Jump to content

Λιμνη στον κηπο!


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Μπορείς να ξανά ανεβάσεις τις φωτογραφίες που είχες βάλει στο post15?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξανά ανεβάσεις τις φωτογραφίες που είχες βάλει στο post15?

Ναι! Καλή ιδέα!

Όλα άρχισαν όταν αποφάσισα να φτιάξω λίμνη!

Ο κήπος ήταν κάπως έτσι, και τα πρωτά σχέδια!

IMG_0844.jpg

IMG_0845.jpg

Αρχίζω το σκάψιμο!

IMG_0851.jpg

IMG_0847.jpg

IMG_0861.jpg

IMG_0864.jpg

Τελος: :thumbup:

IMG_0867.jpg

Γεωύφασμα!

IMG_0868.jpg

IMG_0869.jpg

Liner & Γέμισμα!

IMG_0870.jpg

IMG_0871.jpg

IMG_0872.jpg

Και τώρα, μετά τις πέτρες και τα φυτά είναι κάπως έτσι!

IMG_1266.jpg

;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :D

Ένα έχω να πω.... Με περιμένει πολύ σκάψιμο... ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος πανο! μας εμπνεεις και μας σιγα σιγα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος πανο! μας εμπνεεις και μας σιγα σιγα!! ;)

Περιμένω πως και πως να μεγαλώσουν μερικά φυτά, όπως ο πάπυρος και το καλάμι, να κρύψουν τις γλάστρες και θα είναι πολύ καλύτερα! :D

Σιγά σιγά πρέπει να φτιάχνονται λίμνες!

Το κόστος είναι πολύ πιο μικρο από ένα ενυδρειο, ειδικά άμα σκεφτείς τα λίτρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πως και πως να μεγαλώσουν μερικά φυτά, όπως ο πάπυρος και το καλάμι, να κρύψουν τις γλάστρες και θα είναι πολύ καλύτερα! ;)

Σιγά σιγά πρέπει να φτιάχνονται λίμνες!

Το κόστος είναι πολύ πιο μικρο από ένα ενυδρειο, ειδικά άμα σκεφτείς τα λίτρα :D

και αν σκεφτεις και τον τσαμπα φωτισμο και θερμανση ακομα καλυτερα!!!

νομιζω πως το πιο σημαντικο εκτος απολα τα αλλα για οποιον διαβαζει το θεμα ειναι το βαθυ σημειο να ειναι πανω μετρο αν γινεται!!

Link to comment
Share on other sites

και αν σκεφτεις και τον τσαμπα φωτισμο και θερμανση ακομα καλυτερα!!!

νομιζω πως το πιο σημαντικο εκτος απολα τα αλλα για οποιον διαβαζει το θεμα ειναι το βαθυ σημειο να ειναι πανω μετρο αν γινεται!!

Όλοι οι κατασκευαστές λιμνών για κόι λένε το λιγότερο 70εκ.

Συμφωνώ μαζί σου, και μάλιστα όσο βαθύτερα τόσο καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη!

συγχαρητηρια....

εχω καποιες ιδεες για την τελειωποιηση της αλλα θα στις πω απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και από εμένα.

Έχω δει την εξέλιξη της λίμνης κάποιες φωτογραφίες αφαιρέθηκαν και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. 2-3 πραγματάκια από τις τελευταίες φωτογραφίες που είδα.

Οι πέτρες πρέπει να στερεωθούν, είναι αιχμηρές και μια που θα πέσει στο νερό μπορεί να κάνει την ζημιά. Στις γλάστρες που θα αναπτυχτούν φυτά που ψιλώνουν θα πέφτουν πολύ συχνά στο νερό και θα είναι μπελάς.

Τη φίλτρο έχεις βάλει τελικά, τι αντλία, από πού αντλείς το νερό προς το φίλτρο?

Με λίγη προσεκτική δουλειά και πολλά φυτά η λίμνη σου θα γίνει ακόμη ποιο όμορφη.

Μπράβο από εμένα

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Περιμένω την άνοιξη και τα κλαδέματα του φίλου Γιάννου για καινούργιες πατέντες και φυτέματα :)

Νομίζω ότι έχουν πάρει λίγο μπόι τα ψαράκια μου.. :rasp:

IMG_1504.jpg

Δεν έχει drop eye, το τσέκαρα όταν ήταν μέσα στο νερό..

Link to comment
Share on other sites

Η λίμνη σου είναι αξιοζήλευτη !!!! Μπράβο σου.

Δεν έχω βρει όμως κάπου να λες για τον κυκλοφορητή (πόσα λίτρα / ώρα) και για το φίλτρο σου (πόσα λίτρα χωράει και τι περιέχει κτλ κτλ). Θα με ενδιέφερε να έκανες μια παρουσίαση σε αυτά τα 2 κομμάτια, γιατί σκέπτομαι να ακολουθήσω τα βήματα σου σε μια μικρότερη κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Η λίμνη σου είναι αξιοζήλευτη !!!! Μπράβο σου.

Δεν έχω βρει όμως κάπου να λες για τον κυκλοφορητή (πόσα λίτρα / ώρα) και για το φίλτρο σου (πόσα λίτρα χωράει και τι περιέχει κτλ κτλ). Θα με ενδιέφερε να έκανες μια παρουσίαση σε αυτά τα 2 κομμάτια, γιατί σκέπτομαι να ακολουθήσω τα βήματα σου σε μια μικρότερη κλίμακα.

Η αντλία είναι 3100 λίτρα την ώρα και στέλνει νερό σε μια γλάστρα(60λιτρα) στην οποία έχει ανοιχτεί μια τρύπα στον πάτο.

Γεμίζει η γλάστρα και το νερό βγαίνει από μπροστά που έχω φτιάξει ένα καταρακτάκι με liner.

Για βιολογία έχει κανένα λίτρο siporax και substrat και το υπόλοιπο είναι ελαφρόπετρα με βιόσφαιρες και σφουγγάρι στην αρχή για να μαζεύει τα πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα γυρνώντας σπίτι αντίκρισα ένα φριχτό θέαμα!

Κάποιος, και μάλλον παιδιά είχαν βρει και είχαν πετάξει στην λίμνη κάπου στο ένα κιλό μπορεί και παραπάνω τροφή μαζί με κάποια ψωμιά!

Η λίμνη ήταν λευκή από την αμμωνία, και αναγκαστικά την άδειασα όλη και να την καθάρισα...

Μου πήρε κάπου στις 4ς ώρες, και δεν κατάφερα να την αφαιρέσω όλη!

Αν εξαιρέσει κανείς ότι έγινα μούσκεμα, έκανε κρύο, και τα ψάρια παραλίγο να την ακούσουν, τώρα φαίνονται όλα καλά.

Το πρόβλημα όμως δεν έχει λυθεί, και θα ήθελα οποίος έχει βακτήρια που δεν χρειάζεται να μου το φέρει αύριο στην πίτα.. :):lol:

Ένα πολύ μεγάλο μέρος της βιολογίας χάθηκε και θα έχω αμμωνία ανεβασμένη σίγουρα. :lmao::lmao:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Η λίμνη σου είναι πολύ ομορφη και το ΚΟΙ εχει γινει ντερέκι :)

Οσον αφορά το περιστατικό με τα παιδιά μην σε πέρνει απο κατω,αφου τα ψάρια είναι οκ μην σε νοιάζει

Οστόσο θα μπορούσες να καλύψεις καλύτερα την λίμνη βάζοντας κι άλλα ψηλά φυτά γύρο της η περικοκλάδες σαν φράχτη ωστε να μην είναι ορατή απο τον δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Τελεια η λιμνη και το κοι τεραστιο :):lol::lmao: .

Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο Freeman για τα φυτα.

Ελπιζω να μην ξαναγεινει κατι τετοιο. :lmao::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...