Jump to content

Ελλην...


Recommended Posts

Σε διαγωνισμό που έγινε στην Ουάσινγκτον για τον καταλληλότερο χαρακτηρισμό της ψυχολογιας ενός λαού,

πήραν μέρος περίπου ένα εκατομμύριο άτομα.

Δεκαπενταμελής επιτροπή από επιστήμονες επέλεξε ομόφωνα και βράβευσε τον δικαστή Ν. Κέλλυ για τον επιτυχημένο χαρακτηρισμό του Έλληνα.

«Μπροστά στο δικαστήριο της αδέκαστης ιστορίας, », γράφει ο δικαστής, «ο Έλληνας αποκαλύφθηκε πάντοτε κατώτερος από τις περιστάσεις, αν και από διανοητική άποψη, κατείχε πάντοτε τα πρωτεία.

Ο Έλληνας είναι ευφυέστατος αλλά και εγωιστής, δραστήριος αλλά και αμέθοδος, φιλότιμος αλλά γεμάτος προλήψεις, οιδίνους (αυτο σημαινει ευφανταστος), θερμόαιμος, ανυπόμονος αλλά και πολεμιστής.

Έκτισε τον Παρθενώνα και αφού μέθυσε από την αίγλη του, τον άφησε αργότερα να γίνει στόχος των ερίδων,

Ανέδειξε τον Σωκράτη για να τον δηλητηριάσει,

Θαύμασε τον Θεμιστοκλή για να τον εξορίσει,

Υπηρέτησε τον Αριστοτέλη για να τον καταδιώξει,

Γέννησε τον Βενιζέλο για να τον δολοφονήσει.

Έκτισε το Βυζάντιο για να το εκτουρκίσει,

Έφερε το '21 για να το διακυβεύσει,

Τριπλασίασε την Ελλάδα και παραλίγο να τη κηδευσει.

Κόπτεται τη μία στιγμή για την αλήθεια και την άλλη μισεί αυτόν που αρνιέται να υπηρετήσει το ψέμα.

Παράξενο πλάσμα, ατίθασο, περίεργο, εγωπαθές και σοφόμωρο, ο Έλληνας.

Θαυμάστε τον αν θέλετε...

Ταξινομήστε τον αν μπορείτε!».

Πεφτει μεσα; Ή λεει ανοησιες; :)

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα είπε όλα!!!ειδικά σε αυτό το σημείο: Ο Έλληνας είναι ευφυέστατος αλλά και εγωιστής, δραστήριος αλλά και αμέθοδος, φιλότιμος αλλά γεμάτος προλήψεις, οιδίνους (αυτο σημαινει ευφανταστος), θερμόαιμος, ανυπόμονος αλλά και πολεμιστής.

Πολύ καλό :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ μας ξέρουν κάποιοι.... !!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ μας ξέρουν κάποιοι.... !!!

Καλυτερα κι απο τους εαυτους μας!

Και ποσες φορες εχει τυχει να νευριασουμε με καποιον που μας ειπε ψεμματα;

Αλλα και ποσες εχουμε ζητησει απο καποιον να πει ψεμματα κι αν δεν το κανει τσαντιζομαστε;

Κόπτεται τη μία στιγμή για την αλήθεια και την άλλη μισεί αυτόν που αρνιέται να υπηρετήσει το ψέμα.

Οπου ψεμα, μπορειτε να βαλετε τις λεξεις ατιμια, κομπινα, μιζα... και γενικως οτι δεν μας αρεσει να μας κανουν..

Αλλα μπορει ολοι καποια στιγμη να το κανουμε!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν έλληνας λέω σαχλαμάρες.

Έντεχνα φτιαγμένο κείμενο ώστε να πάρουμε τα πάνω μας αλλά όχι και πολύ θυμίζοντας μας κάποια λάθει.

Μια ερώτηση

Ψάξτε και στα άλλα κράτη και θα δείτε πόσο πολύ ταιριάζουν τα λεγόμενα του και σε άλλους λαούς.

Φυσικά σαν λαός έχουμε ιδιαιτερότητες και διαφορές αλλά και ομοιότητες με άλλους λαούς.

Της καραμελίτσες περί αρχαίων, Παρθενώνα, βυζάντιο, 1821, κτλ δεν τα χάφτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν έλληνας λέω σαχλαμάρες.

Έντεχνα φτιαγμένο κείμενο ώστε να πάρουμε τα πάνω μας αλλά όχι και πολύ θυμίζοντας μας κάποια λάθει.

Μια ερώτηση

Ψάξτε και στα άλλα κράτη και θα δείτε πόσο πολύ ταιριάζουν τα λεγόμενα του και σε άλλους λαούς.

Φυσικά σαν λαός έχουμε ιδιαιτερότητες και διαφορές αλλά και ομοιότητες με άλλους λαούς.

Της καραμελίτσες περί αρχαίων, Παρθενώνα, βυζάντιο, 1821, κτλ δεν τα χάφτω.

E, δεν νομιζω να υπαρχουν και πολυ λαοι που αφησαν να πεθανει στην φυλακη καποιος που πολεμησε για την ελευθερια τους.. πχ Κολοκοτρωνης...

Οσο για τους υπολοιπους, σε παραπεμπω εδω...

http://www.youtube.com/watch?v=Tj9_uzhrbfU

Δεν ειναι ποιος τα λεει, απλα ειναι οτι δυστυχως ειναι ετσι!

Κι οσες φορες μεγαλουργησαμε, ΜΟΝΟΙ μας καταφεραμε να βγαλουμε τα ματια μας...

Εθνος αναδελφον, ονομα και πραμα!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κειμενο ειναι σαν τις αστορολους, που σου περιγραφουν τον χαρακτηρα σου. Λενε τοσο γενικα χαρακτηριστικα που λιγο πολυ εχουμε ολοι στον χαρακτηρα μας για να μας κολακεψουν ωστε να ευφορησουμε απο το ΓΛΥΨΙΜΟ για να πληρωσουμε καλα τους απατεωνες.

Εχουν βαλει εντεχνα μεσα και την αναφορα οτι το συγκεκριμενο κειμενο βγηκε επειτα απο εγκριση απο επιστημονες ωστε να το δεχθουμε πιο ευκολα σαν εγκυρο. Εμ τι; Επιστημονες ειναι, δεν ξερουν; Ποιος κλαδος της επιστημης ασχολειται στο να δινονται κολαυκευτικα επιθετα για διαφορους λαους, μου διαφευγει;

Για μενα ανοησιες ειναι. Θα ελεγα οτι ειναι η αλλη λεξη που ξεκιναει απο μα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να πάμε τόσο μακριά και τόσο πίσω.... πριν μερικές μέρες ο Μανώλης Γλέζος τα ίδια δεν τράβηξε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να πάμε τόσο μακριά και τόσο πίσω.... πριν μερικές μέρες ο Μανώλης Γλέζος τα ίδια δεν τράβηξε.

Ελα μου ντεεεεεεεεεεεεεε!

To βιντεακι που ειχα βαλει παραπανω....

Δεν ηξερα πως να βαλω tags για το youtube. :)

Το θεμα ειναι ΠΟΙΟΙ ειναι αυτοι οι τυποι που φυλακιζουν και εξοριζουν τους ανθρωπους που μεγαλουργουν...

Που διωχνουν ακομα στην εξορια τα νεα παιδια, μιας και εδω ειναι αχρηστοι και δεν μπορουν να δουλεψουν!

Η απαντηση ειναι απλη.. Ο ιδιος ο Ελληνας που οταν πιανει μια καρεκλα, νομιζει οτι ειναι ενας μικρος θεος!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

E, δεν νομιζω να υπαρχουν και πολυ λαοι που αφησαν να πεθανει στην φυλακη καποιος που πολεμησε για την ελευθερια τους.. πχ Κολοκοτρωνης...

Οσο για τους υπολοιπους, σε παραπεμπω εδω...

http://www.youtube.com/watch?v=Tj9_uzhrbfU

Δεν ειναι ποιος τα λεει, απλα ειναι οτι δυστυχως ειναι ετσι!

Κι οσες φορες μεγαλουργησαμε, ΜΟΝΟΙ μας καταφεραμε να βγαλουμε τα ματια μας...

Εθνος αναδελφον, ονομα και πραμα!

Κάποιοι θέλουν να με κάνουν να πιστεύω αυτό που δεν είμαι κάποιοι μας θέλουν να έχουμε χαμηλή αυτοπεποίθηση ώστε να μας κυβερνά η μασονία.

Ξέρεις πόση λαοί έχουν σκοτώσει τους ήρωες τους.

Αν αρχίζουμε να γράφουμε θα γεμίσουμε αρκετές γραμμούλες

Και δεν είμαι καθόλου ανθέλληνας αλλά το αντίθετο δεν δέχομαι μύγα στο σπαθί μου.

Αλλά έλεος πια με την κακομοιριά όλα είναι τεχνικά για να είμαστε υπόδουλη.

Τώρα ήρθαν και οι αμερικανοί να μας την πουν που και αυτή έχουν σκοτώσει αρκετούς μαύρους με την δουλεία και στο τέλος σκότωσαν και τον Abraham Lincoln για να πω ένα από τα πολλά ‘’καλά’’ των αμερικανών.

Πόσους λαούς θέλεις να πιάσουμε και να δεις παρόμοια περιστατικά, είναι κοινό για όλους τους ανθρώπους που ήταν ξεχωριστή να έχουν περίπου κοινή μύρα.

Και αν έχουμε εμείς πιο πολλούς (λέω αν) θα οφείλεται ότι είμαστε λιγάκι ποιο παλαιοί από τους αμερικάνους και αν συγκριθούμε με τους παλιούς αιγύπτιους και κινέζους εκεί να δεις έκτροπα.

Μην βλέπεις πολύ Λαζόπουλο είναι ο μεγαλύτερος ανθέλληνας, ότι στραβό κουτσό και χαζό έχει η Ελλάδα αυτός το βγάζει προς τα έξω. Η καλλίτερη αρνητική διαφήμιση, λες και τίποτα καλώ δεν έχει ο έλληνας λες και μόνο ο Έλληνας καταστρέφει λες και μόνο ο Έλληνας κλέβει κτλ.

Βγήκαν τώρα και οι ηθοποιοί να μας διδάξουν ιστορία έλεος πια.

Και θέλω να μάθω πότε βγάλαμε τα μάτια μας μόνη μας και αν τα βγάλαμε άλλοι λαοί δηλαδή δεν τα έβγαλαν

Αν θες να γίνεις σωστός και γνήσιος Έλληνας μάθε πρώτα καλά την παγκόσμια ιστορία και δεν το λέω προς θεού υποτιμητικά αλλά γενικά για όλους, και μετά κάνε μια σύγκριση κήτα να δεις από πια κράτη ξεκίνησαν όλες η καταστροφές ακόμη και οι πιο πρόσφατη η μικρασιάτικη ξεκίνησε από τους κατά τα άλλα φίλους μας ευρωπαίους και ρώσους.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενα:

1. Για καθε εναν σωστο Ελληνα υπαρχουν 1000 μ@λ@κες.

2. Τα σκ@τ@ επιπλεουν.

Συμπερασμα : στο τελος, στη μ@λ@κισμενη ζωη που κανουμε, νικανε οι μ@λ@κες λογω πειρας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Της καραμελίτσες περί αρχαίων, Παρθενώνα, βυζάντιο, 1821, κτλ δεν τα χάφτω.

κάτι θέλουν αυτοί για να μας κολακεύουν.. ξέχασαν όταν μας δυσφημούσαν για τρομοκρατίες και μας ξεφτίλιζαν διεθνώς περιόδους καλοκαιριού που δουλεύουν οι επιχειρήσεις μας; Ξαφνικά, ούτε τρομοκράτες υπάρχουν, ούτε visa χρειάζεται ούτε τίποτα...

Αλλά βέβαια, καταργήσαμε την visa, σας λέμε ότι είστε και έξυπνοι, ελάτε να δουλέψετε στη χώρα μας για μας. Εγώ έτσι το εκλαμβάνω.

Και όσο αφορά στον Έλληνα, καλά θα κάνουν οι μη-Έλληνες να μην μου λένε τι είμαι, γιατί έχω και εγωισμό :helpsmilie: . Σοβαρά τώρα, κάτι θέλουν αυτοί.... να μου το θυμηθείτε :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε διαγωνισμό που έγινε στην Ουάσινγκτον για τον καταλληλότερο χαρακτηρισμό της ψυχολογιας ενός λαού,

πήραν μέρος περίπου ένα εκατομμύριο άτομα.

Δεκαπενταμελής επιτροπή από επιστήμονες επέλεξε ομόφωνα και βράβευσε τον δικαστή Ν. Κέλλυ για τον επιτυχημένο χαρακτηρισμό του Έλληνα.

εδώ κάτι δε μου πάει καλά

και το υπόλοιπο κείμενο θα έλεγα ότι είναι φτιαγμένο από Ελληνες για Ελληνες :)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω ακριβης ημερομηνια που εγινε ο διαγωνισμος αλλα δεν μπορω... Θυμαμαι ομως οτι ήταν στην δεκαετια του 80. Δεν ειναι κατι προσφατο...

Απλα δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλει ορισμενους... Επειδη τα είπαν οι άλλοι για μας;

Δεν ειναι ετσι;

Εστω κι απο Ελληνες αν εγινε... Δεν ειμαστε ετσι;

Και στο κατω κατω εμενα δεν με απασχολει τι κανουν οι αλλοι λαοι.

Εμενα με απασχολει τι κανει ο δικος μου!

Που ενω μπορουσαμε να ειμαστε υπερδυναμη (με βαση την γεωγραφικη μας θεση, την ψυχοσυνθεση μας, το μυαλο μας και τις ευκαιριες που μας δοθηκαν στο παρελθον) τα εχουμε κανει θαλασσα και εχουμε γινει περιγελος των ευρωπαιων...

Ναι, αυτων που εγω προσωπικα θεωρω κατα πολυ υποδιεέστερους μπροστα σε εμας!

ΣΕ ΟΛΑ!

Και μας εχουν κανει ετσι κατι τυποι που μπροστα στο προσωπικο τους συμφερουν δεν λογαριαζουν τιποτα!

Και σας ξαναλεω... Το υπαρχουν και χειροτερα, δυστυχως δεν με κανει να αισθανομαι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

και με άλλα λόγια

ο Ανδρέας Ρουμελιώτης στην Ελευθεροτυπία.

ΚΑΥΧΙΕΣΑΙ που ο γιος σου είναι γ***άς και η κόρη σου παρθένα.

Καυχιέσαι που ήσουν λοκατζής στο Μεγάλο Πεύκο, χλευάζοντας τους πεζικάριους, αλλά βάζεις βύσμα για να πάει ο γιος σου κέντρο στην Κόρινθο και ειδικότητα διαβιβαστής στο Χαϊδάρι. Καμαρώνεις που το χωριό σου θυμίζει λίγο από Ζωνιανά, αλλά γκρινιάζεις ότι η επαρχία απ' όπου κατάγεσαι, είναι η πιο ριγμένη απ' όλες.

ΚΥΡΙΑΚΗ πρωί κοινωνάς στην εκκλησία και το απόγευμα ρίχνεις Χριστοπαναγίες στο γήπεδο. «Καταλαβαίνεις» τους ξένους «από τη φάτσα». Εχεις Φιλιππινέζα να σου κρατάει το παιδί, Βουλγάρα να σου καθαρίζει το σπίτι, Αλβανούς στο συνεργείο της οικοδομής, Πακιστανούς να σου φροντίζουν το κτήμα για να πληρώνεις λιγότερο και να μην κολλάς ένσημα, κι όμως φωνάζεις να φύγουν οι ξένοι να ξεβρωμίσει η χώρα.

ΚΑΘΕ καλοκαίρι «πρέπει να πας στο χωριό». Οταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό για να ξεφύγεις λίγο από την Ελλάδα, ψάχνεις για άλλους Ελληνες για να κάνεις παρέα. Εκλιπαρείς το προσωπικό του αεροδρομίου να επιτρέψουν τις παραπάνω βαλίτσες που έχεις, αμέσως μόλις ο πατέρας σου σταματήσει να το κάνει για σένα και την οικογένεια. Οταν ταξιδεύεις με το αεροπλάνο και επιστρέψεις, βρίσκεις 20 άτομα να σε περιμένουν στο αεροδρόμο. Χειροκροτείς τον πιλότο όταν προσγειωθείς. Οποτε ταξιδεύεις στο εξωτερικό απορείς πώς ο κόσμος ζει χωρίς περίπτερα. Βρίσκεις τους τουρίστες αστείους. Και τους μαθαίνεις να λένε «malaka».

ΕΧΕΙΣ δέκα χρόνια να μπεις σε λεωφορείο. Περιγράφεις το κτίριο της Interamerican στην Κηφισίας ως «ουρανοξύστη». Παραγγέλνεις ταυτόχρονα σουβλάκια κι ένα ασθενοφόρο και το ασθενοφόρο έρχεται όταν χωνεύεις τα σουβλάκια. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσεις σε μποτιλιάρισμα στις 6 π.μ. της Κυριακής. Εχεις αυτοκίνητο που κοστίζει πάνω από 60.000 ευρώ και αρνείσαι να δώσεις στον παρκαδόρο 5 ευρώ πουρμπουάρ γιατί το θεωρείς κλοπή.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙΣ με τα φώτα για μπλόκο, αλλά παραπονιέσαι στον αστυνομικό ότι δεν δίνει κλήση και στους άλλους οδηγούς. Διπλοπαρκάρεις για τσιγάρα κλείνοντας τον δρόμο και απολογείσαι σ' αυτούς που κορνάρουν, αλλά στο παρακάτω στενό πλακώνεις τον οδηγό που έκανε ακριβώς το ίδιο. Οταν σταματάς στο φανάρι έχεις το χέρι στην κόρνα. Πάντα αναρωτιόσουν σε τι διάολο χρησιμεύει η «διάβαση πεζών». Είσαι βέβαιος ότι το κακό μάτι έχει αποδειχθεί και επιστημονικά.

ΜΙΣΕΙΣ τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά όνειρο ζωής είναι να γίνεις ένας από αυτούς. Ποτέ δεν σου φτάνουν τα χρήματα για τα βασικά είδη ανάγκης, αλλά πάντα σου περισσεύουν για τα είδη πολυτελείας. Ξέρεις ότι όλοι οι άλλοι είναι τουρκόσποροι ή Σλάβοι, αλλά εσύ το 'χεις στανταράκι πως είσαι γνήσιος απόγονος του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Πας γυμναστήριο και καπνίζεις κι ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα. Κάνεις φραπέ πριν φύγεις από το σπίτι, όταν φτάνεις στο γραφείο, μετά το φαγητό, όταν έχεις καλεσμένους, πριν φύγουν οι καλεσμένοι, αφού φύγουν οι καλεσμένοι και πριν πέσεις για ύπνο.

ΤΡΩΣ πρωινό πριν πας για ύπνο. Δεν τρως ποτέ βραδινό πριν από τις 10 μ.μ. Μαλώνεις για το ποιος θα πληρώσει τον λογαριασμό. Το πρώτο σου hangover ήταν γύρω στα 5 σου, όταν ο μπαμπάς / θείος / παππούς σού έδωσε να δοκιμάσεις ουίσκι, γιατί το ζήταγες κλαίγοντας.

Η μαμά βάζει σεμεδάκι πάνω από την οθόνη του PC σου !

Link to comment
Share on other sites

Να και δύο καλλιτεχνικές απόψεις για τον σύγχρονο Έλληνα

και όχι μόνο, δύστυχος για όλο τον δυτικό κόσμο.

Νικόλας Άσιμος-Ο Ρωμιός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...