Jump to content

απορίες: ροή, επιθετικότητα, άμμος και χρωματισμός


akkornteon

Recommended Posts

Φίλοι μου καλώς σας βρήκα στην Αφρική! Το είχα πει πολλές φορές παρακολουθώντας όμορφες παρουσιάσεις σας ότι το επόμενο ενυδρείο μου θα είναι αφρικάνικο και ήρθε η ώρα! :thumbup: Θέλω να στήσω ένα όμορφο και λιτό ενυδρείο με shell dwellers. Διαβάζοντας παλιά threads στην κατηγορία σας έμαθα μερικά πράγματα, αλλά έχω και κάποιες απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Το setup που φαντάζομαι είναι άμμος, μερικές πέτρες, πολλά κοχύλια και valisneries ίσα για να κρύβεται φίιλτρο - θερμοστάτης. Το ενυδρείο που αγόρασα είναι 60*30*30=54 λίτρα, είναι αρκετά πλατύ, για να απλωθούν, και κοντό, αφού το ύψος δεν τα ενδιαφέρει.

1. Μου αρέσουν multi και occelatus, διάβασα όμως ότι τα δεύτερα είναι πιο επιθετικά και προτιμούν περισσότερο χώρο, και πέτρες, αν και θα χρησιμοποιήσουν και τα κοχύλια. Οπότε αν και τα occelatus τα βρίσκω πιο όμορφα θα καταλήξω μάλλον στα multi για να είναι πιο άνετα τα ψάρια και να γεμίσω το ενυδρείο κοχύλια άφοβα.

2. Δεν αναφέρεται πουθενά τι ροή προτιμούν αυτές οι κιχλίδες, αν είναι "καθαρά" ψάρια ή χρειάζονται πολύ ισχυρή βιολογία. Προσανατολίζομαι σε 2213 με substrat pro που θα μπολιάσω από δικό μου ενυδρείο. Σωστά; Είναι μεγάλο; Μικρό; Έχετε να προτείνετε άλλο φίλτρο, ακόμη και άλλης εταιρείας που να επαρκεί σε όγκο κάδου και ροή;

3. Στις παρουσιάσεις είδα λευκή άμμο αλλά και μπεζ. Στο μάτι μ' άρεσε η λευκή πιο πολύ, αλλά διάβασα ότι στην πιο σκουρόχρωμη θα δείξουν καλύτερα τα χρώματά τους. Ισχύει; Αξίζει να μην βάλλω λευκή που μ' αρέσει; Αν βάλλω λευκή αλλά μειώσω φωτισμό; :helpsmilie:

Για την ώρα αυτά...

ανυπομονώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη φιλε Akkornteon

1.Τα multies στο Setup τους θελουν παραπολλα κοχυλια οπως αναφερεις ενω αντιθετα τα Ocellatus θελουν γυρω στα 2-3 κοχυλια ανα ψαρι..

Τα Multιes ειναι μια πολυ καλη και σιγουρα επιτυχημενη επιλογη...

Αν διαλεξεις τα Ocellatus θα πρεπει αν γνωριζεις πως οι θυλικες ειναι πολυ σκληρες με τον αρσενικο για αυτο καλο ειναι ο Αρσενικος να ειναι εξαρχης μεγαλυτερος σε μεγεθος ωστε να αντεξει στα χτυπηματα :)

2.Υπολογιζε πως θελουν ροη που να γυριζει 5-7 φορες τα λιτρα του ενυδρειο...Απο υλικα δεν νομιζω να χρειαζονται κατι το ιδιαιετερο..Ενα κανονικο στησιμο στο φιλτρο θα προτεινα με ..Ροη-->Μηχανικο υλικο(πχ Eheim Ehfimech)-->Σφουγκαρι(το κλασικο μπλε της Eheim)-->Βιολογικο υλικο-->Σφουγκαρι+Filter Wool ή Σκετο Filter Wool..

Εγω στο αφρικανικο 60λιτρο χρησιμοποιω το Fluval 104 αντιστοιχο πιο καινουργιο της Fluval το 105

3.Εγω προτιμω και προτεινω της μπεζ αμμο..Για 2 λογους. Πρωτον οπως αναφερεις τα ψαρια δειχνουν καλυτερα τα χρωματα τους αφου δεν αντανακλαται το φως οπως συμβαινει με την λευκη.Δευτερον στην λιμνη Tanganyika οπου προερχονται τα ψαρια δεν υπαρχει λευκη αμμος αλλα σκουρα μπεζ :thumbup:

Τωρα οσο αναφορα το ειδος της αμμου...Θα προτεινα ως καλυτερη επιλογη τον αραγωνιτη,στην συνεχεια θα εβαζα την αμμο θαλασσης και τελευταια την χαλαζιακη αφου δεν βοηθαει στο Buffering του νερου οπως οι δυο προηγουμενες.

Περημενουμε τις επομενες ερωτησεις :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

1. είδα ότι είναι και δύσκολο να βρεις occelatus οπότε παμε για multi δυναμικά! :thumbup:

2. θα βάλλω καμιά αγγελία, γιατί από χαρτζηλήκι είναι πεσμένα τα πράγματα :helpsmilie:

3. θα κοιτάξω που μπορώ να βρω στην πάτρα αραγωνίτη (άμμο από αραγωνίτη την ζητάω:D και πόσο κοστίζει, αλλιώς θα μαζέψω από παραλία Καλόγριας, λίγο έξω από Πάτρα.

από φωτισμό τι γίνεται; θέλουν πολύ, λίγο ή τους είναι αδιάφορο;

ευχαριστώ πολύ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι απο μένα στα νερά της Αφρικής. Για τον φωτισμό θέλεις μόνο όσο σου χρειάζεται για να τα χαζεύεις. Και τα φυτά (vallisneria) εξάλλου που θα βάλεις δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Τα multies είναι εξαιρετική επιλογή και θα σε αποζημιώσουν με τις γέννες και την οικογενειακή τους συμπεριφορά. Όσο για την άμμο, αν δεν βρείς απο αγγελία αυτή που θέλεις,δεν χρειάζεται να ξοδευτείς. Άμμο θαλάσσης και είσαι μια χαρά και απο εμφάνιση και απο τιμές.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα φίλε μου και πάλι!

Ωραία, οπότε θα αφήσω την 1 Τ8 που έχει ήδη το ενυδρείο.

Ναι από φυτά τίποτα, ίσα να κρύβεται εξοπλισμός. Ούτε καν ανούμπιες ή java fern, δεν μου κολλάνε στο μάτι. Μόνο valisneria.

Πήρα σαλιγκαράκια από ΑΒ, προτίμησα μεγάλα. Ποιος τα καθαρίζει που τα λυπάμαι όμως;

Κοίταξα για αραγωνίτη, είχαν μόνο ζωντανό και λένε ότι είναι για θαλασσινό. Κάνει; Φαντάζομαι όχι. Πριν κάνω οτιδήποτε θα μαζέψω από θάλασσα, να δω πως είναι.. Καλύτερα σκουρόχρωμο να βοηθάει τα ψαράκια, στο κάτω κάτω δεν φτιάχνω το ενυδρείο για να χαζεύω την άμμο, αλλά τα χρώματα των ψαριών μου, και αν αυτά γουστάρουν σκούρο τότε και εγώ!! :)

Είναι αθόρυβα τα fluval; γιατί θα είναι δίπλα στο κρεβάτι μου το ενυδρειάκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα φίλε μου και πάλι!

Ωραία, οπότε θα αφήσω την 1 Τ8 που έχει ήδη το ενυδρείο.

Ναι από φυτά τίποτα, ίσα να κρύβεται εξοπλισμός. Ούτε καν ανούμπιες ή java fern, δεν μου κολλάνε στο μάτι. Μόνο valisneria.

Πήρα σαλιγκαράκια από ΑΒ, προτίμησα μεγάλα. Ποιος τα καθαρίζει που τα λυπάμαι όμως;

Κοίταξα για αραγωνίτη, είχαν μόνο ζωντανό και λένε ότι είναι για θαλασσινό. Κάνει; Φαντάζομαι όχι. Πριν κάνω οτιδήποτε θα μαζέψω από θάλασσα, να δω πως είναι.. Καλύτερα σκουρόχρωμο να βοηθάει τα ψαράκια, στο κάτω κάτω δεν φτιάχνω το ενυδρείο για να χαζεύω την άμμο, αλλά τα χρώματα των ψαριών μου, και αν αυτά γουστάρουν σκούρο τότε και εγώ!! :thumbup:

Είναι αθόρυβα τα fluval; γιατί θα είναι δίπλα στο κρεβάτι μου το ενυδρειάκι!

Καλώς τον και από μένα.Ζωντανό αραγωνίτη δεν υπάρχει λόγος να βάλεις.Βρες λίγη άμμο και βάλε.

Μόνο βαλισνέρεια όπως γράφεις.Με το fluval δεν νομίζω ναχεις πρόβλημα.Εγώ θα σου πρότεινα και το 2213 γιατί το χρησιμποιώ στα multi σε μικρό ενυδρείο και είνια μια χαρά.

Καλώς ήλθες :)

Link to comment
Share on other sites

άμμο θαλάσσης λοιπόν, θα ψάξω και για φίλτρο και τα ξαναλέμε.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ενα Tip που δεν εχει αναφερθει...

Βαλε αρκετη αμμο στο ενυδρειο.Τα ψαρακια αυτα εχουν την συνηθεια να σκαυουν συνεχεια :)

Υπολογιζε 3-7cm υψος της αμμου :thumbup: (Μπορεις και παραπανω αν θες)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό το σαββατοκύριακο ξεκλέψω χρόνο και μαζέψω άμμο από την μαμά φύση. Πόσα κιλά λες να χρειαστούν; Μιλάμε για 54λίτρα (διαστάσεις βάσης ενυδρείου 60*30)

ευχαριστώ ρε φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό το σαββατοκύριακο ξεκλέψω χρόνο και μαζέψω άμμο από την μαμά φύση. Πόσα κιλά λες να χρειαστούν; Μιλάμε για 54λίτρα (διαστάσεις βάσης ενυδρείου 60*30)

ευχαριστώ ρε φίλε!

Προτιμησε να μαζεψεις αμμο μεσα απο την Θαλασσα...(Ξερω ακουγεται παραλογο τετοια εποχη) Και η περιοχη να μην μαζευει γενικοτερα κοσμο.. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες ειχα ακριβως το ιδιο διλλημα με σενα (multi η occelatus )κατεληξα στα μουλτακια και πραγματικα ειανι εντυπωσιακη η 'οικογενειακη "θαλπωρη που δειχνουν στα μικρα μαλιστα 1 φορα ειδα μια να ταιζει ενα μωρο .αυτο που νομιζω ειναι επικυνδυνο σε τετοιου ειδους set up ενυδρεια ειναι αυτη η bga που με ταλαιπωρει και εμενα κανα μηνα θελει προσοχη στο ταισμα θελει πραγματικα οσο τρωνε τα ψαρια σε 1-2 λεπτα της ωρας και να μην μενει αφαγωτο φαι εγω αν δω αφαγωτο το μαζευω αμεσως με την αποχη αν κανω λαθος ας με διωρθωσουν οι ειδικοτεροι απο εμενα και θελει και πολυ σκληρο νερο και σε κανα 2μηνο αν θες σου δινω και ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό το σαββατοκύριακο ξεκλέψω χρόνο και μαζέψω άμμο από την μαμά φύση. Πόσα κιλά λες να χρειαστούν; Μιλάμε για 54λίτρα (διαστάσεις βάσης ενυδρείου 60*30)

από άμμο, εξαρτάται το πόσο ψηλά θες να την φτάσεις...

για 5 πόντους ύψος πιστεύω, όπως είπε και ο vag0s, με 15 κιλά να είσαι εντάξει...

καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα παίδες! θα κάνω την εξόρμηση και θα επιστρέψω...

@Koing

θα πάω σε ερημική παραλία, ευτυχώς είναι πολύ ξέβαθη, θα φορέσω τίποτα γαλότσες και θα μπω μέσα. Μετά πώς την ξεπλένω ακριβώς;

@kando

θα είμαι προσεκτικός με το φαΐ φίλε μου, σε ευχαριστώ

@ilouvatar

μπορεί να βάλω και παραπάνω... άμα είναι να γουστάρουν να σκάβουν θα τους δώσω το περιθώριο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαδικασια ειναι αρκετα μεγαλη...Πρωτα θα την πλυνεις(1,2,3,4 μπορει και παραπανω φορες) μεχρι να σταματησει να αφριζει και να γινεται το νερο στο δοχειο που θα την εχεις,διαυγες. Στην συνεχεια για να εισαι παντα σιγουρως πως δεν υπαρχουν θαλασσιοι οργανισμοι μεσα στην αμμο(πχ καβουρακια,σαλιγκαρια κλπ)που οταν πεθανουν πιθανον να ανεβασουν αμμωνεια,θα βαλεις 1 καπακι χλωρινη(ισως και λιγο παραπανω αναλογα την ποσοτητα της αμμου) στο δοχειο με την αμμο και η θα την ανακατευεις εσυ ανα λιγες ωρες η θα βαλεις εναν κυκλοφοριτη.Μετα απο 2 μερες θα ξαναπλυνεις 2-3 φορες την αμμο και θα επαναλαβεις την παραπανω διαδικασια αλλα αυτη την φορα με αντιχλωριο.Τελος ενα καλο επλυμα και ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο...

Εγω που εκανα αυτη την διαδικασια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μιας και μετα απο ολη αυτη την διαδικασια εφυγε και η πολυ ψιλη αμμος που ειναι υπευθηνη για θολουρα οταν κανεις εργασιες μεσα στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαδικασια ειναι αρκετα μεγαλη...Πρωτα θα την πλυνεις(1,2,3,4 μπορει και παραπανω φορες) μεχρι να σταματησει να αφριζει και να γινεται το νερο στο δοχειο που θα την εχεις,διαυγες. Στην συνεχεια για να εισαι παντα σιγουρως πως δεν υπαρχουν θαλασσιοι οργανισμοι μεσα στην αμμο(πχ καβουρακια,σαλιγκαρια κλπ)που οταν πεθανουν πιθανον να ανεβασουν αμμωνεια,θα βαλεις 1 καπακι χλωρινη(ισως και λιγο παραπανω αναλογα την ποσοτητα της αμμου) στο δοχειο με την αμμο και η θα την ανακατευεις εσυ ανα λιγες ωρες η θα βαλεις εναν κυκλοφοριτη.Μετα απο 2 μερες θα ξαναπλυνεις 2-3 φορες την αμμο και θα επαναλαβεις την παραπανω διαδικασια αλλα αυτη την φορα με αντιχλωριο.Τελος ενα καλο επλυμα και ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο...

Εγω που εκανα αυτη την διαδικασια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μιας και μετα απο ολη αυτη την διαδικασια εφυγε και η πολυ ψιλη αμμος που ειναι υπευθηνη για θολουρα οταν κανεις εργασιες μεσα στο ενυδρειο :)

Αυτο ακριβως.

Δεν θα εχεις προβλημα, το εχω κανει και στα δυο μου αφρικανικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απορίες:

1. οι κουβάδες που χρησιμοποιώ για ενυδρειακά έχουν όγκο 10 λίτρα, να βάλω 1 καπάκι σε κάθε κουβά δηλαδή φτάνει;

2. όταν θα είναι στο κουβά με τη χλωρίνη χρειάζεται και ανακάτεμα η ίδια η άμμος ή μόνο το νερό με τον κυκλοφορητή;

3. η ψιλή ενοχλητική άμμος φεύγει όταν πετάς τα θολά νερά;

πολύτιμη η βοήθειά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σαλιγκαράκια από ΑΒ, προτίμησα μεγάλα. Ποιος τα καθαρίζει που τα λυπάμαι όμως;

Καλωσόρισες στην Αφρική !

Όλα τα θέματα καλύφθηκαν από τους φίλους αναλυτικά.

Το μόνο που απομένει (επειδή απ' ότι κατάλαβα τα σαλιγκαράκια τα πήρες ζωντανά ή τέλος πάντων γεμάτα) είναι το εξής:

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

απορίες:

1. οι κουβάδες που χρησιμοποιώ για ενυδρειακά έχουν όγκο 10 λίτρα, να βάλω 1 καπάκι σε κάθε κουβά δηλαδή φτάνει;

Ναι

2. όταν θα είναι στο κουβά με τη χλωρίνη χρειάζεται και ανακάτεμα η ίδια η άμμος ή μόνο το νερό με τον κυκλοφορητή;

μόνο το νερό

3. η ψιλή ενοχλητική άμμος φεύγει όταν πετάς τα θολά νερά;

ναι και θα το κάνεις μέχρι να μην υπάρχει θολούρα, ψιλή άμμος ή άλλα σκπυπιδάκια

πολύτιμη η βοήθειά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην Αφρική !

Όλα τα θέματα καλύφθηκαν από τους φίλους αναλυτικά.

Το μόνο που απομένει (επειδή απ' ότι κατάλαβα τα σαλιγκαράκια τα πήρες ζωντανά ή τέλος πάντων γεμάτα) είναι το εξής:

Δες εδώ

:thumbup:

Φίλε Αντρέα σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα 54 σαλιγκαράκια κατεψυγμένα έτοιμα για φούρνο: στο άνοιγμά τους έχουν βούτυρο, βάζεις λέει το ταψάκι στο φούρνο 10 λεπτά και έτοιμα! Ούτε τα μακαρόνια τόσο εύκολα! :thumbup: Το πρόβλημα είναι ότι κάνείς από τους φίλους μου δεν θέλει να του κάνω το τραπέζι :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, μετά από το γεύμα τα σαλιγκάρια θέλουν πολύ καλό καθάρισμα γιατί αν μείνουν υπολείμματα τροφής μέσα θα σου ανεβάζει την αμμωνία στα ύψη. Οπότε, σχολαστικό καθάρισμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

πήρα 54 σαλιγκαράκια κατεψυγμένα έτοιμα για φούρνο: στο άνοιγμά τους έχουν βούτυρο, βάζεις λέει το ταψάκι στο φούρνο 10 λεπτά και έτοιμα! Ούτε τα μακαρόνια τόσο εύκολα! :D Το πρόβλημα είναι ότι κάνείς από τους φίλους μου δεν θέλει να του κάνω το τραπέζι :helpsmilie:

Είσαι μακρυά αλλιώς ευχαρίστως θα ερχόμουνα ! :):thumbup:

Καλή όρεξη λοιπόν και όπως είπε και ο Κωστής μετά πολύ καλό πλύσιμο και καθάρισμα με μπόλικο νεράκι και με οδοντόβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

σε πολλές παρουσιάσεις συμβουλεύετε τους φίλους να βάλλουν φελιζόλ με σιλικόνη κάτω. Σκέφτομαι να βάλλω καμιά πέτρα στη 1 γωνία, όχι να σχηματίζουν "τοίχο" απλά έτσι για να σπάει. Χρειάζεται και εδώ φελιζόλ;

Link to comment
Share on other sites

σε πολλές παρουσιάσεις συμβουλεύετε τους φίλους να βάλλουν φελιζόλ με σιλικόνη κάτω. Σκέφτομαι να βάλλω καμιά πέτρα στη 1 γωνία, όχι να σχηματίζουν "τοίχο" απλά έτσι για να σπάει. Χρειάζεται και εδώ φελιζόλ;

Αμα εισαι σιγουρος για τα τζαμια του μην βαλεις φενιζολ...Η στην χειροτερη βαλε ενα μικρο κοματακι..Ισα ισα οσο παταει η πετρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...