Jump to content

Recommended Posts

Ενυδρειο 80χ35χ40 μηκος-πλατος-υψος λιτρα 100

Εξωτερικο φιλτρο εχ1200 της τετρα 2 στρωματα μακαρονι βιοσφαιρες και σφουγγαρια(ψιλο χοντρο)

Το φιλτρο τρεχει 2.5 χρονια το ενυδρειο 1.5 μηνα

5 καποετα τετραζονα

2 φορες τη μερα ταισμα.1 φορα αλλαγη νερου 30% καθε εβδομαδα

Μετρησεις νερου

NO3 -0

NO2 -12.5

NH3NH4-0

GH -13

KH -8

PH -8 ενυδρειου βρυσης -7

Μετραω με υγρα τεστ της τετρα

Απο φαρμακα τιποτα

Εχθες αγορασα 5 καποετα τετραζονα τα εκανα προσαρμογη πριν τα βαλω στο ενυδρειο και δεν τα εδωσα τροφη.Το πρωι που ανοιξε το φως ολα τα ψαρια μπηκαν κατω απο ενα ξυλο,εκλεισα το φως και εριξα τροφη βγηκαν και φαγανε.Ανοιξα ξανα το φως και κρυφτηκαν παλι.Ειναι οριακο το πεχα του ενυδρειου γι αυτα αλλα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο και εχω μεγαλη διαφορα της τιμης του πεχα βρυσης 7 με ενυδρειο 8.Στο ενυδρειο δεν υπαρχει τιποτα ασβεστολιθικο.Τι μπορει να μου ανεβαζει το πεχα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι σου δεν ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο...?

το τεστ του πεχα ειναι σιγουρα ενταξει....?

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι σου δεν ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο...?

το τεστ του πεχα ειναι σιγουρα ενταξει....?

Το χαλικι μου και οι πετρες εχουν δοκιμαστει με υδροχλωρικο οξυ και τα τεστ ειναι υγρα της τετρα καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

για σιγουρια βρες και κανε και καποιο αλλης μαρκας τεστ για το πεχα σου.

Link to comment
Share on other sites

Με NO2 -12.5 μην απορείς που δεν πάνε καλά τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Με NO2 -12.5 μην απορείς που δεν πάνε καλά τα ψάρια .

+1 :)

Αυτό δείχνει άστρωτο ενυδρείο και το νερό με αυτήν την τιμή είναι δηλητήριο για τα ψάρια!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να απομακρυνεις αμεσα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αναποδα τα εχω γραψει

ΝΟ3-12.5

ΝΟ2-0

Οι μετρησεις μου ειναι

ΝΟ3-12.5

ΝΟ2-0

ΝΗ3ΝΗ4-0

GH-13

KH-8

PH-8 ενυδρειου PH-7 βρυσης

Τα ψαρια καθονται σε σκοτεινα μερη του ενυδρειου και τρωνε κανονικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μία πλήρη φωτογραφία του ενυδρείου σου θα βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Μία πλήρη φωτογραφία του ενυδρείου σου θα βοηθούσε!

Δεν νομιζω να ειναι αρρωστα τα ψαρια αλλα κατι παθαινουν με το φως μολις σβησει ολα καλα οταν ειναι αναμενο κρυβονται και βγαινουν μονο να φανε.Αυτο ειναι το ενυδρειο post-17095-1270759943_thumb.jpg post-17095-1270760024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι αρρωστα τα ψαρια αλλα κατι παθαινουν με το φως μολις σβησει ολα καλα οταν ειναι αναμενο κρυβονται και βγαινουν μονο να φανε.Αυτο ειναι το ενυδρειο post-17095-1270759943_thumb.jpg post-17095-1270760024_thumb.jpg

Στη δευτερη φωτο ειναι ενας πλεκο που εχει φυγει πριν μπουν τα τιγρακια.Στο ενυδρειο υπαρχουν μονο 5 καποετα τετραζονα και 1 σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις οτι τα έβαλες χθες.Δώσε τους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν.Δοκίμασε και ένα σκούρο φόντο μήπως τα ηρεμεί.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα πιο ψηλο ξυλο ή φυτο.

Κανε μου μια χαρη, βαλε νερο απο τη βρυση σε ενα δοχειο, μετρα πεχα αμεσως και αστο το νερο μεσα για 3-8 ωρες και ξαναμετρα πεχα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ "άδειο" από διακόσμηση. Όλα τα ψάρια έχουν τις δικές τους απαιτήσεις από θέμα διακόσμησης για να νιώσουν "σαν το σπίτι" τους. Όπως είπε και ο Φώτης, θέλουν σίγουρα χρόνο προσαρμογής και να ξέρεις πως τα άναψε/σβήσε στα φώτα, μόνο να τα τρελάνει μπορεί!

Πάρε κανένα φυτό επιφανείας και δημιούργησε με ξύλα ή πέτρες κάποια "σκοτεινά" σημεία όπου θα μπορούν να ψαράκια να κρύβονται για να νιώθουν ασφάλεια!

Όλα αυτά πρέπει να γίνουν σιγά σιγά και με μαλακές κινήσεις για να μη τα στρεσάρεις!

Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα πιο ψηλο ξυλο ή φυτο.

Κανε μου μια χαρη, βαλε νερο απο τη βρυση σε ενα δοχειο, μετρα πεχα αμεσως και αστο το νερο μεσα για 3-8 ωρες και ξαναμετρα πεχα.

Θα μετρησω μια τωρα πεχα απο το δοχειο και μια το πρωι και θα ενημερωσο.Λες αμα κατσει να ανεβαινει το πεχα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρησω μια τωρα πεχα απο το δοχειο και μια το πρωι και θα ενημερωσο.Λες αμα κατσει να ανεβαινει το πεχα?

Αυριο θα βαλω κερατοφυλο.Για ξυλο πιο ψηλο πρεπει να κατεβω θεσσαλονηκι και δεν γινεται στα κοντα.Για φοντο ετοιμαζω πλατη με φυσικα πετρωματα αφου τα τεσταρω πρωτα για ασβετολιθο θα προτιμησω σκουροχρωμες πετρες.

Link to comment
Share on other sites

το ph ισως να στο ανεβαζει η πολυ καλη αναταραξη της επιφανειας που εχεις.....βλεπω πολλα spray bar και υποθετω οτι μπορει να ειναι και αυτο! βεβαια ειναι πολυς ενα βαθμος επανω (απο 7 σε 8).

το ιδιο φαινομενο ειχα παρατηρησει και εγω σε ενα βαρελι προετοιμασιας νερου που ειχα....ενω το ph της βρυσης (τρεχουμενο νερο) ηταν 7.4 οταν εβαζα το νερο στο βαρελι με αντιχλωριο και κυκλοφορητη σε λειτουργια το ph ανεβενε στο 7.8-8......και υπεθετα οτι ειναι απο την πολυ αναταραξη

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να συμβαινει αυτο που γραφω εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27823&hl=

Χωρις να σημαινει ομως οτι η αλλαγη του πεχα πανω απο 0.2 δημιουργει πραγματικα προβλημα. Γραφω "μπορεί να δημιουργήσει θεμα". Θεωρητικα.

Καλο ειναι να μην αλλαζει φυσικα δραματικα, αλλα εχω αλλαξει μερικες φορες με νερο πιο αλκαλικο απο του ενυδρειου με αποτελεσμα να ανεβει κατα 0.5 το πεχα του ενυδρειου μεσα σε λιγη ωρα χωρις προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα πιο ψηλο ξυλο ή φυτο.

Κανε μου μια χαρη, βαλε νερο απο τη βρυση σε ενα δοχειο, μετρα πεχα αμεσως και αστο το νερο μεσα για 3-8 ωρες και ξαναμετρα πεχα.

Εχθες το βραδυ πεχα 7 και το πρωι που μετρησα παλι απο το δοχειο 7.5.Τα ψαρια συνεχιζουν να ειναι κρυμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να συμβαινει αυτο που γραφω εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27823&hl=

Χωρις να σημαινει ομως οτι η αλλαγη του πεχα πανω απο 0.2 δημιουργει πραγματικα προβλημα. Γραφω "μπορεί να δημιουργήσει θεμα". Θεωρητικα.

Καλο ειναι να μην αλλαζει φυσικα δραματικα, αλλα εχω αλλαξει μερικες φορες με νερο πιο αλκαλικο απο του ενυδρειου με αποτελεσμα να ανεβει κατα 0.5 το πεχα του ενυδρειου μεσα σε λιγη ωρα χωρις προβλημα.

Εχθες το βραδυ πεχα 7 και το πρωι που μετρησα απο το δοχειο 7.5.Τα ψαρια συνεχιζουν να κρυβονται.Προσπαθησα να βαλω αφισα πισω αλλα δεν τα καταφερα.Πως μπαινει?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω λοιπον να αφηνεις το νερο να μενει μερικες ωρες για να ισορροπει.

Να επιλεξεις ενα τροπο να κατεβασεις το πεχα.

Αλειψε με λαδι την αφισα (αν ειναι η κλασικη πλαστικοποιημενη που πουλανε στα πετσοπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως θα την κολλήσεις?Τι υλικό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως θα την κολλήσεις?Τι υλικό είναι?

Αλλαξα τη θεση απο της πετρες εβαλα και την αφισα(δεν μου αρεσει γιατι δεν δειχνει φυσικο αλλα απο το τιποτα καλη ειναι) Ετσι δειχνει τωρα και τα ψαρακια κατω απο το ξυλο συνεχεια :)

post-17095-1270838774_thumb.jpg post-17095-1270838823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να βαλεις καποιο φυτο επιφανειας. πχ hydrocotyle leucocephala, pistia stratiotes κλπ

Ειναι δυνατο το φως εχει και ασπρο χαλικι κατω και ειναι πολυ το φως, ισως τα στρεασαρει.

Μαλακωσε το νερο και ριξε το πεχα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...