Jump to content

Καινουργιο ενυδρειο 13lt


Recommended Posts

Καλησπέρα, χθες προμηθευτηκα από JUMBO ένα ενυδρειακι 13lt με εσωτερικό φίλτρο το οποίο σκέφτομαι να το στήσω με 4-5 γαριδουλες ,σαλιγκάρια και σχετικές κρυψώνες ή/και φυτά. Το κακό είναι ότι δεν έχει καπάκι και προφανώς δεν μπορώ να βάλω γιατί θα πρέπει να βάλω από πάνω λάμπα. Επειδή δεν βρήκα σχετικό θέμα που να έχει απαντηθεί στο forum, δεν είναι ριψοκίνδυνο να βγουν έξω τουλάχιστον τα σαλιγκάρια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

τι εννοείς ότι θα πρέπει να βάλεις λάμπα αν φτιάξεις καπάκι? λάμπα θα χρειαστείς όπως και νάχει, ειδικά αν βάλεις και φυτά...

τώρα για καπάκι, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα κομμάτι τζάμι στις διαστάσεις που θες και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω το ιδιο ενυρειο και το εχω δοκιμασει πρωτα απο ολα το φιλτρακι που εχει ειναι πολυ δυνατο και θα πρεπει να κανεις πατεντα για να μειωσεις τη ροη του.επισης καλο ειναι να βαλεις μεσα και 3-4 μακαρονια για να κρατανε λιγη βιολογια..

τωρα για μηλοσαλιγκαρα χωρις καπακι ξεχνα το.. ασε που παραγουν και πολλα αποβλητα και με το αδυναμο (βιολογικα) φιλτρακι σου μπορει να εχεις προβληματα...

εγω σου προτεινω να βαλεις μερικες γαριδουλες red cherry που ζουν και σε θερμοκρασια δωματιου και κανενα σαλιγκαρακι λαθρεπιβατη, βαλε και ενα φωτιστικο γραφειου για τα φυτα και εισαι βασιλιας..

βεβαια για να διατηρησεις γαριδες σε τοσο λιγα λιτρα θελει καποια εμπειρια

γιατι ειναι πολυ ευαισθητες σε αποτομες αλλαγες νερου... αν την εχεις προχωρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...