Jump to content

Αντικατάσταση εσωτερικού φίλτρου με εξωτερικό.


Manolis

Recommended Posts

Περιμένω να έρθει πρώτα το εξωτερικό, αλλά το θέμα είναι πως δεν έχω και κιθάρα…

Θα δοκιμάσω με τον κλασικό τρόπο με τι λεπίδα, και αν δεν τα καταφέρω το ρίχνω και στις μουσικές λύσεις :wootwoot:

27634[/snapback]

Δε πρεπει να εχεις κιθαρα για να βρεις μια χορδη ... Αμα πας σε ενα καταστημα που πουλαει μουσικα οργανα και ζητησεις μια χορδη αυτη που σου πα θα σου δωσουν το κοστος ειναι μιδαμινο ...

Οταν βαλεις το εξωτερικο θα πρεπει τα 2 φιλτρα να δουλευουν μαζι για τουλαχιστον ενα μηνα οπως ειπε και ο φιλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ.... μη βαλεις το εξωτερικο και καπακια βγαλεις το εσωτερικο το εχασες το παιχνιδι ...

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε υπερβολικοί. Από τη στιγμή που όλα τα υλικά του παλιού φίλτρου (εσωτερικού) τοποθετηθούν στο εξωτερικό συν τα νέα υλικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δουλέψουν ταυτόχρονα από την στιγμή που μιλάμε για στρωμένο βιολογικό υλικό που δουλεύει αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε υπερβολικοί. Από τη στιγμή που όλα τα υλικά του παλιού φίλτρου (εσωτερικού) τοποθετηθούν στο εξωτερικό συν τα νέα υλικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δουλέψουν ταυτόχρονα από την στιγμή που μιλάμε για στρωμένο βιολογικό υλικό που δουλεύει αρκετό καιρό.

27986[/snapback]

Δεν ειχα καταλαβει οτι θα βγαλει τα υλικα απο το εσωτερικο και θα τα βαλει στο εξωτερικο .... ΟΚ τοτε ... :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Φίλε manolis καλημέρα,

όταν ξεκολλήσεις το εσωτερικό φίλτρο με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, τα υπολείματα της σιλικόνης μπορείς να τα καθαρίσεις πολύ εύκολα με τα ξυράφια που καθαρίζουμε τα τζάμια.

Επίσης για το ξεκόλλημα μπορείς να ρωτήσεις εναν παρμπριζά αυτοκινήτων, αυτοι ξεκολλάνε τζάμια κάθε μέρα με ειδικά εργαλεία.

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το ξεκόλλημα μπορείς να ρωτήσεις εναν παρμπριζά αυτοκινήτων, αυτοι ξεκολλάνε τζάμια κάθε μέρα με ειδικά εργαλεία.

καλή τύχη

27994[/snapback]

Με ειδικη χορδη τα ξεκολανε ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

@ Σωκράτη, πραγματικά υπάρχει λάσπη μέσα στο φίλτρο, και σίγουρα θα την βγάλω πριν αρχίσω την εγχείρηση.

Και το νυστεράκι καλή σκέψη, έχω αρκετές εναλλακτικές λύσεις πάντως, αν κάποια δεν δουλέψει πάω στην άλλη.

@ dartman για την κιθάρα πλάκα έκανα, αν δεν δουλέψουν ξυράφια-νυστέρια, θα αγοράσω μια χορδούλα και καθάρισα.

Για τα υλικά όπως είπε και ο Μιχάλης πιο πάνω, θα τα βγάλω από το εσωτερικό και θα τα βάλω στο καινούριο κατευθείαν.

Το πολύ πολύ να ρίξω και λίγα βακτήρια για να είμαι σίγουρος.

Δεν νομίζω όμως να υπάρξει πρόβλημα, μιας και το ενυδρείο είναι στρωμένο.

@ Αλέξανδρε την αφαίρεση των υπολειμμάτων με τον τρόπο που προτείνεις σκοπεύω να εφαρμόσω.

Απλά στο κάτω μισό που θα έχει νερό θα με παιδέψει λιγάκι γιατί θα σκορπίζουν, αλλά θα τα καταφέρω.

Μόλις γίνει η δουλειά θα σας ενημερώσω.

Για την ώρα δεν έχω ακόμα νεότερα για το φίλτρο, οπότε το βλέπω για την ερχόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν κύριοι η εγχείρηση έγινε χτες το πρωί, και κράτησε 3-4 ώρες.

Το φίλτρο όπως είχα πει είναι το 2028, τα πανεράκια του οποίου ήταν γεμάτα με υλικό(1 σακουλάκι μακαρονάκι + 4 σακουλάκια υλικό της eheim για τη βιολογική αποίκηση!)

Το πανέρι με το μακαρονάκι το γέμισα με αυτό που είχα στο εσωτερικό φίλτρο για να κρατήσω τα βακτηρίδια.

Το εσωτερικό φίλτρο το ξεκόλλησα σχετικά εύκολα.

Με μια λάμα από κόφτη, σιγά σιγά, και χωρίς να πέσουν πολλά κομματάκια στο ενυδρείο το οποίο φυσικά είχα αδειάσει ως τη μέση.

Αλλά και στα ντουλάπια έγιναν αλλαγές μιας και να τα άφηνα όπως είχαν, το λάστιχο για την εισαγωγή-εξαγωγή, δεν θα έφτανε ποτά.

Έτσι μετέφερα όλες τις πρίζες και τη φιάλη του διοξειδίου στην αριστερή μεριά, και είχα το χώρο που χρειαζόμουνα στο δεξί ντουλαπάκι, κάτω ακριβώς από τις τρύπες που περνούν οι σωλήνες.

Σύνδεσα και τον τερατοδιαχυτή, λίγο με ζόρισαν οι γωνίες από τους σκληρούς σωλήνες, αλλά τους ζέστανα και τους έφερα στο περίπου εκεί που έπρεπε.

Ακόμα, οι συνδέσεις στο διαχυτή με τους σωλήνες του φίλτρου, δεν ήταν εντελώς στεγανές.

Για την ώρα τις έχω σφίξει με σύρμα και πλαστικούς σφικτήρες, αλλά έτσι και αλλιώς θα αγοράσω σιδερένια σφικτηράκια, για να είμαι σίγουρος.

Μπήκανε τα πάντα σε λειτουργία, και αμέσως υπήρξαν κάποιες απορίες.

Ο διαχυτήρας δεν γέμισε αμέσως με νερό, αλλά σταδιακά μέσα σε μια μιάμιση ώρα περίπου.

Είναι φυσιολογικό αυτό η κάτι δεν πάει καλά;

Τις φυσαλίδες(+-2 ανά δευτερόλεπτο) τις διαλύει αμέσως, παρ όλα αυτά όμως, για να κρατήσω ένα ΡΗ 6,6 σχεδόν δουλεύει σε μόνιμη βάση.

Είναι και αυτό φυσιολογικό;

Και πάω τώρα στο φίλτρο.

Καλό και άγιο αλλά έχει καταντήσει το ενυδρείο μου θάλασσα σε τρικυμία!

Μπορώ να χαμηλώσω λίγο τη ροή, ή μήπως θα κατάστρεφε τη σωστή απόδοση;

Αν βγάλω την τάπα από την φλογέρα θα έχω λιγότερη αναταραχή;

Αυτά για την ώρα, να γράψω δυο λογάκια και για το νέο nano reef :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...