Jump to content

Recommended Posts

Προτεινω να βαλεις καποιο φυτο επιφανειας. πχ hydrocotyle leucocephala, pistia stratiotes κλπ

Ειναι δυνατο το φως εχει και ασπρο χαλικι κατω και ειναι πολυ το φως, ισως τα στρεασαρει.

Μαλακωσε το νερο και ριξε το πεχα

Θα βαλω και αλλα φυτα.Τωρα για το νερο μαλλον θα αγορασω α/ο αλλα λιγο πιο μετα.Ευχαριστω για τις προτασεις κανετε καλη δουλεια στο θεμα βοηθειας :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω και αλλα φυτα.Τωρα για το νερο μαλλον θα αγορασω α/ο αλλα λιγο πιο μετα.Ευχαριστω για τις προτασεις κανετε καλη δουλεια στο θεμα βοηθειας :)

Μετα απο δεκα ημερες ακομα συνεχιζουν τα ψαρια να κρυβονται απο το φως και βγαινουν μονο να φανε.Σημερα εβαλα αλλα δυο τιγρακια μηπως και αλλαξουν συμπεριφορα αλλα τιποτα παλι και τα καινουργια κρυβονται.Εχω βαλει και αλλα φυτα και τοποθετησα μαυρο φοντο.Οι τιμες του νερου μου μετα απο αλλαγη 30% απο Α/Ο ειναι

no3-12.5

no2-0

nh3nh4-0

kh-6

gh-9

ph-7.5

Ετσι ειναι τωρα το ενυδρειο μου post-17095-1271183003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε τι δάπεδο είναι τοποθετημένο το ενυδρείο? Μάρμαρο/πλακάκι ή ξύλινο καρφωτό? Βάλε φυτά επιφανείας. Ελπίζω να έχει χρονοδιακόπτη για τα φώτα και να μην τα ανοιγοκλείνεις εσύ μόνο όταν θες.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε τι δάπεδο είναι τοποθετημένο το ενυδρείο? Μάρμαρο/πλακάκι ή ξύλινο καρφωτό? Βάλε φυτά επιφανείας. Ελπίζω να έχει χρονοδιακόπτη για τα φώτα και να μην τα ανοιγοκλείνεις εσύ μόνο όταν θες.

Ειναι πανω σε επιπλο βαση και απο κατω εχω βαλει υποστρωμα σαν αυτα που βαζουμε κατω απο υπνοσακο ενα μαλακο υλικο για να αποροφαει τυχον κραδασμους.Τα φωτα λειτουργουν με χρονοδιακοπτη απο τις 2 το μεσημερι εως 11 το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανω σε επιπλο βαση και απο κατω εχω βαλει υποστρωμα σαν αυτα που βαζουμε κατω απο υπνοσακο ενα μαλακο υλικο για να αποροφαει τυχον κραδασμους.Τα φωτα λειτουργουν με χρονοδιακοπτη απο τις 2 το μεσημερι εως 11 το βραδυ.

Το δάπεδο δεν απάντησες τι είναι.... :)

Βάλε και φυτά επιφάνειας. Πόσες λάμπες έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το δάπεδο δεν απάντησες τι είναι.... :)

Βάλε και φυτά επιφάνειας. Πόσες λάμπες έχει το ενυδρείο σου?

Στο κατω μερος του ενυδρειου γυρω γυρω εχει πλαστικο.Τωρα κατω απο το τζαμι του πατου δεν ξερω αν εχει κατι.Δυο λαμπες 11 βατ η μια.

Link to comment
Share on other sites

Στο κατω μερος του ενυδρειου γυρω γυρω εχει πλαστικο.Τωρα κατω απο το τζαμι του πατου δεν ξερω αν εχει κατι.Δυο λαμπες 11 βατ η μια.

Ρε συ... :) Μιλάω για το δάπεδο... Εκεί που πατάς εσύ και εκεί που πατάει η βάση του ενυδρείου... Τι είναι? Πλακάκι? Μάρμαρο? Ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ... :D Μιλάω για το δάπεδο... Εκεί που πατάς εσύ και εκεί που πατάει η βάση του ενυδρείου... Τι είναι? Πλακάκι? Μάρμαρο? Ξύλο?

Αααααααααααααα μαρμαρο :)

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααααααα μαρμαρο :)

Ok... Επιτέλους :D

Δεν μου λες... Μήπως στο έπιπλο του ενυδρείου έχεις μέσα καμία αεραντλία? Μήπως το εξωτερικό φίλτρο είναι μέσα στο έπιπλο και ακουμπάει στην πλάτη ή στα πλαϊνά του έπιπλου?

Για να καταλάβεις που το πάω... Η βάση λειτουργεί σαν ηχείο... Ο ήχος πχ του ξύλινου καρφωτού δαπέδου (γι'αυτό σε ρώταγα) από το περπάτημα στον χώρο/δωμάτιο του ενυδρείου, μεταφέρεται μέσα στη βάση πολλαπλασιασμένος και από 'κει μεταφέρεται μέσα στη γυάλα, όπου το νερό είναι καλός αγωγός του ήχου. Οπότε ένας θόρυβος που για τον Χ ή Ψ λόγο βρίσκεται ή μεταφέρεται στην βάση του ενυδρείου, μπορεί να τρελαίνει και να φοβίζει τα ψαράκια. Ακόμα κι ένας θόρυβος ανεπαίσθητος ή πιθανόν και μη αισθητός από εμάς, μέσα στο νερό μπορεί να κάνει τα ψαράκια να ζούνε λες και είναι μέσα σε εργοστάσιο!

Link to comment
Share on other sites

Ok... Επιτέλους :D

Δεν μου λες... Μήπως στο έπιπλο του ενυδρείου έχεις μέσα καμία αεραντλία? Μήπως το εξωτερικό φίλτρο είναι μέσα στο έπιπλο και ακουμπάει στην πλάτη ή στα πλαϊνά του έπιπλου?

Για να καταλάβεις που το πάω... Η βάση λειτουργεί σαν ηχείο... Ο ήχος πχ του ξύλινου καρφωτού δαπέδου (γι'αυτό σε ρώταγα) από το περπάτημα στον χώρο/δωμάτιο του ενυδρείου, μεταφέρεται μέσα στη βάση πολλαπλασιασμένος και από 'κει μεταφέρεται μέσα στη γυάλα, όπου το νερό είναι καλός αγωγός του ήχου. Οπότε ένας θόρυβος που για τον Χ ή Ψ λόγο βρίσκεται ή μεταφέρεται στην βάση του ενυδρείου, μπορεί να τρελαίνει και να φοβίζει τα ψαράκια. Ακόμα κι ένας θόρυβος ανεπαίσθητος ή πιθανόν και μη αισθητός από εμάς, μέσα στο νερό μπορεί να κάνει τα ψαράκια να ζούνε λες και είναι μέσα σε εργοστάσιο!

Στη βαση μεσα ειναι το εξωτερικο φιλτρο αλλα δεν ακουμπαει πουθενα μονο στον πατο της βασης οχι στα πλαινα.Αεραντλια υπαρχει αλλα ανοιγει με χρονοδιακοπτη λιγες ωρες το βραδυ.Λες να φταιει το φιλτρο?Αμα ειναι αυτο την εβαψα γιατι δεν υπαρχει χωρος να μπει αλλου για αυτο εκανα το επιπλο :)

Link to comment
Share on other sites

Στη βαση μεσα ειναι το εξωτερικο φιλτρο αλλα δεν ακουμπαει πουθενα μονο στον πατο της βασης οχι στα πλαινα.Αεραντλια υπαρχει αλλα ανοιγει με χρονοδιακοπτη λιγες ωρες το βραδυ.Λες να φταιει το φιλτρο?Αμα ειναι αυτο την εβαψα γιατι δεν υπαρχει χωρος να μπει αλλου για αυτο εκανα το επιπλο :)

Αλλα και παλι οταν σβηνει το φως βγαινουν και κολυμπανε κανονικα σε ολο το ενυδρειο δεν πρεπει να ειναι απο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Πιάνω διάφορες εκδοχές βάση εμπειρίας... Βάλε φυτά επιφάνειας... Δεν μου είπες και πόσες λάμπες έχει το ενυδρείο σου! Μία ή δύο?

Link to comment
Share on other sites

Πιάνω διάφορες εκδοχές βάση εμπειρίας... Βάλε φυτά επιφάνειας... Δεν μου είπες και πόσες λάμπες έχει το ενυδρείο σου! Μία ή δύο?

Εγραψα πιο πανω 2 λαμπες 11 βατ η μια.Επσαξα για πιστια στρατιοτες αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο φυτο?

Link to comment
Share on other sites

hydrocotyle leucocephala

Σημερα μετα απο το ταισμα αρχισαν δειλα δειλα να κανουν βολτες στο ενυδρειο με αναμενα τα φωτα ειμαι πολυ χαρουμενος που βλεπω τα ψαρακια μου στο φως :):D:closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...