Jump to content

Ταιριάζουν μεταξύ τους;


Recommended Posts

Γεία σας, έχω ένα ενυδρείο 63 λίτρων (Jewel record 600). Είμαι στη διαδικασία του στρωσίματος εδώ και 3 εβδομάδες με καθαρή αμμωνία. Αυτή τη στιγμή η ΝΗ4/ΝΗ3 έχει μηδενιστεί και έχουν εκτοξευτεί στα ύψη τα ΝΟ2>10 και ΝΟ3>250. Μόλις πέσουν τα ΝΟ2 και κάνω μια μεγάλη αλλαγή στο νερό σκέφτομαι να φυτέψω μερικά ceratophyllum demersum, cryptocoryne balansae, Bacopa caroliniana, Ludwigia repens ή arcuata. Από ψάρια σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι Ancistrus cf. cirrhosus, ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides ένα Pomacea bridgesi (Apple snail) και ίσως κάποια rasbora galaxy (δεν ξέρω πόσα μπορώ). Επίσης αυτή τη στιγμή έχω μια ρίζα στο ενυδρείο και λευκή ενυδρειακή άμμο στο βυθό. Για υπόστρωμα έχω βάλλει λίπασμα από petshop.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκεφτόμουνα και αυτά. Cardinal tetra θα μπορούσα να βάλω; Αν ναι με παίρνει να βάλω 8; Από φίλτρα έχω αυτό που είχε μέσα η συσκευασία του ενυδρείου. Μήπως είναι καλύτερα να αντικαταστήσω κάποιο σφουγγάρι με κάποιο άλλο υλικο;(πx substrat pro ή siporax;)

Link to comment
Share on other sites

τα neon και cardinal tetra δεν είναι απαγορευτικά για ενυδρείο 60 λίτρων;

Link to comment
Share on other sites

τα neon και cardinal tetra δεν είναι απαγορευτικά για ενυδρείο 60 λίτρων;

Οχι αρκει :

να μη βαλεις και τα δυο ειδη (για να μη γινονται σαλατα),

να βαλεις ενα ικανοποιητικο αριθμο ατομων (8-10 ατομα) για να φαινεται σαν ομαδα.

Προτεινω να βαλεις αμμο και (8) κορυ στο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αρκει :

να μη βαλεις και τα δυο ειδη (για να μη γινονται σαλατα),

να βαλεις ενα ικανοποιητικο αριθμο ατομων (8-10 ατομα) για να φαινεται σαν ομαδα.

Προτεινω να βαλεις αμμο και (8) κορυ στο βυθο.

σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι Ancistrus cf. cirrhosus οπότε μάλλον δεν ταιριάζουν με τα κορυ. Όσο για το βυθό έχω βάλει ήδη ενυδρειακή λευκη άμμο. (Ως προς το χρωμα της άμμου μάλλον έκανα βλακεία).

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι Ancistrus cf. cirrhosus οπότε μάλλον δεν ταιριάζουν με τα κορυ. Όσο για το βυθό έχω βάλει ήδη ενυδρειακή λευκη άμμο. (Ως προς το χρωμα της άμμου μάλλον έκανα βλακεία).

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Μια χαρα ειναι η αμμος.

Αν βαλεις κορυ αντι ανσιστρους θα εχεις τα εξης πλεονεκτηματα.

Θα εχεις πιο πολλα ψαρια :) , θα εχεις ωραιο θεαμα που θα βουτανε μεσα στην αμμο με το κεφαλι και θα τη φιλτραρουν μεσα απο τα βραγχεια τους, θα εχει κινηση και στο βυθο.

Για καθαριστη μπορεις να βαλεις ενα σαλιγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αμμος.

Αν βαλεις κορυ αντι ανσιστρους θα εχεις τα εξης πλεονεκτηματα.

Θα εχεις πιο πολλα ψαρια :) , θα εχεις ωραιο θεαμα που θα βουτανε μεσα στην αμμο με το κεφαλι και θα τη φιλτραρουν μεσα απο τα βραγχεια τους, θα εχει κινηση και στο βυθο.

Για καθαριστη μπορεις να βαλεις ενα σαλιγγαρι.

Δηλαδή τα corydoras panda καμια 8αρια είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αμμος.

Αν βαλεις κορυ αντι ανσιστρους θα εχεις τα εξης πλεονεκτηματα.

Θα εχεις πιο πολλα ψαρια :) , θα εχεις ωραιο θεαμα που θα βουτανε μεσα στην αμμο με το κεφαλι και θα τη φιλτραρουν μεσα απο τα βραγχεια τους, θα εχει κινηση και στο βυθο.

Για καθαριστη μπορεις να βαλεις ενα σαλιγγαρι.

Ξέχασα να πώ ότι έχω σκοπό να βάλω όπως είπα και στην αρχή και ένα apple snail και ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα corydoras panda καμια 8αρια είναι καλά;

Επελεξε καποιο οχι τοσο ευαιθητο ειδος κορυ.

Ξέχασα να πώ ότι έχω σκοπό να βάλω όπως είπα και στην αρχή και ένα apple snail και ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides.

Αααααπ, γιναμε πολλοι για 60 λιτρα. :)

Τι φιλτρο εχεις?

με τι υλικα?

Πας 6 cory (μικρο ειδος και ευκολο ψαχνεις), 8 Καρδιναλιους, 2 απιστο και αναβαθμιση φιλτρου με βιολογικα υλικα ή αφαιρεση του εσωτερικου και αγορα ενος στυλ 2213.

Link to comment
Share on other sites

Επελεξε καποιο οχι τοσο ευαιθητο ειδος κορυ. Έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

Αααααπ, γιναμε πολλοι για 60 λιτρα. :)

Τι φιλτρο εχεις? Το φίλτρο είναι της Jewel (το ενυδρείο είναι το record 600), που ήταν στο ενυδρείο όταν το αγόρασα

με τι υλικα? Τα υλικά είναι αυτά που είχε μέσα δηλ. υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας το μπλε και πρασινο σφουγγάρι. Για το φίλτρο έλεγα να αφαιρούσα κανα σφουγγάρι και να έβαζα siporax ή substrat pro.

Πας 6 cory (μικρο ειδος και ευκολο ψαχνεις), 8 Καρδιναλιους, 2 απιστο και αναβαθμιση φιλτρου με βιολογικα υλικα ή αφαιρεση του εσωτερικου και αγορα ενος στυλ 2213. Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένο είδος από cory και καρδινάλιους. Εψαξα και είδα έναν και εντυπωσιάστικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Το φίλτρο είναι της Jewel (το ενυδρείο είναι το record 600), που ήταν στο ενυδρείο όταν το αγόρασα

Τα υλικά είναι αυτά που είχε μέσα δηλ. υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας το μπλε και πρασινο σφουγγάρι. Για το φίλτρο έλεγα να αφαιρούσα κανα σφουγγάρι και να έβαζα siporax ή substrat pro.

Πας 6 cory (μικρο ειδος και ευκολο ψαχνεις), 8 Καρδιναλιους, 2 απιστο και αναβαθμιση φιλτρου με βιολογικα υλικα ή αφαιρεση του εσωτερικου και αγορα ενος στυλ 2213. Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένο είδος και από καρδινάλιους. Εψαξα και είδα μερικά και μου άρεσαν πολύ. Απλά δεν θα ήθελα να επιλέξω κάποιο λάθος ψάρι ως αρχάριος. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου προσφέρεις :thumbup::helpsmilie::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Το φίλτρο είναι της Jewel (το ενυδρείο είναι το record 600), που ήταν στο ενυδρείο όταν το αγόρασα

Τα υλικά είναι αυτά που είχε μέσα δηλ. υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας το μπλε και πρασινο σφουγγάρι. Για το φίλτρο έλεγα να αφαιρούσα κανα σφουγγάρι και να έβαζα siporax ή substrat pro.

Πας 6 cory (μικρο ειδος και ευκολο ψαχνεις), 8 Καρδιναλιους, 2 απιστο και αναβαθμιση φιλτρου με βιολογικα υλικα ή αφαιρεση του εσωτερικου και αγορα ενος στυλ 2213. Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένο είδος και από καρδινάλιους. Εψαξα και είδα μερικά και μου άρεσαν πολύ. Απλά δεν θα ήθελα να επιλέξω κάποιο λάθος ψάρι ως αρχάριος. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου προσφέρεις :D:closedeyes::thumbup::thumbup:

Θα ελεγα να βγαλεις το μαυρο σφουγγαρι ανθρακα (που δε πρεπει ετσι κι αλλιως να εχουμε χωρις λογο στο ενυδρειο) και το πρασινο και να βαλεις substrat pro.

δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry209620

Οι καρδιναλιοι ειναι ενα ειδος μονο : καρδιναλιοι Paracheirodon axelrodi http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36896

μηπως εννοεις σμηνοψαρα γενικα,οπως τα tetras?

Μερικα ειναι αυτα

(μοιαζουν με καρδιναλιους) Paracheirodon innesi (Myers, 1936), Neon Tetra - Νέον Τέτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877

Gymnocorymbus ternetzi (Boulenger, 1895), Black Widow tetra - Μαύρη χήρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37781

Hyphessobrycon herbertaxelrodi (Giry, 1961), Black neon tetra - Μαύρο τέτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36890

Hemigrammus erythrostigma (Flower, 1947), Bleeding Heart Tetra - Ματωμένες καρδιές http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36838

και αυτα που δεν ειναι Tetras αλλα λογο μεγεθους και συμπεριφορας μπορεις να τα δεις Trigonostigma heteromorpha (Duncker, 1904), Harlequin Rasbora - Αρλεκίνος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36962

Επισης πολυ ομορφα και μικρα ειναι τα CPD (Celestial Pearl Danio) επιστημονικη ονομασια Danio margaritatus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...