Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ


stav

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2005.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 110 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΞΥΛΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟΦΡΑΦΙΑ ΤΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1)ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΕΗΕΙΜ JAGGER 100W.TO ΜΠΛΕ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΩ ΜΕ ΠΕΝΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ

ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ 'Η ΟΧΙ?

2)ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ NITRA-ZORB THΣ AQUARIOUM PHARMACEUTICALS,AΦΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ.

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ

ΦΥΛΑΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΥΓΡΟ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ.ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ

ΠΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

stav

Link to comment
Share on other sites

1. :wootwoot:

2. Το κουμπί δεν είναι για να ρυθμίσεις την θερμοκρασία, αλλά για να καλιμπράρεις το θερμοπστάτη ώστε αν το έχεις στους 25 και δουλεύει στους 27 να φέρεις τη διαφορά. Παρ' όλα αυτά μπορείς με μια πενσα και σιγα σιγά χωρίς να το σπάσεις να δοκιμάσεις να το σηκώσεις αν έχεις διαφορά θερμοκρασίας. Αυτό θα πρέπει να το τσεκάρεις με ένα θερμόμετρο.

3. Σχετικά με το Nitra Zorb, διάβασε ΕΔΩ.

Το υγρό αναγόμωσης δεν είναι κάτι που αγοράζεις, αλλά το φτιάχνεις με ενυδρειακό αλάτι και νερό! Αν έχει στεγνώσει τότε μπορεί να μην κάνει δουλειά πλέον. Αλλά γιατί να το χρησιμοποιήσεις και να μην καταφύγεις σε φυσικούς τρόπους απομάκρυνσης νιτρικών, όπως αλλαγές νερού???

4. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τι εξοπλισμό έχεις, τιμές από μετρήσεις ποιότητας νερού, τι ψάρια έχεις κ.τ.λ. για να μπορούμε να σε βοηθάμε έχοντας μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Stav :wootwoot: όπως σου είπε και ο Γιάννης(istellas) το κουμπί που λές είναι για καλιμπράρισμα και όχι για ρύθμιση της θερμοκρασίας. Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με το κουμπί αυτό και μάλιστα να βγάλεις τελείως τον θερμοστάτη αφού στην χώρα μας το καλοκαίρι έχουμε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και οι θερμοστάτες δεν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε STAV ...

Καλη συνεχεια ..... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2005.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 110 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΞΥΛΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟΦΡΑΦΙΑ ΤΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1)ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΕΗΕΙΜ JAGGER 100W.TO ΜΠΛΕ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΩ ΜΕ ΠΕΝΣΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ

ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ 'Η ΟΧΙ?

2)ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ NITRA-ZORB THΣ AQUARIOUM PHARMACEUTICALS,AΦΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ.

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ

ΦΥΛΑΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΥΓΡΟ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ.ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ

ΠΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

stav

26895[/snapback]

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ JAGGER TI ENOEITAI OTI TO ΜΠΛΕ ΚΟΥΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ?

ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ,ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΟΛΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

stav

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

Welcome Stav!

Σαφώς και να τον επιστρέψεις γιατί είναι απ' τα πιο νευραλγικά σημεία του εξοπλισμού!

Αν χαλάσει έχεις συνήθως σούπα το μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ JAGGER TI ENOEITAI OTI TO ΜΠΛΕ ΚΟΥΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ?

ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ,ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΟΛΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

stav

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ?

26909[/snapback]

Το κουμπί είναι όπως είπε ο Γιάννης για καλιμπράρισμα. Σχεδόν ποτέ δεν το πειράζουμε αν δεν ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε. Τον ρυθμιστή θερμοκρασίας τον γυρίζεις με το κουμπί κάτω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί είναι όπως είπε ο Γιάννης για καλιμπράρισμα. Σχεδόν ποτέ δεν το πειράζουμε αν δεν ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε. Τον ρυθμιστή θερμοκρασίας τον γυρίζεις με το κουμπί κάτω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

26921[/snapback]

ΓΙΑΝΝΗ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΟΜΑΙ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

stav

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες στο Aquazone!!!!

Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις

στις ανάλογες κατηγορίες του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΟΜΑΙ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

stav

26924[/snapback]

Την εκφραση που λεει "παιρνω τα μποσικα" την ξερεις?Ε κατι τετοιο.Ολες οι συσκευες οταν βγουν απο το εργοστασιο μετρανε με απολυτη ακριβεια.Με την παροδο του χρονου χανεται αυτη η ακριβεια μετρησης και πρεπει να ξανααποκτηθει.Αυτη η διαδικασια(με δικα μου λογια!!!) λεγεται καλιμπραρισμα!Μιλοντας για τον θερμοστατη λοιπον,θα τυχει να τον βαλεις να σου πηγαινει τη θερμοκρασια στους 27 βαθμους ενω το θερμομετρο θα γραφει π.χ. 29.Τοτε ειναι που χρειαζεται ο θερμοστατης καλιμπραρισμα!Σηκωνεις το μπλε κουμπι,γυρνας την ενδειξη στους 29 και το ξανακατεβαζεις εχοντας πλεον πετυχει μεγαλυτερη ακριβεια!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗ Σ΄ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

stav

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:;););););)

Καλος ορισες φιλε stav στο aquazone.

:wootwoot:

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...