Jump to content

Γεια σας


alex8974

Recommended Posts

post-17972-1270632392_thumb.jpg

Καλημέρα σας είπα να πω και εγώ ένα γεια! Έχω ένα ενυδρείο 120lt (1,00Χ0,30Χ0,40) αγορά από Carrefour το οποίο έτρεχε γύρω στα 6 χρόνια με μόνιμους κατοίκους ένα σκαλάρι και δύο κλόουν και διάφορους αλλους περαστικούς οι οποίοι προφανώς διαβάζοντας τώρα το (πολύτιμο) site σας μπορώ να συμπεράνω πόσο αταίριαστοι ήταν μεταξύ τους και γιαυτό στο τέλος ή αποδήμησαν ή είχα αναγκαστεί να τους χαρίσω λόγω των προβλημάτων που μου δημιουργούσαν(έναν τεράστιο «παπαγαλο» και ένα καβουρι). Εδώ να σημειώσω ότι οι αγορές που έκανα ήταν κατόπιν δικής μου κρίσης και δεν μου έφταιγε καθόλου το κατάστημα που ακόμη και τώρα αγοράζω.

Πρόσφατα αφού μου επέτρεψαν οι υποχρεώσεις μου (τρόπος του λέγειν παντρεμένη και με μωρό 17 μηνών) αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο με αυτόν τον μικρόκοσμο που είχα σχεδόν εγκαταλείψει και ασχολιομουν περιστασιακά.

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο ανανεώθηκε πριν δεκαπέντε ημέρες περίπου και περιλαμβάνει

- ένα μεγάλο σκαλάρι, δύο κλόουν, τρία πλάτυ και τρία μολλυ (ήταν τέσσερα και ένα ψόφησε), ένα silver shark και ένα γλύφτη

-διάφορα φυτά (κάποια σε γλάστρα γιατί δεν έχω υπόστρωμα)

-ξύλα εκτων των οποίων μια ρίζα η οποία μπήκε πρόσφατα

Επίσης:

-αλλαγή νερού και άνθρακα θα γίνεται κάθε μήνα σε αντίθεση με το τρίμηνο (!) που έκανα στο παρελθόν ελλείψει χρόνου

-το φως είναι ανοιχτό από τις 2.00 μμ έως τις 12.00 με χρονοδιακόπτη

-υπάρχει μια αεραντλία

- δύο φίλτρα ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό EHEIM 2212 τα οποία περιλαμβάνουν μακαρόνι, ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα

-τάϊσμα δύο φορές την ημέρα

-υγρό λίπασμα δύο φορές την εβδομάδα και έχω ήδη τοποθετήσει ταμπλέτες

Τα test τα οποία πρώτη φορά στα έξι χρόνια χρησιμοποίησα προχθές έδειξαν:

PH= 7.5, NO2= 0, GH= 10, NO3= 50, NH4/NH3= 0, KH= 7. Επειδή το ΝΟ3 ήταν 50 χθες έκανα την πρώτη μικρή αλλαγή νερού και σκοπεύω να πραγματοποιήσω και άλλες δύο μέσα στην εβδομάδα να δω εάν θα πέσουν.

Το ενυδρείο βρίσκεται στο ισόγειο στο κλιμακοστάσιο του σπιτιού μας σε σταθερή θερμοκρασία 26 βαθμών κελσίου και σκοπεύω σύντομα να στήσω και ένα περίπου 60lt στην κουζίνα μας.

Αυτά! Αναμένω τα σχόλιά σας για βελτίωση……

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::helpsmilie: :welcom:

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θερμό καλωσόρισμα κι από μένα !

Επειδή προφανώς περιμένεις και κάποια σχόλια για το ενυδρείο σου ορίστε μερικά στη συνέχεια

post-17972-1270632392_thumb.jpg

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο ανανεώθηκε πριν δεκαπέντε ημέρες περίπου και περιλαμβάνει

- ένα μεγάλο σκαλάρι, δύο κλόουν, τρία πλάτυ και τρία μολλυ (ήταν τέσσερα και ένα ψόφησε), ένα silver shark και ένα γλύφτη

Φαντάζομαι ότι το σκαλάρι είναι από παλιά!. Ξέρεις ότι θέλει πιο ψηλό ενυδρείο, πιο πολλά λίτρα, έχει διαφορετικές ανάγκες νερού από τα ζωοτόκα και μόνο του δεν κάνει. Επίσης οι κλόουν θέλουν λίτρα και πιο μεγάλο κοπάδι. Θα έλεγα ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να αφήσεις μόνο τα ζωοτόκα (πλατυ και μολλυ). Αν μπορείς όμως!.

Αν όχι, συχνότερες αλλαγές νερού και βλέπεις.

-διάφορα φυτά (κάποια σε γλάστρα γιατί δεν έχω υπόστρωμα)

Φυτά στο γλαστράκι που τα αγόρασες δεν κάνει να μένουν. Δεν έχει σημασία που δεν έχεις υπόστρωμα, αν είναι φυτά που θέλουν φύτεμα μπορείς να τα φυτέψεις στο χαλίκι και να βάλεις μία ταμπλέτα λίπασμα κοντά στις ρίζες τους (π.χ. sera florenette A). Αν είναι φυτά που δεν θέλουν φύτεμα (π.χ. ανούμπιες) μπορείς απλά να τα δέσεις με πετονιά σε κάποιο διακοσμητικό, πέτρα ή ξύλο. Και πράγματι μου φαίνεται ότι βλέπω τουλάχισοτν μία ανούμπια φυτεμένη βαθειά μέσα στο χαλίκι (μόνο το ρίζωμα πρέπει ή καλύτερα να είναι έξω δεμένη σε κάποιο ξύλο ή πέτρα).

-ξύλα εκτων των οποίων μια ρίζα η οποία μπήκε πρόσφατα

Επίσης:

-αλλαγή νερού και άνθρακα θα γίνεται κάθε μήνα σε αντίθεση με το τρίμηνο (!) που έκανα στο παρελθόν ελλείψει χρόνου

και πολύ καλά θα κάνεις ! Επίσης βγ΄΄αλε τον άνθρακα δεν χρειάζεται ειδικά σε ενυδρεία με φυτά στα οποία λιπαίνουμε κιόλας.

-το φως είναι ανοιχτό από τις 2.00 μμ έως τις 12.00 με χρονοδιακόπτη

Ίσως είναι μεγάλη η φωτοπερίοδος σου. Δεν φαίνεται όμως να έχεις άλγη.

-υπάρχει μια αεραντλία

η αεραντλία δεν χρησιμεύει σε τίποτα ειδικά σε ενυδρεία με φυτά (εκτός από περιόδους θεραπειών ή υψηλής θερμοκρασίας). Εν πάση περιπτώσει μπορείς να τη βάλεις να παίρνει μπρος όταν σβήνουν τα φώτα όπου θεωρητικά εμπλουτίζει κάπως το νερό με οξυγόνο όταν τα φυτά δεν κάνουν φωτοσύνθεση.

- δύο φίλτρα ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό EHEIM 2212 τα οποία περιλαμβάνουν μακαρόνι, ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα

τα φίλτρα σου είναι μια χαρά. Βγάλε τον άνθρακα και στη θέση του βάλε κι άλλο υλικό φίλτρανσης (π.χ. σφουγγάρι βιολογικό). Ως "υαλοβάμβακα" εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι φυσικά.

-τάϊσμα δύο φορές την ημέρα

με μέτρο πάντα

-υγρό λίπασμα δύο φορές την εβδομάδα και έχω ήδη τοποθετήσει ταμπλέτες

τις ταμπλέτες που τις τοποθέτησες αν ακόμη έχεις φυτά στα γλαστράκια ?? Οι ταμπλέτες μπαίνουν πάντα κοντά στο ριζικό συγκεκριμένων φυτών, όχι γενικά στο χαλίκι. Τι υγρό λίπασμα ρίχνεις ?

Τα test τα οποία πρώτη φορά στα έξι χρόνια χρησιμοποίησα προχθές έδειξαν:

PH= 7.5, NO2= 0, GH= 10, NO3= 50, NH4/NH3= 0, KH= 7. Επειδή το ΝΟ3 ήταν 50 χθες έκανα την πρώτη μικρή αλλαγή νερού και σκοπεύω να πραγματοποιήσω και άλλες δύο μέσα στην εβδομάδα να δω εάν θα πέσουν.

Τα ΝΟ3 θα πέσουν αλλά αφού έχεις φυτά λογικά καλό είναι να είναι μεταξύ 10-20

Το ενυδρείο βρίσκεται στο ισόγειο στο κλιμακοστάσιο του σπιτιού μας σε σταθερή θερμοκρασία 26 βαθμών κελσίου και σκοπεύω σύντομα να στήσω και ένα περίπου 60lt στην κουζίνα μας.

Αυτά! Αναμένω τα σχόλιά σας για βελτίωση……

Για το 60 λιτρο πάρε ιδέες από άλλα αντίστοιχα μέσα από το forum. Έχε υπόψη ότι έχεις πολλές επιλογές αλλά σίγουρα όχι σκαλάρια και κλόουν. Μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες (π.χ. ramirezi), ζωοτόκα (mollies, platies, guppies), ένα ζευγάρι νανο-γκουράμι (colisa lalia), νανοκιχλίδες Tanagnyika, γαρίδες φυσικά και πολλές άλλες επιλογές. Ως 60 λιτρο όμως (δηλαδή μικρό) δεν θα συγχωρήσει λάθη στην υψηλή ιχθυοφόρτωση ή στην ασυμβατότητα και μπορεί να έχεις απώλειες, οπότε με υπομονή και προσεκτικά.

Καλή συνέχεια λοιπόν !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται περϊμενα σχόλια από τους παλιούς!Το σκαλάρι θα το δώσω και σύντομα παρότι είναι από τα πιο παλιά ψάρια μου γιατί πλέον είναι εμφανές ότι είναι δυστηχισμένο Στεκεται αριστερά στο ενυδρείο και δεν κινείται σχεδόν καθόλου παροτι είναι υγιέστατο!Για τα φυτά θα ακολουθησω τις συμβουλές σας, θα μπορούσα δηλαδή χωρίς υπόστρωμα να βάλω και άλλου είδους φυτά;

Για να ρίξω το Νο3 κάνω κάθε τρεις ημέρες αλλαγή περίπου 15 λίτρα νερό.

Οσο αναφορά για το καινούργιο ενυδρείο 60 ή 80 lt που σκέφτομαι να στήσω έλεγα για φυτεμένο με μονομάχο και 2 ή 3 θηλυκιές και λίγες γαρίδες, τίποτε άλλο. Γενικά ξέρω ότι έχω πολύ διάβασμα ακόμη. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και καλό διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα δηλαδή χωρίς υπόστρωμα να βάλω και άλλου είδους φυτά;

Ναι, πολλά, αρκεί να υπάρχει κάποια σχετική λίπανση υγρή ή ταμπλέτα

(μερικές φορές φρέσκο νεράκι αρκεί)

anubias barteri nana ή κανονική (δένεται),

Cryptocoryne balansae, undulata, wendtii,

Bacopa caroliniana Sagittaria subulata,

Ludwigia repens (θέλει φως),

Valisneria (δε θέλει τίποτε μόνο νερό)

Ceratophyllum demersum (επιπλέει, καταναλώνει νιτρικά),

echinodorus διάφορα,

Hygrophila corumbosa,

microsorium pteropus (δένεται) και άλλα εύκολα σχετικά.

Οσο αναφορά για το καινούργιο ενυδρείο 60 ή 80 lt που σκέφτομαι να στήσω έλεγα για φυτεμένο με μονομάχο και 2 ή 3 θηλυκιές και λίγες γαρίδες, τίποτε άλλο. Γενικά ξέρω ότι έχω πολύ διάβασμα ακόμη.

Μονομάχο με θηλυκές μονομαχίνες παρέα, δεν γίνεται (μόνο σε περίοδο ζευγαρώματος και όσο κρατάει αυτό και με μία μόνο). Θα έλεγα ούτε και γαρίδες (κινδυνεύουν να γίνουν μεζές)

Για 60-80 λίτρα εχεις πολλές επιλογές για να βάλεις μόνο έναν μονομάχο.

Όχι πως θα του κακοφανεί δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...