Jump to content

GOURAMI


NMANCER

Recommended Posts

ΧΑΙΡΕΤΑΙ

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ RED FIRE DWARF GOURAMI

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ BLUE GOYRAMI

ΕΝΩ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΧΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ RED ΜΕ ΜΙΣΗ ΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΤΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

ΟΥΤΕ ΕΤΡΩΓΕ ΚΡΥΒΟΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΟ BLUE TO ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ

ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΣΩ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ GOURAMI????

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ψάρια προσπάθησα να φιλοξενήσω και εγώ σε ένα ενυδρείο και δεν είχα καμία ελπίδα!

Απ’ την αρχή έπαιξε τρελό κυνήγι και ευτυχώς που είχα βάλει αρκετές κρυψώνες!

Τελικά το Blue Gourami απελάθει και ησύχασα!

Μάλλον θα πάρεις άλλο ενυδρείο …

Βασικά και εμένα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και διάβασα ότι απλά υπάρχει μια κυριαρχική συμπεριφορά, αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο!

Ίσως να αποτελεί σπάνιο φαινόμενο ίσως και όχι!

Δεν ξέρω πάντως κάτι άλλο!

Ας μς πει και κάποιος άλλος ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ψάρια προσπάθησα να φιλοξενήσω και εγώ σε ένα ενυδρείο και δεν είχα καμία ελπίδα!

Απ’ την αρχή έπαιξε τρελό κυνήγι και ευτυχώς που είχα βάλει αρκετές κρυψώνες!

Τελικά το Blue Gourami απελάθει και ησύχασα!

Μάλλον θα πάρεις άλλο ενυδρείο …

Βασικά και εμένα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και διάβασα ότι απλά υπάρχει μια κυριαρχική συμπεριφορά, αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο!

Ίσως να αποτελεί σπάνιο φαινόμενο ίσως και όχι!

Δεν ξέρω πάντως κάτι άλλο!

Ας μς πει και κάποιος άλλος ...

26857[/snapback]

ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ GOURAMI ΕΙΧΕΣ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ KOUZMAN????

Link to comment
Share on other sites

Όχι αρχηγέ δεν έχω κι εγώ αρχάριος είμαι απλά είχα την τύχη να πάρω ένα

Gourami και τώρα ξέρω!

Δεν λέω πως όλα είναι ίδια απλά το δικό μου δεν ήθελε κανέναν άλλο στο ενυδρείο του!

Παρόλα αυτά όταν το έδωσα δεν υπήρχε πρόβλημα ???????

Τι να πω τα έκανε για να με ευχαριστήσει όλα αυτά ?????

Έχω αρχίσει να διαβάζω και ψυχολογία για ψάρια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα να τον βαλεις σε αλλο ενυδρειο για να μην εχεις προβληματα και αστον μονο του θα ειναι μια χαρα

Δυστυχως με τα γκουραμακια και γενικα με τους αναβαντιδες δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος πως θα ειναι ησυχα και ειρηνικα με αλλα ψαρια ειναι θεμα προσωπικοτητας. Και εγω εχω 3 bettakia και το καθ ενα ειναι τελειως διαφορετικοι χαρακτηρες. Ο ενας, ο αγαπημενος, ειναι μπουνταλας δεν πειραζει κανενα ψαρι και ειναι φοβερα ησυχος καθετε και τον χαϊδευεις, ο 2 ειναι τρελος ολο τρεχει και δεν θελει ουτε τα σαλιγκαρια στο ενυδρειο του και ο 3 μολις του βαλα τα σαλιγκαρια εγινε ποιο δραστηριος απ οτι ηταν πριν :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα να τον βαλεις σε αλλο ενυδρειο για να μην εχεις προβληματα και αστον μονο του θα ειναι μια χαρα

Δυστυχως με τα γκουραμακια και γενικα με τους αναβαντιδες δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος πως θα ειναι ησυχα και ειρηνικα με αλλα ψαρια ειναι θεμα προσωπικοτητας. Και εγω εχω 3 bettakia και το καθ ενα ειναι τελειως διαφορετικοι χαρακτηρες. Ο ενας, ο αγαπημενος, ειναι μπουνταλας δεν πειραζει κανενα ψαρι και ειναι φοβερα ησυχος καθετε και τον χαϊδευεις, ο 2 ειναι τρελος ολο τρεχει και δεν θελει ουτε τα σαλιγκαρια στο ενυδρειο του και ο 3 μολις του βαλα τα σαλιγκαρια εγινε ποιο δραστηριος απ οτι ηταν πριν  :wootwoot:

26883[/snapback]

KΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΟΙΟ ΗΡΕΜΑ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ PEARL.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΑΙ

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ RED FIRE DWARF GOURAMI

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ BLUE GOYRAMI

ΕΝΩ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΧΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ RED ΜΕ ΜΙΣΗ ΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΤΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

ΟΥΤΕ ΕΤΡΩΓΕ ΚΡΥΒΟΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΟ BLUE TO ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ

ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΣΩ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ GOURAMI????

:wootwoot:

26855[/snapback]

ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΒΑΛΕ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΙΔΙΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει 2 και του τυχει να βγουν αρσενικα μπορει παλι να εχει το ιδιο προβλημα για αυτο καλυτερα να τον αφησει μονο του για λιγο και μετα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Παντως και το δικο μου ενα RED gourami ειναι απο τα πιο απιθανα ψαρια που εχω δει μεχρι τωρα και πραγματικα ειναι λατρεια ... Ειναι ο πιο περιεργος εκει που οταν βαζεις χερι μεσα τα αλλα ψαρακια πανε σε μια γωνια αυτος ερχετε κατευθειαν ο περιεργος να δει τι γινετε .... " ουπς τι γινετε εδω τι βαζετε στο ενυδρειο μου για να δω " και πολλες φορες ερχετε να τον χαιδεψεις .... ;);););)

Ασε που δεν πειραζει κανεναν ... ολο βολτες κανει πανω κατω αριστερα δεξια και ψαχνει για να φαει συνεχεια ο "μπουλης" .. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Ασε δε που πριν χασω τον clown ηταν αχωριστοι φιλοι ολο μαζι ηταν ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθε ψαριου και τα δικα μου ετσι κανουν

Link to comment
Share on other sites

GIN Αν βαλει 2 και του τυχει να βγουν αρσενικα μπορει παλι να εχει το ιδιο προβλημα για αυτο καλυτερα να τον αφησει μονο του για λιγο και μετα βλεπουμε...............................................................δεν ειναι θεμα τυχης, γνωριζεις τι αγοραζεις,το αρσενικο με το θηλυκο εχουν τεραστιες διαφορες,οπως και να εχει παντως καλο ειναι να κρατιουνται σε χαρεμια.

Έγινε επεξεργασία - jojo
Link to comment
Share on other sites

Για γκουραμι μιλαμε οχι για betta.... καποιος που ειναι αρχαριος και δεν γνωριζει μπορει ανετα να μπερδευτει ακομη και ο μαγαζατορας μπορει να του δωσει λαθος ζευγαρι.

Απ τη στιγμη που ειναι επιθετικος καλυτερα να μεινει μονος του και φυσικα δεν μπερδευουμαι τα ειδη μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

GIN Για γκουραμι μιλαμε οχι για betta.... ..... γιατι...ποιος ειπε για betta.... ???.................................GIN καποιος που ειναι αρχαριος και δεν γνωριζει μπορει ανετα να μπερδευτει ακομη και ο μαγαζατορας μπορει να του δωσει λαθος ζευγαρι. ....... ......... πλακα κανεις???? ποιος θα μπερδεψει αρσενικο με θηλυκο DWARF GOURAMI???????

Link to comment
Share on other sites

GIN .. και φυσικα δεν μπερδευουμαι τα ειδη μεταξυ τους .........ποια ειδη?και γιατι??????τα γκουραμια δεν υβριδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε για θεμα υβριδιων μεταξυ τους;

Για θεμα συμπεριφορας μιλαμε

Και να ξερεις πως καποιος που ξεκιναει τωρα μπορει ανετα να μπερδευτει και δεν κανω πλακα

Link to comment
Share on other sites

[Και να ξερεις πως καποιος που ξεκιναει τωρα μπορει ανετα να μπερδευτει και δεν κανω πλακα

....................................αν δεν μπορεις να αναγνωρισεις ενα θηλυκο και ενα αρσενικο

...τι να πω......δες μονη σου

post-88-1151416985_thumb.jpg

post-88-1151417003_thumb.jpg

post-88-1151417017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣΑ!!!!

ΗΣΥΧΑ ΤΩΡΑ

DARTMAN ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ

ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΤΡΟΠΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικά είναι τα δύο πολύχρωμα!

Συνήθως τα αρσενικά είναι πιο ωραία και προσελκύουν το αντίθετο φύλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...