Jump to content

Ασπρες κηλίδες σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα, το ένα απο τα τρία χρυσόψαρα που αγόρασα την τετάρτη για την λιμνούλα μου δέν είναι καλά. :wootwoot:

Εδώ και δύο μέρες το έβρισκα συνέχεια κρυμένο κάτω απο ένα φύλλο του νούφαρου σε ένα ρηχό μέρος της λιμνούλας.

Στο σημείο εκείνο το νούφαρο και τα τοιχώματα της λιμνούλας σχηματίζουν κάτι σαν μικρή σπηλιά και νόμιζα οτι το διάλεξε για να κοιμάται και να ξεκουράζεται.

Σήμερα το πρωΐ που τα ταΐσα το συγκεκριμένο δέν είχε πολλή όρεξη και το απογευμα παρατήρησα οτι έχει κατι περίεργες άσπρες κηλίδες.

Ξέρει κανένας τι είναι;

post-1422-1151162411_thumb.jpg

post-1422-1151162454_thumb.jpg

post-1422-1151162607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο ειναι αρρωστο;

Τι θερμοκρασια εχει η λιμνη;

Δεν ειναι σαν κοκους αλατιου;

Βλεπεις να εχει και ινες επανω του;

Τι τροφη τους δινεις;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τι φαρμακα εχεις αυτη τη στιγμη στο σπιτι και αν ξερεις ποιας εταιριας φερνουν τα πετ σοπ στον Εβρο

Ξεχασα να σε ρωτησω... Το ψαρακι το βλεπεις να τριβεται, εχεις τα πτερυγια του μαζεμενα;

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δείχνουν υγειέστατα. Δέν έχουν κηλίδες και κινούνται συνέχεια ενώ αυτό παραμένει ακίνητα στο βυθό ή στην κρυψώνα του.

Η θερμοκρασία το πρωΐ έιναι γύρω στους 22C και το απόγευμα 27C-28C.

Σήμερα αγόρασα ένα heater για να μην έχει τόσο μεγάλη διάφορά. Λέω να το ρυθμίσω στους 24C καλά είναι;

Δεν παρατηρησα ινες. Αλλα μου φάνηκε οτι κάποια στιγμη σήμερα το απόγευμα ένα απο τα ψάρια ξυνότανε στους μίσχους του νούφαρου περνώντας δίπλα τους απότομα, δεν πρόσεξα όμως πιο ήταν..

Επίσης μου φάνηκε οτι ένα απο τα άλλα δύο το κυνηγούσε..

Τά ταΐζω το tetrafin της tetra. 3-4 flakes το πρωΐ και άλλες τόσες το απόγευμα.Προχθές το απόγευμα τους έδωσα λιγο αγγουράκι ψιλικομένο.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τι φαρμακα εχεις αυτη τη στιγμη στο σπιτι και αν ξερεις ποιας εταιριας φερνουν τα πετ σοπ στον Εβρο

Ξεχασα να σε ρωτησω... Το ψαρακι το βλεπεις να τριβεται, εχεις τα πτερυγια του μαζεμενα;

26803[/snapback]

Δεν έχω κανένα φάρμακο στο σπίτι ,αλλα μπορώ να βρώ τον ιδιοκτήτη του pet shop για να πάρω ότι χρειάζεται.

Ναι

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Για την λιμνη σου θα σου ελεγα να ριξεις ΣΕΡΑ Cyprinopur αλλα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις με πολυ προσοχη και οπως ακριβως λενε οι οδηγιες.

Στους 24ο θα ηταν μια χαρα για τα χρυσοψαρα σου αν δεν ειχες τον πλεκο. Θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον γι αυτον στους 25ο και αν θες να τον πας σε αλλο ενυδρειο θα περιμενεις να τελειωσει η θεραπεια και μετα απο 10 μερες θα τον μετακινησεις. Τωρα θα πρεπει αν ανεβασεις τη θερμοκρασια 1-2 βαθμους απ οτι ειναι τωρα καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας

Δεν σε ρωτησα το φιλτρο σου ηταν στρωμενο οταν τα βαλες;

Εχεις κανει τεστ;

Θα σου ελεγα να τους παρεις και αλλες τροφες για να υπαρχει ποικιλια και βιταμινες οποσδηποτε για να μουλιαζεις την τροφη 2 φορες τη βδομαδα.

Το κυνηγητο που του κανουν συμβαινει γιατι ειναι αρρωστο .....

Σε διαφορετικη περιπτωση θα σου ελεγα πως μπορει να υπαρχει ζευγαρωμα, αν ηταν η εποχη του κλπ.....

Μπορεις να τους δινεις και μαρουλι ψιλοκομμενο που τρελαινονται, αγγουρακι μην τους δινεις συχνα γιατι εχει καθαρτικη δραση και δεν κανει οπως και ο αρακας μονο οταν εχουν δυσκοιλιοτητα θα πρεπει να τα ταϊζεις κυριως με τον αρακα. Επισης παρε και ταμπλετες σπιρουλινας που τους αρεσουν

Ελπιζω να πανε ολα καλα πες μας πως θα παει και οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , απο το ψαξιμο που έκανα βρήκα οτι μαλλον είναι ich.

Test είχα κανει μόνο για PH και GH τα υπόλοιπα θα τα πάρω αργότερα.

Η λιμνούλα λειτουργούσε 2 μήνες μόνο με φυτά, είχα ρίξει μέσα το bio pond cleaner της Gardena και την ημερα που έβαλα τα ψαράκια στη λίμνη 1ώρα πρίν τα βάλω έριξα το Bacterlife της Waterlife και αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο pet shop και ευτυχώς ήταν εκει ο ιδιοκτήτης και καθάριζε τα ενυδρεία..

Δέν είχε το φαρμακο της sera και πήρα το protozin της waterlife, είναι καλό;

Βιταμίνες πήρα το tetravital και μου έδωσε και το test αμμωνίας του για να δώ τι γίνεται γιατί με 2 φίλτρα και τα φυτά λεει οτι αποκλείεται να έχω αμμωνία.Το τεστ είναι της waterlife και όταν το έκανα δέν άλαξε καθόλου το χρώμα οπότε μάλλον έχω αμμωνία 0;;

Για την ώρα πάω να εγκαταστήσω τον θερμαντήρα για να μην έχω τόσο μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία γιατί μάλλον απο αυτό στρεσαρίστηκε το ψαράκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οταν είσαι αρχάριος και άσχετος κάνεις πολά λάθη... :wootwoot:

Χθές το βράδυ έβαλα το φάρμακο στο νερό συμφωνα με τις οδηγίες.

Μισή ώρα αργότερα θυμήθηκα οτι είχα ξεχάσει να βάλω στο νερό την καινούργια ανούμπια που πήρα οπότε χωρίς να το σκεφτώ βούτηξα τα χεράκια μου στο νερό με τα φάρμακα.Μου πήρε λίγη ώρα μέχρι να την δέσω στο ξύλο γιατί δεν έβλεπα καλά μέσα στο σκοτάδι, βλέπεις δεν αναψα τα φώτα για να μήν ενοχληθούν τα ψαρια (το οτι είμουν η μισή σχεδόν μέσα στη λίμνη επι πόση ώρα δεν σκεφτηκα οτι τα ενόχλησε ,το φώς με πείραζε ).

Σήμερα έχω μία ελαφριά φαγούρα στα χέρια. Μπορεί και να είναι ιδέα μου αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Ενα άλλο λάθος που έκανα και το πιο σημαντικό απο όλα είναι που δέν διάβασα πολύ καλά τις οδηγίες του φαρμάκου και δεν προσεξα οτι έπρεπε να βγάλω απο τη λίμνη τον άνθρακα και το zeolite (τι το γράψανε και αυτοί κάτω κάτω ).

Το διάβασα σήμερα το πρωΐ και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.Τί κάνω τώρα, βγάζω τον άνθρακα και το zealite και συνεχίζω τη θεραπεία ή την ξαναρχίζω απο την αρχή;Με αυτό που έκανα σκότωσα όλα τα ωφέλιμα βακτηρίδια του φίλτρου μου ή απλώς δεν έδρασε το φάρμακο;Αν μπορεί ας μου πεί κάποιος πιο έμπειρος τι να κάνω.

Ενα άλλο περίεργο είναι οτι η λιμνούλα μου η οποία δεν είχε ποτέ παρουσιάσει πρόβλημα με πράσινη άλγη ξαφνικά χθες μέσα σε μία μέρα γέμισε παντού, στα τοιχώματα, στο φίλτρο, στα φυτά, παντού!!!

Μήπως φταίει το ότι προχθές έριξα ύγρό λίπασμα για τα φυτά στο νερό ή απλά τόσες μέρες είχαν αποσπάσει την προσοχή μου τα ψάράκια και δεν πρόσεξα την αναπτυξη της; Το νερό είναι καθαρό δέν έχει θολώσει. Σήμερα μου φαίνεται ότι η άλγη υποχώρησε λίγο..

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει ας μου πεί τι να κάνω..

post-1422-1151212795_thumb.jpg

post-1422-1151212865_thumb.jpg

post-1422-1151212894_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια αυτή ονομάζεται Odinium .

Είναι παράσιτο που ούτως η άλλως υπάρχει στο νερό .

Εκδηλώνεται με τη πρώτη ευκαιρία που θα βρει σε ευαισθησία το ψάρι μας .

Στα ψάρια πέφτει το ανοσοποιητικό τους σύστημα όταν στρεσάρονται .

Η θεραπεία γίνεται σε όλα τα ψάρια ακόμα και σε αυτά που δεν έχουν εκδηλώσει συμπτώματα διότι η ασθένεια αυτή είναι άκρως μεταδοτική .

Ορθά αναφέρθηκαν τα φάρμακα protozin και cuprinopur συμπληρώνω και εγώ general cure goldomed odinopur icelin είναι μερικά από τα φάρμακα που κυκλοφορούν στην αγορά .

Την ώρα που έγραφα αυτά βλέπω και τα νέα ερωτήματα που έθεσες .

Για τη φαγούρα δεν τίθεται θέμα είναι η ιδέα σου εκτός και αν εσύ είσαι αλλεργική .

Αυτό με το κάρβουνο δεν γνωρίζω πόση ποσότητα από το φάρμακο έχει απορροφηθή δεν γνωρίζω την απορροφητικότητα του συγκεκριμένου άνθρακα και κατά πόσο μπορεί να έχει κορεσθη .Εάν ήταν καινούργιος θα έλεγα ότι έχει απορροφηθη όλη η ποσότητα .

Εγώ θα σου έλεγα να αρχίσεις από την αρχή τη θεραπεία άλλωστε η δοσολογίες που γράφουν τα φάρμακα επάνω δεν είναι τοξικές για τα ψάρια έχουν περιθώρια ανοχής .

Τα βιολογικά φίλτρα δεν αντέχουν στις υπερδοσολογίες .

Σαφώς και το λίπασμα ευνοεί την ανάπτυξη τις άλγης .

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω μόνο τον άνθρακα απο το φίλτρο και να το αφήσω να δουλέυει;

Αν βγάλω εντελώς το φίτρο και αφήσω μόνο την αντλία (χωρίς το zeolite) δεν θα έχω πρόβλημα με το νερό;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Για όσες ημέρες κρατά η θεραπεία δεν έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πήγα να δώ τι κάνουν είδα το ένα απο τα δύο υγειή χρυσόψαρα να κυνηγάει συνέχεια το άρρωστο και να του δαγκώνει την ουρά.Δείτα πώς την κατάντησαν..Τ ί να κάνω να το βάλω μόνο του στο μικρό ενυδρείομε νερό της λιμνούλας και να συνεχίσω τη θεραπεία και στα δύο;

post-1422-1151218042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Δέν το βλέπω καλά το άρρωστο ψαράκι. Ένα απο τα άλλα δύο, το οποίο είναι γενικά πολύ λαίμαργο και επιθετικό (όποτε βάζω το χέρι μου μέσα στο νερό έρχεται και με δαγκώνει), το κυνηγάει συνέχεια και νομίζω ότι το στρεσσάρει περισσότερο.

Πριν λίγο το είδα στην επιφάνεια και δέν μου φάνηκε καλά ,ήταν σαν σε λήθαργο.

Μπόρεσα άνετα και το έπιασα στη χούφτα μου και άργησε αρκετά να αντιδράσει, το άφησα στην είσοδο ενός μικρού αμφορέα για να κρυφτεί. Για την ώρα είναι κρυμένο εκει και δεν το ενοχλούν τα άλλα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά..

Δείτε εδώ το κυνηγητο..http://www.esnips.com/web/elle-pond

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα για το κυνηγουν

Αν μπορεις να το βαλεις μονο του σε αλλο ενυδρειο και να συνεχησεις την θεραπεια θα ηταν καλυτερα αν και δυστυχως δεν το βλεπω να τη βγαζει καθαρη :wootwoot:

Θα συμφωνησω με τον ΣΤΑΜΑΤΗ να αρχισεις την θεραπεια απ την αρχη και ακριβως οπως λενε οι οδηγιες. Τον ανθρακα πρεπει να τον βγαλεις πριν την θεραπεια γιατι δεν θα χεις αποτελεσμα θα σου τραβαει το φαρμακο. Θα τον βαλεις σε λειτουργια μετα την θεραπεια για μερικες μερες.

Θα ριχνεις λιγοτερη τροφη κατα τη διαρκεια της θεραπεια και μην σ απασχολει δεν παθαινουν τιποτα και ολες τις μερες της θεραπειας θα μουλιαζεις την τροφη με τις βιταμινες και μετα θα ταϊζεις.

Αλλη φορα τα χερια σου να μην τα βαζεις χωρις γαντια οταν εχεις φαρμακο μεσα στην λιμνη γιατι μπορει μια στις χιλιες να εχεις καποια αλλεργια ή πληγη και μετα να τρεχεις και γενικα οσες φορες βαζουμε τα χερια μεσα σε ενυδρεια , λιμνες παρα πολυ καλο ξεπλυμα μετα για να ειμαστε σιγουροι.

Ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη λύπη σας ανακοινώνω την απώλεια του μικρού ασθενή.. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Το είχα βάλει μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο γιατί δεν άντεχα να βλέπω να το δαγκώνουν. Εβαλα χαλικάκι και νερό απο τη λίμνη για να μήν στρεσσαριστεί περισσότερο απο την αλλαγή. Ελπιζα οτι θα τα καταφέρει αλλα δυστυχώς έπρεπε να λείψω και τώρα που γύρισα το βρήκα νεκρό.Απο την έξέταση που έκανα είδα ότι τα άσπρα σημαδάκια είχαν φύγει. Πολύ φοβάμαι ότι έκανα λάθος που το άφησα μέσα στο σπίτι γιατί ενώ έξω φυσάει, μέσα πρέπει να ανέβηκε η θερμοκρασία.Το νερό μου φάνηκε πολύ ζεστό όταν πήρα το ψάρι.Εβαλα το θερμόμετρο και θα δείξει..

Το κακό είναι οτι και το δεύτερο χρυσόψαρό παρουσιάζει περίεργα συμπτώματα.Είναι αυτό που το κυνηγούσε, που τυγχάνει να είναι και το αγαπημένο μου.Το μεσσημέρι που έφυγα ήταν πολύ καλά αλλα τώρα που γύρισα το είδα να κάθεται στο βυθό.Δεν έιχε όρεξη, ενώ το πρωί έφαγε κανονικά . Μου φάνηκε επίσης οτι ξυνότανε στα χαλίκια. Το εξέτασα και δεν έχει άσπρα σημαδια. Η θερμοκρασία του νερού ήταν 25C τώρα το απόγευμα και 24C το πρωΐ. Πρόσθεσα νερό και αντιχλώριο στη λιμνούλα γιατί είχε κατέβει αρκετά η στάθμη του νερού αποτο γέμισμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Ολα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο

Συνεχισε την θεραπεια κανονικα οπως λεει στις οδηγιες

και κρατα μας ενημερους για τις εξελιξεις :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...