγια μεσα στο ποτηρι με λιγη ζαχαρη και νερο αυτη φουσκοσε.Μολις την εβαλα στο μπουκαλη με το νερο αυτο απλος πηρε κιτρινο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

το εκανες κιολας???

ακολουθησες πιστα ολα?? αγορασες την σκαλα και τα βανακια ??

Δεν τα πηρα γιατι ειμε απο επαρχεια και προσπαθω να το φτιαξω με ιδεες diy και φιλων απο το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

όταν έριξες τη μαγιά μέσα στο μπουκάλι μήπως ήταν πολύ καυτό το νερό εκεί και κατέστρεψε τους μύκητες της μαγιάς;

αλλιώς μήπως η θερμοκρασία δωματίου που έβαλες την μπουκάλα είναι πολύ χαμηλή και σταματάει η ζύμωση;

Link to comment
Share on other sites

όταν έριξες τη μαγιά μέσα στο μπουκάλι μήπως ήταν πολύ καυτό το νερό εκεί και κατέστρεψε τους μύκητες της μαγιάς;

αλλιώς μήπως η θερμοκρασία δωματίου που έβαλες την μπουκάλα είναι πολύ χαμηλή και σταματάει η ζύμωση;

τονερο ηταν χλιαρο η θερμοκρασια δωματιου ειναι 22 βαθμοι

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες λέει θερμοκρασία δωματίου 23-28, για ζέστανε λίγο το δωμάτιο να δεις μήπως...

επίσης να θυμάσαι.. μπορεί να πάρει ώρες να ξεκινήσει

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες λέει θερμοκρασία δωματίου 23-28, για ζέστανε λίγο το δωμάτιο να δεις μήπως...

επίσης να θυμάσαι.. μπορεί να πάρει ώρες να ξεκινήσει

Αν βαλω ενα αεροθερμο να το φυσαει λες να γινει κατι? Για να ζεστανω το σαλονι που το εχω ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

να χρησιμοποιησω το post του φιλου.. και να ρωτησω : αν δεν θελω να φτιαξω την ιδιοκατασκευη.. αγοραζω μια μπουκαλα και μια σκαλα διαχησης και σωληνακια?? αυτα?? ή και κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τόσα παραπάνω λεφτά, ναι, αγόρασε μπουκάλα, μανόμετρα, βαλβίδα αντεπιστροφής, σκάλα και προαιρετικά ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και ph controller.

Link to comment
Share on other sites

η δοσολογια που χρεισιμοποιω εγω ειναι 2 κουπες ζαχαρη και 1 κουταλακι του γλυκου ξηρη μαγια.

σε μια κατσαρολα μικρη με λιγο νερο λιωνω την ζαχαρη αφου ζεστανω το νερο το αφηνω να ερθει σε θερμοκρασια περιβαλοντος, λιωνω την μαγια με ΚΡΥΟ νερο σε μια κουπα και αδιαζω την ζαχαρη και την μαγια μεσα στο μπουκαλι και του ριχνω ενα καλο ανακατεμα. προσοχη στο γεμισμα δεν πρεπει να γεμισεις το μπουκαλι μεχρι επανω γιατι υπαρχει περιπτωση το μιγμα να περασει μεσα στο ενυδρειο!!!

το μιγμα για να ξεκινησει να βγαζει θελει απο 4-8 ωρες αναλογα την θερμοκρασια δωματιου!!! ΠΑΝΤΑ χρεισιμοποιουμε καινουργια μαγια καθως αν ανοιχτει το σακουλακι της πρεπει να φυλαγετε στο ψυγειο (πολλοι το αγνοουν).......αν παλι δεν σου βγαλει προσπαθησε το μπουκαλι να ειναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο ετσι ωστε να μην χρειαζετε πολυ πιεση για να ανεβει επανω το αεριο (σε περιπτωση που το εχεις κατω απο το ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω ενα αεροθερμο να το φυσαει λες να γινει κατι? Για να ζεστανω το σαλονι που το εχω ειναι δυσκολο.

φιλε μου εγω το μπουκαλι το βαζω πανω στο φωτιστικο του ενυδρειου και γινεται η δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

η δοσολογια που χρεισιμοποιω εγω ειναι 2 κουπες ζαχαρη και 1 κουταλακι του γλυκου ξηρη μαγια.

σε μια κατσαρολα μικρη με λιγο νερο λιωνω την ζαχαρη αφου ζεστανω το νερο το αφηνω να ερθει σε θερμοκρασια περιβαλοντος, λιωνω την μαγια με ΚΡΥΟ νερο σε μια κουπα και αδιαζω την ζαχαρη και την μαγια μεσα στο μπουκαλι και του ριχνω ενα καλο ανακατεμα. προσοχη στο γεμισμα δεν πρεπει να γεμισεις το μπουκαλι μεχρι επανω γιατι υπαρχει περιπτωση το μιγμα να περασει μεσα στο ενυδρειο!!!

το μιγμα για να ξεκινησει να βγαζει θελει απο 4-8 ωρες αναλογα την θερμοκρασια δωματιου!!! ΠΑΝΤΑ χρεισιμοποιουμε καινουργια μαγια καθως αν ανοιχτει το σακουλακι της πρεπει να φυλαγετε στο ψυγειο (πολλοι το αγνοουν).......αν παλι δεν σου βγαλει προσπαθησε το μπουκαλι να ειναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο ετσι ωστε να μην χρειαζετε πολυ πιεση για να ανεβει επανω το αεριο (σε περιπτωση που το εχεις κατω απο το ενυδρειο)

για να μην κανουμε ολη αυτη την διαδικασια.. αυτο δεν θα ηταν μια καλη λυση για αρχη??? :)

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1602 και μια ερωτηση για αυτο.. ρωτησα στο πετ και μου ειπαν διο3ειδιο 5 ωρες την ημερα γιατι ριχνει το ph ισχυει??? αν ισχυει.. πως θα γινει αυτο με τις ταμπλετες???

Link to comment
Share on other sites

up

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση πανω σε αυτο...αν δεν θελω ν αγορασω σκαλα υπαρχει καμια πατεντα να φτιαξω κατι ωστα να διαχεεται το co2 στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση πανω σε αυτο...αν δεν θελω ν αγορασω σκαλα υπαρχει καμια πατεντα να φτιαξω κατι ωστα να διαχεεται το co2 στο ενυδρειο

Ναι.

Να βαλεις το σωληνακι απο το co2, στην εισοδο του φιλτρου.

Αυτο ομως ενδεχεται να δημιουργησει ενοχλητικο θορυβο μεσα στο φιλτρο απο την εισοδο του αεριου μεσα στο θαλαμο της φτερωτης.

Δεν ειμαι σιγουρος αν της δημιουργησει και προβλημα μακροχρονα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

για να μην κανουμε ολη αυτη την διαδικασια.. αυτο δεν θα ηταν μια καλη λυση για αρχη??? :)

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1602 και μια ερωτηση για αυτο.. ρωτησα στο πετ και μου ειπαν διο3ειδιο 5 ωρες την ημερα γιατι ριχνει το ph ισχυει??? αν ισχυει.. πως θα γινει αυτο με τις ταμπλετες???

δηλαδη ειναι καλυτερο να δωσεις 30ευρω?? βαζω αλλα 20 και περνω μια μπουκαλα σκετη και εγινε η δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Με σκέτη μπουκάλα δουλειά δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερώτηση ?????

αφου τραβάω με μια πένσα το σωληνάκι απο το καπάκι

λογικά δεν το τραβάω πολύ ωστε να κοντέψει στο υγρό

ετσι δεν είναι???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...