Jump to content

απορίες: ροή, επιθετικότητα, άμμος και χρωματισμός


akkornteon

Recommended Posts

Αν είναι 1-2 πέτρες δεν βρίσκω το λόγο για φελιζόλ.Τώρα αν φοβάσαι το τζάμι όπως είπε και ο koing πιο πανω βάλε ένα μικρό κομμάτι.Αυτό που έχει σημασία είτε βάλεις φελιζόλ ή οχι η αμμος να μπει τελευταία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά,δεν ειναι απαραίτητο το φελιζόλ.Και πολύ σωστά επισήμανε ο Σωκράτης,πως η άμμος μπαίνει τελευταία :)

Link to comment
Share on other sites

ωραία, θα βάλλω 1 κομμάτι φελιζόλ στην γωνία που θα μπει η πέτρα, λέω να το κολλήσω κιόλας περιμετρικά όπως για να μην μπει από κάτω άμμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πριν λίγο τελείωσα το βίδωμα της βάσης του ενυδρείου! Ορίστε και μια πρόχειρη φωτό! Θα ακολουθήσει νέο θέμα στις κατασκευές με αναλυτικότατες οδηγίες και καλές φωτογραφίες σύντομα! Τώρα θέλει στοκάρισμα να καλυφθούν οι βίδες, βάψιμο και βερνίκι θαλάσσης για στεγανοποίηση. Θα είναι λευκή εξωτερικά και μέσα γαλάζια. Σκέφτομαι μπροστά να κολλήσω και αυτοκόλλητο Aquazone

20052010009.jpg

έχω μαζέψει και την άμμο από μέσα από τη θάλασσα όπως συμβούλευσε ο φίλος Koing :thumbup:

Θέλει πλύσιμο και αυτή όπως και τα κοχύλια.

Αλήθεια τα κοχύλια πως τα πλένω; ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο το ενυδρείο φίλε Γιάννη. Τα κοχύλια βράσιμο, μπόλικο νερό και ξύσιμο με οδοντόβουρτσα. Προσοχή να μην μείνουν υπολείμματα τροφής μέσα. Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις με φωτογραφίες.

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή να μην μείνουν υπολείμματα τροφής μέσα. Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις με φωτογραφίες.

:hysterical:

Αυτό είναι το θέμα, απέξω μια χαρά θα τα καθαρίσω, μέσα πώς θα είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει μείνει τίποτα; Η οδοντόβουρτσα δεν μπαίνει μέσα!

καλή αρχή και καλή συνέχεια φίλε akkornteon!! :buttrock:

Καλη αρχη...Ειμαι σιγουρος πως ολα θα πανε πολυ καλα ;):thumbup:

Ευχαριστώ παίδες!

Άλλη μια ερώτηση, πώς σας φαίνεται η άμμος; Μήπως είναι πολύ σκούρα; Είμαι στη φάση του πλυσίματος και ήδη έχει πιαστεί το χέρι μου... θέλει θυσίες η Αφρική, αλλά χαλάλι!

DSC03375.jpg

Link to comment
Share on other sites

H αμμος εχει το ιδανικο χρωμα...Θα το δεις οταν μπει στο νερο..Και εμενα σκουρα μου φαινοταν η δικια μου οταν την ειχα στον Κουβα ;)

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ ότι έχει και μερικά μικρά κοχύλια σπασμένα ή ολόκληρα, μικρά όμως που τα νιώθω στα δάχτυλα όταν την ανακατεύω. Υπάρχει πρόβλημα; ;)

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ ότι έχει και μερικά μικρά κοχύλια σπασμένα ή ολόκληρα, μικρά όμως που τα νιώθω στα δάχτυλα όταν την ανακατεύω. Υπάρχει πρόβλημα; :thumbup:

Αν ειναι ζωντανα βαζοντας την χλωρινη θα καθαρισουν τα παντα....Τα σπασμενα δεν μας πειραζουν μιας και ειναι σιγουρα καθαρα απο υπολειματα και θα δινουν και εναν φυσικο τονο στο Aquascape ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! ευχαριστώ πολύ Κωστή!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μ' αυτά και μ' εκείνα καθυστέρησε πολύ στο στήσιμο του ενυδρείου,

ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες σας και πριν βάλλω τα κοχύλια μέσα στο ενυδρείο τα άφησα σκέτα με έναν απλό κυκλοφορητή (τονίζω ότι δεν υπήρχε βιολογικό υλικό, μόνο κυκλοφορητής) σε έναν κουβά με νερό για να δω αν θα παρουσιαστεί αμμωνία. Δεν παρουσιάστηκε, οπότε είμαι σίγουρος ότι είναι καλά καθαρισμένα και τα έβαλα άφοβα στο ενυδρείο.

Το ίδιο τεστ το ξαναέκανα για να δω και πως συμπεριφέρεται η άμμος, και πάλι όμως δεν παρουσιάστηκε καθόλου αμμωνία, το νεράκι είναι πεντακάθαρο!

Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία του ενυδρείου όπως είναι τώρα για να μου πείτε γνώμες. Μήπως έχω βάλλει πολύ άμμο; Οι διαστάσεις είναι 60x30x30

post-5817-1288638233_thumb.jpg

Σημείωση:

το ενυδρείο θα φιλτράρεται με ένα 2213 που τώρα τρέχει παράλληλα με άλλο εξωτερικό φίλτρο σε άλλο ενυδρείο μου για να διατηρείται η βιολογία του μέχρι να βρω multi! Παρόλ' αυτά έχω ένα fluval 2plus για να μη μένει στάσιμο το νερό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με μεγάλη μου λύπη σας παρουσιάζω το ενυδρείο που προόριζα για multi. :wub:

post-5817-1294792529_thumb.jpg

Είναι στημμένο και στρωμμένο από 1/11/2010. Ο λόγος που το εγκαταλείπω είναι γιατί δεν έχω βρει τόσο καιρό multi. Έχω ανοίξει αγγελία, έχω ρωτήσει σε μαγαζιά. Εννοείται ότι Πάτρα δεν υπάρχει περίπτωση να φέρουν τέτοιο ψάρι, όπως άλλωστε δεν φέρνουν ούτε γαρίδες ακόμη και με παραγγελία, ούτε καν φυτά πέραν των άκρως συνηθισμένων.

Βλέπω γύρω γύρω στο φόρουμ φίλους να ξεκινάνε δικά τους multi-ενυδρεία και στεναχωριέμαι που λόγω της ρημαδο-απόστασης κανείς δεν μου έχει απαντήσει στην δική μου αγγελία που έχω ανοίξει από 28/11 για να στείλει ένα κοπαδάκι να κάνω αρχή.

Έχω το ενυδρείο τόσο καιρό στο δωμάτιο άδειο. 'Εχω φτιάξει τη βάση μόνος μου, έχω μαζέψει άμμο από θάλασσα, την έχω πλύνει, με χλωρίνη, με αντιχλώριο, ομοίως τα κοχύλια, του αγόρασα φίλτρο, το μπόλιασα, συντηρώ τη βιολογία με φυλαράκια....χωρίς λόγο. Μέχρι και άλγη έχει βγει πάνω στα κοχύλια όπως βλέπετε από τον καιρό που περιμένει έτοιμο και στημμένο χωρίς όμως κατοίκους.

Ειλικρινά έχω απογοητευτεί και σκέφτομαι να παρατήσω την Αφρική. Έβαλα πολύ μεράκι σε αυτό το ενυδρείο (βάση, άμμος, κοχύλια).

Ήταν η πρώτη μου απόπειρα για την αγαπημένη μας λίμνη. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν υπάρχει λόγος ούτε να απογοητεύεσαι ούτε να στεναχωριέσαι. Είναι όντως πολύ εκνευριστικό να έχεις έτοιμο το ενυδρείο και να περιμένεις για ψάρια, υπομονή όμως και θα τα βρεις.

Θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε κι εμείς από εδώ για να βρεις multies αν και η ευγενική προσφορά του Βαγγέλη με τα occelatus θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σιγουρα χρειάζεται πολύ υπομονή...αλλα αξίζει τον κόπο!Εγω εκανα να βρω αρσενικο punk 7-8 μηνες.... :wub:

Εκτος απο multies που δεν βρίσκεις και occelatus, που φοβαμαι οτι δεν θα τα ευχαριστηθείς αν τα βάλεις τα δευτερα γιατί θα σκοτώνονται μεταξύ τους, εχεις ρωτήσει για brevis???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω τους Vaggef, Karydas, Nikoloutso, Prince και bartemderas για την υποστήριξη και τις προτάσεις, ειδικά οι φίλοι Vaggef και bartemderas προσφέρθηκαν να μου δώσουν ψάρια οι ίδιοι :wub:

Ο λόγος που άργησα να απαντήσω είναι ότι έψαχνα το χαρακτήρα των ψαριών που μου προτείνατε. Διαπίστωσα, μετά από διάβασμα, ότι τα 52 λίτρα είναι λίγα για τα occelatus που κατά τα άλλα είναι πανέμορφα και που προσφέρθηκε ο φίλος Vaggef να μου δώσει.

Οπότε, Βαγγέλη, μάλλον δεν μπορώ να τα φιλοοξενήσω στο ενυδρείο μου.

Τώρα μεταξύ brevis και multies, θέλω την βοήθειά σας λίγο:

Ο Δίας μου είπε που μπορώ να βρω brevis και ο bartemderas ίσως μπορέσει να μου δώσει ένα ζευγαράκι. Από πλευράς φίλτρανσης και χώρου από όσα έχω διαβάσει είμαι καλυμμένος. Ειδικά τα brevis είδα ότι ο φίλος Δίας τα διατηρεί άνετα σε λιγότερα λίτρα. Όμως ισχύει ότι δεν τα πάνε πολύ καλά με τις προηγούμενες γέννες τους; Μήπως δεν είναι τόσο ειρηνικά;

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να σου πω πως ισχυει αυτο που λες μιας και ειχα τετοια ψαρακια και ειχα γεννες οποτε τα εζησα τοσο ωστε να δω οτι δεν ειναι σαν τα μουλτι.Δεν ειναι καθολου ασχημα και πιστευω πως θα τα χαρεις γιατι εχουν τον χαρακτηρα τους.Να φανταστεις οταν εβαζα μεσα το χερι μου ορμουσε απο το πουθενα!!!

Για μενα παντως να το δοκιμασεις και δεν θα το μετανιωσεις :wub:

Link to comment
Share on other sites

η επιθετικότητα με απασχολεί, ήταν αυξημένη; Κυνηγούσαν την προηγούμενη γενιά για να αναπτυχθεί η νέα, ή αυτό γίνεται όταν "γεμίσει" πολύ το ενυδρείο; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη κυνηγουσαν αλλα μονο ο αρσενικος.Εγω θα τα κρατουσα τα ψαρακια απλα κατι μου ετυχε και τα εχασα ολα και αυτη τη φορα εβαλα μουλτι.Ηθελα να δοκιμασω κατι αλλα δεν προλαβα.Τη συμβιωση τους απο μικρη ηλικια.Δηλαδη να μεινουν στο ενυδρειο μονο τα ψαρακια που εχουν γεννηθει μαζι αλλα δεν προλαβα.. :wub:

Παντως δεν θα το μετανιωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...