Jump to content

θελω βοηθεια με τον μονομαχο μου


pariS....

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δλδ να του παρω αλλη τροφη η οχι?

Καλο ειναι να εχει ποικιλια.

Σου εχω δωσει καμια 20αρια φορες το λινκ απο το προφιλ του μονομαχου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Δεν επεσε το ματι σου στην διατροφη?

:D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οχχχ..... :bowdown: ........τωρα το διαβασα :D ....τελικα αποφασισα να μην βαλω συγκατοικο στο ενυδρειο του μονομαχου...

υπαρχει και αλλο ενα προβληματακι.....επειδη το φως για τα φυτα δεν μπορω να το αναψω το βραδυ επειδη καθρευτιζεται ο μονομαχος στο τζαμι του ενυδρειου και σαν να ''φουσκωνει'' τα πτερυγια και την ουρα..αρκει που ανοιγω το παραθυρο η θελουν ειδικο φως(κανω χαζες ερωτησεις αλλα ειμαι αρχαριος :D:thumbup: )???

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει το φως απο το παραθυρο.

Μαλιστα αν χτυπαει ο ηλιος απευθειας το ενυδρειο μπορει να βγαλει αλγες.

Link to comment
Share on other sites

οχι ,ο ηλιος δεν χτυπαει στο ενυδρειο αρα το φως θα το ανοιγω το πρωι....οκ...ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις/συμβουλες...

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω 7-9 ωρες οχι παραπανω.

Φροντισε αν δεις και συνεχιζεται το flaring, ή να βγαλεις το φοντο ή να βρεις αλλη λυση.

Θα κανει κακο στο τελος το συνεχιζομενο στρες.

Για λιγο δε κανει κακο να νομιζει οτι υπαρχει αντιπαλο αρσενικο.

Ξυπνανε τα αιματα.

Οχι συνεχεια ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν καθρευτιζεται συνεχεια...οταν καθρευτιζεται ειναι σαν να φουσκωνει....οταν εχω κλειστο το φως του δωματιου και εχω ανοικτο το φως του ενυδρειου το κανει ....δλδ αν εχω ανοικτο το φως του δωματιου και το φως του ενυδρειου δεν το κανει....και του το εχω βγαλει το φως...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σημερα το πρωι που σηκωθηκα κοιταξα το ενυδρειο του χρυσοψαρου και ηταν στην επιφανεια...αλλα νομιζα πως δεν ειχε ψωφισει..οταν χτυπησα το τζαμι του ενυδρειου δεν κουνιοταν και καταλαβα πως πεθανε....δεν αντεξε...αλλα δεν ξερω τι φταιει ...μαλλον επειδη το ενυδρειο δεν ειχε φιλτρο....σημερα ομως μετα το σχολειο πηγα και πηρα ενα φιλτρο για 50λτ....δεν ξερω πως το λενε...και το εβαλα να δουλευει....και θελω να μου προτεινετε ιδεες για το τι ψαρια να βαλω σε 45λτ καθαρα..

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψαρακι σου ειλικρινα.. :D Ειχα χασει και γω ενα χρυσοψαρο οταν ημουν μικρος και παρατησα το σπορ πριν καν το ξεκινησω καλα-καλα τοτε..

αν και αρχαριος, απ'οτι εχω διαβασει ,που εχουν πει αλλα παιδια,

πριν βαλεις οποιοδηποτε ψαρι πρεπει να κανεις μετρησεις στο νερο σου, μηπως στο επηρρεασε το ψαρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

μπορειται να μου προτεινεται τι ειδους ψαρια να βαλω στο 45λτ ενυδρειο ...?σκεφτομουν να εβαζα ενα κοπαδακι νεον 5-7 ατομα η ειναι λιγα τα λιτρα και θα χρειαστω λιγοτερα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Σημειωση συντοντιστη :

Η ερωτηση που θετεις ειναι ασχετη με το θεμα τπυ μονομαχου.

Ανοιξε νεο θεμα στην κατηγορια "γενικα γλυκου νερου"

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι καθαρο?

Εχεις μετρησεις?

Ποτε εκανες τελευταια αλλαγη νερου?

Μην ριχνεις συνεχεια τροφη αν δεν τρωει πρωτα αυτο που του εριξες.

Link to comment
Share on other sites

μονο σημερα ειδα οτι μου απαντησες....σορρυ...μετρησεις δεν εκω κανει θα παρω και θα σου πω...(να παρω υγρα τεστ η στικς?)το νερο το αλλαξα στις 17 μαιου αν θυμαμαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

του εριξα φαι και εφαγε (ευτυχως...)αλλα δεν ξερω τι τον πηραξε....εγω φυσικα εκανα μια 50% αλλαγη και απο τοτε μου φαινεται παει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καιρο χωρις αλλαγη νερου :D

(17 απριλιου θα εννοεις οτι εκανες αλλαγη δλδ πριν 15 μερες)

Σε μικρο ενυδρειο (με φιλτρακι) καλο ειναι οι αλλαγες να ειναι μικρες και συχνες.

Εγω σαν ρουτινα θα εκανα 20% δυο φορες την εβδομαδα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

διαβασα σε αλλα θεματα οτι μπορεις ν α τον μαθεις να τρωει απο το χερι σου....πως θα το καταφερω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ολα καλα και αισθανεται καλα στο ενυδρειο του και δεν τον εχεις στρεσαρει ποτε να σε εχει παρει απο φοβο, απλα υγρανε το δαχτυλο σου (καθαρο και χωρις σαπουνια κλπ) με νερο απο το ενυδρειο και "κολλα" ενα bloodworm στην ακρη του δαχτυλου σου.

Κρατα το λιγο πανω απο την επιφανεια του νερο και περιμενε.

Αν δεν ερθει τελικα, ακουμπα το λιγο στο νερο να του ερθει η μυρωδια του σκουληκιου.

Δες κι αυτα τα βιντεακια μου

ΥΓ επικεντρωσουν στη καλη διατηρηση του νερου πρωτα και μετα θα εχεις καιρο και για παιχνιδια :D:angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

παλι ο μονομαχος εχει χωθει στα φυτα.....μα γιατι συνεχεια καθετε αναμεσα στα φυτα και δεν κουναει???δεν βλεπω να εχει παθει κατι..μηπως θελει μεγαλυτερο ενυδρειο??σκεφτηκα μηπως τον ενοχλει το φιλτρο αλλα το εχω βαλει στην πιο χαμηλη ροη που θα μπορουσα...και δεν κανει καθολου αναταραξεις στην επιφανεια..παντως σημερα εφαγε κανονικα....τι μπορει να εχει....??

Link to comment
Share on other sites

φιλε να τον ταιζεις μονο με το χερι σου, αμα πειναει θα ερθει. παντως κατι τον τρομαζει πολυ. εγω πριν 4 μερες πηρα ενα μονομαχο και απο την πρωτη μερα ετρωγε τα σκουλικια απο το χερι μου. ειδα οτι στρεσαρονταν απο την αντανακλαση, ρωτησα μου ειπαν τι να κανω και απο τοτε κανει φουσκες για φωλια και περιμενει πως και πως το ταισμα απο το χερι μου... μηπως εχεις δυνατο φως? ή κατι τον καθρευτιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...