Jump to content

θελω βοηθεια με τον μονομαχο μου


pariS....

Recommended Posts

το ενυδρειο ειναι των 20λτ...οχι δεν εχω βαλει ακομα μεσα ψαρια...απλως ρωταω εν εχει προβλημα με τα νεον...

Σε αυτα τα λιτρα θα εχει προβλημα το ενυδρειο γενικα.

Μη βαλεις τιποτα αλλο εκτος απο 1 σαλιγγαρι applesnail ή zebra nerite snail ή 2-3 amano γαριδες.

Φυτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω φυτα ...τα λενε hydrofia polysperma νομιζω...καλυτερα μου αρεσε η ιδεα με τις γαριδουλες ...και ποσο περιπου θα κοστισουν οι 2 γαριδουλες??

Link to comment
Share on other sites

εχω φυτα ...τα λενε hydrofia polysperma νομιζω...καλυτερα μου αρεσε η ιδεα με τις γαριδουλες ...και ποσο περιπου θα κοστισουν οι 2 γαριδουλες??

Πολυ καλο και χρησιμο φυτο για ενυδρειο.

Δεν κοστιζουν πολλα οι γαριδες, νομιζω οσο και το ψαρι.

Απλα θα περιμενεις λιγο να στρωσει καλυτερα το ενυδρειο γιατι ειναι πιο ευαισθητο ειδος, να μην τις χασεις

Link to comment
Share on other sites

οκ..σημερα ηταν η 10 μερα που δουλευε το ενυδρειο...να το αφησω για καμια 20αρια μερες η παραπανω...ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να παρω κατι διακοσμητικο...π.χ μια πετρα η ενα ξυλο...κατι τετοιο τι ειναι προτιμοτερο...(και σορρυ για τις πολλες ερωτησεις μου...)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο καλα ειναι με προτιμοτερο το ενυδρειακο ξυλο γιατι μαλακωνει το νερο με τις ουσιες που απελευεθερωνει.

Η πετρα θελει προσοχη να μην ειναι ασβεστολιθικη και σκληραινει το νερο.

Και τα δυο δεν πρεπει να ειναι αιχμηρα ή/και να μην εχουν αγρια υφη που να "τσιμπανε" και πιανουν τα μακρυα πτερυγια του μονομαχου.

Ο ογκος του να ειναι μικρος, καταλληλος για το ηδη μικρο ενυδρειο και να μη μειωνουν κι αλλο τα λιγα πραγματικα λιτρα του.

Link to comment
Share on other sites

και πριν βαλω το ενυδρειακο ξυλο στο ενυδρειο πρεπει να κανω κατι...(να το βρασω ασπουμε..κτλ?????)

Συνηθως ενα καλο ντους να φυγουν οι σκονες, φτανει.

Αν το βρασεις

α. θα χασει πολλα χρησιμα στοιχεια του, που κανουν καλο στο νερο

β. θα αποστειρωθεί

γ. θα χασει πολυ απο το χρωμα που βγαζει στο νερο (αλλοι το επιθυμουν αλλοι οχι)

Link to comment
Share on other sites

ωραια..θα κανω οτι μου ειπατε και θας ενημερωνω....ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας....α!και μην χαθειτε μπορει να σας ξαναχρειαστω..!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τις εβαλες και τις χτυπαει?

Τι γαριδες εβαλες?

Τις γαριδες θα τις εβγαζα σε προχειρο δοχειο* με νερο απο το ενυδρειο μεχρι :

α) να τους φτιαξω δικο τους 20λιτρο ενυδρειακι

β) να τις παω πισω στο πετσοπ ή

γ) να τις δωσω σε συνχομπιστα σε αγγελια εδω στο φορουμ.

* αναλογα το μεγεθος ισως εβαζα μια αεραντλια αν δεν το εκανε πλυντηριο μεσα απο τη δυναμη

ΥΓ Σαγανακι παντως δεν γινονται καλες :D

Link to comment
Share on other sites

οχι ,οι γαριδες δεν εχουν μπει ακομα επειδη μου ειπες πως πρεπει να δουλευει το ευδρειο πανω απο 20 μερες ....και δουλευει μονο 14μερες....να τις βαλω η θα υπαρχουν προβληματα...????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ακριβως αυτο.

(Θα ξαναπω την αποψη μου γα την εισαγωγη ζωντανων σε ενυδρειο.)

Ειπα οτι οι 20 μερες ειναι το συντομοτερο διαστημα που θα μπορουσε να θεωρηθει ετοιμο (στρωμενο) το φιλτρο του ενυδρειου (χωρις μπολιασμα).

Το φιλτρο στρωνει σε 20-40 μερες.

Το υπολοιπο ενυδρειο (βυθος κλπ) χρειαζεται πολυ περισσοτερο καιρο (3-4 μηνες).

Η βασικη μου αρχη ειναι να βαζω ολα τα ζωντανα σε περιβαλλον χωρις τοξικα (δλδ αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη ΝΟ2, δλδ να εχει στρωσει το φιλτρο και να διενεργειται σωστα ο κυκλος του αζωτου).

Καποια ειδη ζωντανων που ερχονται αμεσα σε επαφη με το βυθο και τις υπολοιπες επιφανειες του ενυδρειου που δεν "στρωνουν" τοσο γρηγορα (πχ βυθοψαρα γαριδες) και που ειναι και ευαισθητα, θα τα εβαζα μετα απο 3-4 μηνες αν δεν υπηρχε αμεση αναγκη να ρισκαρω με την καθυστερηση της εισαγωγη τους περισοτερο (πχ κατι επαθε το ενυδρειο που τα εχω ηδη και που ειναι στρωμενο και τα βαζω αναγκαστικα σε καινουριο)

Αν ομως στηνω ενα καινουριο ενυδρειο (οπως εσυ), κανω το προγραμματισμο αργα και χωρις ρισκο και ολοκληρωνω την εισαγωγη των ζωντανων σωστα και σταδιακα.

Να εχει και ενδιαφερων με την αναμονη.

Αν το γεμισω με ψαρια εν μια νυκτι, μετα με τι θα ασχολουμαι?

Ποτε θα προλαβω να δω διαφορετικες συμπεριφορες κλπ κλπ

:thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

οκ...επειδη εγω σκοπευα να τις επαιρνα σε 2-3 βδομαδες..αλλα δεν πειραζει και μονος του που ειναι ο μονομαχος μια χαρα ειναι......παντως συνεχεια καθετε μεσα στα φυτα....δλδ οχι και συνεχεια αλλα την περισσοτερη ωρα την περναει αναμεσα στα φυτα.....α!και να πω πως η μαμα μου μου πηρε αλλο ενα ενυδρειο 45λτ καθαρα με ενα χρυσοψαρο μεσα....αλλα δεν εχει ουτε φιλτρο ουτε τπτ....λετε να μεταφερω τον μονομαχο στο μεγαλυτερο η θα ειναι οκ στο 20λτ?????

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοψαρο γινεται μεγαλυτερο ψαρι και βρωμιζει πολυ περισσοτερο απο το μονομαχο.

Διαβαζε τα προφιλ των ψαριων.

Εχουν ολες τια πληροφριες που χρειζεσαι να τα διατηρησεις σωστα και με ασφαλεια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Link to comment
Share on other sites

καλα...μαλλον θα τα αφησω οπως εχουν τα πραγματα δλδ θα αφησω τον μονομαχο στο λτ μονο του και το χρυσοψαρο στο 45λτ ......λετε να βαλω μαζι με το χρυσοψαρο αλλο ενα η ειναι λιγα λιτρα για 2 χρυσοψαρα....επισης γαριδες εψαξα σε 6 πετ σοπ και δεν βρηκα(αυτο το ειδος που μου προτεινες)ομως σαλιγκαρια βρηκα πολλα αλλα οπως ειχα πει τα σαλιγκαρια δεν μου αρεσουν :thumbup: ....και ελεγα μηπως παει κανενα αλλο ψαρι με τον μονομαχο για να βαλω.....αλλα αν δεν κανει θα τον αφησω μονο του....και ευχαριστω για τις συμβουλες σας.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μικρα τα χρυσοψαρα και του ειδους fany (που ειναι μικροτερα) μπορεις να βαλεις δυο, σε κανενα χρονο ομως που θα αρχισουν να μεγαλωνουν και να λερωνουν και πολυ, ή αργοτερα που δεν θα χωρανε, θα σου παει η καρδια να δωσεις καποιο απο τα δυο?

Εκτος κι αν εχεις σκοπο να τα βαλεις σε καποιο ακομα καλυτερο ενυδρειο, αφου τα χρυσοψρα ειναι πολυ κοινωνικα ψαρια και τους αρεσει να ειναι σε ομαδες.

πχ μια ομαδα 4 ενηλικων ψαριων θελει ενα μετρο ενυδρειο και 150 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

και με τον μονομαχο ??να τον αφησω μονο του..(οπως ειπα παραπανω amano γαριδες εψαξα σε 6 πετ σοπ και δεν βρηκα..)μπορω να τον βαλω με κανενα αλλο ψαρι??αν θυμαμαι καλα σε μια αλλη συζητηση ειχα δει οτι μπορει να παει με ενα ψαρι που λεγετε corys? καπως ετσι....τι λες??

Link to comment
Share on other sites

και με τον μονομαχο ??να τον αφησω μονο του..(οπως ειπα παραπανω amano γαριδες εψαξα σε 6 πετ σοπ και δεν βρηκα..)μπορω να τον βαλω με κανενα αλλο ψαρι??αν θυμαμαι καλα σε μια αλλη συζητηση ειχα δει οτι μπορει να παει με ενα ψαρι που λεγετε corys? καπως ετσι....τι λες??

Ειναι λιγα τα 20 λιτρα για να βαλεις και αλλα ψαρια. Θα εχεις προβληματα.

Εγω δεν θα εβαζα ουτε και μεγαλο σαλλιγαρι (applesnail).

Το εκανα και ειχα μετα απο λιγο καιρο μεγαλη ασταθεια στο νερο, γιατι τραβαγε ολα τα μεταλικα αλατα για το κέλυφος του και τελικα ουτε το σαλιγγαρι ηταν καλα ουτε το νερο του ενυδρειου.

Να εβαζες red chery δεν ξερω αν στις αφησει καθολου ησυχες. Αν εχεις πολλα φυτα θα επιζησουν καποιες αλλα δεν θα τις βλεπεις και συχνα αφιυ θα ειναι συνεχως κρυμμενες.

Μαλλον με τις μεγαλυτερες γαριδες amano ισως θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα σχετικα με την τροφη...οταν τον πηρα πηρα 2 κουτακια της sera με αποξηραμενα σκουλικια....να του δινω μονο απο αυτην την τροφη η να του παρω και αλλη??(του δινω καθημερινα 1-2 φορες απο 1-3 σκουλικακια....να του την αυξησω η ειναι καλα...)

[Και σε περιπτωση που δεν θυμαστε,τον εχω σε 20λτ ενυδρειο με χαλικι(σκουροχρωμο)2 αληθινα φυτα(hydrophia polysperma)...φιλτρο και του εχω παρει και θερμοστατη αλλα τον εχω βγαλει γιατι η θερμοκρασια μια μερα μου ειχε ανεβει στους 29...(αν και ηταν ρυθμιζομενος)και απο εκεινη την μερα τον εβγαλα αλλα η θερμοκρασια του δεν πεφτει ποτε κατω απο 25 βαθμους....α!εχω και ενα θερμομετρο....]

τωρα που κοιταξα το χρυσοψαρο δεν μου φανηκε και πολυ καλα....δλδ τωρα που πηγα και το ειδα ηταν σαν ψωφισμενο δλδ επεπλεε και μολις 'σκουντηξα' λιγο το ενυδρειο αρχισε να κανει βολτες...και αυτο μου το κανε απο χθες...μηπως εχει παθει κατι?

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Τροφη καλα ειναι 2-3 σκουληκακια 2-3 φορες την ημερα, θα δεις και την κοιλια του να μην φαινεται αδυνατη αλλα και ουτε τουμπανο.

Το θερμομετρο πρεπει να ειναι μεσα για σταθερη θερμοκρασια και αφου ειναι ρθμιζομενο γιατι δεν το χαμηλωνεις μεχρι να δειξει το θερμομετρο του ενυδρειου 26 (και οχι ο δεικτης του θερμαντηρα, αν εχει)

Για το χρυσοψαρο ανοιξε νεο θεμα στις ασθενειες αφου κανεις copy paste και συμπληρωσεις τη φορμα για να δωσεις τις απαραιτητες πληροφοριες στους γνωστες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...