Jump to content

πρόβλημα με Deltec Skimmer Mc300


Recommended Posts

Είχα πάρει το skimmer MC300 τον Γεννάρη για καλύτερα αποτελέσματα. Μέχρι σήμερα υπολειτουργούσε (και λογικά) γιατί στο ενυδρείο μου (120 Λίτρα) είχα μέσα μόνο 10 κιλά ΖΒ, 1 damsel ένα αστερία 3 κοχύλια και 2 ερμίτες. Τώρα έχω 17 κιλά ΖΒ, 2 μικρά clown, 2 μικρά damsel, 1 αστερία, 3 κοχύλια και 2 ερμίτες. Τις πρώτες μέρες το ποτηράκι συλλογής το είχα τελείως κάτω και μάζευε λίγο υγρό. Τώρα το ανέβασα λίγο πιο πάνω για να μου μαζεύει πιο πυχτό υγρό όπως μου είπανε, αλλά δε μαζεύει σχεδόν τίποτα. Ενώ βλέπω τον αφρό να ανεβαίνει πάνω, το μόνο που παρατηρώ μετά από 2-3 μέρες είναι το πάνω μέρος του δοχείου συλλογής γίνεται αρκετά βρώμικο αλλά μέσα δε πάει σχεδόν τίποτα.

Για να δω αποτελέσματα πρέπει να βάλω κι άλλα ζωντανά???

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος??????

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας , κατέβασε πάλι το ποτηράκι στη θέση του και πες στο φίλο σου ότι το wet skimming είναι προτιμότερο στις περισσότερες περιπτώσεις από το dry :)

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο ως προς τι???

Το ρωτάω αυτό γιατί εκτός από φίλο το είχα διαβάσει και από το manual της Deltec ότι το δοχείο συλλογής δε πρέπει να είναι τέρμα κάτω...

Link to comment
Share on other sites

να το έχεις σε θέση που να προβλέπεται από τον κατασκευαστή και να μαζεύει όσο το δυνατόν περισσότερη <βρωμιά>

υπάρχουν φωτογραφίες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...