Jump to content

Αλγη στο στρωσιμο .....


enigma

Recommended Posts

Γεια σας ξανα απο εμενα ...

Αν μπορητε να μου δωσετε τα φωτα σας ....

Το ενυδρειο μου ειναι το capri 80

Λιτρα 100

Θερμοκρασια στους 25

Φωτοπεριοδος 8 ωρες

Η λαμπα μου ειναι η Philips lamp T8 18W

Το φιλτρο μου (υποσχεται) 450λιτρα ανα ωρα

Εχω μεσα μονο χαλικακι για υποστρωμα και μια βλακεια διακοσμητικο(ΘΑ παρει ποδι αλλα σγα σγα οπως λεγαμε)

και 4 ριζουλες ανουβιας

Το ενυδρειο τρεχει 3 εβδομαδες περιπου

Στρωσιμο του κανω με τροφη

Αμωνια βρησκετε στα 5ml

Νιτρικα θα μετρησω αυριο ...στις προηγουμενες μετρησεις μου δεν εδειξε υπαρξη ακομα ...αρα εχω δρομο ακομα

Αλλες μετρησεις δεν εχω αγωρασει ακομα ...

Οκ καταλαβαινω οτι μιας και η χημεια του φιλτρου μου ειναι ακομα κουκουρουκου ..θα επρεπε να <<πεσω>>

σε καποια προβληματα ....

Μεχρι πριν λιγες μερες ολλα ηταν καλα μεχρι που ξεκινησαμε με την αλγη

Τα τζαμια δεν εχουν ποιασει τιποτα (εχουν μια μικρη θολουρα η οποια ΜΠΟΡΕΙ να ειναι απλα σωματιδια ...η ? )

Στην αρχη προσεξα σε κανα 2 φυλα απο τις ανουμπιες ....νομισα οτι σαπιζανε

ομως η γενικη κατασταση των φυτων μοιαζει καλη (εχουν σκασει και κανα2 3 καινουρια φυλαρακια)

ομως εκεινα που εχουν ποιασει αλγη ...πλεον αρχισαν να εχουν μπολικο πραμα

post-18440-1270803064_thumb.jpg

post-18440-1270803110_thumb.jpg

Θα τους κανει ζημια ?

Πως μπορω να την απομακρινω ?

Τις βγαζω εξω και τριβω με το χερι ?

Θα ηθελα να αποφυγω τα χημικα ...(για αυτο δεν ρωταω και σε πετ σοπ)

Επεισης μιας και δεν εχω εμπειρια αναλογη ...ειναι καφε αλγη η μαυρη αυτη ?

Σορρυ για την ποιοτητα απο τις φωτογραφιες ...(και παλι καλα να λεω για κινητο)

Με την ευκαιρια να ρωτησω και δυο πραγματα ακομα ....

3 εβδομαδες ...δεν θα επρεπε να εχουν αρχιζει να δημιουργουνται βακτηρια που θα μου ανεβασουν τα νιτρικα

ΔΕΝ εχω παρει ετοιμα απο εμποριο ...περιμενω την φυση ...αλλα μηπως περιμενω πολυ ?

Και οπως θα δητε και στην τριτη φωτο που βαζω σε ενα σημειο στο διακοσμητικο υπαρχει κατι σαν...

μυξα να το πω ? κατι τετοιο λευκο σαν σαν ...μυξα ...τι αλλο να πω !

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ...μουχλα η κατι αντοιστηχο ...απο την τροφη που σαπιζει για να βγαλω την αμωνια?

post-18440-1270803150_thumb.jpg

Την τροφη την ριχνω μεσα σε μια αποχη (που ειναι φυσικα μεσα στο νερο) για να μην κανω χαλια το υπολοιπο ενυδρειο .....εχω παρατηρισει μια φορα κατι αντοιστιχο στην αποχη οπου την εβγαλα ΦΥΣΙΚΑ και την επλυνα ...

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις σας

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη που εκανα τσισα στο πηγαδι (δεν κρατιομουνα :closedeyes: )

Please μια απαντησουλα μπας και βγαλω καμοια ακρη :):D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Είναι η άλγη που παρουσιάζεται στα νέα ενυδρεία. Θα φύγει μόνη της με τον χρόνο.

Δώσε τις μετρήσεις σου σε. ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3.

Για το λευκό δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου

Η αμωνια ειναι στα 1mg (ανεβαινει) αλλα ακομα νιτρικα δεν εχουν σχηματιστει

Εκανα μερηση χθες και το τεστ τα εβγαζε μηδενικα ....και ισως ...ισως λεω να αρχιζε να περνει διαφορετικη αποχρωση ...(ιδεα αρχης ... νιτρικων ? δεν ξερω ...) στανταρ οχι μετρισημα ακομα

Νιτρικα αλατα δεν εχω μετρισει μιας και αφου δεν εχω νιτρικα και δεν <<τρεχει>> ο κυκλος λογικα ακομα

δεν πρεπει να υπαρχουν ....(αν κρινεις οτι πρεπει παρολα αυτα να μετρησω κανω μια το απογευμα και αυριο σας την βγαζω)

Ευχαριστω και παλι

ps Παντως η αλγη με τριψημο που εκανα στις ανουβιες δεν ελεγε να φυγει ...

Λεω να αφησω κανα 2 μερες το φως κλειστο ..ειναι σωστη αυτη η σκεψη ?

Link to comment
Share on other sites

Μην σβήσεις το φως. Απλός αν θέλεις μείωσε το σε 4 ώρες.

Και υπομονή. Ο κύκλος για να ολοκληρωθεί θέλει περίπου 40 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για την αλγη δεν θα ανησυχουσα,την φωτοπεριοδο καλο θα κανεις,προς το παρον και μεχρι να στρωσει το ενυδρειο να την μειωσεις.

η μυξα που εχεις,ετσι οπως τηνβλεπω,για καποιος μυκητας μου κανει,που βρισκει θρεπτικα συστατικα να αναπτυχθει απο το σαπισμα της τροφης.βγαλτον παντως με μια αποχη,για καλο δεν δειχνει..μηπως χρησιμοποιεις υπερβολικα πολλη τροφη για το στρωσιμο??

Link to comment
Share on other sites

μηπως χρησιμοποιεις υπερβολικα πολλη τροφη για το στρωσιμο??

Ναι φιλε μου συγουρα αυτο το λαθος εχω κανει ....εκοψα κανα 2 μερες την τροφη και πλεον βαζω ΣΑΦΩΣ λιγοτερη ...για αυτο τον λογο πρεπει να γεμισα και πλαναρια :D

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα ...οκ εχω μειωσει την φωτοπεριοδο αλλα στο θεμα που λεει τα ειδη της αλγης

γραφει οτι η υπαρξη της καφε αλγης οφειλεται σε ΛΙΓΟ φως !Μην τελικα ειναι λαθος η μειωση της φωτοπεριουδου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα, στεινω το 3ο μου ενυδρειο 120λτ. ειναι 5 μερες τωρα με νερο βρυσης οχι απο τα αλλα ενυδρεια.

εχει αμμο , ενα ξυλο λιγο moss πανω στο ξυλο και μια ανουμπια. το μονο που ριχνω ειναι βακτηρια (οχι τροφη ακομα) και μου παρουσιασε αυτη τη μυξα σαν τη τριτη φωτο του φιλου που ανοιξε το θεμα. Μπορειτε να βοηθησετε τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, στεινω το 3ο μου ενυδρειο 120λτ. ειναι 5 μερες τωρα με νερο βρυσης οχι απο τα αλλα ενυδρεια.

εχει αμμο , ενα ξυλο λιγο moss πανω στο ξυλο και μια ανουμπια. το μονο που ριχνω ειναι βακτηρια (οχι τροφη ακομα) και μου παρουσιασε αυτη τη μυξα σαν τη τριτη φωτο του φιλου που ανοιξε το θεμα. Μπορειτε να βοηθησετε τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω

Αυτη η βλεννα ειναι καποιος μυκητας ακακος που κανει την εμφανηση του συνηθως στα ενυδρεια που ειναι σε φαση στρωσηματος. Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει απο μονος του μην σας ανυσηχει σε καμια περιπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!! Δεν μου ειχε ξανασυμβει!!

Για ολους υπαρχει η πρωτη φορα, οπως ειχε τυχη σε εμενα αλλωστε και ρωτουσα και εγω με την σειρα μου το τη ειναι. :)

Επισης πρεπει να αρχισεις να ριχνεις τροφη αμεσα γιατι αλλιως τα βακτηρια που ριχνεις δεν ενεργοποιουνται λογο ελειψης καποιας πηγης ενεργιας και αν δεν εχεις καποιο φυτο η ψαρι μεσα ανεβασε την θερμοκρασια πανω απο 30 και μην αναβεις τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα ...οκ εχω μειωσει την φωτοπεριοδο αλλα στο θεμα που λεει τα ειδη της αλγης

γραφει οτι η υπαρξη της καφε αλγης οφειλεται σε ΛΙΓΟ φως !Μην τελικα ειναι λαθος η μειωση της φωτοπεριουδου ?

Αν βαλεις μια λαμπα ακομα θα φυγει αυτη η αλγη σιγα σιγα. Παρομοιο προβλημα ειχε και ενας φιλος μου σε αναλογο ενυδρειο. Χρειαζεσαι περισσοτερα λουμεν στην ουσια.

Οσο για τον κυκλο του αζωτου αφου μετρας αμμωνια εχει ξεκινηση.

Αφησε αρκετες ημερες το δυχτακι με την τροφη μεσα στο ενυδρειο γιατι πριν παραχθει αμμωνια χρειαζονται τον χρονο τους τα αποσυνθετικα βακτιρια. Λογικα θα πρεπει να μετρας ΝΟ2 αλλιως θα σου προτεινα να βγαλεις το διακοσμητικο ή κατι αλλα ξενο αντικειμενο που εχεις μεσα διοτι μπορει να αφηνουν καποιες τοξικες ουσιες οι οποιες να εμποδιζουν την ομαλη εξελιξη των βακτηριων. Επισης να ρωτησω εαν πριν το γεμισεις το ενυδρειο ειχες κανει χρηση σιλικονης ή καποιου αλλου χημικου στον εσωτερικο χωρο του ενυδρειου.

Το οτι δεν προσθετης καποιο σκευασμα βακτηριων δεν πειραζει απλα καταλαβαινεις πως αργη λιγο περισσοτερο η διαδικασια, Φεταααα!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!!!! :)

Τωρα ειδα οτι η δημοσιευση ειναι του 2010. :(

Link to comment
Share on other sites

ok ξεκινησα για πλακα με τα ενυδρεια, πριν 3 χρονια αποκτεισα το πρωτο 280λτ , τι να πρωτο πω!!! διαβαζω ρωταω,,,κανω οτι μπορω αλλα δεν εγκαταλειπω. ο καθενας με την αποψη του. διαβαζω το forum οπως και αλλα .. αλλα ηρθε η ωρα για βοηθεια γιατι δεν βλεπω λυσεις. θα μπορουσα να βαλω στο καινουργιο ενυδρειο νερο απο το μεγαλο.. λαθος μου? απλα σκεφτηκα να το παρω απο την αρχη ...... συμβουλες?

Link to comment
Share on other sites

ok ξεκινησα για πλακα με τα ενυδρεια, πριν 3 χρονια αποκτεισα το πρωτο 280λτ , τι να πρωτο πω!!! διαβαζω ρωταω,,,κανω οτι μπορω αλλα δεν εγκαταλειπω. ο καθενας με την αποψη του. διαβαζω το forum οπως και αλλα .. αλλα ηρθε η ωρα για βοηθεια γιατι δεν βλεπω λυσεις. θα μπορουσα να βαλω στο καινουργιο ενυδρειο νερο απο το μεγαλο.. λαθος μου? απλα σκεφτηκα να το παρω απο την αρχη ...... συμβουλες?

Για μενα καλητερα να βαλεις υλικα απο το φιλτρο του παλιου σου στο καινουριο.τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο του μεγαλου και τι υλικα εχει το φιλτρο του μικρου?

Link to comment
Share on other sites

οκ απαντησα στη παλια δημοσιευση γιατι εψαχνα google. 5 μερες , νερο βρυσης, ξυλο μομπανι με μοςς λιγο, αμμο και μια ανουμπια. και παρουσιαστηκε η γλιτσα δεν το εχω ξαναδει. το εβγαλα το ξυλο το επλεινα. τροφη δε ριχνω ακομα. νωρις δεν ειναι? μονο βακτηρια..

Link to comment
Share on other sites

στο 280 εχω to fluval, το 120 ειναι το jewel me το εσωτερικο του φιλτρο, το 60 ααασε απορω πως ζουν

Κατσε τωρα γιατι με μπερδεψες.. :)

Εσυ πιο ενυδρειο στρωνεις τωρα?Τι φιλτρο εχει αυτο και τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο του?

Link to comment
Share on other sites

τωρα στρωνω ενα jewel 120 lido. 5 μερες. εχει αμμο ασπρη αμμο χαλαζιακη , μια ανουμπια σε βραχακι. και moss. νερο απο βρυση και βακτηρια..

εβγαλα το ξυλο το ξεπλυνα , εκλεισα φωτα, μου ειπαν να βαλω apple snake, συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ξερω τη ακριβως περιμενεις και δεν ριχνεις τροφη.

Τα ζωντανα βγαλτα απο μεσα και βαλτα σε ενα στρωμενω ενυδρειο για την ωρα.

Βαλε νερο απο τα παλια ενυδρεια ακομα και βιολογικη λασπη(σκατουλες) και βιολογικο υλικο απο αυτα.

Καλο ειναι να ανοιξεις ενα δικο σου θεμα για να μην χαλασουμε το θεμα του φιλου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ψαρια μεσα . το στρωνω τωρα 5 μερες ειναι. και εβγαλε τη μπιχλα....δεν ειμαι ασχετη αλλα δεν μου εχει ξαναγινει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...