Jump to content

Black Neon έτοιμο να σκάσει!


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Είναι ενα θηλυκό black neon tetra(απο την αρχη ειχε μεγαλήτερη κοιλια απο τα αλλα αρσενικά γι αυτο καταλαβα το φύλο)που το έχω 1,5 χρόνο και κάτι.Ηταν η πρώτη μου αγορα στο χόμπι και δεν ήξερα πως ήταν κοπαδόψαρο γι αυτο πήρα μόνο 3 και πλέον έιναι μόνη της :) Εδω και πολύ καιρο η κοιλιά του ολο και φούσκωνε σταδιακά και σκεφτικα πως θα έχει αυγά.Αρχησε να φουσκώνει απο τον Οκτώβρη περίπου.Σήμερα την έιδα να έχει ένα αιμάτομα στον ποπό της και να κάνει σπασμόδικές κινήσεις,αναποδογύριζε και έμενε στον βυθό για κανα 5λεπτο και μετα πάλι το ίδιο.Υπέθεσα πως δεν γεννάει επειδή δεν έχει αρσενικό και εστι θα σκάσει

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Μαμίσιο του Juwel rio 125 με sera siporax και substrat pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):7 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):Black neon tetra

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταισμα καθημερινό,αλλαγή νερού καθε ευδομάδα το 30% μετα απο προετοιμασία σε βαρέλι με αντιχλώριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2

- KH:7

- GH:6

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):20

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:την αμωνία

-Strips:τα υπόλοιπα

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Black neon tetra

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Τα ανεφερα στην αρχή

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Τίποτα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:sory για την ποιότητα

post-15146-1270665981_thumb.jpg

post-15146-1270666026_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε καθόλου. Από περιττώματα τι έχουμε? Κανονικά? Καθόλου? Λίγα? Χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε καθόλου. Από περιττώματα τι έχουμε? Κανονικά? Καθόλου? Λίγα? Χρώμα?

Λιγα,λεπτά και καφέ

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία το ψάρι δύσκολο να ζήσει, κατά πάσα πιθανότητα εσωτερικά βακτήρια, μπορείς να κάνεις μια αγωγή με κάποιο αντιβιωτικό (bactopur direct) και ειδικά μετά τον θάνατο του ψαριού (δεν στο εύχομαι αλλά λέμε) για να προστατέψεις τα υπόλοιπα, ως μέτρο πρόληψης σου συστήνω να μειώσεις το pH στο 6,5 με τύρφη, τα δικά μου το πάθαιναν σε pH>7 και είναι υγειέστατα σε pH κάτω από 6,5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...