Jump to content

Τελικα κατεληξα....


tsaftsouf

Recommended Posts

Παιδια μετα απο τις συμβουλες σας αποφασησα κ εδωσα νεα μορφη στο ενυδρειο μου. Εκτος απο την Anubias heterophylla που ειχα μεσα τελικα σημερα που καθαρισα κ το ενυδρειο εβαλα ακομα μια Anubias heterophylla κ ενα ξυλο mopani κ εδεσα επανω ενα ματσακι Echinodorus quadricostatus var. ''magdalenensis'' κ εμεινε ενα σημειο να δεσω καποια στιγμη κ ενα κλαδεμα Anubias heterophylla. Εβαλα απο μια ταμπλετα floreplus τις SERA στις ριζες καθε νουμπιας κ εριξα κ υγρο λιπασμα Plantamin τις TETRA που ειχα απο παλιοτερη χρηση... Ακολουθησα κ ενα αρθρο DIY για φτιαξιμο σπηλιας απο σχιστολιθο για πλεκο κ κλοουν κ ιδου το αποτελεσμα. Στις φωτο φενεται το ενυδρειο πριν με την μια νουμπια κ τα ψευτικα στολιδια κ μετα μονο με φυσικα φυτα κ ξυλο. Η σπηλιες δεν μπηκαν σημερα μιας κ πρεπει να στεγνωσει καλα η σιλικονη. Κ για να σας προλαβω η σιλικονη ειναι ενυδρειακη. Εφαγα τον Βολο κ τελικα βρηκα σε ενα μαγαζι... Η πετρα ειναι καθαρος σχιστολιθος κ περασε το τεστ με το υδροχλωρικο οξυ οπου δεν αφρισε καθολου... Αυριο θα σας ανεβασω κ φωτο με τις σπηλιες μεσα οπου θα ειναι κ ολοκληρωμενο πια το ενυδρειο. Απο ψαρια θα το αφησω ως εχει προς το παρον κ βλεπω μιας κ εβαλα αγελλια να διωξω 2-3... Ακουω γνωμες-παρατηρησεις-προτασεις... κ να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους σας κ για την βοηθεια σας κ για τα αρθρα που με βαλατε να διαβασω κ μου ανοιξαν τα ματια ακομα περισοτερο....

Link to comment
Share on other sites

οριστε κ μια φωτο σημερα με τις σπηλιες μεσα στο ενυδρειο....

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

1. Της ανουμπιες της δένουμε μέχρι να πιάσουν σε κάποια διακοσμητικά (πέτρα, ξύλα), αν θέλουμε να της φυτέψουμε φυτεύουμε μόνο το ρίζωμα και όχι τον βασικό κορμό γιατί θα σαπίσει.

2. Δεν κατάλαβα από το κείμενο σου καλά τον εχινοδορο τον φύτεψες ή τον έδεσες πάνω στο ξύλο; Ο εχινοδορος φυτεύεται.

3. Θα σε συμβούλευα να προσθέσεις κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης πχ κερατοφυλο, πολυσπέρμα τα οποία είναι και εύκολα.

4. Θα φαινόταν πιο φυσικό αν στην μια σπηλιά πάνω έδενες γιαβα μος και στην άλλη μια ανουμπια νανα.

5. Γενικά βρίσκεσαι στην αρχή και θέλει δουλειά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

1. Της ανουμπιες της δένουμε μέχρι να πιάσουν σε κάποια διακοσμητικά (πέτρα, ξύλα), αν θέλουμε να της φυτέψουμε φυτεύουμε μόνο το ρίζωμα και όχι τον βασικό κορμό γιατί θα σαπίσει.

Εχω φυτεψει μονο το ριζωμα κ οχι τον κορμο...

2. Δεν κατάλαβα από το κείμενο σου καλά τον εχινοδορο τον φύτεψες ή τον έδεσες πάνω στο ξύλο; Ο εχινοδορος φυτεύεται.

Τον εχω δεσει πανω στον κορμο κατοπιν παροτρυνσεις του πετ-σοπα που ειναι αρκετα ενημερωμενος μιας κ ειναι κ καθηγητης στην ιχθυολογια στο πανεπιστημιο...

3. Θα σε συμβούλευα να προσθέσεις κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης πχ κερατοφυλο, πολυσπέρμα τα οποία είναι και εύκολα.

Εν καιρο. τωρα κατεληξα πως το θελω το ενυδρειο αφου περασε 1μισης χρονος κ ειδα πια τι μπορω κ τι οχι...

4. Θα φαινόταν πιο φυσικό αν στην μια σπηλιά πάνω έδενες γιαβα μος και στην άλλη μια ανουμπια νανα.

Θα το κοιταξω κ θα το κανω εν καιρο....

5. Γενικά βρίσκεσαι στην αρχή και θέλει δουλειά ακόμη.

ευχαριστω για τις παρατηρησεις-προτασεις σου....

Link to comment
Share on other sites

1. Της ανουμπιες της δένουμε μέχρι να πιάσουν σε κάποια διακοσμητικά (πέτρα, ξύλα), αν θέλουμε να της φυτέψουμε φυτεύουμε μόνο το ρίζωμα και όχι τον βασικό κορμό γιατί θα σαπίσει.

2. Δεν κατάλαβα από το κείμενο σου καλά τον εχινοδορο τον φύτεψες ή τον έδεσες πάνω στο ξύλο; Ο εχινοδορος φυτεύεται.

3. Θα σε συμβούλευα να προσθέσεις κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης πχ κερατοφυλο, πολυσπέρμα τα οποία είναι και εύκολα.

4. Θα φαινόταν πιο φυσικό αν στην μια σπηλιά πάνω έδενες γιαβα μος και στην άλλη μια ανουμπια νανα.

5. Γενικά βρίσκεσαι στην αρχή και θέλει δουλειά ακόμη.

1.Εχω φυτεψει μονο το ριζωμα κ οχι τον κορμο...

2.Τον εχω δεσει πανω στον κορμο κατοπιν παροτρυνσεις του πετ-σοπα που ειναι αρκετα ενημερωμενος μιας κ ειναι κ καθηγητης στην ιχθυολογια στο πανεπιστημιο...

3.Εν καιρο. τωρα κατεληξα πως το θελω το ενυδρειο αφου περασε 1μισης χρονος κ ειδα πια τι μπορω κ τι οχι...

4.Θα το κοιταξω κ θα το κανω εν καιρο....

ευχαριστω για τις παρατηρησεις-προτασεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βγάλε σε παρακαλώ μια φωτογραφία από κοντά τον εχινόδορο που έδεσες

Link to comment
Share on other sites

οριστε....

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψηλιαστη αλλά δεν φαίνονταν καλά η φωτογραφία στην αρχή. Το φυτό δεν είναι εχυνοδορος αλλά είναι Microsorium pteropus και δένεται σε ξύλα και πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι εχινοδορος αυτο.

Αυτο το φυτο εχεις και καλα εκανες που το εδεσες :thumbup:

*Χρηστο μερικα δευτερα νωριτερα απαντησες :)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειμαι τυπος που θα κολησω στην ονομασια... Το αγορασα εχθες κ δεν θυμομουν ακριβως την ονομασια κ πηγα στο ευρετηριο κ αυτο εμοιαζε εξισου....Αρκει που συμφωνητε οτι ειναι ευκολο φυτο κ που εκανα καλα που το εδεσα... Εσας ακουω κ πρατω... Μοναχα μια παρακληση... μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ για το γιαβα μος κ την ανουμπια νανα να ειναι καπου δεμενες ωστε να παρω μια ιδεα??? Οσο για την μια σπηλια την μεγαλη μαλον θα την βγαλω κ θα την μικρηνω γιατι μου φενεται πολυ μεγαλη....

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...