Jump to content

παρουσίαση ενυδρείου αναπαραγωγής γαρίδων


perlas

Recommended Posts

αποφάσισα εδώ και καιρό μετά απο αναπαραγωγή πολλών red cherry να αναπαραγω πιο δύσκολες γαρίδες και με αυτήν την αφορμή έστισα το νέο μου ενυδρείο

Λιτρα:15λ ,32*22*22 καθαρά είναι περίπου 35λτ

Φιλτρανση:εσωτερικό φίλτρό της eheim 120-300λτ/ώρα που μετά από ελληνική πατέντα έγινε ένα αξιοθαύμαστο αθόρυβο και μεγάλο σε χωρητικότητα(20λτ) εξωτερικό φίλτρο :)

Φωτισμος:11w στα 3500κέλβιν arcadia κρεμαστό φωτοπερόδο 8 ώρες

Θερμανση:25w τοποθετημένος μέσα στο εξωτερικό φίλτρο

Διακοσμηση: ξύλα driftwood by πλυμμήρες χαλκιδικής

Φοντο:μαυρο

αμμος:χαλαζιακή ασπρη

Ρουτινες:αλλαγη νερου περιπου 20% καθε μια εβδομαδα

Ζωντανα:θα φυλοξενηθούν 15 Green Shrimp Caridina sp.

Φυτα:anubia java moss και για γρασιδάκι θα μπει cuba για άλλα βλέπω και πράτω

Μετρησεις

ph 7,1 το νερό περιέχει 85% θεσσαλονίκης νερό και 15% α.ο. προς το παρον πηραματίζομαι θα αυξηθή κι άλλο η αο

gh 13

kh 10

είμαι στα τελιώματα του στρωσίματος με μπόλι και θα μπεί και στο εξωτερικό 5λτ μακαρόνι για περισσότερη βιολογία

αμμωνία 0

νιτρώδη 0.25

νιτρικά 5

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 4 βδομάδες

και φυσικά φωτογραφίες :thumbup:

DSC01126.jpg

DSC01128.jpg

DSC01129.jpg

DSC01136.jpg

DSC01140.jpg

DSC01144.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο αισθητικά! :helpsmilie:

Πρακτικά οι γαρίδες θα εκτιμήσουν κάποιος βαθυές κρυψώνες για να αλλάζουν εξωσκελετό ανενόχλητες.

Θα ήταν χρήσιμη μια περιγραφή της λειτουργίας του φίλτρου σου.

Τέλος 5λτ siporax για 15 γαρίδες...??? Μήπως υπερβάλεις λίιιγο? :) ... προσωπικά δεν έχω καν βιολογικό υλικό, ότι έχει πιάσει στις διάφορες επιφάνειες και την αμμωνία την κάνουν τα φυτά ...να! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο αισθητικά! :D

Πρακτικά οι γαρίδες θα εκτιμήσουν κάποιος βαθυές κρυψώνες για να αλλάζουν εξωσκελετό ανενόχλητες.

Θα ήταν χρήσιμη μια περιγραφή της λειτουργίας του φίλτρου σου.

Τέλος 5λτ siporax για 15 γαρίδες...??? Μήπως υπερβάλεις λίιιγο? :) ... προσωπικά δεν έχω καν βιολογικό υλικό, ότι έχει πιάσει στις διάφορες επιφάνειες και την αμμωνία την κάνουν τα φυτά ...να! :thumbup:

είμαι λίγο της υπερβολής (bokosta ουδεν σχόλιο :helpsmilie: )

σκέφτηκα οτί μετα δεν θα είναι μόνο 15 αλλά πολύ περίσσοτερες δεν μου κόστισε τιποτα η κατασκευή και σιποραξ πρόληψη για καλή βιολογία να έχω το κεφάλη μου ήσυχο που λένε

Link to comment
Share on other sites

Βραβο πολυ καλη δουλεια μεχρι τωρα.Τις γαριδες της εχεις ειδι η' θα τις αγορασεις?

Έγινε επεξεργασία - argife
Link to comment
Share on other sites

Βραβο πολυ καλη δουλεια μεχρι τωρα.Τις γαριδες της εχεις ειδι η' θα τις αγορασεις?

θα της πάρω το ενυδρείο ακόμα στρώνετε

λητουργεια φίλτρου

το φίλτρο έχει 2 εισόδους και 1 έξοδος το εσωτερικό φιλτράκι παίζει τον ρόλο της αντλίας η είσοδος του νερού στον 25 κάδο γίνετε με υπερχίλιση ο κάδος είναι στην ουσία φιάλη νερού poy vazoume στις ψύκτρες μπορείς να βρείς παντού οι εισαγωγές είναι διάμετρο 12/16 eheim και η εξαγωγή 12/16 diy spraybar

επίσης μέσα στον κάδο έχουμε θερμαντήρα το φίλτρο το σιποραχ και ότι άλλο εξοπλισμό θα βάλω στο μέλλον έτσι μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχει τπτ παρα μόνο εισοδοι-έξοδος φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά!!

:):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μέσα στην υπερβολή αυτό το παιδί :) Το ενυδρειάκι πανέμορφο Κώστα.

Πάντως η πατέντα μοιάζει φοβερή ιδέα κι αν όντως δουλέψει μακροχρόνια, την βλέπω την

eheim να απολύει τους σχεδιαστές της και να φτιάχνει τα φίλτρα της με νερομπούκαλα.

Νάτη λοιπόν η σειρά proffesional 4 και μάλιστα θερμοφίλτρο!!! Ε δεν παίζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ! Τα 15 λιτρα ειναι λιγα , θα χρειαστει μεγαλη προσοχη μακροπροθεσμα γιατι καθε λαθακι πληρωνεται σε αυτα τα λιτρα.

Το λεω αυτο με πικρα, γιατι προσφατα εχασα 3 bee εντελως αιφνιδιαστικα. Αιτια ηταν ενα πρασινο σκαθαρι (βρωμουσα) που πνιγηκε μεσα στο ενυδρειο και δεν φαινοταν μεσα στην φακη στην επιφανεια. Δεν ξερω αν σηκωσε αμμωνια ή αν εβγαλε τοξικα (αυτη η ουσια που εκκρινει οταν ενοχληθει και μυριζει απαισια)...αυτο που ξερω ειναι οτι αν ηταν σε περισσοτερα λιτρα οι γαριδες μου και οχι σε 24 που τις εχω τωρα, δεν θα ειχα 3 απανωτους θανατους μεχρι να εντοπισω την αιτια.

Επισης θα πρεπει να γνωριζεις την βιολογια των green. Γεννανε μεν σχηματισμενα γαριδακια αλλα πλην ομως παρα πολυ μικρα σε μεγεθος, σχεδον λαρβες , τα οποια περνανε 1 μεταμορφωση και αργουν πολυ να μεγαλωσουν. Γι αυτο το λογο θα πρεπει οπωσδηποτε να φροντισεις να βαλεις προφιλτρο στην εισαγωγη.

Βαλε και μερικα ξερα φυλλα , μπολικη moss και μερικα ακομα φυτα, και σιγουρεψου οτι εχει στρωσει καλα το ενυδρειο πριν τις αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια,

σου εύχομαι καλές αναπαραγωγές και επειδή είναι λίγα τα λίτρα βγάλε τις ανούμπιες για παν ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Θα τις αγορασεις απο το internet η' απο κανενα μαγαζι?

Απο μαγαζι δισκολο να βρεις.Με παραγγελια και αν........

Link to comment
Share on other sites

Θα τις αγορασεις απο το internet η' απο κανενα μαγαζι?

Απο μαγαζι δισκολο να βρεις.Με παραγγελια και αν........

απο μαγαζι φέρνει ο αζορες διαφορα είδη και πολύ συχνά μάλιστα... επίσης υπάρχει java moss μεσα απλα δεν φένεται θα μεγαλώσει και

μια ερώτηση την anubia γτ να την βγάλω επηρεάζει πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

οι ανούμπιες και οι κρυπτοκορίνες αποβάλουν τοξικά που είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο! Καλα στις πρώτες δυο φωτογραφίες φαίνεται για ενυδρείο 150+ λίτρων!

Τελικά δεν ήρθες για ξύλα και πέτρες... Τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο! Καλα στις πρώτες δυο φωτογραφίες φαίνεται για ενυδρείο 150+ λίτρων!

Τελικά δεν ήρθες για ξύλα και πέτρες... Τι έγινε;

για άμμο σκέφτομαι να την αλλάξω σε σκουρη για ξύλα τελικά δεν χρειάστηκα βρήκα χωριο περισσέματα ευχαριστω... παντως αν έρθεις το σάββατο στην συνάντηση φέρε την άμμο τα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια,

σου εύχομαι καλές αναπαραγωγές και επειδή είναι λίγα τα λίτρα βγάλε τις ανούμπιες για παν ενδεχόμενο

Ακόμα και αν αυτό ισχύει, τότε θα πρέπει να κομματιάσεις τα φυτά μέσα στο ενυδρείο καθώς οι ουσίες αυτές μόνο έτσι βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να τις κομματιάσεις, και μια μικρή πληγή (π.χ. κατά λάθος όταν κάνουμε εργασίες μέσα στο ενυδρείο) αρκεί, και όταν έχουμε και λίγα λίτρα μπορεί να είναι μοιραίο.

Δεν είναι τυχαίο που σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού αλλά και εκτροφείς το αναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...