Jump to content

Τι παχος τζαμιων χρειαζομαι???


extacy

Recommended Posts

Λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο διαστασεων 65*58*40 (μ*π*υ) δηλαδη σχεδον τετραγωνο με μικρο υψος. Τι παχος τζαμιου θα χρειαστω? οι κοντρες ειναι απαραιτητες?

ποσο να υπολογιζω τα τζαμια πανω κατω? κανα 100ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο διαστασεων 65*58*40 (μ*π*υ) δηλαδη σχεδον τετραγωνο με μικρο υψος. Τι παχος τζαμιου θα χρειαστω? οι κοντρες ειναι απαραιτητες?

ποσο να υπολογιζω τα τζαμια πανω κατω? κανα 100ευρω?

Ο ογκος του ενυδρειου θα ειναι 150 λιτρα, (οχι καθαρα λιτρα νερο).

Πιστευω πως πρεπει να βαλεις τουλαχσιτον κατω κοντρες και 6-8 mm παχος τζαμιου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο διαστασεων 65*58*40 (μ*π*υ) δηλαδη σχεδον τετραγωνο με μικρο υψος. Τι παχος τζαμιου θα χρειαστω? οι κοντρες ειναι απαραιτητες?

ποσο να υπολογιζω τα τζαμια πανω κατω? κανα 100ευρω?

8 mm σίγουρα. και σίγουρα κόντρες κάτω να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

με 6αρι πιστευω θα εισαι μια χαρα....το 8 μου ακουγεται υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

με 6αρι πιστευω θα εισαι μια χαρα....το 8 μου ακουγεται υπερβολη...

Ετσι. :)

Tο 6 ειναι το Safe και το 8 ιναι το πολυυυυ safe.

Νομιζω ειναι και το πρωτο ενυδρειο που θα κολλησει ο φιλος

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα πάντως πολύυυυυ safe παρά απλά safe

ακριβώς γιατί είναι το πρώτο του

με 4,5 very safe βαζεις 6αρι οπως λεει και στο προγραμμα....

μια χαρα ειναι....ας μην υπερβαλουμε.....

και αφου ειναι το πρωτο του ας βαλει κοντρες και πανω....

Link to comment
Share on other sites

και μια ακομα ερωτηση... τα πλαινα τζαμια αγκαλιαζουν τα μπραστα-πισω η το αντιθετο και για πιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα μπροστα και τα πισω αγκαλιαζουν τα πλαινα και πιστευω για λογους αισθητικους για να μην φενεται η ακρη του τζαμιου δεν νομιζω για κνα αλλο λογο. και το δικο μου ετσι το εφτιαξα :)

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ 6αρι λέει αλλά διαφοροποιεί την βάση και προτείνει 10αρι (για τον πάτο). Τώρα για τις κόντρες γιατί να μην βάλεις; άλλωστε μπορείς να βρεις κομμάτια από ρετάλια στις διαστάσεις που έχει και συνήθως δεν τα χρεώνουν!

Καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκ πείρας προτείνω 6 χιλιοστά όλα τα τζάμια με κόντρες περιφεριακές μιας και είναι το πρώτο σου πλάτους 4cm πάνω + κάτω, είναι υπέρ-αρκετό. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκ πείρας προτείνω 6 χιλιοστά όλα τα τζάμια με κόντρες περιφεριακές μιας και είναι το πρώτο σου πλάτους 4cm πάνω + κάτω, είναι υπέρ-αρκετό. :)

Χωρις κοντρες επανω αλλα μονο κατω τι παχος θα προτεινες για τζαμια? (και αν προτεινες πιο χοντρο πατο)

Link to comment
Share on other sites

6 με άνεση, μη σου πω και 5 αλλά να έχει γίνει άψογο κόλλημα.

Το 60άρι της Juwel 60Χ30 είναι 4άρι αλλά μπορεί κάποιος να πει οτι δεν είναι απλό το τζάμι...

Το πρώτο μου ενυδρείο μάρκα μ' έκαψες 57X38 5άρι και τα τζάμια ήταν κανονικότατα γιατί είχα αλλάξει κάποτε τη φάτσα που είχε γρατζουνιές και το επεξεργάστηκα.

Το πλαφόν μου για το 5άρι μόνο με κάτω κόντρες είναι με φάτσα 70X40(υ).

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που μιλαμε του φιλου ειναι 150 λιτρα ετσι?

Οσο για τις αντοχες ΟΚ συμφωνω.

Εχω ενα diy 50 λιτρα με 3αρι τζαμι και δεν εχει καθολου κοντρες. :thumbup:

Λειτουργει εδω και καμια 10αρια χρονια και εχει φαει ταλαιπωριες συννεφο.

Πιστευω οτι ρισκαρω ομως και δεν το συνιστω.

Για 150 λιτρα ενυδρειο μονο με κατω κοντρες, θα εβαζα 6αρι για 99% σιγουρια

Και για 100% 8αρι.

ΥΓ Κατω μαλιστα κατω απο το γραφειο που εχω το ενυδρειο, εχω ενα fender vibrolux ενισχυτη vintage του 1972.

Μαλλον πρεπει να τον βαλω καπου αλλου, δεν υπαρχουν πια τετοια μηχανηματα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που μιλαμε του φιλου ειναι 150 λιτρα ετσι?

Οσο για τις αντοχες ΟΚ συμφωνω.

Εχω ενα diy 50 λιτρα με 3αρι τζαμι και δεν εχει καθολου κοντρες. :thumbup:

Λειτουργει εδω και καμια 10αρια χρονια και εχει φαει ταλαιπωριες συννεφο.

Πιστευω οτι ρισκαρω ομως και δεν το συνιστω.

Για 150 λιτρα ενυδρειο μονο με κατω κοντρες, θα εβαζα 6αρι για 99% σιγουρια

Και για 100% 8αρι.

ΥΓ Κατω μαλιστα κατω απο το γραφειο που εχω το ενυδρειο, εχω ενα fender vibrolux ενισχυτη vintage του 1972.

Μαλλον πρεπει να τον βαλω καπου αλλου, δεν υπαρχουν πια τετοια μηχανηματα :)

Μια είναι οι δυνάμη που καλείσαι να εξισορροπήσεις, η ΠΙΕΣΗ του νερού που εξαρτάται ΜΟΝΟ από το βάθος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ. Έτσι το βάθος του ενυδρείου είναι ο ένας παράγοντας για την επιλογή τζαμιού και κάθε κόντρας που βάζουμε.

Έχουμε όμως και ακόμα έναν παράγοντα για την επιλογή πάχους-κόντρας και αυτό είναι το μήκος του μακρύτερου όρθιου τζαμιού (συνήθως φάτσα-πλάτη). Μιλάω φυσικά για το κουρμπάρισμα που παίρνουν τα τζάμια από την πίεση. Έτσι έχοντας σταθερό το ύψος και αυξάνοντας το μήκος του ενυδρείου θα δούμε οτι από ένα σημείο και μετά βάζοντας ένα αλφάδι οριζόντια στην επιφάνεια του τζαμιού αυτό δεν θα κάθεται ολόκληρο λόγω κούρμπας. Εάν ένα τζάμι αρχίσει να κουρμπάρει μειώνεται η μηχανική του ατοχή, αυτό σημαίνει οτι ακόμα και αν δεν σπάσει, μπορεί κάποια στιγμή που θα τι πιέσουμε εσωτερικά με το χέρι για να καθαρίσουμε την άλγη να μας μείνει στο χέρι και δεν μιλάω για ράγισμα αλλά για σπάσιμο που είναι και επικίνδυνο να μας σφάξει...

Να δώσω ένα παράδειγμα:

Έστω οτι έχουμε ένα ενυδρείο με διαστάσεις 30χ30(υ)χ80, είναι περίπου 70 λίτρα και το κάνουμε με 6άρι και χωρίς κόντρες, όλα καλά.

Έχουμε και ένα ενυδρείο 80χ30(υ)χ80, είναι περίπου 190 λίτρα και το κάνουμε πάλι με 6άρι χωρίς κόντρες πολύ απλά επειδή ούτε το ύψος αλλάζει, ούτε ο μήκος του μεγαλύτερου τζαμιού, δεν υπάρχει καμία καταπόνηση μεγαλύτερη από αυτή που τρώνε τα τζάμια στο 70άρι, κι όμως αν σε κάποιον πεις κόλλησα κοντά 200 λίτρα ενυδρείο με 6άρι θα προβληματιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που μιλαμε του φιλου ειναι 150 λιτρα ετσι?

Οσο για τις αντοχες ΟΚ συμφωνω.

Εχω ενα diy 50 λιτρα με 3αρι τζαμι και δεν εχει καθολου κοντρες. :helpsmilie:

Λειτουργει εδω και καμια 10αρια χρονια και εχει φαει ταλαιπωριες συννεφο.

Πιστευω οτι ρισκαρω ομως και δεν το συνιστω.

Για 150 λιτρα ενυδρειο μονο με κατω κοντρες, θα εβαζα 6αρι για 99% σιγουρια

Και για 100% 8αρι.

ΥΓ Κατω μαλιστα κατω απο το γραφειο που εχω το ενυδρειο, εχω ενα fender vibrolux ενισχυτη vintage του 1972.

Μαλλον πρεπει να τον βαλω καπου αλλου, δεν υπαρχουν πια τετοια μηχανηματα :)

αν δεν βρεις καπου να βαλεις τον ενυσχυτη,εχω μια πολυ πολυ πολυ μεγαλη αποθηκη γιαυτον!!!

αν θες τον δινεις σε μενα!! :thumbup::D

Μια είναι οι δυνάμη που καλείσαι να εξισορροπήσεις, η ΠΙΕΣΗ του νερού που εξαρτάται ΜΟΝΟ από το βάθος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ. Έτσι το βάθος του ενυδρείου είναι ο ένας παράγοντας για την επιλογή τζαμιού και κάθε κόντρας που βάζουμε.

Έχουμε όμως και ακόμα έναν παράγοντα για την επιλογή πάχους-κόντρας και αυτό είναι το μήκος του μακρύτερου όρθιου τζαμιού (συνήθως φάτσα-πλάτη). Μιλάω φυσικά για το κουρμπάρισμα που παίρνουν τα τζάμια από την πίεση. Έτσι έχοντας σταθερό το ύψος και αυξάνοντας το μήκος του ενυδρείου θα δούμε οτι από ένα σημείο και μετά βάζοντας ένα αλφάδι οριζόντια στην επιφάνεια του τζαμιού αυτό δεν θα κάθεται ολόκληρο λόγω κούρμπας. Εάν ένα τζάμι αρχίσει να κουρμπάρει μειώνεται η μηχανική του ατοχή, αυτό σημαίνει οτι ακόμα και αν δεν σπάσει, μπορεί κάποια στιγμή που θα τι πιέσουμε εσωτερικά με το χέρι για να καθαρίσουμε την άλγη να μας μείνει στο χέρι και δεν μιλάω για ράγισμα αλλά για σπάσιμο που είναι και επικίνδυνο να μας σφάξει...

Να δώσω ένα παράδειγμα:

Έστω οτι έχουμε ένα ενυδρείο με διαστάσεις 30χ30(υ)χ80, είναι περίπου 70 λίτρα και το κάνουμε με 6άρι και χωρίς κόντρες, όλα καλά.

Έχουμε και ένα ενυδρείο 80χ30(υ)χ80, είναι περίπου 190 λίτρα και το κάνουμε πάλι με 6άρι χωρίς κόντρες πολύ απλά επειδή ούτε το ύψος αλλάζει, ούτε ο μήκος του μεγαλύτερου τζαμιού, δεν υπάρχει καμία καταπόνηση μεγαλύτερη από αυτή που τρώνε τα τζάμια στο 70άρι, κι όμως αν σε κάποιον πεις κόλλησα κοντά 200 λίτρα ενυδρείο με 6άρι θα προβληματιστεί.

+1 :rasp:

Link to comment
Share on other sites

6ρη με κόντρες πάνω κάτω θα είσαι κομπλέ 100%. Βασικά μη σε απασχολεί κάθολου το τζάμι και 6ρη χωρίς κόντρες να βάλεις κανένα πρόβλημα δε θα έχεις το Α και το Ω είναι το κόλλημα που θα κάνεις. Επειδή λοιπόν δεν είσαι 100% σίγουρος για το κόλημα που θα κάνεις, βάζεις κόντρες πάνω κάτω και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

αν δεν βρεις καπου να βαλεις τον ενυσχυτη,εχω μια πολυ πολυ πολυ μεγαλη αποθηκη γιαυτον!!!

αν θες τον δινεις σε μενα!! :thumbup::D

+1 :rasp:

Εγώ άμα θέλεις τον φιλοξενώ στο δωματιό μου! :helpsmilie::rasp::)

Link to comment
Share on other sites

ποσο λαθος να κανεις ρε παιδια στο κολλημα??? 2 τζαμια που τα κολλας με σιλικονη ειναι... δεν ειναι πυρηνικη φυσικη...

τελος παντων επειδη θα μπει ''εντοιχισμενο'' σε μια ντουλαπα ισως αφαιρεσω κατι ραφια και γινει λιγο πιο ψηλο...

παντως θα γινει αναλυτικη παρουσιαση για κατασκευη ενυδρειου κρυφων φωτισμων φιλτρων και λοιπα πιτσιμπλονια...

Link to comment
Share on other sites

Μην το θεωρείς και τόσο απλό.

Για ρίξε μιά ματιά εδώ. Από αυτό το απλό έως να σκάσει σαν καρπούζι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=356803

Το μόνο που δεν φταίει είναι το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιον να ελέγξει οτι κολλιέται σωστά μπορεί να έχεις κάνει πολλά και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι μέχρι να πάρεις το νερό στο πάτωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...