Jump to content

συμβιωση Serrasalmus-pygocentrus σε ενυδρειο


antonis t83

Recommended Posts

εχουμε δει κατα καιρους να συμβιωνουν καποια ειδη πιρανχα με αλλα κοινωνικα ψαρια.

πλεον υπαρχει ενα ενυδρειο το οποιο φιλοξενει ισως το πιο επιθετικο πιρανι "serrasalmus elongatus" με ενα κοπαδι "pygocentrus piraya"!!

βεβαια οπως θα δειτε το ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο κ αψογα στημενο κ δυστυχως δεν ειναι δικο μου!!

απολαυστε το βιντεακι!

κ εδω

:):thumbup::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι η.......κοτα....?? :thumbup:

Τα pιraya απλα ΔΕΝ πεζονται!

Λογικα εξαρταται κατα πολυ απο το χαρακτηρα του ψαριου.Ποιος ξερει ποσα εχει χασει και απο τις δυο πλευρες και ποιος ξερει ποσο αντεξε αυτη η συμβιωση που ειδαμε!

Οσο εχεις χρημα πειραματιζεσαι, το ενα ψαρι μετα το αλλο μεχρι να πετυχεις το χαρακτηρα που...''να σου κανει'' για την συμβιωση αυτη! :)

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε ,,,,τρομερο,,,,,μου εκανε εντυπωση οτι και τα piraya ειναι πραγματικα ΤΕΡΑΤΑ και ειναι και αρκετα,,,,αν μετρησα καλα ειναι γυρω στα 6-7,,,,,,,,,,,πιστευω πολυ σπανια συναντιονται χωρις προβληματα και ο serrasalmus πρεπει να ναι κ λιγο τυχερος που ειναι εκει μεσα,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

ενα πανεμορφο ενυδρειο.απλα respect :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

επαναφέρω το θέμα,κάποια ειδή serrasalmus π.χ το maculatus κρατιέται και σε ομάδες,σε ένα ενυδρείο 400-450λιτρα με σωστό στήσιμο δεν θα είναι εφικτό να συμβίωση με 4 red belied?περιμένω τα σχόλια από τους εμπειρότερους

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι σαν να παιζεις με την φωτια, δεν ξερεις ποτε κ αν θα καεις.

κ δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο το οποιο σε καποια ειδη σιγουρα ειναι μικροτερο.

τωρα ποια ειναι αυτα τα ειδη?

σιγουρα οχι τα elongatus, manueli, gibbus, rhombeus.

Link to comment
Share on other sites

οπότε το ξεχνάμε....

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος δεν παει καλα..εχει μεσα τις παναγιας τα ματια.elongatus, natereri, endlers ,τα αλλα δεν καταλαβα τι ειναι!!το εχει κανει αμαζονιο..εγω πιστευω οτι το στησιμο του κρατησε μονο 1 μερα ...το εκανε απλα για το βιντεο..και τα υπολιπα ψαρακια εγιναν ΓΕΥΜΑ !!απλα η απορια ειναι τι εγεινε με το elongatus????oeo

Aντε 2 και σημερα για το 500λιτρο...

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος δεν παει καλα..εχει μεσα τις παναγιας τα ματια.elongatus, natereri, endlers ,τα αλλα δεν καταλαβα τι ειναι!!το εχει κανει αμαζονιο..εγω πιστευω οτι το στησιμο του κρατησε μονο 1 μερα ...το εκανε απλα για το βιντεο..και τα υπολιπα ψαρακια εγιναν ΓΕΥΜΑ !!απλα η απορια ειναι τι εγεινε με το elongatus????oeo

Aντε 2 και σημερα για το 500λιτρο...

Σίγουρα ετσι είναι :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...