Jump to content

Μετατροπη σε Malawi


babukis1st

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Εχω ενα ενυδρειο 400lt με κιχλιδες.Αναλυτικα εχω

1 oscar

1 parrotfish

2 samurai

2 nigro

1 pleco

1 catfish

Θελω να το γυρισω σε malawi και λεω αυριο να παρω τις πετρες.Επελεξα φεγγαροπετρες λογω των πολυαριθμων τρυπων τους.Παρακαλω οποιος εχει τετοιες πετρες στο ενυδρειο του να μου πει τα μειονεκτηματα της.

Παρακατω εχω καποιες αποριες που θελω να με βοηθησετε ολοι για ενα αξιολογο αποτελεσμα.

1η ερωτηση-Τι παχος φελιζολ να βαλω κατω απο τις πετρες για να το χτισω?

2η ερωτηση-Ποια ψαρια πρεπει να κρατησω και ποια να δωσω?

3ηερωτηση-Τι ψαρια μου προτεινετε να αγορασω extra?

4η ερωτηση-Τι φυτα να βαλω στο νταμαρακι μου?

Απο εξοπλισμο εχω Φιλτρα/eheim 2215-eheim 2080-eheim 2252

θερμοστατη/300w eheim-jagger

uv 10w

2 x koralia 2

Καθε ιδεα και γνωμη δεκτη....Σας ευχαριστω πολυ ολους εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε babukis1st καλώς ήρθες στην Αφρική. Οι κιχλίδες από την λίμνη Μαλάουι πάνε μόνο με κιχλίδες απο την λίμνη Μαλάουι. Δυστυχώς αν επιλέξεις την Αφρική θα πρέπει να αποχωριστείς όλα τα ψάρια που έχεις αυτή την στιγμή στο ενυδρείο σου.

Για τις φεγγαρόπετρες που λες, εμένα προσωπικά δεν με καλύπτουν ούτε αισθητικά (αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό κριτήριο) αλλά ούτε και από άποψη λειτουργικότητας για να δημιουργήσω τις σπηλιές που θέλω. Συνήθως χρησιμοποιώ βότσαλα σε μέγεθος μεγαλύτερο από την γροθιά μου. Μπορείς εδώ να δεις κάποια στησίματα με διάφορες πέτρες.

Για το φελιζόλ θεωρώ με πάχος 1 cm θα είσαι μια χαρά, ενώ για φυτά συνήθως διαλέγουμε εκείνα που αντέχουν στις υψηλές σκληρότητες και στα δαγκώματα των κιχλίδων. Τέτοια είναι για παράδειγμα τα είδη Vallisneria, anubia κλπ.

Για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις θα έλεγα να μας δώσεις τις ακριβές διαστάσεις του ενυδρείου σου, να φτιάξεις εσύ μια λίστα με ψάρια που σου αρέσουν και να ακολουθήσουν προτάσεις από τους υπόλοιπους φίλους της Αφρικής για να προχωρήσει η συζήτηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλώς ήρθες!

Ο Karydas έχει δίκιο για τις πέτρες. Θα έχεις ακούσει αυτό που λένε ότι όταν ο Δημιουργός έφτιαχνε τον κόσμο ό,τι πέτρες του περίσσεψαν τις έριξε στην Ελλάδα, οπότε απλά διάλεξε το μέρος και φόρτωσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας και καλως σας βρηκα.

Το ενυδρειο μου ειναι 1.40 χ 50 χ 60 (420 λιτρα).

Σκεφτομαι να βαλω Labidochromis caeruleus για να αρχισω να ασχολουμαι με τις γεννες.

Πειτε μου και εσεις τις ιδεες σας για το τι ψαρια να βαλω....

Δυστυχως φιλε μου καρυδα δεν μου αρεσαν τα setup που μου εδειξες αν εχεις καμια αλλη ιδεα καλοδεχουμενη...

Περιμενω την συμμετοχη ολων σας για ενα καλο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εχω μερικες ακομα ερωτησεις.

Λεω να βαλω labidochromis στο νεο μου δημιουργημα :)

Μπορειτε να μου πειτε μερικα συμβατα ειδη???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εχω μερικες ακομα ερωτησεις.

Λεω να βαλω labidochromis στο νεο μου δημιουργημα :)

Μπορειτε να μου πειτε μερικα συμβατα ειδη???

Μιλάς γενικότερα για μπούνες ή μονο λάμπιντο?

Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις συμβατά είδη με τα Labidochromis caeruleus χρησιμοποίησε την λίστα με τα mbuna που θα βρείς εδώ σε συνδυασμό με το άρθρο που σου έδωσε ο Δημήτριος για να βλέπεις ποια είδη είναι συμβατά ανά μήκος ενυδρείου. Καλύτερα είναι να αποφύγεις άλλα ψάρια που ανήκουν στο γένος των Labidochromis καθώς υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο υβριδισμού. Μπορείς να τα συνδυάσεις και με κάποια μικρόσωμα είδη των haps. Πληροφορίες μπορείς να δεις και εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για ειδη οπως labidochromis freibergi,melanochromis auratus και neolamprologus tretocephalus.Ειναι συμβατα μεταξυ τους και μαζι με τα κοινα labidochromis?

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στην Αφρικη!

Καταρχην μπορεις να βαλεις μεχρι και 3 χαρεμια απο mbuna. Το καθε χαρεμι να αποτελειτε ομως, απο 1 αρσενικο και 3 θυληκα.

Ειπες οτι σκεφτεσαι για labs.. Ειναι ομορφα ψαρια και αν εχεις την σωστη αναλογια αρσενικα-θυληκα θα εχεις και πολλες γεννες. Για το συγκεκριμενο ψαρι ριξε μια ματια εδω.

Μπορεις να τα συνδιασεις ανετα με melanochromis cyaneorhabdos και iodotropheus sprengerae. Κοιτα και την λιστα που σου εδωσε ο φιλος karydas απο πανω- εχεις επιλογες. Απλα εγω σου προτεινα μια συνθεση, που προσωπικα μου αρεσει και μπορουν να βρεθουν τα ψαρια της ευκολα στην ελληνικη αγορα.

Αυτο που θα φροντισεις ειναι να εχεις πολλες πετρες, κατα προτιμηση βοτσαλα ολων των διαστασεων, για να σχηματιζουν και τις απαραιτητες κρυψωνες!

Διαβασε και το παλιο μου θεμα. Πιστευω θα σου λυσει ολες τις αποριες.

Ελπιζω να σε καλυψα, οτι αλλο θες ρωτα το εδω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ψαρακια που μου εδειξες αλλα για να βρω τα συγκεκριμενα στην θεσσαλονικη θα φτυσω αιμα.Ξερει μηπως καπιος να μου πει κανενα pet-shop που μπορω να βρω αυτα τα ειδη?Για τα υπολοιπα εχω απευθυνθει στον klaz απο που και θα παρω και τα υπολοιπα πραγματα που χρειαζομαι.Βρηκα την φεγγαροπετρα με 50 λεπτα το κιλο,ειναι καλη τιμη?πανω κατω για 420 λιτρα υπολογιζω 120 κιλα.Λεω πολλα η λιγα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ψαρακια που μου εδειξες αλλα για να βρω τα συγκεκριμενα στην θεσσαλονικη θα φτυσω αιμα.Ξερει μηπως καπιος να μου πει κανενα pet-shop που μπορω να βρω αυτα τα ειδη?Για τα υπολοιπα εχω απευθυνθει στον klaz απο που και θα παρω και τα υπολοιπα πραγματα που χρειαζομαι.Βρηκα την φεγγαροπετρα με 50 λεπτα το κιλο,ειναι καλη τιμη?πανω κατω για 420 λιτρα υπολογιζω 120 κιλα.Λεω πολλα η λιγα?

Καλώς ήλθες και από μένα.Χαίρομαι πολύ που τα μέλη της ομάδας , σου απαντούν εύστοχα.Ηδη έχουν γραφτεί αρκετά.Εχείς καλές διαστάσεις ενυδρείου για Αφρική.Εγώ θα σου πρότεινα όλο τον συνδυασμό που βλέπεις εδώ στη τελευταία παράγραφο 4 , http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835 , ακόμα αντί να βάλεις afra να βάλεις μαζί με τα άλλα για παράδειγμα pseudotropheus acei.

Επίσης εγώ θα πρότεινα τον εξής συνδυασμό.Ενα χαρέμι Aulonocara , ενα χαρέμι labido και ενα χαρέμι cytocara moori http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1061

Τώρα όσον αφορά τις πέτρες και τα κιλά που απαιτούνται αυτά είνα λίγο σχετικά και εξαρτώνται απο το aquascape του κάθε φίλου.Τα 50 λεπτά το κιλό είναι καλή τιμή.

Διάβασε ,σκέψου χωρίς άγχος και βιασύνη.

Καλώς ήλθες ,Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Επιτελους αγορασα τις πετρες και αισιως αυριο ξεκιναω την αλλαγη.Θα εχω και φωτογραφικο υλικο σε καθε βημα για να μου λετε την γνωμη σας.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με την πλατη του ενυδρειου...Τι ειαι καλυτερο,μια σκουρη αφισσα(μαυρη,μπλε) η να αγορασω καμια ετοιμη πλατη του εμποριου?Και το δευτερο ειναι σχετικα με τον πυθμενα,λευκη χαλαζιακη η λευκο αραγωνιτη???

Α,σχετικα με τα ψαρια.Βρηκα ενα παλικαρι να παρω labidos & aulonocara απο δικες του γεννες αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα cytocara moori. :)

Μπορει κανεις απο Θεσσαλονικη να μου πει που μπορω να βρω?

και κατι τελευταιο.Η αγαπη μου (ο πλεκο) ειναι αρκετα μεγαλος 20cm αλλα δεν θελω να τον δωσω.Πειραζει αν τον κρατησω?Θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για την πλάτη προτείνω αν ακόμα έχεις πρόσβαση να την βάψεις με πλαστικό χρώμα. Κοίτα για παράδειγμα εδώ το ενυδρείο του φίλου Δία και εδώ τα χρώματα που αναφέρει ο φίλος Σωκράτης. Μπορείς να δεις την εξέλιξη που είχε το ενυδρείο αυτό και το πόσο ωραία φαίνεται η πλάτη, δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι πρόκειται για ένα κομμάτι της λίμνης.

Για τον βυθό το σημαντικό είναι να έχουμε λεπτόκοκκη άμμο. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους. Μπορείς αν θές να βάλεις χαλαζιακή άμμο αλλά να ξέρεις ότι είναι ουδέτερη, με την έννοια ότι δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις τις σκληρότητες (buffering) του νερού που επιθυμείς. Ο αραγωνίτης απο την άλλη θα σου κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά είναι ακριβός για να φτιάξεις τον βυθό αποκλειστικά με αυτόν. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια μίξη των δύο αν θες να έχουν το ίδιο χρώμα ή ακόμα καλύτερα αραγωνίτη με άμμο θαλάσσης το οποίο φαίνεται έτσι και προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για την καλύτερη επιλογή.

Για την τελευταία σου ερώτηση, κοίτα τις συνθήκες που θέλει ο πλέκο σου και τις συνθήκες που θα ετοιμάσεις για τις κιχλίδες σου και θα δεις γιατί δεν μπορείς να τα έχεις μαζί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αποφυγω να βαψω το ενυδρειο.Εγω σκεφτομουν για τις ετοιμες πλατες που πουλανε(π.χ juwel)αλλα το σκεφτομαι γιατι θα χασω τουλαχιστον 10 ποντους απο το βαθος του ενυδρειου και θα πεσω στα 40cm τα οποια ειναι λιγα για τις φεγγαροπετρες και γενικα για malawi.

Εχω 2 κοραλλιες που τρεχουν αυτη την στιγμη.Τωρα που θα αλλαξω το setup χρειαζονται η να τις δωσω?Θελουν ρευματα τα labidos η τους ενοχλει στην αναπαραγωγη?Ανναταραξη εχω μπολικη καθως θα τρεχουν 2 εξωτερικα φιλτρα (eheim 2215&2080) και ενα εσωτερικο (eheim 2252) το οποιο θα ειναι και σηκωμενο στην επιφανεια...

Για τα ψαρακια που ρωτησα στο προγουμενο post ξερει να μου πει κανενας που θα βρω???

:) ΒΟΗΘΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ :D

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το βρω.Σε pet-shop στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει τιποτα.Μονο απο κανεναν που να εχει γεννες....Για τα υπολοιπα που ρωτησα μπορεις να μου απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα δύο μικρά EHEIM είναι πλεονασμός. Εγώ έχω ένα 400αρι με ένα 2080 και οριακή ιθυοφόρτιση και τα πάει μια χαρά. Κράτα αυτό που αναταράσσει την επιφάνεια. Τις 2 κοράλλιες προσωπικά δεν θα τις έβαζα, με δύο φίλτρα ένα μικρό και ένα μεγάλο θα έχεις ήδη "μπόλικη" κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το τελειωσα...Εβαλα φεγγαροπετρες με βυθο λευκη χαλαζιακη με αραγωνιτη mix!Εδωσα ολα τα ψαρια που ειχα και εβαλα 3 χαρεμια labidochromis 1 χαρεμι αυλονακαρες και ενα cianochromis...Αυριο θα βαλω photo γιατι περιμενω απο τον αχρηστο τον κολλητο μου να μου φερει την ψηφιακη...

Μετρησεις pH/8.2 - Kh/15 - Gh/17 - Nιτρικα/10.

Γνωμες???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οριστε καποιες φωτογραφιες του καινουργιου setup μου...Ακομα δεν μπηκαν τα φυτα και επισης δεν μπηκαν και καποια ακομα ψαρακια που περιμενω....

ΙΔΕΕΣ,ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,ΓΝΩΜΕΣ ΔΕΚΤΕΣ......ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ!

post-14054-1271398622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...