Jump to content

απο Malawi σε Tanganyika 120lt


villi

Recommended Posts

γεια σας.

ειμαι νεος στο χόμπυ,

κανω copy/paste απο την ενοτητα "καλως ηρθατε" για να συζητησουμε λαθη και συμβουλες για το ενυδρειο μου..

γεια σας κι απο μενα. ειμαι ο αντωνης απο χανια.

έχω ενα aquatlantis 120 εδω και ενα διμηνο. αποφασισα να φτιαξω ενα περιβάλλον malawi.

φιλοξενω 1αρσ. και 2 θυλ. labidochromis yellow.

εχω και ενα ζευγος achli , αλλα απ οτι καταλαβα αυτη η επιλογη ειναι λαθος και θα επιστραφουν.

ολα τα ψαρια ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος ακομα.

εκτoς απο τις πέτρες έβαλα μερικες ανουμπιες, και ενα ειδος απο καποια σαν κι αυτα περιπου http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2696 τα οποια και αυτα θα τα απομακρυνω ή θα τα αντικαταστησω.

θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο καποιο ειδος "γλυφτη"

εχω καποιες φώτο αλλα ειναι απο κινητο και βγαινουν θολές ή κουνημενες.

δεν εχω εμπειρία και θα ήθελα καποιες συμβουλες ή οδηγειες ωστε να αποφυγω τα λάθη

post-18783-1270646591_thumb.jpg

post-18783-1270646631_thumb.jpg

post-18783-1270646693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αυτες

post-18783-1270646755_thumb.jpg

post-18783-1270646822_thumb.jpg

post-18783-1270646872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

ειμαι νεος στο χόμπυ,

κανω copy/paste απο την ενοτητα "καλως ηρθατε" για να συζητησουμε λαθη και συμβουλες για το ενυδρειο μου..

γεια σας κι απο μενα. ειμαι ο αντωνης απο χανια.

έχω ενα aquatlantis 120 εδω και ενα διμηνο. αποφασισα να φτιαξω ενα περιβάλλον malawi.

φιλοξενω 1αρσ. και 2 θυλ. labidochromis yellow.

εχω και ενα ζευγος achli , αλλα απ οτι καταλαβα αυτη η επιλογη ειναι λαθος και θα επιστραφουν.

ολα τα ψαρια ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος ακομα.

εκτoς απο τις πέτρες έβαλα μερικες ανουμπιες, και ενα ειδος απο καποια σαν κι αυτα περιπου http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2696 τα οποια και αυτα θα τα απομακρυνω ή θα τα αντικαταστησω.

θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο καποιο ειδος "γλυφτη"

εχω καποιες φώτο αλλα ειναι απο κινητο και βγαινουν θολές ή κουνημενες.

δεν εχω εμπειρία και θα ήθελα καποιες συμβουλες ή οδηγειες ωστε να αποφυγω τα λάθη

Καλώς ήλθες φίλε μου στην Αφρική! :)

Οχι δεν χρειάζεσαι καποιο είδος "γλυφτη"

Προτείνω να βάλεις backround στο ενυδρείο σου ενα χαρτονι γκρι , μπλε πράσινο, καφε,μαυρο...οτι σου αρεσει....

Το στησιμο των πετρων στα αφρικανικα ενυδρεία γινεται με σκοπο την δημιουργεία σπηλιών ωστε να φωλιαζουν τα ψάρια!ελπίζω να έχεις φροντίσει για αυτό!

Θα σου πρότεινα να βάλεις στο ενυδρείο σου Ψαρια της Λίμνης Tanganyika και οχι malwi που εχεις γιατι χρειάζονται περισσοτερα λίτρα.....

Κανε μια αναζήτηση στα παλιά θέματα θα βρείς πολλές πληροφορίες....κ οτι θέλεις ρωτησε μας.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σκεφτομαι σοβαρα την συμβουλη σου για αλλαγη σε tanganyika..

βεβαια θα χρειαστω λιγο χρονο ωστε να ξαναστησω το ενυδρειο και να αποφασισω για τα ψαρια αν και καταληγω σε julidochromis και κοχυλοψαρα.

θα ηθελα να ρωτησω μιας και μενω κρητη , σε περιπτωση αγορας απο αθηνα, τα ψαρια θα αντεξουν το νυχτερινο ταξιδι στο καραβι μεσα στην σακούλα;

τα κελυφη των σαλιγκαριων πως τα καθαριζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά θα ζητάς ειδική συσκευασία για πολύωρο ταξείδι.

Τα κοχύλια θέλουν μπόλικο ζεστό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά θα ζητάς ειδική συσκευασία για πολύωρο ταξείδι.

Τα κοχύλια θέλουν μπόλικο ζεστό νερό.

ευχαριστω μιχαλη

για τα κελυφη εννωω πως βγαζουμε τα σαλιγγαρια απο μεσα.. εκτος απο τον γνωστο τροπο {να τα τρωμε μαγειρευτα}

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβρασα.....και τα βγαλα με ενα πηρουνι απο μεσα...και ΔΕΝ τα εφαγα.....μετα ξανα έβρασα τα κελύφη μόνα τους......

Η επιλογή σου για julidochromis και κοχυλοψαρα ειναι πολυ καλη να προσέξεις μονο πιο ειδος julidochromis θα βάλεις και ποιά κοχυλόψαρα!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβρασα.....και τα βγαλα με ενα πηρουνι απο μεσα...και ΔΕΝ τα εφαγα.....μετα ξανα έβρασα τα κελύφη μόνα τους......

Η επιλογή σου για julidochromis και κοχυλοψαρα ειναι πολυ καλη να προσέξεις μονο πιο ειδος julidochromis θα βάλεις και ποιά κοχυλόψαρα!

δεν ηξερα οτι υπαρχουν συγκεκριμενες επιλογες συμβατότητας στα 2 ειδη. θα με βοηθουσε αν μου εβαζες ενα link για να δω τι παει με τι...

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν οι ανουμπιες μου πιθανοτητες επιβίωσης με αυτα τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι υπαρχουν συγκεκριμενες επιλογες συμβατότητας στα 2 ειδη. θα με βοηθουσε αν μου εβαζες ενα link για να δω τι παει με τι...

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν οι ανουμπιες μου πιθανοτητες επιβίωσης με αυτα τα ψαρια...

Αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη.....ριξε μια ματιά ΕΔΩ ειναι καλός ο συνδιασμός απο Julidochromis transcriptus και Multies

Νομίζω πως αυτά τα δυο είδη δεν θα δυσκολευτείς να τα βρείς..... :)

Επίσης ριξε μια ματιά και ΕΔΩ αρκετα απο αυτά τα ψάρια θα μπορούσαν να μπουν στο ενυδρείο σου σαν ζευγαρια....βεβαια δεν σημαινει οτι διατήθονται όλα στην ελληνικη αγορα.....καποια ισως δεν εχουν εισαχθεί ποτε....δες οτι σου αρεσει και το συζητάμε.....γενικά δες και παλιότερα θέματα...θα πάρεις αρκετες ιδέες.....

Μια πολύ ωραία συζήτηση για ενυδρείο 125 λίτρων εχει γινει και ΕΔΩ

Δεν χρειάζεται να βιαζεσαι για τιποτα....με υπομονη φίλε μου θα δεις το καλυερο αποτελεσμα!!! :D

Καλο διάβασμα...και εδώ είμαστε οτι χρειαστείς!

Τα φυτά σου δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα!

Δώσε μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

100x30x40

στο αμεσο μελλον θα βγει το εσωτερικο φιλτρο και θα μπει εξωτερικο, οποτε θα κερδισω λιγα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

με τα Neolamprologus Buescheri ταιριαζουν κοχυλοψαρα στα λιτρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Τα Neolamprologus Buescheri δεν ξέρω πόσο εύκολα θα τα βρείς.....

Σαν ειδος περιγράφεται πολυ επιθετικό....το τελικο του μέγεθος είναι 10 εκατοστά!

Θέλει πολλές σπηλιές και πολλες κρυψωνες, γιατι ζευγαρωνει δυσκολα, γεννά λίγα αυγά....και ειναι επιθετικό και προς το ειδος του!

Οπότε θα χρειαστείς αρκετες πετρες για κρυψωνες....που θα σου καταναλώσουν χωρο και λίτρα......

Παρ'ολα αυτά εγω θα το τολμούσα (ποντάρω στα 100 εκατοστα μηκος !) ΑΛΛΑ θα εστηνα το ενυδρείο με οσο το δυνατων πιο εξυπνο τροπο ωστε να εχω πολλες σπηλιές αριστερα....και δεξια θα εβαζα κοχυλια για τα multies...ανάμεσα μπορει να εβαζα valisneria και κάποιο ξύλο για να ξεχωριζουν οι περιοχες ή ενα μεγάλο βραχο....ετσι το φανταζομαι πρόχειρα..... :D

Κατοπιν παρατηρησης...και αν εβλεπα πως προχωραει το ενυδρείο.....θα το αφηνα....αν δεν πηγαινε κατι καλα.....θα προχωρουσα σε αλλαγες...

Δες ΕΔΩ το εξαιρετικό ενυδρείο που είχε στησει ο Γιώργος.....αναφέρει αρκετά για την συμπεριφορά των Buescheri!

Πριν κανεις οτιδήποτε θα σου πρότεινα να πάρεις ενα εξωτερικό φίλτρο τωρα πρίν αρχισεις το set up του ενυδρείου.....ή άρχισέ το αφου πάρεις το φίλτρο.....και εως τότε εχεις χρόνο να σκεφτείς για την σύνθεση των ψαριών.... :)

Αλλαξα και τον τίτλο του θέματος σου, ώστε να περιγράφεται καλύτερα το τι συζητάμε εδώ!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...