Jump to content

Νεος στα νερά της Αφρικής


kostis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία. είμαι νέος χομπίστας. ειναι αρκέτος καιρός που σκεφτόμουν να αποκτίσω ένα ενυδρείο και τελικά το κατάφερα. το ενυδρείο είναι σε σήμα κύβου. διαστάσεων 60χ60χ60 δηλαδή 216λτρ. από φιλτρο έχω το tetra tec EX 700, θερμοστάτη EHEIM 150w gia 300ltr ενυδρείο, και μία τρόμπα αέρα.είναι αρκετές μέρες που διαβάζω και εχω πάθει την πλάκα μου με τις αφρικάνικες κιχλίδες ειδικά τις mbuna από τη λίμνη malawi. θα θέλα να μου πείτε ιδέες σχετικές με το στίσιμο του ενυδρείου μιας και το σχήμα του δεν είναι το συνηθισμένο ορθογώνιο. αριθμό ψαρίων που θα μπορούσα να φιλοξενίσω καθώς και ποία είδη θα μπορούσα να βαλω. 8α μπορούσα να φιλοξενίσω ένα είδος ή και περισότερα? δεν ψάχνω να βάλω μεγάλο αριθμό ψαρίων ούτε πολύ μεγάλα. να φτάνουν ενήλικα μέχρι 10cm max και τόσα ώστε να να είναι άνετα στο χώρο τους. πραγματικά θα θέλα να ακούσω τις προτάσεις σας μιας και είμαι νέος και στόχος μου είναι να νιώθουν άνετα τα ψάρια.δεν θα θέλα να κάνω κάποια λάθη πού συνήθως πολύ νέοι χομπίστες κάνουν στο ψεκίνημα τους έχοντας όμως αντίκτυπο στα ψάρια.

σας ευχαριστώ

κωστής

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστή καλωσόρισες !

Στο ενυδρείο σου "κύβος" μπορούν να γίνουν πολλά ωραία πραγματάκια αλλά μάλλον όχι διατήρηση mbuna λόγω μικρού μήκους (εκτός των άλλων). Θα έλεγα να κοιτάξεις λίγο προς Tanganyika μεριά, δες και σχετικά θέματα στην ενότητα των αφρικάνων.

Θα πάρεις κι άλλες απαντήσεις από φίλους που διατηρούν ψαράκια από Tanganyika και σιγά σιγά θα σχηματίσεις γνώμη. Λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστή καλώς ήρθες κι απο μένα στα σκληρά νερά της Αφρικής. Όπως πολύ σωστά σου είπε ο φίλος Αντρέας, το μήκος του ενυδρείου είναι αυτό που μας ενδιαφέρει στα αφρικάνικα ενυδρεία. Αν και έχεις αρκετά λίτρα, τα 60 εκατοστά μας περιορίζουν σημαντικά. Παρ'όλα αυτά μπορείς να κάνεις κάτι ωραίο κοιτώντας προς την λίμνη Τανγκανίκα. Ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ και φτιάξε μια λίστα με ψάρια που σου αρέσουν και θα ήθελες να φιλοξενήσεις. Φυσικά περιοριζόμαστε απο τα είδη που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα, αλλά αυτό θα το δούμε στην συνέχεια. Επίσης κοίτα τα ενυδρεία που έχουν φτιάξει άλλα μέλη, με ενυδρείο παρόμοιων διαστάσεων με το δικό σου, ώστε να διευρύνεις έτσι τις επιλογές σου. Κάνε την μελέτη σου και θα περιμένουμε τις προτάσεις των υπόλοιπων Αφρικανώ για να προχωρήσει η συζήτηση. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα παιδιά.. διστιυχώς τα ψάρια τις λίμνης ταγκανίκας χωρις να 8έλω να προσβάλω κάποιον από εσάς δεν μου πολύ αρέσουν.. αυτα που ή8ελα να βάλω στο ενυδρείο μου ήταν τα labidochromis caeruleus αλλά κάτι τέτοιο απότι μου είπατε δεν είναι αφυκτό με το ενυδρείο που πείρα.. δυστιχώς μέρα με την μέρα ξενερώνω όλο και περισότερο με την αγόρα μου γιατι συνειδητοποιώ ότι δεν μπόρω να βάλω ψάρια που μου αρέσουν.. το ξέρω ότι το συγκεκριμένο forum είναι για τις κιχλίδες αλλα όποια πληροφορία 8α μπορούσατε να μου δώσετε για άλλα ψάρια που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου θα με βοηθούσε πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι το συγκεκριμένο forum είναι για τις κιχλίδες αλλα όποια πληροφορία 8α μπορούσατε να μου δώσετε για άλλα ψάρια που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου θα με βοηθούσε πάρα πολύ..

Καλώς ήρθες στο Aquazone. Δεν είναι μόνο για κιχλίδες το forum αντίθετα...

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα παιδιά.. διστιυχώς τα ψάρια τις λίμνης ταγκανίκας χωρις να 8έλω να προσβάλω κάποιον από εσάς δεν μου πολύ αρέσουν.. αυτα που ή8ελα να βάλω στο ενυδρείο μου ήταν τα labidochromis caeruleus αλλά κάτι τέτοιο απότι μου είπατε δεν είναι αφυκτό με το ενυδρείο που πείρα.. δυστιχώς μέρα με την μέρα ξενερώνω όλο και περισότερο με την αγόρα μου γιατι συνειδητοποιώ ότι δεν μπόρω να βάλω ψάρια που μου αρέσουν.. το ξέρω ότι το συγκεκριμένο forum είναι για τις κιχλίδες αλλα όποια πληροφορία 8α μπορούσατε να μου δώσετε για άλλα ψάρια που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου θα με βοηθούσε πάρα πολύ..

Φίλε Κωστή το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό και δεν προσβάλλεις κανέναν επειδή δεν σου αρέσουν τα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα. Το φόρουμ δεν είναι για τις Κιχλίδες, αλλά για το χόμπι του ενυδρείου γενικότερα και απλά είναι χωρισμένο σε κατηγορίες για να διευκολύνει στην αναζήτηση και την εξέλιξη της κάθε συζήτησης. Με υπομονή και διάβασμα θα βρεις κάτι ωραίο να κάνεις και δεν υπάρχει λόγος να ξενερώνεις. Εγώ προτείνω να ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία που παρουσιάζονται τα ενυδρεία των μελών και να διευρύνεις έτσι τις επιλογές σου. Την κατηγορία μπορείς να την βρεις εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε karyda τελίκα αρχίζω να αναθεωρώ για τις κυχλίδες τις λίμνης ταγκανίκα.. βρίκα τις κιχλίδες τις οικογένειας TROPHEUS που μου αρέσουν πολύ.. θα μπορούσα να τις φιλοξενίσω στο ενυδρίο μου? αν ναι πόσες θα μπορούσα να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για πανέμορφα ψάρια αλλά δυστυχώς θέλουν αρκετά λίτρα και αρκετό μήκος. Μπορείς να διαβάσεις εδώ μια κατατοπιστική παρουσίαση του κ.Σωκράτη Γεωργίου στο σημείο που αναφέρεται στην ομάδα των Tropheus.

:)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή απ'ότι κατάλαβα μπορώ να βάλω μόνο κάποια από τα είδη που μου αναφέρεις πιο πάνω ετσι? labrologus calliurus γίνεται?

Έγινε επεξεργασία - kostis
Link to comment
Share on other sites

Με μήκος τα 60 εκατοστά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από ψάρια τους είδους Julidochromis και Shell Dwellers. Αυτή είναι η δική μου πρόταση όμως. Κάποιος άλλος φίλος ίσως έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό, οπότε ας περιμένουμε κι άλλες απόψεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Με μήκος τα 60 εκατοστά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από ψάρια τους είδους Julidochromis και Shell Dwellers. Αυτή είναι η δική μου πρόταση όμως. Κάποιος άλλος φίλος ίσως έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό, οπότε ας περιμένουμε κι άλλες απόψεις.

:)

μα και αυτά που αναίφερα Shell Dwellers είναι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επεξεργασία την ώρα που σου απαντούσα και δεν είδα το κομμάτι που αναφέρεσαι στο Lamprologus calliurus. Το θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι κατά πόσο μπορείς να το βρεις στην ελληνική αγορά και μέσα στις εισαγωγές που κάνουν τα καταστήματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...