Jump to content

ΓΕΝΑ ANGELFISH


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,πριν δυο ωρες ειδα γενα (SCALARE)στο ενυδρειο μου (340λτ.καθαρα)ειναι η πρωτη γενα του ζευγαριου και σαν νεος και εγω στο θεμα ζητω βοηθεια για το τι πρεπει να κανω στη συνεχεια.

GH 7

PH 7,5

NO3 10

NO2 0

KH 6

Ευχαριστω.

Υ.Γ. GEORGE HMMY Ευχομαι το ενυδρειο σου να ειναι γουρλουδικο!!

Link to comment
Share on other sites

1ον) Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου.

2ον) Αφού είδες την γέννα LIVE είδες να υπάρχει αρσενικό που γονιμοποιούσε?

Πες για να δούμε πως θα κινηθούμε στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JPD, μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν ακομα 5 σκαλαρια ,το ζευγαρι ειναι συνεχεια μαζι και αεριζουν τα αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απομακρύνεις τα άλλα σκαλάρια από το ενυδρείο αφού έχεις άλλο και μπορεί να τα φιλοξενήσει. Άσε μόνο το ζευγάρι.

Το βράδυ θα πρέπει να έχεις κάποιο φως να φωτίζει τα αυγά αλλιώς θα στα φάνε. Στην ανάγκη άσε αναμένα τα φώτα του ενυδρείου αν δεν μπορέσεις να βάλεις κάποιο πορτατίφ να τα φωτίζει. Σε 48 ώρες θα δείς τις πρώτες ουρίτσες αν μέχρι τότε έχουν παραμήνει τα αυγά. Κάποια που δεν είναι γονιμοποιημένα θα τα δεις να ασπρίζουν και έτσι οι γονείς θα τα τρώνε ή θα τα απομακρύνουν. Επίσης είναι πολύ πιθανόν να δείς τους γονείς να αλλάζουν θέση στα αυγά στις επόμενες 24 ώρες. Μην σε ανησυχήσει αυτό καθώς είναι κάτι που το κάνουν συχνά. Αν με το καλό βγούν τα μωρά θα πρέπει να βρείς κάτι να καλύψεις την εισαγωγή του φίλτρου σου έτσι ώστε να μην σου ρουφήξει τα μικρά. Ένα κομμάτι σφουγκάρι ή τούλι συνήθως κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

1)Το σωστο ειναι jdp,sorry αναγραμματισμος.2)Δυστυχως το αλλο ενυδρειο ειναι full και επιπλεον νομιζω οτι αν βαλω ακομα 5 θα τα ταραξω.Για τον φωτισμο θα αφησω την μια λαμπα αφου εχει δυο.Το δυσκολο ειναι οτι τα αυγα ειναι πανω στο εσωτερικο φιλτρο 15cm κατω απο την εισαγωγη του νερου,θα υπαρξει προβλημα μην τα ρουφηξει?

Link to comment
Share on other sites

Ότι πέφτει θα στο ρουφάει πριν προλάβουν οι γονείς να το μαζέψουν και να το επαναφέρουν στην θέση του.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω να ξέρεις ότι από τις πρώτες γέννες σπάνια μένουν τα αυγά. Θέλει καιρό να μάθουν να μην τα τρώνε και να τα προστατεύουν σωστά οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να πάρεις τα αυγά σε ενυδρείο γεννήστρα αλλά είναι μπελάς και έχεις πολύ μεγαλύτερο ποσοστό θανάτων σε τέτοια περίπτωση. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πές μου να σου δώσω οδηγίες σχετικά με το τι θα πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα Ο.Κ και να μαθουν γρηγορα να ειναι καλοι γονεις.Σε ευχαριστω για τις απαντησεις.Ενημερωνω για καθε νεο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και μια γέννα σκαλαριών :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Βάλε καμια φωτό για να δούμε, γονείς και τα υπόλοιπα σκαλάρια.

Άντε να μεγαλώσουν και τα δικά μου να δούμε τι θα γίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι με επιτυχημένη γέννα σε scalare :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.

Σημερα ψαχνω να βρω τα αυγα,πουθενα αυτα.Μαλλον τα εφαγαν,ελπιζω πως οχι αλλα....

Τελικα πιο δυσκολο ειναι να βγουν σκαλαρακια και οχι να κανουν αυγα.Παντως ελπιζω.....

ΓΙΑΝΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα επειδή μάλλον είναι η πρώτη γέννα από τα ψαράκια σου μην ανησυχείς. Συνήθως στις κιχλίδες αυτή είναι η λογική πορεία έως ότου μάθουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν! :wootwoot: Το ενυδρείο σίγουρα είναι "καρπερό", ξέρεις πόσες αναπαραγωγές στους δίσκους είχα κάνει? :wootwoot: Επίσης να προσθέσω ότι δεν αξίζει να στενοχωριέσαι αν τα έφαγαν, εφόσον ξεκίνησαν να γεννούν θα γίνει μια διαδικασία που θα βαρεθείς να τη βλέπεις! Καλή επιτυχία και αν θες βάλε και καμιά φώτο να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.

Σημερα ψαχνω να βρω τα αυγα,πουθενα αυτα.Μαλλον τα εφαγαν,ελπιζω πως οχι αλλα....

Τελικα πιο δυσκολο ειναι να βγουν σκαλαρακια και οχι να κανουν αυγα.Παντως ελπιζω.....

ΓΙΑΝΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

27038[/snapback]

Mην στεναχωριέσε. Σε 10-12 μέρες έρχετε η επόμενη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σας παιδια.

Εχθες ειχα και παλι γεννα απο τα σκαλαρια μου δυστυχως ομως η θηλυκια παλι τα εκανε μαμ.Σκεφτομαι την επομενη φορα της τα παρω,το δυσκολο ειναι οτι τα αυγα τα εναποθετει πανω στο εσωτερικο φιλτρο.Τι να κανω?Γιαννη τα φωτα σου!

Δεν εχω καποια αξιολογη φωτ.μηχανη για να βαλω φωτο.Θα το φτιαξουμε και αυτο!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μία σύρριγκα από φαρμακείο αυτές που είναι για τάισμα με το μεγάλο στώμιο μπροστά (έχει περίπου διατομή σαν σωλήνα αεραντλίας) και με αυτήν να ρουφήξεις τα αυγά χωρίς να τα τραυματίσεις. Την συνέχεια την ξέρεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

OXI. :lmao:  :lmao:

29584[/snapback]

Διάβασε το θέμα που υπάρχει ΕΔΩ και θα μάθεις τι πρέπει να γίνει στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...