Jump to content

Στησιμο Ενυδρειου


mentor50

Recommended Posts

Καλημερα και απο μενα.Ταλοκα αποφασισα να ασχοληθω κι εγω με τις Κιχλιδες.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Εχω μια γυαλα (80χ30χ25) και σκευτωμαι να βαλω ενα χαρεμακι Μουλτι.Διαβαζοντας αυτο:

(Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο 60 λίτρων ώστε να υπάρχει και ο χώρος για την αποικία που θα μεγαλώσει πολύ σύντομα. Μεγάλη σημασία για τα N. multifasciatus έχει η επιφάνεια του βυθού και όχι τόσο το ύψος.) σκευτηκα οτι μπορω να αξιοποιησω την γυαλα.

Ισχυει??????????

Καθε σχολιο δεκτο ακομα και ειρωνικο

Ευχαριστω

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Καποια απαντηση απο καποιον :):thumbup::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - mentor50
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου!

Και εγώ ξεκινάω παρόμοιο ενυδρείο για τα ίδια ψάρια, μικρότερο όμως.

Δες την συζήτηση εδώ και βάλε τις απορίες σου μαζί με τις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Καποια απαντηση απο καποιον :thumbup::helpsmilie::D

Καλώς τον και καταρχήν υπομονή.Βεβαίως και ισχύει αυτό που γράφεις πιο πάνω.Και θα μπορούσες να φιλοξενήσεις και λίγο μεγαλύτερο χαρέμι από 1αρ./3 θηλ.Υπάρχει χώρος στο ενυδρείο σου.

Στο θεματικό των αφρικάνων υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το θέμα αυτό και μπορείς να διαβάσεις και ο,τι απορία έχεις ευχαρίστως γράψε εδώ στο δικό σου πόστ για να απαντηθούν.

Κλείνοντας να σε καλωσορίσω και πάλι ,υπομονή ,χαλαρά και διάβασμα και για αρχή διάβασε αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καταρχήν υπομονή.Βεβαίως και ισχύει αυτό που γράφεις πιο πάνω.Και θα μπορούσες να φιλοξενήσεις και λίγο μεγαλύτερο χαρέμι από 1αρ./3 θηλ.Υπάρχει χώρος στο ενυδρείο σου.

Στο θεματικό των αφρικάνων υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το θέμα αυτό και μπορείς να διαβάσεις και ο,τι απορία έχεις ευχαρίστως γράψε εδώ στο δικό σου πόστ για να απαντηθούν.

Κλείνοντας να σε καλωσορίσω και πάλι ,υπομονή ,χαλαρά και διάβασμα και για αρχή διάβασε αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Καλή επιτυχία :)

Φιλε Σωκρατη καλησπερα.Ολη μερα σημερα αυτο το ποστ διαβαζα και απο εκει αποκομισα Οσα εγραψα στην ερωτηση μου για το μεγεθος (υψος) του ενειδρειου.Μου φανηκε καπως γιατι μεχρι και σημερα ασχολουμαι με ζωοτοκα (καμπυ,ξιφοφορους,μολλυ, και προσφατα Εντλερς) και σ' αυτα εχω τουλαχιστον 40cm υψος ενυδρειου.

Ευχαριστω για την ανταποκροση στο ερωτημα μου

Δημητρης

Υ.Γ συγνωμη εκ των προτερων γιατι μαλλον θα σας πριξω :thumbup::helpsmilie::D )

Link to comment
Share on other sites

30 είναι το πλάτος και 25 το ύψος?

Link to comment
Share on other sites

30 είναι το πλάτος και 25 το ύψος?

ναι 30 ειναι το πλατος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει και εγώ αρκετά, είναι εντάξει.. όντως σημασία έχει η επιφάνεια οπότε είσαι μια χαρά με τα 80 εκατοστά μήκος!! Τα μούλτι δεν τιμούν με την παρουσία τους συχνά τα ανώτερα στρώματα νερού του ενυδρείου. Κυρίως στο τάισμα...

Μπολικα κοχύλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει και εγώ αρκετά, είναι εντάξει.. όντως σημασία έχει η επιφάνεια οπότε είσαι μια χαρά με τα 80 εκατοστά μήκος!! Τα μούλτι δεν τιμούν με την παρουσία τους συχνά τα ανώτερα στρώματα νερού του ενυδρείου. Κυρίως στο τάισμα...

Μπολικα κοχύλια!!!

προνοησα και γι αυτα.Εχω καμια 50αρια για αρχη και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε και μάλιστα έχουμε παράδειγμα χαμηλού σε ύψος ενυδρείου που στήθηκε και είναι του αγαπητού zorba the freak σας παραθέτω το λινκ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35938 , έχει ενδιαφέρον.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα multi θελουν πολλα,μα πολλα κοχυλια.Aν μπορεις στρωσε ολο τον πυθμενα με κοχυλια.

Αν δεις φωτογραφις απο αποικιες τους στη φυση θα δεις οτι προτιμουν μεγαλες εκτασεις στρωμενες απο αδεια κελυφη neothauma.

ΥΓ.

Δεν υπαρχει χωρος για ειρωνικα,αλλα μονο για καλοπροαιρετα σχολια :)

Link to comment
Share on other sites

Τα multi θελουν πολλα,μα πολλα κοχυλια.Aν μπορεις στρωσε ολο τον πυθμενα με κοχυλια.

Αν δεις φωτογραφις απο αποικιες τους στη φυση θα δεις οτι προτιμουν μεγαλες εκτασεις στρωμενες απο αδεια κελυφη neothauma.

ΥΓ.

Δεν υπαρχει χωρος για ειρωνικα,αλλα μονο για καλοπροαιρετα σχολια :D

Δια ευχαριστω.Τα 50 που αναφερα ειναι οτι προλαβα να βρω σε διαστημα 3 - 4 ημερων.Καθοτι επαρχια τα χωραφια ειναι γεματα απο τετοια σαλιγκαρια.Πρωτα σρ πριονιδι για αποκελεφωση και μετα βρασιμο για αρκετη ωρα, ξεπλυμα καλο (νερο με αντιχλωριο) και ειναι φανταζομαι ετοιμα.Εχω δει φωτο απο αποικιες και εχω καταλαβει τι γινεται.

Αυριο περνω τα πρωτα μου Multi και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Και οπως προειπα μαλλον θα σας πριξω :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δια ευχαριστω.Τα 50 που αναφερα ειναι οτι προλαβα να βρω σε διαστημα 3 - 4 ημερων.Καθοτι επαρχια τα χωραφια ειναι γεματα απο τετοια σαλιγκαρια.Πρωτα σρ πριονιδι για αποκελεφωση και μετα βρασιμο για αρκετη ωρα, ξεπλυμα καλο (νερο με αντιχλωριο) και ειναι φανταζομαι ετοιμα.Εχω δει φωτο απο αποικιες και εχω καταλαβει τι γινεται.

Αυριο περνω τα πρωτα μου Multi και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Και οπως προειπα μαλλον θα σας πριξω :thumbup::helpsmilie::D

Που θα τα φιλοξενήσεις μέχρι να ετοιμάσεις το multiενυδρείο;.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δια ευχαριστω.Τα 50 που αναφερα ειναι οτι προλαβα να βρω σε διαστημα 3 - 4 ημερων.Καθοτι επαρχια τα χωραφια ειναι γεματα απο τετοια σαλιγκαρια.Πρωτα σρ πριονιδι για αποκελεφωση και μετα βρασιμο για αρκετη ωρα, ξεπλυμα καλο (νερο με αντιχλωριο) και ειναι φανταζομαι ετοιμα.Εχω δει φωτο απο αποικιες και εχω καταλαβει τι γινεται.

Αυριο περνω τα πρωτα μου Multi και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Και οπως προειπα μαλλον θα σας πριξω :):thumbup::helpsmilie:

Να προσεξεις μονο,να τα καθαρισεις πολυ καλα.Δεν πρεπει να μεινουν υπολείμματα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Που θα τα φιλοξενήσεις μέχρι να ετοιμάσεις το multiενυδρείο;.

:)

Αν ενοεις το στρωσιμο εχω να πω οτι μπολιασα το φιλτροκαι δουλευει τωρα 15 μερες περιπου

Στιν περιπτωση που δεν ειναι ετοιμο εχω ενα κοινωνικο 240 λιτρα και θα τα φιλοξενισω για λιγο (αν χρειαστει) εκει

Ισως τα ζορισω λιγο αλλα δεν ειχα σκοπο για αλλα ψαρακια.Απλα μου προεκυψε

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις μονο,να τα καθαρισεις πολυ καλα.Δεν πρεπει να μεινουν υπολείμματα μεσα.

Αυτο φιλε μου Δια το εχω σαν αρχη.Θα τα περιποιηθω καταληλως.Δεν ρισκαρω τα ψαρακια μου για τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το στρωσιμο εχω να πω οτι μπολιασα το φιλτροκαι δουλευει τωρα 15 μερες περιπου

Στιν περιπτωση που δεν ειναι ετοιμο εχω ενα κοινωνικο 240 λιτρα και θα τα φιλοξενισω για λιγο (αν χρειαστει) εκει

Ισως τα ζορισω λιγο αλλα δεν ειχα σκοπο για αλλα ψαρακια.Απλα μου προεκυψε

Ωραία ,αφού ετοιμάσεις το aquascape - φαντάζομαι νερό έχεις ετοιμο- μπορείς να τα βάλεις.Δεν πιστεύω οτι θα έχουμε πρόβλημα.Ποιό φίλτρο έχεις;Περιμένουμε με χαρά τις πρώτες φωτογραφίες σύντομα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ,αφού ετοιμάσεις το aquascape - φαντάζομαι νερό έχεις ετοιμο- μπορείς να τα βάλεις.Δεν πιστεύω οτι θα έχουμε πρόβλημα.Ποιό φίλτρο έχεις;Περιμένουμε με χαρά τις πρώτες φωτογραφίες σύντομα.

:)

Το φιλτρο ειναι αυτο: Eheim aquaball 180

Προς το παρον, αργοτερα θα παω για το Eheim 2213, νομιζω οτι θα ειναι αρκετο.Αν δεν επαρκει θα αφησω και το εσωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι αυτο: Eheim aquaball 180

Προς το παρον, αργοτερα θα παω για το Eheim 2213, νομιζω οτι θα ειναι αρκετο.Αν δεν επαρκει θα αφησω και το εσωτερικο

Πιστεύω οτι μαζί με το 2213 θά είσαι μια χαρά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι μαζί με το 2213 θά είσαι μια χαρά.

:)

Κι εγω ετσι πιστευω.Ειδωμεν :thumbup::helpsmilie::D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθει η ωρα για τις φωτο νομιζω οτι θα ειμαι πολυ χαρουμενος στην λογικη οτι εαν δεν επιτευχθη ο στοχος μου τοτε τον πλησιασα και σιγουρα αυτην μου την χαρα θα την μοιραστω μαζι σας

Αναμενω εναγωνιως την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...