Jump to content

Πληγή σε ζεβράκι


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ενα ζεβρακι, το οποιο έχω αναγνωρίσει ως θυληκο (λογω της χοντρης κοιλιας του) μου έκανε μια πληγη στο "απο πισω του". Κατα τα άλλα κινειται κανονικα τρωει κανονικα κτλπ.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 72 μεικτα περίπου 65 καθαρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Απλο φιλτρακι με λιγη βιολογια. Προσφατα εγινε αναβαθμιση με 750ml substrat (απλο) & siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7 μηνες, παλαιοτερα περασε καποιες ασθενειες που οφειλονταν στην καθαροτητα του νερου

- Ψάρια (είδη και αριθμός): danio rerio x2, danio rerio var. frankei x1, guppy πολλα...

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα δυο φορες τη μερα, αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα περιπου 20-25%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Μου τελειωσαν και περιμενω την παραγγελια

- Θερμοκρασία: 25 (παιζει +/-1 λογω κινεζικου θερμ. )

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: danio rerio

- Ιστορικό Ψαριού: ... αγοραστηκε πριν απο μια εβδομαδα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει : ολα νορμαλ φαίνονται, μονο που δεν έχω δει ποτε περριτώματα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: του ψαριου: - , του ενυδρειου dropsy και κομμενες ουρες τα χριστούγεννα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

th_08042010253.jpg

th_08042010254.jpg

th_08042010255.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το βγάλεις και να το βάλεις κάπου αλλού για θεραπεία με Furan-2 .

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα 14λιτρο με φιλτράκι αλλα χωρις θερμοστάτη. Να βάλω 10 λίτρα νερο ενυδρείου και να βάλω το ψάρι εκεί;

Πληροφορίες έχει πανω στο κουτι φαντάζομαι. Στο pdf της APi δεν βρίσκω κάτι...

Η θεραπεία είναι σε μορφή "μπανια" ή το βαζω για μερικές μέρες; Αμα είναι να παρω κανενα πλαστικό....

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Να το βάλεις χωρίς το φιλτράκι , μόνο αεραντλία .

Το νερό και το φάρμακο θα το αλλάζεις κάθε μέρα .

Και λίγο παραπάνω φάρμακο να βάλεις δεν μας πειράζει γιατί δεν έχουμε βιολογικό .

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την θερμοκρασία;

Θα το κάνω μπάνια το ψάρι; Να ξέρω να ετοιμάσω νερό....

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Θα παίρνεις πάντα από το ενυδρείο νερό .

Οσο για τη θερμοκρασία δεν νομίζω να έχουμε μεγάλη διαφορά πλέον είμαστε στην άνοιξη .

Οχι μπάνιο γιατί θα σε δυσκολεύει να το πιάνεις κάθε μέρα το ψάρι συν το στρές που θα έχουμε .

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σε τρια πετ-σοπ τηλέφωνο και το συγκεκριμενο φάρμακο δεν υπάρχει. Λογικα εκεί στην Αθήνα θα υπάρχει αλλα αμα είναι να το παραγγείλω.... Μέχρι να έρθει...

Κάποιο αντίστοιχο φάρμακο; Τα πετ σοπ λένε για baktopur/baktopur-direct

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο αντίστοιχο φάρμακο; Τα πετ σοπ λένε για baktopur/baktopur-direct

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να πάρω το baktopur σκετο ή το direct; Ποσο κοστιζουν περίπου; Θα παω εδω σε ενα μαγαζι στην γειτονια και δεν θελω να το παρω με "50€" ενώ έχει 10...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να πάρω το baktopur σκετο ή το direct; Ποσο κοστιζουν περίπου; Θα παω εδω σε ενα μαγαζι στην γειτονια και δεν θελω να το παρω με "50€" ενώ έχει 10...

Το direct να πάρεις. Δεν θυμάμαι πόσο κοστίζει, καθώς επίσης υπάρχει και σε δύο συσκευασίες (μικρή μεγάλη). Πάνω από 15-20 ευρώ δεν κάνει πάντως.

Είναι σε χαπάκια. Δεν ρίχνεις τα χαπάκια κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο. Τα διαλύεις πρώτα σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου και μετά ρίχνεις το διάλυμα μέσα στο ενυδρείο σου. Φρόντισε να έχεις και άνθρακα καθότι θα σου χρειαστεί στο τέλος της θεραπείας :D

*edit* Με πρόλαβε ο Σταμάτης :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το direct να πάρεις. Δεν θυμάμαι πόσο κοστίζει, καθώς επίσης υπάρχει και σε δύο συσκευασίες (μικρή μεγάλη). Πάνω από 15-20 ευρώ δεν κάνει πάντως. :D:closedeyes: ....

Είναι σε χαπάκια. Δεν ρίχνεις τα χαπάκια κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο. Τα διαλύεις πρώτα σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου και μετά ρίχνεις το διάλυμα μέσα στο ενυδρείο σου. Φρόντισε να έχεις και άνθρακα καθότι θα σου χρειαστεί στο τέλος της θεραπείας :thumbup: Θα το κάνω σε καραντίνα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω.... Να θυμηθώ να πάρω και ενα νυστέρι γιατι σε 14 λίτρα θα χρειάζεται κλάσματα χαπιου... Αμα πεσει παραπάνω θα πάθει τίποτα το ψάρι;

*edit* Με πρόλαβε ο Σταμάτης :)

Ευχαριστω. Θα παρω το φαρμακο, θα ξεκινήσω θεραπεία και θα ενημερώσω!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Σπάσε μία ταμπλέτα στη μέση ή διάλυσε μία ολόκληρη σε ένα ποτήρι και ρίξε μέσα στο ενυδρείο ΜΟΝΟ την ποσότητα που αναλογεί στα λίτρα σου. Ενδεικτικά να σου πω πως και την διπλάσια δόση να ρίξεις δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου, οπότε προσπάθησε να είσαι ακριβής αλλά μην παίξεις και με τις σταγόνες :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο πετ σοπ αλλα είχε μόνο bakto tabs και baktopur απλο και δεν πήρα τίποτα... Δεν είχα κάποιο τηλέφωνο να ρωτήσω και τους φαρμακοποιούς μας και.... Μιλησα με εναν απο 'δω μέσα (ονόματα δεν λέμε, υπολείψεις δεν θίγουμε :)) και μου είπε καλύτερα το Melafix (APi) γιατι στις πληγές των πιρανχα του ο Αντώνηςαυτο χρησιμοποιει.

BTW το Furan 2 δεν ξέρω που το ξετρύπωσες φίλε Σταμάτη αλλα ο πετσοπας λεει οτι ο προμηθευτής σταμάτησε να το φέρνει...

Τωρα θα δω αν προλαβω να πάω και σε ένα άλλο πετ σοπ θα ρωτήσω και αναλόγως... Αν δεν το βρώ υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχασα το ψάρι. Κυριολεκτικά όμως! Δεν μπορω να το βρώ πουθενά μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχασα το ψάρι. Κυριολεκτικά όμως! Δεν μπορω να το βρώ πουθενά μέσα στο ενυδρείο!

Έχεις σαλιγκάρια? Αν ναι ποιου είδους?

Link to comment
Share on other sites

Εχω zebra snails. Η πληγή είχε μεγαλώσει αισθητά χθες το βράδυ, είχε γίνει σχεδόν διπλάσια. Σήμερα το απογευμα τελικα το βρηκα μισοφαγωμένο απο τις γαρίδες. Πρέπει να είχε μπλεχτεί στα φυτά και δεν μπορούσα να βρώ που ήταν.

Τώρα τι να κάνω; Καποια προληπτική θεραπεία για τα άλλα ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Εχω zebra snails. Η πληγή είχε μεγαλώσει αισθητά χθες το βράδυ, είχε γίνει σχεδόν διπλάσια. Σήμερα το απογευμα τελικα το βρηκα μισοφαγωμένο απο τις γαρίδες. Πρέπει να είχε μπλεχτεί στα φυτά και δεν μπορούσα να βρώ που ήταν.

Τώρα τι να κάνω; Καποια προληπτική θεραπεία για τα άλλα ίσως;

Στην επόμενη αλλαγή κάνε χρησιμοποίησε EKTOZON με Melafix Και θεωρώ πως θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεο πρόβλημα πάλι.... Το αλλο ζεβράκι μου έκανε μια πληγάρα να στην ραχη του πριν απο την ουρα. Φαίνεται σαν να χτυπησε κάπου ή σαν να δαγκώθηκε....

Να κάνω melafix και ektozon;

Επειδή θα το κάνω σε ξεχωριστό ενυδρείο για να μην γεμισει φάρμακα το κυρίως, πως να το στήσω; Αεραντλία και νερό ενυδρείου μόνο;

Για τα μπανια του εκτοζον αλλάζω νερό και βάζω καθαρο νερο και καινούργιο φάρμακο ή στο ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix μέσα στο ενυδρείο. ΔΕΝ επιβαρύνουν την βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλα, ξέρω γω. Δεν είναι καλύτερα σε μπάνιο για να απομονωθεί και να ηρεμήσει απο τον τυχων διώκτη του;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλα, ξέρω γω. Δεν είναι καλύτερα σε μπάνιο για να απομονωθεί και να ηρεμήσει απο τον τυχων διώκτη του;

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο... Αν όντως υπάρχει διώκτης τότε ναι να απομονωθεί.

Link to comment
Share on other sites

BTW το Furan 2 δεν ξέρω που το ξετρύπωσες φίλε Σταμάτη αλλα ο πετσοπας λεει οτι ο προμηθευτής σταμάτησε να το φέρνει...

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?p...d=1〈=en

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :D

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο... Αν όντως υπάρχει διώκτης τότε ναι να απομονωθεί.

Λογικά θα υπάρχει. Το ψάρι είναι πολύ ασχημα, δεν νομίζω να έγινε έτσι μόνο του. Εχω παρατηρήσει απο τον leopard danio (danio rerio var. frankei) -να σημειωθει οτι μπηκε πρωτος και εχει σχεδον απο την αρχη του ενυδρειου μεσα- μια επιθετικη συμπεριφορα, και οταν ψαρια (και γκαπυ και ζεβρακια και κατι αλλα ζεβρακια που πηρα προσφατα απο αλλο χομπυστα και είναι μεγαλυτερα απο αυτον) πανε σε ενα σημειο αυτος τα κυνηγαει μακρια.

Για να καταλαβεις εχω:

  • Γκαπυ πολλα και ακακα.
  • Τζαγκουαρ Ντανιο- μπηκε πρωτος και ειναι πολυ κτητικος
  • Ζεμπρα Ντανιο- μπηκαν την Κυριακη, είναι τα μεγαλύτερα ψάρια εκει μεσα και σχεδον διπλασιο απο το θυμα το οποιο είχα αγοράσει πριν απο 2-3 εβδομαδες.

Η πληγη στην ουρα εμφανιστηκε χθες ή προχθες (δεν είμαι σίγουρος)

Η τρεχουσα κατάσταση είναι:

  • Ολα τα υπολοιπα στο κυριως ενυδρείο χωρις καποιο φαρμακο.
  • Το θυμα/αρρωστος σε εναν κουβα 8 λιτρα με νερο ενυδρειου, αεραντλια και ενα κουταλακι κοφτο ektozon. (μονο αυτο βρήκα σημερα - δεν είχα και πολυ χρονο).
  • Στο "ενυδρείο" καραντινα εβαλα λιγο χαλικακι λιγα φυτα επιφανειας και ενα φυλλο catappa για να μην στρεσαριστει πολυ το ψαρι.

Αν είναι καλα ως αυριο, (επαναλαμβάνω είναι πολυ ασχημα) τι να κανω απο κει και περα. Αλλαγες νερου στον κουβα; Προσθηκη επιπλεον φαρμακου; Να ριξω και στο ενυδρείο λίγο (συμφωνα με την προτεινομενη δοση δλδ) προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...