Jump to content

Μα τι θα γινει; Θα μου βρει πετρέλαιο;;;;


achilleas

Recommended Posts

Βρε παιδια,

Εχω ενα ζευγαρι ζεβρες, convicts, που εδω και λιγο καιρο εχει πολυ παραξενη συμπεριφορα.

Προφανως ειναι σε καποιο σταδιο αναπαραγωγης, αλλα ειναι πολυς καιρος τωρα που γινεται αυτο και εχω αρχισει και προβληματιζομαι.

25642_1427115916330_1185752917_31353432_1544520_n.jpg

Αυτη η πετρα που βλεπετε δεν ειχε τρυπα απο κατω... η θυληκια ξεκινησε να σκαβει πριν απο 15 μερες, και η κοιλια της ήταν εμφανως πρησμενη.

Σκεφτηκα οτι ή παραφαγε... ή ειναι εγκυος.

Μοναδικο μελημα της ΟΛΗ την ημερα ηταν το σκαψιμο! Πολυ σκαψιμο!

Ορισμενες φορες βοηθαγε και ο αρσενικος, αλλα την περισοτερη δουλεια αυτη την εκανε!

Καταφερε να αδειασει ολη την πετρα απο κατω και να δημιουργησει ενα τεραστιο λαγουμι.

Τοσο πολυ που φοβηθηκα οτι η πετρα ειναι ασταθης και εβαλα στο πλαι υποστηριγματα για μην τα πλακωσει!

Τελως παντων, πριν απο 5 μερες, ξαφνικα ενα πρωινο ξεφουσκωσε! Στυλάκι η δικια σου...

Μονο που η συμπεριφορα εγινε ακομα πιο παραξενη.

Συνεχιζει να σκαβει, ΔΕΝ τρωει, δεν βγαινει απο μεσα καθολου, παρα μονο για να μεταφερει χωμα εγω απο την σπηλια που εχει φτιαξει...

ο αρσενικος καθεται απ εξω οπως στην φωτογραφια,

σπανια μπαινει μεσα, και δεν αφηνει ΤΙΠΟΤΑ να περασει εστω απ εξω απο την εισοδο της σπηλιας.

25642_1427115956331_1185752917_31353433_4222845_n.jpg

Η θυληκια το χαβα της... Δεν θελω να βαλω χερι μεσα, αλλα 99% πρεπει να εχει βρει τον πατο του ενυδρειου, διαπερνωντας 4-5 εκατοστα υποστρωμα και χαλικι!

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω εγω... Καθομαι και περιμενω; Ή χρειαζετε να τα βοηθησω σε κατι;

Να τους βαλω σπασμενο πηλινο βαζο;

Τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην δουλεια και δεν βλεπω την φωτογραφία,αλλα απο την περιιγραφή σου σιγουρα έχουν γεννησει.

δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι αλλο.Εχε υποψη σου μόνο οτι άν δεν ειναι πάνω απο 120 εκατοστα το ενυδρειο

θα έχεις θυματα...ειναι παρα πολυ προστατευτικοι γονεις...

(οχι πως και τα 120 εκ ειναι σιγουρο οτι θα σώσουν..απλα εχουν κάποιες πιθανότητες.)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην δουλεια και δεν βλεπω την φωτογραφία,αλλα απο την περιιγραφή σου σιγουρα έχουν γεννησει.

δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι αλλο.Εχε υποψη σου μόνο οτι άν δεν ειναι πάνω απο 120 εκατοστα το ενυδρειο

θα έχεις θυματα...ειναι παρα πολυ προστατευτικοι γονεις...

(οχι πως και τα 120 εκ ειναι σιγουρο οτι θα σώσουν..απλα εχουν κάποιες πιθανότητες.)

Χαμος.. σημερα το πρωι ειδα αυτο που φοβομουν...

Η πετρα απο το σκαψιμο εφυγε απο την θεση της και επεσε προς τα εμπρος κλεινοντας την εισοδο. :)

Την σηκωσα για να την βαλω στην θεση της πολυ προσεχτικα, και με μια προσεχτικη ματια που εριξα, αυγα ΔΕΝ ειχε.

Και οπως το περιμενα, ειχε φτασει στον πατο του ενυδρειου και ειχε βρει τζαμι... Προφανως γι αυτο ξεκινησε να σκαβει αριστερα και δεξια, με αποτελεσμα να πεσει η πετρα.

Τελως παντων, μετα την αποκατασταση της πετρας και τα δυο συνεχιζουν το χαβα τους αλλα με εχει πιασει η καρδια μου!

Το ενυδρειο εχει γινει (εδω και μερες) ανω κατω! Η θηλυκια απο το σκαψιμο βρηκε το χωματωδες υποστρωμα το οποιο και ανακατεψε (και συνεχιζει να ανακατευει!)

Αυτο μετα απο πολλες περιηγήσεις μεσα στο ενυδρειο και μεσω του φιλτρου εχει κατσει ΠΑΝΤΟΥ!

Τα φυτα απο πανω ειναι πλεον γεματα χωμα... Στο φιλτρο χαμος... Και το νερο θολο.

Τι να κανω;;; Τα λυπαμαι!!

Και το ενυδρειο επισης λυπαμαι! Και τα φυτα ετσι οπως τα βλεπω... Θελουν πλυσιμο!

Να τους βαλω καμια πυλινη γλαστρα για να σταματησουν να σκαβουν;

Τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτά ειναι η χειρότερη επιλογη για φυτεμένο με υπόστρωμα ...

Βαλε το πηλινο, το συμπαθουν αλλα μπορεί και να σκάψουν και κάτω απο αυτο :)

Η λυση για να μεινει το ενυδρειο ορθιο ειναι ή να τα δώσεις πίσω ή να αφιερώσεις ενα δευτερο

ενυδρειο το λιγότερο 70 εκατοστών(100 λιτρα) με σκέτη αμμο ,πέτρες και κανα ξυλο και να τα χαζευεις

πόσο αφοσιωμένα φροντίζουν τα μικρά τους... (τελείως μόνα τους στα 100 λιτρα!)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτά ειναι η χειρότερη επιλογη για φυτεμένο με υπόστρωμα ...

Βαλε το πηλινο, το συμπαθουν αλλα μπορεί και να σκάψουν και κάτω απο αυτο :)

Η λυση για να μεινει το ενυδρειο ορθιο ειναι ή να τα δώσεις πίσω ή να αφιερώσεις ενα δευτερο

ενυδρειο το λιγότερο 70 εκατοστών(100 λιτρα) με σκέτη αμμο ,πέτρες και κανα ξυλο και να τα χαζευεις

πόσο αφοσιωμένα φροντίζουν τα μικρά τους... (τελείως μόνα τους στα 100 λιτρα!)

snaretom σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Ειλικρινα με εχουν ήδη εντυπωσιασει με την συμπεριφορα τους, και θα ήθελα να τα κρατησω μονα τους σε αυτό το ενυδρειο!

Πιστευεις οτι αν αλλαζω τον βυθο οπως λες, και κρατησω υποστρωμα μονο σε συγκεκριμενα σημεια που συνηθως δεν πανε να σκαψουν (εχω σταμπαρει κατι γωνιες, και καποια σημεια που δεν φαινεται να πολυπηγαινουν), μονο και μονο για να βαλω 2-3 λουλουδια που εχω δει οτι δεν τις ενδιαφερουν...

(Γιατι καποια αλλα... τα εχουν πεθανει!)

Να τους βαλω κι ενα-δυο ξυλα...

Θα ειμαστε ολοι καλα; κι εγω, κι αυτες και το ενυδρειο μου;

Εννοειτε οτι τα αλλα ψαρια θα τα χαρισω...

Link to comment
Share on other sites

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό έχω κάνει και δεν το μετάνοιωσα καθόλου..

Πολυ σωστα το σκέφτηκες για την διαμόρφωση,επισης πρέπει να κάνεις μερικές

απανωτες αλλαγες νερου(ανα μέρα) για να φυγουν και τα θρεπτικά που ελευθερώθηκαν απο το υπόστρωμα..

μην γεμισεις άλγες.

Το μόνο που μπορεί να βαρεθείς κάποια στιγμη ειναι τα πολλα μικρα που δεν θα τα θέλει κανείς...

Κοιτα και εδω κάποιεσ πληροφορίες

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...ta++&id=187

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό έχω κάνει και δεν το μετάνοιωσα καθόλου..

Πολυ σωστα το σκέφτηκες για την διαμόρφωση,επισης πρέπει να κάνεις μερικές

απανωτες αλλαγες νερου(ανα μέρα) για να φυγουν και τα θρεπτικά που ελευθερώθηκαν απο το υπόστρωμα..

μην γεμισεις άλγες.

Το μόνο που μπορεί να βαρεθείς κάποια στιγμη ειναι τα πολλα μικρα που δεν θα τα θέλει κανείς...

Κοιτα και εδω κάποιεσ πληροφορίες

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...ta++&id=187

Ωραια... ξεκιναω απο σημερα! Παω να βρω πετρες και θα αλλαξω υποστωμα και χαλικι.

Θα στειλω φωτογραφιες συντομα!

:)

Ετσι μου το κανανε!!!! lol

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπήκα απο το σπιτι και είδα τις φωτο..

Μια χαρα ειναι και οι πέτρες και το υποστρωμα,δεν είναι αναγκαίο να κάνεις κάτι άμεσα.

Θα το φτιάξουν αυτα 'οπως τους αρέσει..Εκτος αν σου αρέσει να ασχοληθεις ..

Επισης τα ψαράκια σου ειναι μια σχετικά νέα ποικιλία,τα Marble convicts.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπήκα απο το σπιτι και είδα τις φωτο..

Μια χαρα ειναι και οι πέτρες και το υποστρωμα,δεν είναι αναγκαίο να κάνεις κάτι άμεσα.

Θα το φτιάξουν αυτα 'οπως τους αρέσει..Εκτος αν σου αρέσει να ασχοληθεις ..

Επισης τα ψαράκια σου ειναι μια σχετικά νέα ποικιλία,τα Marble convicts.

A!! Αληθεια; Ειχα δει καποια αρθρα για τα Marble convicts, αλλα νομιζα οτι ήταν ακομα ενα ονομα των Amatitlania nigrofasciata!

Εχουν διαφορες;

Παντως εγω σημερα την εκανα την αλλαγη! Το ενυδρειο μου εχει μεσα μονο αμερικανικες κιχλιδες,

(πηρα και δυο γεωφαγους) και απο αυριο πρωι ξεκιναω να ψαχνω για πετρες!

Εδωσα πισω 6 ψαρια που δεν ειχαν σχεση με κιχλιδες ή με αμερικη, και πηρα αλλα δυο ζευγαρια ζεβρες και ενα ζευγαρι (:helpsmilie: γεωφαγους!

Εβγαλα το υποστρωμα και το παλιο χαλικι (ειχε ανακατευτει), επλυνα τα φυτα μου (οσα κρατησα)

Εβαλα λιγο πιο χοντρο χαλικι, και θα αγορασω και αμμο για να βαλω σε μια γωνια...

Τουλαχιστον τωρα θα σκαβουν ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ χωρις να αγχωνομαι οτι θα τα καταστρεψουν ολα! :)

Θα κανω μια εμπεριστατωμενη ερευνα γυρω απο το φυσικο τους περιβαλλον και θα κανω κατι αντιστοιχο!

Τωρα αν με επιασε παλι η υπερβολη και πηρα παραπανω ψαρια, συγγνωμη αλλα αυτος ειμαι ΕΓΩ! :thumbup:

ΥΓ. Φιλε snaretom να σαι καλα για τις συμβουλες σου... Με βοηθησες παρα πολυ!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

A!! Αληθεια; Ειχα δει καποια αρθρα για τα Marble convicts, αλλα νομιζα οτι ήταν ακομα ενα ονομα των Amatitlania nigrofasciata!

΅Ειναι χρωματικη ποικιλια.

Εχουν διαφορες; Οχι.Μονο στο χρώμα

Παντως εγω σημερα την εκανα την αλλαγη! Το ενυδρειο μου εχει μεσα μονο αμερικανικες κιχλιδες,

(πηρα και δυο γεωφαγους) και απο αυριο πρωι ξεκιναω να ψαχνω για πετρες! Μηπως τα μπερδευεις

με τισ Αφρικανικές κιχλίδες?Μην το γεμίσεις...

Εδωσα πισω 6 ψαρια που δεν ειχαν σχεση με κιχλιδες ή με αμερικη, και πηρα αλλα δυο ζευγαρια ζεβρες και ενα ζευγαρι (:helpsmilie: γεωφαγους! Δηλαδη 8 ψαρια τελικου μεγεθους 12 εκατοστων (οι γεωφάγοι ακομα παραπάνω)

σε ενυδρειο καταλληλο για ενα και μόνο ζευγαρι.....

Εβγαλα το υποστρωμα και το παλιο χαλικι (ειχε ανακατευτει), επλυνα τα φυτα μου (οσα κρατησα)

Εβαλα λιγο πιο χοντρο χαλικι, και θα αγορασω και αμμο για να βαλω σε μια γωνια...

Τουλαχιστον τωρα θα σκαβουν ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ χωρις να αγχωνομαι οτι θα τα καταστρεψουν ολα! :)

Θα κανω μια εμπεριστατωμενη ερευνα γυρω απο το φυσικο τους περιβαλλον και θα κανω κατι αντιστοιχο!

Αυτό θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσες να κάνεις .Επισης και των γεωφάγων (Εχουν διαφορετικές

απαιτήσεις και καλύτερα να τις προσαρμόσεις για αυτούς ..τα convict θα περνανε το ίδιο καλα..)

Τωρα αν με επιασε παλι η υπερβολη και πηρα παραπανω ψαρια, συγγνωμη αλλα αυτος ειμαι ΕΓΩ! :thumbup:

Ζητας συγνώμη απο εμένα?Ειναι δικό σου θέμα το πώς προσεγγίζεις το χόμπυ.

ΥΓ. Φιλε snaretom να σαι καλα για τις συμβουλες σου... Με βοηθησες παρα πολυ!

Δεν νομίζω οτι σε βοήθησα,μάλλον δεν έπρεπε να ανακατευτω καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι σε βοήθησα,μάλλον δεν έπρεπε να ανακατευτω καθόλου!

Μην το πάρεις στραβά,αλλα νιώθω πως σε μπερδεψα,σε εβαλα σε εξοδα και στο τέλος

το ενυδρειο με αυτη τη συνθεση σε αυτα τα λίτρα ειναι πολυ δυσκολο να πάει καλά..

Εναν ancistrus δοκίμασα να βάλω μαζί τους και ευτυχώς τον εβγαλα νωρίς και συνήλθε

αλλιως....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι σε βοήθησα,μάλλον δεν έπρεπε να ανακατευτω καθόλου!

Μην το πάρεις στραβά,αλλα νιώθω πως σε μπερδεψα,σε εβαλα σε εξοδα και στο τέλος

το ενυδρειο με αυτη τη συνθεση σε αυτα τα λίτρα ειναι πολυ δυσκολο να πάει καλά..

Εναν ancistrus δοκίμασα να βάλω μαζί τους και ευτυχώς τον εβγαλα νωρίς και συνήλθε

αλλιως....

Οχι μην το λες! Γενικως ειμαι υπερβολικος... :)

Σε λιγο καιρο θα δω ποια ψαρια κανουν και ποια δεν κανουν και θα τα επιστρεψω!

Εννοω οτι ήδη, μεσα σε 2-3 ωρες, εχουν αρχισει να δημιουργουνται εχθρες και ζευγαρια...

Σε λιγο καιρο, θα ξερω τι να κανω.

Οσο για τους γεωφαγους... Ειδα σε ενα site οτι ειναι αμερικανικες κιχλιδες... Γιαυτο τους πηρα!

http://aqualandpetsplus.com/Cichlid,%20American%20Large.htm

Κοιτα κατω κατω και θα τον δεις.

Και δεν με μπερδεψες! Ειλικρινα αισθάνομαι οτι τωρα κανω σωστη δουλεια... Ασχετα με τον αριθμο των ψαριων, που οπως σου ειπα, κατι θα κανω σε λιγο καιρο!

Κι οσο για τα εξοδα, δεν ηταν και πολλα... Το χαλικι μονο πληρωσα! 3 σακακια απο 4 ευρω εκαστο...

Τα ψαρια ευτυχως δεχτηκε να μου τα ανταλλαξει!

Μονο που... πιαστηκε η πλατη μου ολο το απογευμα! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Και δεν με μπερδεψες! Ειλικρινα αισθάνομαι οτι τωρα κανω σωστη δουλεια... Ασχετα με τον αριθμο των ψαριων, που οπως σου ειπα, κατι θα κανω σε λιγο καιρο!

Αφου το ελεγχεις και δεν τα αφηνεις στην τυχη τους,αλλαζει το πράγμα..

Μονο που... πιαστηκε η πλατη μου ολο το απογευμα! :)

Καλά να τα πάθεις! :thumbup:

Σου ευχομαι καλη συνέχεια. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν με μπερδεψες! Ειλικρινα αισθάνομαι οτι τωρα κανω σωστη δουλεια... Ασχετα με τον αριθμο των ψαριων, που οπως σου ειπα, κατι θα κανω σε λιγο καιρο!

Αφου το ελεγχεις και δεν τα αφηνεις στην τυχη τους,αλλαζει το πράγμα..

Μονο που... πιαστηκε η πλατη μου ολο το απογευμα! :)

Καλά να τα πάθεις! :D

Σου ευχομαι καλη συνέχεια. :closedeyes:

Nα σαι καλα...

Και για να σου κανω ενα update, επεστρεψα πισω τους γεωφαγους και ορισμενες ζεβρες που δεν εκαναν χωριο με τις αλλες...

Κρατησα 2 ζευγαρια ζεβρες που φανηκαν απο την πρωτη μερα κι ολας!

Τωρα εχουν 2 σπιτακια, τα μοιρασαν μεταξυ τους, το ενα ειναι στην μια μερια του ενυδρειου και το αλλο στην αλλη και χαιρουν ακρας υγειας!

Το νερο καθαρησε, συνεχιζουν να σκαβουν μεχρι αηδιας, αλλα τωρα πλεον δεν με απασχολει! Το νερο και τα φυτα παραμενουν πεντακαθαρα!

Αυτο που με απασχολει τωρα ειναι... αυτο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40022

Δεν ξερω αν το ειδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...