Jump to content

Προταση για Μικρες αγγελειες.


George1

Recommended Posts

Για να μην γινεται ενας ψηλο χαμος θα ητανε πολυ πιο ευκολο να υπαρχει για τις μικρες αγγελειες μια ενοτητα που να ονομαστει "Ανενεργες αγγελειες" και εκει να πετιουνται οι αγγελειες που εχουν κλεισει.

1. Ετσι θα ειναι πιο ευκολο για εμας να βρησκουμε κατι.

2. Βελτιωνετε η εικονα του φορουμ και η οργανωση του.

3. Οταν χρειαστει για ΧΨ λογους να διαγραφουν καποιες αγγελειες θα ξερεται ακριβως απο που θα πατε.

Ετσι λειτουργει το δικο μου φορουμ και ειμαστε πολυ ικανοποιημενοι.

PS. βεβαια πρεπει καποιος να κατσει και να μεταφερει τις παρα πολλες αγγελειες.... Αλλα πιστευω θα μας βοηθησει πολυ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγγελιες που κλεινουν (και κλειδωνονται απο τους αρμοδιους συντονιστες της κατηγοριας) εχουν ενα σημαδι αριστερα στη λιστα που ειναι ενα Χ μεσα σε ενα τετραγωγο.

Απο τη στγμη που εχουν κλειδωθει και μενουν χωρις "κινηση", κατεβαινουν και χανονται απο μονες τους.

Γι'αυτες που δεν εχει ενημερωσει ο συγγραφεας τους οτι μπορει να κλεισουν, δεν μπορει να γινει αυτο αυθαιρετα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=74

Αλλαγες ομως θα γινουν ετσι κι αλλιως σε πολλους τομεις του φορουμ οσονούπω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργουν ολα τα φορουμ με τον ιδιο τροπο...................

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα πιο πανω ειναι μια "προταση" δεν σημαινει πως πρεπει να ειναι σωστη για ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εκτός από όσα αναφέρθησαν, δηλαδή:

1. ήδη πνίγονται στη δουλειά οι "εκτελούνται μεταφορές" :)

2. αφού όντως κατεβαίνουν στη λίστα κατά κάποιο τρόπο διαχωρίζονται από τις υπόλοιπες.

το σημαντικότερο είναι ότι κρατώντας και τις παλιές υπάρχει ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ!!

Ψάχνοντας τις παλιότερες βλέπεις αντικείμενα και τιμές πώλησης, έτσι βγάζεις συμπεράσματα για το αν συμφέρει αγορά από μαγαζί, από εξωτερικό, από συνχομπίστα κλπ. Δηλαδή, αν ξέρω ότι μπορώ να βρω ενυδρείο 100λίτρα με 90 ευρώ θα περιμένω μπας και μου τύχει και μένα (η επιλογή τιμής έγινε εντελώς τυχαία από αυτήν την αγγελία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...p;#entry358777)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα για τις ενεργες αγγελειες τιποτα παιδια.

Ουτε να τις κλεινουμε αυθαιρετα, καθως ουτε και να διαγραφονται.

Θα υπαρχουν απλα δεν θα ειναι στις ενεργες. Απο τις 100 σελιδες αγγελειων ειναι ενεργες μονο οι 5 και μεσα σε αυτες τις 5 πρεπει να προσεχεις ποια ειναι ενεργη και ποια οχι.

Προσωπικα με κουρασε οταν εκανα αναζητηση στις αγγελειες και ειπα εκφρασω μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη θεωρω χρησιμη τετοια συζητηση.

1. George1 μπορεις να μου πεις ποια θεωρεις ενεργη συζητηση?

2. Ποιος αλλος εκτος απο τον συγγραφεα της αγγελιας εχει το δικαιωμα να την αλλαξει σε ανενεργη και με ποια κριτιρια?

3. Αν ηξερες οτι οι κλειδωμενες αγγελιες εχουν αυτο τη σηματακι που σου ειπα πιο πανω θα σε κουραζε η αναζητηση τοσο?

4. Προς ολους : θεωρειτε πως πρεπει να καταργηθουν οι υποκατηγοριες στις αγγελιες (θαλασσα, γλυκο και μια κοινη σελιδα) και να χωριζονται μονο σε ενυδρειες και μη ενυδρειακες?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

4. αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που κάθε χρήστης βλέπει το φόρουμ, εγώ που πατάω "Νέες Δημοσιεύσεις" μου βγάζει όλες τις αγγελίες ανεξαρτήτως σε ποια κατηγορία είναι, οπότε βλέπω και φωτιστικά πχ που πουλάνε φίλοι του γλυκού και του αλμυρού.

Αν όμως κάποιος μπαίνει και κάνει αναζήτηση στις αγγελίες κατευθείαν, τότε πρέπει σίγουρα να κοιτάξει και τις 2 κατηγορίες. Νομίζω θα είναι μπλέξιμο για όσους βάζουν αγγελία να την κατατάσσουν στο γλυκό, αλμυρό ή σε κοινό πίνακα αν είναι πχ flourish, skimmer ή κάποιο φίλτρο, αντίστοιχα.

Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, απλά πιστεύω ότι ο κόσμος θα συνεχίσει να τις ανοίγει όπου να ΄ναι και οι mods θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Η μορφή που έχει η κατηγορία των αγγελιών προσωπικά με ικανοποιεί.

Αν θέλω να δημοσιεύσω κάτι που αφορά και τις 2 κατηγορίες (γλυκού-θαλασσινού) το ποστάρω εκτός των κατηγοριών στα ενυδρειακά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται καλό....να υπάρχει μια λίστα(έξτρα+τις υπάρχουσες) με αγγελίες που έχουν κλείσει για να αδειάζει η λίστα με τις ενεργές. ...γιατί αν κάποιος πουλάει κάτι 2 μήνες πρέπει να ψάξω 10σελιδες για να το βρω....

Όχι πως τωραδεν είναι εντάξει αλλά θα ήταν ακόμα πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μεινουν οπως ειναι οι αγγελιες αλλα να πουλιεται οτι χρειαζομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται καλό....να υπάρχει μια λίστα(έξτρα+τις υπάρχουσες) με αγγελίες που έχουν κλείσει για να αδειάζει η λίστα με τις ενεργές. ...γιατί αν κάποιος πουλάει κάτι 2 μήνες πρέπει να ψάξω 10σελιδες για να το βρω....

Όχι πως τωραδεν είναι εντάξει αλλά θα ήταν ακόμα πιο ευκολο.

Αυτο ακριβως εννοουσα! :)

Δεν ειπα να κλεινουμε παλιες αγγελειες απλα αυτες που τις εχουμε κλεισει και δεν ειναι ενεργες και εχουν το σηματακι Χ να μπαινουν σε ενα φακελο "ανενεργες αγγελειες" δεν θα διαγραφονται!

Ετσι θα μπορει ο αλλος να δει τι παιζει με τις τιμες οταν το θελησει.... Αλλα να μπαινει στις αγγελειες και να ξερει πως οτι βλεπει ειναι ενεργο συν οτι καθε τοσο δεν θα χρειαζεται να κανουνε UP για να μην θαβονται στις ανενεργες.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μεινουν οπως ειναι οι αγγελιες αλλα να πουλιεται οτι χρειαζομαι! :thumbup:

+1

και εις τριπλούν ώστε να υπαρχει ανταγωνισμός κα να πέφτουν οι τιμές!

:):helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ας μεινουν ως εχουν εμεις να ποσταρουμε σωστα!!

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω να δημιουργηθει μια κατηγορια που να μεταφερονται οι ανενεργες και οποιος θελει να συγκρινει να κοιταζει και σε αυτη την κατηγορια! απ την αλλη ο διαχωρισμος σε θαλασσινου και μη ειναι πολυ σωστος κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που βλεπεις πια αγγελια ειναι ανοιχτη και πια κλεστη δεν εχει νοημα αφου μπορεις να επιλεξεις ποιες αγγελιες θελεις να σου δειχνει!!!! πας κατω δεξια και πατας ΘΕΜΑΤΑ εκει εχει επιλογες (ανοιχτα, κλειστα, που απαντησα κτλ) επιλεγεις τι θελεις και σου δειχνει μονο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις αγγελιες εμενα θα βολεβε ...καταρχην σε πρωτη φαση να κλεινουν και μετα απο λιγο καιρο να διαγραφονται ωστε να βλεπουμε τι εχει απομινει ...κατα αλλα οπως εχει στηθει το ολο project εμενα με βολεβει! :)

Link to comment
Share on other sites

να διαγράφονται δεν είναι σωστό για διάφορους λόγους όπως ότι κανείς δεν έχει τέτοια δικαιώματα σε posts κάποιου χρήστη μας, άσε που και οι ολοκληρωμένες αγγελίες είναι κριτήριο για επόμενες αγορές και μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

να διαγράφονται δεν είναι σωστό για διάφορους λόγους όπως ότι κανείς δεν έχει τέτοια δικαιώματα σε posts κάποιου χρήστη μας, άσε που και οι ολοκληρωμένες αγγελίες είναι κριτήριο για επόμενες αγορές και μέτρο σύγκρισης.

:):D

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε κατι τετοιο

Ενυδρειακα --- > 1) Ενυδρειακές Αγγελίες Γλυκού

..........................2) Ενυδρειακές Αγγελίες θαλασσινου

..........................3) Γενικες αγγελιες (Οτι πιστευουμε οτι αφορα και τα δυο πεδια γλυκου & θαλασσινου)

ωστε να μην υπαρχουν αγγελιες χυμα στο "Ενυδρειακα".

Για παραδειγμα για καποιον που πουλαει η ζητα μια σκετη γυαλα η ενα αξεσουαρ κοινο για τα δυο πεδία (γλυκου-θαλασσινου) να ποσταρει/ψαχνει σε ενα μερος και οχι σε τρια!!!

πχ ψαχνω μια γυαλλα σκετη απο 100 ως 200 λιτρα... μπορει να τη βρω και στο ενυδρειακα και στο γλυκο και στο θαλασσινο.

πχ2 θελω να πουλησω μια αποχη που μπορει να την χρησιμοποιήσει κάποιος και για γλυκο και για αλμυρο...

λεω εγω τωρα! :)

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε κατι τετοιο

Ενυδρειακα --- > 1) Ενυδρειακές Αγγελίες Γλυκού

..........................2) Ενυδρειακές Αγγελίες θαλασσινου

..........................3) Γενικες αγγελιες (Οτι πιστευουμε οτι αφορα και τα δυο πεδια γλυκου & θαλασσινου)

ωστε να μην υπαρχουν αγγελιες χυμα στο "Ενυδρειακα".

Ετσι ειναι τωρα.

Αλλα εγω θα προτιμουσα ολα τα ενυδρειακα μαζι.

Οι πολλες κατηγοριες ειναι μπερδεμα πολλες φορες παρα διευκόλυνση.

Θα πρεπει πχ καποιος που πουλαει κατι συνηθες πχ ενα φιλτρο ή ενα ενυδρειο, να βαζει και στις τρεις κατηγοριες αγγελια.

Και καποιος που ψαχνει το αντιστοιχο, να ψαχνει παντου.

Με σωστη συνταξη στον τιτλο της αγγελιας δεν θα υπαρχει προβλημα πχ να αναγραφεται αναλογα πωληση, ανταλλαγη ή χαρισμα και τα αντικειμενα.

Μεσα στην αγγελια περιγραφη, φωτο και τιμη και ειναι αψογη αγγελια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα να συντάσσεται ο τίτλος κάπως έτσι:

[ΖΗΤΗΣΗ] eheim 2213

[ΠΩΛΗΣΗ] jager 150w

σε περίπτωση που είναι πολλά γράφουμε απλά

[ΠΩΛΗΣΗ] ενυδρειακά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...