Jump to content

θελω βοηθεια με τον μονομαχο μου


pariS....

Recommended Posts

Γεια σας ....εχω ενα προβλημα με τον μονομαχο μου..απο το πρωι που τον πηρα καθετε στον πατο του ενυδρειου η στην επιφανεια και δεν κουνιεται σχεδον καθολου....τρωει ελαχιστα....τι να κανω γι'αυτο???α και να πω πως δεν του εχω παρει ακομα φιλτρο ειναι κακο αυτο????

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Εγινε ενωση διασκορπισμενων δημοσιευσεων σε ενα θεμα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για έμενα κανε μια 50% αλλαγή νερού (στο νεο νερο να προσθέσεις την αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωριου) πάρε και ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό (καλύτερα εξωτερικό για 100 λίτρα) πάρε ένα κιτ να μετράς επίπεδα αμονιας (sera NH3/NH4) μέτρα ανά βδομάδα κανε αλλαγές νερού 20% μέχρι να στρώσει το φίλτρο (20-30 μέρες) μην προσθέσεις άλλα ψάρια ακόμα βάλε κανένα κερατοφυλλο. Ψαξου λίγο διάβασε μέσα στο φόρουμ ρώτα τα παιδιά είναι χόμπι που απαιτεί χρόνο ενημέρωση και διάθεση. ένα ενυδρείο δεν είναι απλά ένα διακοσμητικό χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ του ψαριου, εχει πολλες πληροφοριες.

Κοιτα για το betta spendens http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Και προσεξε να μη γινονται αποτομες μεταβολες στις παραμετρους νερου ιδιως κατα την αλλαγη.

Να γινεται πολυ αργα.

Το ψαρακι κατα πασα πιθανοτητα εχει στρεσαριστει απο τη μεταφορα, την αλλαγη παραμετρων νερου ή/και το ενυδρειο εχει πολλους ρυπους απο υπερβολικο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για έμενα κανε μια 50% αλλαγή νερού (στο νεο νερο να προσθέσεις την αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωριου) πάρε και ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό (καλύτερα εξωτερικό για 100 λίτρα) πάρε ένα κιτ να μετράς επίπεδα αμονιας (sera NH3/NH4) μέτρα ανά βδομάδα κανε αλλαγές νερού 20% μέχρι να στρώσει το φίλτρο (20-30 μέρες) μην προσθέσεις άλλα ψάρια ακόμα βάλε κανένα κερατοφυλλο. Ψαξου λίγο διάβασε μέσα στο φόρουμ ρώτα τα παιδιά είναι χόμπι που απαιτεί χρόνο ενημέρωση και διάθεση. ένα ενυδρείο δεν είναι απλά ένα διακοσμητικό χώρου.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο για να βαλει εξωτερικο φιλτρο για 100 λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

εβαλα νερο της βρυσης οπως μου ειπαν απο το πετ σοπ...αλλα μου ειπαν οταν θα κανω τις αλλαγες 1 μερα πριν να εχω σε μπουκαλια νερο και να γεμιζω το ενυδρειακι......

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι 2λτ...δεν εχει ουτε φυτα μεσα ουτε χαλικακια...πρεπει να βαλω οπωσδηποτε?????

Δεν ειναι ενυδρειο και δεν μπορεις να βαλεις φιλτρο.

Τα προβληματα μιας γυαλας ειναι λιγο πολυ γνωστα.

Ολα επικεντρωνονται την προταση : δυσκολια στη διατηρηση σωστων συνθηκων νερου για οποιοδηποτε ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν τον βαλω στο νερο εβαλα νερο της βρυσης 2 σταγονες αμμωνια και του εβαλα λιγο φαι...αυτα....

τωρα καθετε στην επιφανεια και δεν κουνιεται καθολου...λετε να ειναι αρρωστος?????τον πηρα εχτες το πρωι....

μπορειται να μου πειται πως θα ειναι υγειες???να του παρω μεγαλυτερη γυαλα(ασπουμε 10λτ )και να παρω και φιλτρο????το φιλτρο ποσο κοστιζει??αν μπορειταιγραψτε μου συντομα γιατι ανησυχο για το μονομαχο μου ....

Link to comment
Share on other sites

πριν τον βαλω στο νερο εβαλα νερο της βρυσης 2 σταγονες αμμωνια και του εβαλα λιγο φαι...αυτα....

Εισαι σιγουρος για την αμμωνία?Και αν ναι με ποιο σκεπτικό την εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

την αμμωνια μου την εδωσαν απο το μαγαζι που πηρα το μονομαχο μου και μου ειπαν να βαζω 1-2 σταγονες σε καθε αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη την αμμωνια να την σταματησω?????

πανω το κουτι λεει AMMONIA CONTROL.....

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία παράγεται από τα ψάρια όπως τα "κακά" του και τους κάνει κακό, το φίλτρο (που δεν έχεις) θα "σκοτώνει" την αμμωνία και το ψάρι θα είναι καλά.

Το ζουμί που σου δώσανε σκοτώνει την αμμωνία σαν το φίλτρο αλλά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις, δεν είναι για μόνιμη χρήση, είναι σαν να βάζεις αποσμητικό αντί να κάνεις μπάνιο...

Καταλαβαίνω οτι θες όσο πιο απλά γίνεται να είναι καλά το ψάρι σου αλλά ελπίζω να καταλάβεις πριν γίνει το κακό οτι τα απαραίτητα για τα ψάρια είναι πολύ περισσότερα από το νερό, όπως και για έναν άνθρωπο δεν φτάνει μόνο ο αέρας, πόσο μάλιστα όταν το νερό είναι σκέτο δηλητήριο από την πολύ αμμωνία και το λάθος pH.

Αν σε ενδιαφέρει το ψάρι να ζήσει αξιοπρεπώς, υγειές και όσο μπορεί τότε ψάξου και μάλιστα σύντομα...τικτακ- τικτακ... :)

Link to comment
Share on other sites

paris.......ποσων χρονων εισαι.....?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μικρε φιλε μου!για να μπορεσει να ζησει και να ειναι ευτυχισμενος

ο μονομαχος σου θα πρεπει οπωσδηποτε να αγορασεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον

15 λιτρα με φιλτρο και θερμοστατη.στα πετ σοπ τα δινουν σε γυαλες αλλα δεν ειναι σωστο.

πρεπει να εχει χωρο να κινητε και να εχει και καλη ποιοτητα νερου.δεν ειναι δυσκολο ψαρι

ως προς τις παραμετρους του νερου.για μενα παρε πληροφοριες απο το φορουμ και απο το

ιντερνετ γενικα.υπαρχουν αρκετες δημοσιευσεις που θα μπορεσουν να σε βοηθησουν.....

:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα πηγα απο κει που πηρα το μονομαχο μου και πηρα ενα ενυδρειακι σχεδον 20λτ....ενα φιλτρο(που στρωνει)και ενα θερμαντηρα 25w..καλα ειναι ολα αυτα???...αλλα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να του βαλω ....χαλικι η αμμο?????...και τι ποσοτητα να ζητησω???????α..και επειδη θελω να βαλω λιγα φυτα μπορειται να μου προτεινεται μερικα...??????ευχαριστω....

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα πηγα απο κει που πηρα το μονομαχο μου και πηρα ενα ενυδρειακι σχεδον 20λτ....ενα φιλτρο(που στρωνει)και ενα θερμαντηρα 25w..καλα ειναι ολα αυτα???...αλλα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να του βαλω ....χαλικι η αμμο?????...και τι ποσοτητα να ζητησω???????α..και επειδη θελω να βαλω λιγα φυτα μπορειται να μου προτεινεται μερικα...??????ευχαριστω....

Το φιλτρο πρεπει να ειναι μικρο και να εχει χαμηλη ροη (δες αντεχει ορμη στο νερο ο μονομαχος)

Καλα ειναι και τα δυο (χαλικι και αμμος) αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικα. 1-2 κιλα θα φτασουν.

Ενα θερμομετρο θελεις ακομα.

Το ενυδρειο να εχει καπακι.

Απο φυτα μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις (λιπασματα κλπ) πχ

Anubias nana (Δένεται με πετονιά σε ξύλα ή πέτρες)

Java moss (Δένεται με πετονιά σε ξύλα ή πέτρες)

Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma, Limnophila sessiliflora (φυτευτα)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ....νομιζω με βοηθησες αρκετα....το ενυδρειο εχει καπακι...αα!!!!και κατι ακομα .....το κερατοφυλο για τι χρησιμευει???χρειαζεται να παρω??

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

και ποσες μερες πρεπει να δουλευει το φιλτρο πριν βαλω τον μονομαχο μεσα??? :)(απο το μαγαζι μου ειπαν το λιγοτερο 1 βδομαδα..)

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

OOpps sorry!!! κατάλαβα ότι είχες εκατό λίτρα ενυδρείο μετά είδα ότι είναι 2λτ. Καλά έκανες και πήρες εικοσαλιτρο μια χαρά είναι για ένα μονομάχο και μερικά εύκολα φυτά. Το κερατοφυλλο προσφέρει ένα μέρος ο ένα μέρος να κρύβεται και τραβάει και τα νιτρικά αλλά δεν είναι αναγκαίο αν δεν το θες.

Πως θα το στρώσεις το φίλτρο απλά αφήνοντας το να δουλεύει? Θα πρότεινα να διαβάσεις αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php showtopic=13569&pid=108162&mode=threaded&show=&st=entry108162

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry249060

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246635

ποσο αργει να στρωσει?και τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246112

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry245709

Στρώσιμο κοινόβιων ενυδρείων, Για αρχάριους

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το φιλτρο πρεπει να δουλευει για 3 μηνες!!!!???ο μονομαχος τωρα ειναι σε μια γυαλα(οχι στρογγυλη)περιπου 2 λιτρων......και δεν εχει αρκετο χωρο για να κινηθει.....το φιλτρο στρωνει τωρα 3 μερες... :) .......αν βαλω το μονομαχο μεσα σε 2 βδομαδες θα παθει τιποτα?????...τα χαλικια επρεπε να τα βρασω πριν μπουν στο ενυδρειο??(γιατι δεν τα εβρασα...)...α!και κατι αλλο....το φιλτρο μυριζει καπως ειναι φυσιολογικο αυτο????????

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το φιλτρο πρεπει να δουλευει για 3 μηνες!!!!???ο μονομαχος τωρα ειναι σε μια γυαλα(οχι στρογγυλη)περιπου 2 λιτρων......και δεν εχει αρκετο χωρο για να κινηθει.....το φιλτρο στρωνει τωρα 3 μερες... :) .......αν βαλω το μονομαχο μεσα σε 2 βδομαδες θα παθει τιποτα?????...τα χαλικια επρεπε να τα βρασω πριν μπουν στο ενυδρειο??(γιατι δεν τα εβρασα...)...α!και κατι αλλο....το φιλτρο μυριζει καπως ειναι φυσιολογικο αυτο????????

πανε παρε καμοια αμπουλα επιταχεινει παρα πολλη την διαδηκασια του στροσηματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...